Reklama

Zanim twoje dziecko nauczy się świetnie rysować, bezbłędnie wyrecytuje wierszyk, rozpozna wszystkie literki, minie trochę czasu. Dlatego dostrzeż jego zdolności już teraz. Od 1. roku życia możesz mądrze wspierać rozwój dziecka. Żeby odkryć talent, nie musisz zapisywać malca na specjalne zajęcia. Wystarczy, że poświęcisz mu czas.

Reklama

Pozwól się dziecku wyszaleć

Choć może to być trudne, zacznij od pozwolenia dziecku na dużo swobody. W 1. roku życia nie sadzaj go w kojcu, nie noś bez potrzeby na rękach. Za to zachęcaj do pełzania, raczkowania, a potem biegania, skakania, wspinania się. Dzięki temu będą się świetnie rozwijać nie tylko mięśnie i układ kostny, ale także mózg dziecka.

Możliwość wykonywania swobodnych ruchów pobudza wytwarzanie nowych połączeń między komórkami nerwowymi. Wpływa to na lepszą koncentrację, pamięć i kojarzenie. A może przy okazji zauważysz, że twoja pociecha obdarzona jest naturalną wyjątkową gracją i wdziękiem? Psycholodzy wyróżniają aż 8 rodzajów inteligencji, w tym ruchową!

Rozbudzaj w dziecku ciekawość

Odrobina nudy jest dziecku potrzebna, by mogło zapamiętać nowe wrażenia, oswoić się z nowymi informacjami. Jednak gdy jest jej za dużo, maluch traci zapał do działania. Uważnie go obserwuj, nie narzucaj od razu własnych pomysłów.

Może docenisz z pozoru proste czynności – wrzucanie klocka do pudełka, zdejmowanie przyczepy z ciężarówki, nakładanie ubranka lalce. Dzięki nim maluch zdobywa wiedzę, którą wykorzysta już wkrótce. Jego wysiłek oraz wytrwałość nie powinny iść na marne. Nigdy bez potrzeby nie przerywaj zabawy dziecka, nie zmuszaj go, by robiło coś, co go nie interesuje. Wykorzystując jego ciekawość, podsuwaj trudniejsze zadania.

Maluj z dzieckiem

Oglądanie pięknie ilustrowanych książeczek, fotografii oraz własna twórczość rozwijają w dziecku poczucie estetyki. Gdy jest za małe, by utrzymać w rączce kredkę lub pędzel, zaproponuj mu malowanie palcami. To doskonała zabawa, która pobudza wszystkie zmysły, niezwykle angażuje uwagę dziecka i wzbudza jego wiarę we własne siły. Podtrzymuj jego zachwyt z własnoręcznie wykonanego rysunku – to bardzo pomaga w doskonaleniu artystycznych poczynań. Koniecznie przechowuj te małe dzieła sztuki, powieś je w widocznym dla domowników miejscu.

Oswajaj dziecko z muzyką

Większość małych dzieci uwielbia podrygiwać w rytm słyszanej melodii, coś sobie nucić. Słuch to bardzo ważny zmysł, który odpowiednio rozwijany pomaga osiągnąć dobre wyniki również w innych dziedzinach. Poszukaj w sklepach płyt z muzyką dla małych dzieci. Mogą to być kołysanki, utwory klasyczne lub kompozycje współczesne. Małe dzieci zwłaszcza lubią proste, wesołe melodie.

Z łatwością rozpoznasz, czy twoje dziecko czuje rytm. Jeśli tak, kup mu grzechotki, bębenki (tradycyjne, nie elektroniczne), a później zapisz na zajęcia muzyczne. [CMS_PAGE_BREAK]

Czytaj dziecku jak najwięcej

Codzienna lektura przed snem to ważny rytuał porządkujący dzień malucha. Uczy go także skupiania uwagi na słowach, rozumienia treści. Wrażliwości na piękno języka najlepiej można się nauczyć właśnie osłuchując się z nim. Ale potrzebna jest też praktyka. Gdy dziecko zacznie mówić, zachęcaj go do samodzielnego formułowania myśli. Zadawaj pytania, uważnie słuchaj odpowiedzi. I jak najczęściej zastępuj bajki do oglądania nagraniami audio. Dla wyobraźni dziecka film jest jak płaski obrazek, czytany tekst zaś to wielowymiarowy pejzaż.

Zabawy na pobudzenie dziecięcej inteligencji

Oto kilka zabaw, które w każdym wieku rozwiną w twoim dziecku kreatywność i wspomogą rozwój poznawczy. Przy tym sprawią wam dużo frajdy.

  • Dla rocznego dziecka: Jest - nie ma

Pomoce: Nieduża szmatka, ulubiona zabawka.
Jak się bawić: Pokaż dziecku zabawkę, na chwilę daj mu ją do rączki. Następnie zabierz, połóż przed nim i szybko nakryj szmatką. Powiedz: „Oj, nie ma… Poszukaj, gdzie jest”. Jeśli dziecko będzie miało trudności w odnalezieniu przedmiotu, pomóż mu, robiąc to jego rączkami. Uciesz się, kiedy zabawka zostanie odkryta. Z czasem możecie chować dwie zabawki.
Co daje: Doskonali koncentrację uwagi na przedmiotach oraz zapamiętywanie ich przez krótki czas, ćwiczy umiejętność chwytania.

  • Dla 2-latka: Ukryty skarb

Pomoce: 2-3 takie same plastikowe kubeczki i coś, co dziecko będzie miało ochotę szukać, np. czekolada.
Jak się bawić: Postaw przed maluchem dwa kubeczki do góry dnem, pod jeden z nich włóż kawałek czekolady. Upewnij się, że dziecko dokładnie widziało, gdzie ją chowasz. Następie powolnymi i wyraźnymi ruchami zamień kubki miejscami i poproś malca, by wskazał, gdzie jest skarb. Dołóż jeszcze jeden kubek, ale nie rób więcej niż dwóch przesunięć kubków za jednym razem. Kiedy maluchowi uda się odnaleźć nagrodę, uciesz się i pozwól mu zjeść przysmak.
Co daje: Doskonalenie spostrzegawczości i pamięci.

  • Dla 3-latka: Wzorki

Pomoce: Dwa komplety takich samych klocków.
Jak się bawić: Usiądźcie przy stole, połóż przed dzieckiem 5 klocków, a 5 takich samych zatrzymaj dla siebie. Ustaw swoje klocki w wyraźny wzór i poproś malucha, by ułożył taki sam. Jeśli jest mu trudno, zacznij od mniejszej liczby klocków. Możesz mu pomóc, układając wzór jego rączkami. Zmieniaj wzory i liczbę klocków.
Co daje: Ćwiczy umiejętność naśladowania, rozróżniania wzorów, samokontrolę i koordynację wzrokowo-ruchową.

Konsultacja: Marta Ramm, psycholog dziecięcy

Czytaj też: Na co postawić w rozwoju dziecka? Pomysły na zabawy i zajęcia

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama