Jak dbać o wzrok dziecka?
Adobe Stock
Wychowanie

Jak dbać o wzrok dziecka? 10 trików, które zminimalizują negatywny wpływ ekranu na oczy

Każdy rodzic powinien znać zasady dbania o wzrok dziecka – zwłaszcza w czasach, gdy ekrany zdominowały naszą rzeczywistość, a dzieci wykorzystują komputery czy smartfony do nauki i zabawy. Sprawdź, jak skutecznie zadbać o oczy dziecka.
dr hab. n. med. Wojciech Hautz
dr hab. n. med. Wojciech Hautz
Konsultacja merytoryczna

Choć nowe media mogą wspomagać rozwój dziecka, nie oznacza to, że maluch czy starszak powinien mieć stały dostęp do telewizora, komputera i tabletu – m.in. z troski o jego oczy. W czasach wszechobecnych ekranów i nauki zdalnej lub hybrydowej każdy rodzic powinien wiedzieć, jak skutecznie zadbać o wzrok swojego dziecka. Przedstawiamy 10 trików, które pomogą ci zminimalizować negatywny wpływ ekranów na wzrok dziecka

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

1. Ogranicz czas przed ekranem

Zgodnie z rekomendacjami Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej dzieciom do 2. roku życia nie zaleca się kontaktu z urządzeniami ekranowymi. Dzieci między 2. a 5. rokiem życia mogą spędzać przed ekranem maksymalnie godzinę dziennie (jednak jednorazowo nie dłużej niż 15-20 minut). Jeśli chcesz włączyć dziecku bajkę, lepiej zrób to na telewizorze niż telefonie czy tablecie. Maluch przed ekranem telewizora ma możliwość zachowania większego dystansu do ekranu, co będzie lepsze dla jego wzroku. Powinnaś także zadbać o to, by dziecko zawsze siedziało na wprost telewizora.

Pamiętaj, by:

 • nie puszczać bajek przy jedzeniu, tuż przed snem, podczas czynności związanych z higieną;
 • nie traktować czasu przed ekranem jako narzędzia do motywowania (np. pozwolić dziecku na oglądanie bajek, jeśli zje obiad);
 • treści, do jakich dziecko ma dostęp, były dostosowane do jego wieku;
 • w pierwszych latach dziecko korzystało z mediów wspólnie z rodzicem.


W przypadku starszego dziecka warto:

 • ustalić zasady co do czasu, który dziecko może spędzać przed ekranem w dni powszednie i weekendy (są specjalne aplikacje blokujące telefon po określonym czasie i w określonych godzinach);
 • ustalić zasady korzystania z mediów dla wszystkich domowników np. niekorzystania z telefonów przy obiedzie, telefon wieczorem nie trafia do sypialni;
 • zachęcić dziecko do ruchowych gier na konsoli;
 • zapewnić dziecku alternatywne pomysły na wolny czan np. wspólne granie w planszówki lub wycieczka rowerowa.

2. Zadbaj o oczy ucznia i zdrowe nawyki przed komputerem

Jeśli w domu masz starsze dziecko, które często korzysta z komputera do nauki, koniecznie zadbaj o to, by jego stanowisko pracy było odpowiednio przygotowane. Choć producenci starają się tworzyć coraz lepsze monitory, to światło emitowane przez komputery nadal nie działa korzystnie na oczy. Pamiętaj, aby:

 • odległość monitora od głowy wynosiła ok. 50-70 cm i 10-20 stopni poniżej poziomu oczu;
 • korzystać z monitorów o odpowiednio dużej przekątnej (minimum 14 cali);
 • stanowisko pracy nie było przodem do okna;
 • oświetlenie nie było skierowanie bezpośrednio na ekran monitora;
 • przypominać dziecku, że może zwiększyć czcionkę w przeglądarce, dzięki czemu nie będzie nadmiernie obciążało wzroku;
 • jeśli dziecko nosi okulary, zadbaj, by miały one ochronę antyrefleksyjną.

3. Naucz dziecko robić przerwy i regularnie ćwiczyć wzrok

U dziecka, które uczy się zdalnie lub spędza więcej czasu na nauce przed ekranem, warto wyrobić nawyk robienia przerw co 20 minut (lub po każdej lekcji zdalnej). Podczas takiej przerwy należy przez 20 sekund patrzeć na punkt znajdujący się z dala od nas (minimum 6 metrów) – dziecko może np. wstać od komputera i wyjrzeć przez okno.

Warto także robić dłuższe przerwy i wykorzystać je na wykonywanie ćwiczeń ruchowych, a także ćwiczeń wzroku. Jednym ze skutecznych ćwiczeń jest wodzenie oczami za jakimś przedmiotem bez ruszania głową. Innym ćwiczeniem, łatwym do wykonania w każdych warunkach, jest mruganie i zamykanie oczu. Poproś dziecko, by szybko zamrugało około 10 razy, a następnie zamknęło oczy na kilka sekund. Ćwiczenie należy wykonać kilka razy i można je często powtarzać.

4. Zadbaj o relaks: oczy dziecka też muszą odpoczywać

Przede wszystkim dopilnuj, by dziecko się wysypiało. Jeśli ma czas wzmożonej nauki przed komputerem (np. nauka zdalna) i często skarży się na ból oczu lub ogólne zmęczenie, koniecznie zgłoście się do okulisty – ten prawdopodobnie zaleci krople. Może się także okazać, że u dziecka rozwinęła się wada i niezbędne będą okulary.

5. Zapewnij w mieszkaniu odpowiednie warunki dla zdrowego wzroku

Zadbaj o odpowiednie warunki w pokoju dziecka. Nie zapominaj o wietrzeniu pomieszczenia (przypominaj o tym także dziecku). Optymalna temperatura w pokoju wynosi 20-22°C. Warto także zadbać o odpowiednią wilgotność pomieszczenia na poziomie 45-55 proc

6. Zrezygnuj z TV w tle

Telewizor nie powinien znajdować się w pokoju dziecka – niezależnie od tego, ile maluch ma lat. W wielu domach TV jest jednak włączony w tle i choć mogłoby się wydawać, że dziecko nie patrzy w ekran, sama jego obecność może mieć negatywny wpływ – samo eksponowanie dziecka na migające ekrany działa szkodliwie na wzrok.

Podczas swobodnej zabawy dziecko ciągle zmienia punkty zainteresowań i wodzi wzrokiem za różnymi obiektami, dzięki czemu ćwiczy akomodację oka (jest to niezbędne dla prawidłowego rozwoju wzroku). Siedzenie w miejscu i bycie pod wpływem takiego bodźca jak ekran jest bardzo nienaturalne. Wpływa to niekorzystnie nie tylko na wzrok, ale także na układ mięśniowo-szkieletowy dzieci. 

7. Zapewnij dziecku odpowiednią dietę dla zdrowia oczu

Aby wspomagać wzrok dziecka, koniecznie zadbaj o dietę zdrową dla oczu. Nie może w niej zabraknąć witamin A i E, cynku, selenu czy magnezu. Ważne są także luteina, zeaksantyna czy kwasy omega-3. Urozmaicona dieta bogata w warzywa i owoce (szczególnie marchew, brokuł, jarmuż, natka pietruszki, rośliny strączkowe, jagody), pieczywo pełnoziarniste, orzechy, jaja i ryby jest najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi jak największej ilości składników i związków odżywczych zapewniających zdrowie oczu. Pamiętaj, że bogata w owoce i warzywa dieta jest dla dziecka wystarczająca – nie zaleca się stosowania suplementów.
Dla zdrowia oczu niezwykle ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu.

8. Pamiętaj o regularnych badaniach wzroku dziecka

W dbaniu o oczy oczywiście niezwykle ważne jest regularne badanie wzroku. Z dzieckiem powinnaś pojawić się u okulisty raz na pół roku. Badania nie tylko określają ewentualną wadę wzorku, ale także mogą wykryć inne choroby ogólne. Pierwszy raz dziecko powinno pójść na wizytę do okulisty, gdy ma dwa i pół-trzy lata (gdy zaczyna się dobra współpraca dziecka) lub wcześniej, jeśli rodzic zauważy niepokojące objawy.

Jak rozpoznać, czy dziecko ma problemy ze wzrokiem?

Dziecko nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że źle widzi. Koniecznie zwróć uwagę na to czy:

 • dziecko pociera oczy albo je mruży;
 • podchodzi bardzo blisko tego, na co patrzy;
 • pochyla się i przekręca głowę nad książką, kolorowanką, zeszytem;
 • z trudem czyta i pisze, robi błędy;
 • niechętnie pracuje z bliska (np. zaczyna rysować i szybko zarzuca tę czynność),
 • kolorując, wychodzi za linie;
 • często potyka się, upada;
 • skarży się na ból głowy, oczu;
 • ma problemy z koncentracją lub jest często rozdrażnione.


Konieczna może być wizyta nie tylko u okulisty, ale także u ortoptyka.

9. Zadbaj, by dziecko miało odpowiednią ilość ruchu

Na zdrowy wzrok lekarze zalecają także sport. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie i ukrwienie narządów, w tym także oka. Zadbaj o to, by dziecko miało szansę regularnie się poruszać. Koniecznie znajdźcie aktywność, która sprawi mu przyjemność. Spacery i aktywność fizyczna na dworze umożliwia odpoczynek mięśni wewnątrzgałkowych odpowiadających za akomodację oka.

10. Kup dziecku okulary przeciwsłoneczne na lato

Promieniowanie UVA i UVB jest szkodliwe dla oczu. Nadmierne nasłonecznienie może prowadzić do uszkodzenia plamki żółtej, zaćmy, nowotworów oczu i powiek. Szczególnie gdy dziecko będzie narażone na bardziej intensywne nasłonecznienie w czasie przebywania na wakacjach w krajach południowych. By temu zapobiec, pamiętaj o kupieniu okularów przeciwsłonecznych także dla dziecka. Ciemna szybka nie oznacza jednak, że okulary mają filtr. Koniecznie sprawdź parametry i kupuj szkła wyłącznie w sprawdzonych salonach.

Zobacz także:

Miasteczko Zmysłów wzrok
Adobe Stock
Czas wolny
Dorota Zawadzka inspiruje: 3 pomysły na zabawy wzrokowe, które podbiją serca dzieciaków!
Mądre i świadome wspieranie zmysłu wzroku jest niezwykle ważne dla wszechstronnego rozwoju dziecka. Można go ćwiczyć już z maluszkami, pokazując im kontrastowe książeczki czy zabawki. Jak jednak bawić się ze starszakami, by nie tylko spędzić fajnie czas, ale również trenować oczy?

Wzrok jest tym zmysłem, który pozwala nam oglądać i poznawać świat. Patrząc, zapamiętujemy układ przedmiotów, kolory, kształty, a to jest niezwykle ważne nie tylko w rozwoju, ale i w rozumieniu świata jako całości. Spostrzeganie świata, a co za tym idzie poznawanie go, pomaga w funkcjonowaniu, nie tylko poznawczym, ale przede wszystkim społecznym i emocjonalnym. Dzięki takim zabawom wspieramy wszechstronny rozwój dziecka. wyjaśnia Dorota Zawadzka, psycholożka, ekspertka akcji „Miasteczko Zmysłów”. Dlatego, jak podkreśla Zawadzka, w zabawy wykorzystujące zmysł wzroku – najważniejszy zmysł w poprawnym funkcjonowaniu – warto bawić się regularnie. Jak rozwijać zmysł wzroku? Podstawą będą zabawy stanowiące jednocześnie trening zmysłu wzroku. 1: Wyszukiwanie Może być to wyszukiwanie literek lub – jeśli dziecko potrafi już czytać – wyrazów… wszędzie. W tabelce z literami, w gazetach, na ulicach. Dobrą zabawą będzie też rysowanie, lepienie lub układanie liter – pisanych i drukowanych. Możecie wykorzystać choćby literki z gry Scrabble. radzi ekspertka. Po tę zabawę można śmiało sięgnąć z młodszą pociechą. Wystarczy jedynie ją nieco zmodyfikować. Jeśli maluch jeszcze nie  czyta, pobawcie się w wyszukiwanie elementów na obrazkach w książeczkach. Może być to na przykład takie polecenie: znajdź 5 niebieskich owoców lub dwa czerwone auta. Możecie także „znajdować” interesujące rzeczy w swoim otoczeniu. 2: Odtwarzanie Nie ma chyba wśród nas nikogo, kto nie znałby i sam w dzieciństwie nie rysował szlaczków. To doskonały trening motoryki małej i wprawka przed nauką pisania literek, cyferek i nie tylko… Odtwarzanie wzorów, w tym najprostsze szlaczki, stanowić będą świetny wstęp do nauki kodowania w przyszłości. twierdzi psycholożka. Szlaczki można przygotować dziecku...

oczy
Adobe Stock
Zdrowie
Ciekawostki o oczach i wzroku. Jakie są najrzadsze kolory oczu na świecie?
Oko to drugi po mózgu najbardziej skomplikowany narząd w ciele człowieka. Oczy zawierają ponad milion włókien nerwowych, a większość informacji ze świata dociera do nas właśnie przez wzrok. Nawet nasze wspomnienia są kształtowane głównie przez to, co widzimy. Zebrałyśmy najbardziej fascynujące ciekawostki o oczach. Sprawdź najczęstsze i najrzadsze kolory oczu na świecie.
choroby oczu u dzieci leczenie
Adobe Stock
Zdrowie
Choroby oczu u dzieci – leczenie najczęstszych schorzeń
Leczenie chorób oczu u dzieci ma ogromne znaczenie, bo w wielu przypadkach może zapobiec pogarszaniu się wzroku. Choroby oczu występują u około 25 procent dzieci w wieku od 6 miesięcy do 7 lat. Część schorzeń jest dziedziczna. Wykrywając je wcześnie u okulisty, można podjąć leczenie, zanim choroba uszkodzi wzrok dziecka.

Leczeniem chorób oczu u dzieci zajmuje się okulista dziecięcy. W wielu przypadkach zaleca on tzw. leczenie zachowawcze (podawanie leków, noszenie okularów, ćwiczenia wzroku), ale w niektórych przypadkach niezbędny może okazać się zabieg chirurgiczny. Spis treści: Dlaczego leczenie chorób oczu u dzieci jest tak ważne Leczenie jęczmienia u dzieci Leczenie gradówki u dzieci Leczenie zapalenia spojówek u dzieci Leczenie niedrożnego kanalika łzowego u dzieci Leczenie astygmatyzmu u dzieci Leczenie zaćmy wrodzonej u dzieci Leczenie retinopatii u dzieci Leczenie jaskry u dzieci Leczenie uciekających oczu u dziecka Ćwiczenia lecznicze w okulistyce Dlaczego leczenie chorób oczu u dzieci jest tak ważne? Dziecko w wieku niemowlęcym nie poskarży się na to, że źle widzi. Tymczasem już u tak małego dziecka można wykryć niektóre wady i choroby oczu. Dlatego specjaliści zalecają, aby z pierwszą wizytą u okulisty dziecięcego nie czekać i zabrać na nią dziecku już w pierwszym roku życia. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których rodzice mają wady i choroby oczu. Jeśli rodzice mają zdrowy wzrok, pierwsza wizyta dziecka u okulisty powinna odbyć się między 2 a 3 rokiem życia. Jeśli wszystko jest w porządku, kolejne kontrole powinny odbywać się co dwa lata. Leczenie chorób oczu i wad wzroku u dzieci jest bardzo ważne, gdyż jego zaniechanie grozi trwałą wadą wzroku (do których należy np. zez u dziecka) lub niedowidzeniem. Poniżej podajemy najczęstsze sposoby leczenia chorób oczu u dzieci . Należy pamiętać, że ostateczna decyzja o sposobie leczenia zależy od choroby lub wady, wieku dziecka i należy do lekarza. Leczenie jęczmienia u dzieci W większości przypadków jęczmienia udaje się uniknąć antybiotykoterapii. Leczenie obejmuje robienie ciepłych suchych okładów z wykorzystaniem jałowego gazika – 3-4 razy dziennie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj