Jak powstaje tęcza - proste wytłumaczenie dla dziecka
Jak powstaje tęcza? To pytanie usłyszy większość rodziców. W prosty i przystępny sposób objaśniamy to zjawisko optyczne i meteorologiczne. Wyjaśniamy również, dlaczego tak rzadko na niebie można zobaczyć tęczę.
Jak powstaje tęcza - pytanie, które często zadają dzieci, gdy na niebie pojawi się to piękne zjawisko. Tęcza zachwyca i dzieci, i dorosłych, więc każdy z utęsknieniem wypatruje jej po letnim deszczu. Skąd się bierze i kiedy na niebie można obserwować tęczę? W tym artykule odpowiadamy na te intrygujące pytania.
Jak powstaje tęcza?
Do tego, by na niebie pojawiła się tęcza. potrzebne jest słońce i deszcze. Powstaje ona w wyniku rozszczepionego światła białego, które tak naprawdę jest mieszanką różnych barw.
Gdy światło słoneczne trafi na krople deszczu – zachowuje się ona wtedy jak pryzmat. Światło białe załamuje się w kropelce wody, odbija się wewnątrz niej i ponownie załamuje. Dla każdej barwy załamanie światła dzieje się pod trochę innym kątem. My jednak to światło widzimy już w postaci kolorowej tęczy.
Tęcza składa się z 7 kolorów. Są to:
- czerwony
- pomarańczowy
- żółty
- zielony
- niebieski
- indygo
- fioletowy.
Jak powstaje podwójna tęcza?
Zdarza się, że na niebie można zauważyć drugi łuk tęczy. Pojawia się nad pierwszym i jest odrobinę większy od niego. Dlaczego tak jest? Światło zostaje dwukrotnie odbite wewnątrz kropli wody. W drugim łuku natężenie barw jednak zawsze będzie mniejsze. Dzieje się tak, ponieważ jest to już ponowne (drugie) rozproszenie części światła wewnątrz kropli wody.
Kiedy na niebie można obserwować tęczę?
Tęcza tworzy się na niebie, gdy zostanie spełnionych kilka warunków:
- wcześniej musi padać deszcz
- w powietrzu muszą utrzymywać się krople wody
- niebo musi być odpowiednio jasne, a chmury nie mogą zakrywać tęczy.
Jak powstaje tęcza – doświadczenie dla dzieci
Możecie zrobić swoją własną domową tęczę. Oto instrukcja:
- Około 3/4 szklanki napełnijcie wodą.
- Do szklanki włóżcie małe lusterko (tak, by było pochylone). Z jednej strony powinno opierać się o dno szklanki, a z drugiej o jej ściankę.
- Przekręcajcie szklanką w taki sposób, by promienie słońca padały na powierzchnię lusterka. Jeśli pogoda nie sprzyja i dzień jest pochmurny – użyjcie latarki.
- Tęczę, która powstanie zobaczycie na suficie pomieszczenia, w którym wykonujecie doświadczenie.
Jeśli będziecie mieć ochotę na więcej tęczowych doświadczeń, możecie zrobić tęczę z kolorowych cukierków.
Zobacz także: