
Dlaczego niebo jest niebieskie? Nawet wielu dorosłych tego nie wie, a co dopiero dzieci… Wyjaśniamy, jak wytłumaczyć kolor nieba dziecku w taki sposób, aby zrozumiało.
Dlaczego niebo jest niebieskie?
Promienie słoneczne tak naprawdę mają różne kolory tęczy. Aby mogły dotrzeć do nas, płyną od Słońca do Ziemi przez atmosferę – powłokę otaczającą naszą planetę (zawiera ona tlen, azot i wodę). Ze wszystkich barw kolor niebieski najlepiej łączy się i oddziałuje z atmosferą, która je rozprasza i sprawia, że niebo wygląda na niebieskie.
Kolor nieba
Niebo potrafi jednak zmieniać kolory – czasem jest różowe, czasem pomarańczowe, a czasem zupełnie szare. Na jego odcień ma wpływ nasłonecznienie, a także zachmurzenie – chmury często zasłaniają promienie słoneczne, sprawiając, że widzimy szare albo granatowe niebo (zwłaszcza przed burzą, kiedy chmury są ciężkie i gęste). Podczas zachodu lub wschodu słońca promienie słoneczne są rozpraszane pod takim kątem, że niebo zmienia się z niebieskiego na pomarańczowe, żółte, różowe, a czasem nawet jasnoczerwone.
Pytania, czasem zupełnie abstrakcyjne, pomagają maluchom poznawać świat, dlatego nie powinniśmy ich zbywać – szukajmy odpowiedzi razem z dzieckiem, zwłaszcza jeśli sami ich nie znamy! Innym sposobem na naukę są eksperymenty dla dzieci, a także zabawki edukacyjne.
Na rynku dostępnych jest wiele książeczek, które objaśnią dziecku przyrodę w przystępny sposób. Sięgnijcie po nie i czytajcie razem!
Źródło: spaceplace.nasa.gov
Zobacz też:

ApplayDu to nowa aplikacja mobilna od Kinder. Dzięki niej zabawki z Kinder Niepodzianki mają szansę ożyć na waszych oczach! Edurozrywka dla każdego! ApplayDu uczy, bawi i… zachwyca. Nie tylko dzieci, ale i rodziców! Poprzez rozszerzoną rzeczywistość przenosi użytkowników do zabawnego świata wyobraźni, w którym królują ożywione zabawki z Kinder Niespodzianki. Każdą zabawkę można bowiem zeskanować i odblokować jako postać w grze. Zaproponowane w aplikacji gry kierowane są przede wszystkim dla dzieci w wieku od czterech do dziewięciu lat. Ale warto wiedzieć, że nie są to zwykłe gry – postacie i opowieści są przemyślane i zbudowane tak, aby pobudzać wyobraźnię dzieci i stymulować ich zdolność do uczenia się nowych rzeczy. Wierzymy, że poprzez pobudzanie wyobraźni dzieci i łączenie dorosłych wraz dziećmi w zabawie oraz radości, aplikacja ApplayDu może przyczynić się do realizacji w praktyce zasady, że szczęśliwe dziecko dzisiaj będzie lepszym dorosłym jutro. mówi Emiliano Laricchiuta, Globalny Dyrektor ds. Produktów Kinder Niespodzianka Aplikację zaprojektowano w taki sposób, aby mogła być używana przez całą rodzinę, a jednocześnie gdy maluch korzysta z niej sam, by rodzice mogli być pewni, że zostały wdrożone odpowiednie zabezpieczenia gwarantujące dzieciom bezpieczną zabawę. Przestrzeń zabawy jest miejscem bezpiecznym, wolnym od reklam i zakupów. Ma również wbudowaną funkcję kontroli rodzicielskiej, opcję raportowania aktywności i możliwość wyboru poziomu trudności. To, co warto podkreślić to przede wszystkim jednak możliwości, jakie daje aplikacja w kontekście samej zabawy i jej niepowtarzalności. Oprócz wspomnianych wcześniej gier (jest ich aż 11) przewidziano funkcję personalizowania poprzez awatary oraz… skanowanie zabawek, które w ten sposób ożywają i uczestniczą w podróży poprzez tajemnice świata ApplayDu...

Nauka literek to kolejny ważny etap w życiu dziecka. Najlepiej rozpocząć ją z trzy- lub czterolatkiem, ponieważ w tym wieku mózg dziecka jest w stanie bardzo szybko zapamiętać cały alfabet. Aby nauka literek była skuteczna, powinna odbywać się w atmosferze zabawy i przyjaźni. Nie może być przykrym obowiązkiem, bo wówczas zamiast ochoty na poznawanie liter, dziecko zacznie czuć coraz większe zniechęcenie. W dużej mierze to właśnie rodziców zależy, w jakim tempie maluch będzie uczył się alfabetu. Spis treści: Nauka literek - kiedy zacząć? Nauka literek - o czym należy pamiętać? Nauka literek przez zabawę Nauka literek - kiedy zacząć? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i nie zawsze jest gotowe na zdobywanie nowych umiejętności dokładnie w tym samym czasie, co jego rówieśnicy. Niemniej jednak warto je obserwować i próbować rozbudzać w nim chęć poznawania alfabetu już w przedszkolu. I wcale nie chodzi tu o to, by przedszkolak umiał płynnie czytać, lecz by przed pójściem do szkoły był już oswojony z literkami. Okazuje się, że jeśli zaczniesz uczyć liter 3- lub 4-letnie dziecko, przyswajanie ich zajmie mu mniej czasu, niż gdybyś rozpoczęła naukę literek dopiero w wieku 6 lat. Zdaniem Glenna Domana, twórcy nauki czytania metodą globalną , mózg dziecka najszybciej rozwija się właśnie do 6 roku życia, dlatego czas na naukę literek powinien przypadać na wiek 3-5 lat. Oczywiście zdarza się, że dzieci wykazują ogromne zainteresowanie literami już w wieku 2 lat , ale nie jest to normą. Z reguły tak małe dzieci raczej skupione są wciąż na rozwoju ruchowym niż poznawczym. Zobacz też: Szlaczki do druku: ćwiczenia rączki dziecka Nauka literek - o czym należy pamiętać? Istnieje kilka zasad, dzięki którym nauka literek może pójść sprawniej i...

Szlaczki po śladzie to wygodna pomoc naukowa dla młodszych dzieci. Można je wykorzystać w domu i w przedszkolu. Warto, aby dziecko rozpoczęło rysowanie szlaczków już od czwartego roku życia. Tego typu ćwiczenia są ważnym elementem procesu nauki pisania. Usprawniają dłoń dziecka, poprawiają koordynację oko-ręka, uczą także prawidłowego posługiwania się pisakami i odpowiedniego nacisku ołówka czy długopisu na kartkę. Powtarzając rysowanie prostych kształtów, dziecko ćwiczy cierpliwość, dokładność i koncentrację. Są to cechy i umiejętności, które później zaprocentują podczas nauki szkolnej. Aby wydrukować wybrane szlaczki, kliknij w obrazek i puść go na drukarkę z nowego okna, które się otworzy. Do wyboru aż 26 wzorów szlaczków! Spis treści: Szlaczki do druku: kreski i zygzaczki Szlaczki do druku podobne do "U" Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: zygzaczki i gwiazdki Szlaczki do druku: figury geometryczne Szlaczki dla dzieci do wydrukowania: k oła, owale, samochody Nauka liter do druku: "E" Szlaczki do druku: domki, łódki, lody Szlaczki do druku: proste, krzywe, chorągiewki Nauka liter do druku: owoce, drzewka i „a’’ Nauka liter do druku: lecący motylek Szlaczki do druku: laseczki i owoce Szlaczki do druku – ukośne kreski Szlaczki do druku: łuki i grzybki Szlaczki do druku: łuki i zygzaki Szlaczki do druku – laseczki Nauka liter do druku: litera "L" Szlaczki do druku - parasole Szlaczki do druku: słoneczka, chmurki Szlaczki do druku i misie Nauka liter do druku: "O" i "C" Szlaczki do druku: fale i spirale Szlaczki do druku: krzyżyki i gwiazdki Szlaczki do druku: pętelki Nauka pisania literek do druku: "O" i "G" Szlaczki do druku plus kolorowanka kot Szlaczki do...