Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dzieci, zima, mróz
fotolia
Wychowanie

Jak rozgrzać dziecko po zimowym spacerze?

Dzieci uwielbiają szaleństwa na świeżym powietrzu, a zwłaszcza na śniegu. Takie zimowe zabawy hartują i pobudzają apetyt. Wychłodzone dziecko jest jednak bardziej podatne na przeziębienia, więc zacznij działać szybko.

Gdy za oknem temperatury sięgają poniżej zera, nie rezygnuj z zimowych zabaw z dzieckiem na świeżym powietrzu. Jeśli jednak widzisz, że dziecko marznie w trakcie spaceru, natychmiast idź z nim do domu i zadbaj o jego odpowiednie rozgrzanie.

Poznaj sposoby na rozgrzanie dziecka po zimowym spacerze

  1. Szybko zdejmij dziecku kombinezon, czapkę i zmień ubranie, jeśli jest mokre. Przytul dziecko do swego ciała. Jeśli karmisz piersią, przystaw je do piersi. Twoje ciepło i pokarm sprawią, że krew zacznie krążyć szybciej i dziecko poczuje się lepiej. Jeśli nie karmisz już piersią, spróbuj rozgrzewania od wewnątrz, poprzez kubek ciepłe mleko, herbata z miodem lub sokiem malinowym czy kakao. Jako "rozgrzewacze" idealnie sprawdzają się ciepłe, gęste zupy.

    Wydrukuj przepisy na ciepłe kolacje dla dzieci!
     
  2. Rozcieranie i masowanie stópek i dłoni dziecka. Pamiętaj, aby przed rozmasowywaniem posmarować dłonie bądź stopy dziecka tłustym kremem. Jeśli to ty byłaś z dzieckiem na spacerze, najpierw rozgrzej własne dłonie, zanim zaczniesz masować dziecko! Masuj stopy dziecka, póki nie będą ciepłe. Na tak rozgrzane nóżki dziecka załóż ciepłe skarpety.
  3. Ciepła kąpiel? Nigdy nie wkładaj zimnych nóżek dziecka do gorącej wody! Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych, co grozi ich popękaniem. Najpierw nalej do miski chłodną wodę, a potem stopniowo dolewaj cieplejszej.
  4. Ćwiczenia na rozgrzewkę dla dziecka – włącz muzykę, poskacz i potańcz z dzieckiem. Aktywność fizyczna pomaga w szybkim rozgrzaniu organizmu
  5. Termofor wypełniony pestkami wiśni może być przyjemnym i naturalnym źródłem ciepła dla dziecka. Suche termofory nie zawierają niebezpiecznych płynów (znika ryzyko poparzenia).


Pamiętaj, że dziecko szybciej da po sobie poznać, że jest mu zimno, niż za gorąco. Zwracaj więc uwagę nie tylko na przemarzniecie, ale również na to, by nie ubierać zbyt grubo dziecka.

Oznaki przegrzania u dziecka

Jednym z najczęściej popełnianych przez rodziców błędów zimą jest przegrzewanie dziecka. Jego objawami są:

  • ospałość,
  • niepokój dziecka,
  • podwyższone tętno,
  • marudzenie,
  • czerwona i spocona skóra.

Objawy wychłodzenia u dziecka

Wychłodzenie organizmu (hipotermia) następuje wtedy, gdy organizm zbyt szybko ochładza się w  stosunku do jego zdolności wytwarzania ciepła. Lekkie wychłodzeniu dziecka grozi przeziębieniem. Objawami wychłodzenia u dziecka są:

  • zmniejszenie aktywności dziecka, 
  • sine wargi,
  • zimne dłonie i stopy,
  • marmurkowata skóra,
  • płacz

Uwaga! U małego dziecka możesz nie zaobserwować dreszczy.

Zobacz też: Domowe syropy dla dzieci - przepisy

Smog: kiedy nie wolno wychodzić na dwór? [WIDEO]

Co robić, żeby dziecku nie było zimno?
Fotolia
Wychowanie
Co robić, żeby dziecku było ciepło? 12 podpowiedzi
Boisz się, że dziecku będzie zimno na zimowym spacerze? Że nocą zmarznie? Przeczytaj, co robić, żeby temu zapobiec!

Idą mrozy! Nie ma rady: trzeba pomyśleć o tym, jak ubierać dziecko, żeby nie było mu zimno. Co napisawszy, czuję się w obowiązku przypomnieć, że nie możemy dziecka przegrzewać , bo wtedy przeziębienie gotowe! A wiadomo, że jako mamy niemowląt i małych dzieci, ciągle martwimy się, że maluchom może być zimno, często więc ubieramy je zbyt ciepło , myśląc, że lepiej za ciepło, niż za lekko. To błąd. Żaden z tych scenariuszy nie jest dobry dla odporności, zdrowia i wygody dziecka. Co więc robić, żeby dziecko nie marzło zimą, ale żeby też nie pociło się pod nadmiernymi warstwami polaru, puchu i wełny? Spójrz na tych 12 podpowiedzi , jak sprawić, żeby zima minęła w przyjemnym, acz nieprzesadzonym, ciepełku – w domu i na spacerze. Dodatkowa warstwa Dzieci poniżej 2 roku życia są bardziej narażone na odmrożenia i hipotermię (wychłodzenie organizmu), dlatego odpowiednie ubranie i zwracanie uwagi na warunki atmosferyczne to podstawa zimą. Ale właściwie, co to oznacza: odpowiednie ubranie ? Zaleca się, żeby ubierać malutkie dzieci o jedną warstwę więcej niż siebie – jeśli dziecko jedzie na spacer w wózku, wystarczy kocyk na kombinezon. Jednak w przypadku dzieci, które biegają po śniegu, wystarczy sam kombinezon – pamiętaj, że dziecku w ruchu jest cieplej niż tobie, obserwującej je z boku i przytupującej nogami, żeby się rozgrzać. Odpowiednie tkaniny Bawełna, po którą chętnie sięgamy latem, gorzej sprawdza się zimą, bo zatrzymuje wilgoć – jeśli dziecko się zmoczy podczas zabawy na śniegu, będzie mu zimno. Lepsze będą ubrania z wełny, polaru i poliestru . Trzymaj koc w samochodzie Pamiętaj, że podróżując zimą z dzieckiem samochodem, musisz mu zdejmować kurtkę przed zapięciem pasów bezpieczeństwa w foteliku , żeby w razie wypadku dziecko było dobrze chronione! Zabieraj jednak ciepły kocyk, którym możesz...

Karmienie
Jędrne i zawsze młode
Ciąża i okres karmienie piersią to ciężki okres dla Twojego biustu. Pomóż mu przetrwać bez szwanku!

Karmisz maluszka piersią i martwisz się o wygląd swojego biustu? Spokojnie! Jeśli odpowiednio o niego zadbasz, na długo zachowa atrakcyjny kształt. Ciąża i okres karmienie piersią to wyjątkowo ciężki okres dla Twojego biustu. Najpierw przygotowuje się on do swojej nowej roli. Piersi powiększają się, zmienia się ich kształt, a otoczki brodawek ciemnieją. Dopóki karmisz smyka, skóra mocno rozciąga się i mogą pojawić się na niej rozstępy. Pamiętaj, że nawet najdroższe preparaty ani o centymetr nie podniosą już zwiotczałego biustu. Warto więc, byś jak najwcześniej zadbała o jego wygląd. Proste zabiegi pielęgnacyjne i ćwiczenia mogą naprawdę zdziałać cuda. Rób hydromasaże Piersi zawsze myj ciepłą, a nawet chłodną wodą (nigdy gorącą!) Używaj przy tym delikatnego mydła bądź żelu. Jak najczęściej rób hydromasaż biustu, czyli natryski naprzemienne: polewaj piersi strumieniem raz ciepłej, raz chłodnej wody, po mniej więcej 30 sekund. To doskonale pobudza krążenie. Masaż musi być jednak bardzo delikatny, zwłaszcza jeśli Twoje piersi są szczególnie wrażliwe lub obrzmiałe podczas karmienia. Raz w tygodniu wykonaj peeling biustu (dzięki temu skóra będzie lepiej wchłaniała dobroczynne substancje z kosmetyków). Możesz posypać mokrą rękawicę zwykła solą kuchenną i zataczać nią koła wokół piersi – z dołu do góry i od osi ciała na zewnątrz. Dobry jest też delikatny peeling (np. enzymatyczny). Również powinnaś rozsmarować go kolistymi ruchami na piersiach. Omijaj przy tym sutki! Zabiegi zawsze kończ chłodnym natryskiem i dokładnie osusz skórę. Następnie natrzyj piersi watką nasączoną tonikiem i wklep w nie odpowiedni krem. Smaruj i masuj Gdy karmisz smyka, Twoje piersi wymagają specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji, a nie tylko zwykłego balsamu, którego używasz do całego ciała. W skład kremów do biustu wchodzą substancje,...

Tata i niemowlę
Fotolia
Pielęgnacja
Lista rzeczy, które tata może zrobić przy niemowlaku
Kąpiel, przewijanie, noszenie, to czynności, przy których tata dziecka sprawdzi się doskonale. Sprzawdź listę rzeczy, które tata może wykonywać przy opiece nad niemowlakiem.

Jesteś przemęczona całodniową opieką nad dzieckiem? Powiedz sobie STOP i zaangażuj tatę dziecka. On nie tylko odciąży ciebie w wykonywaniu pewnych rzeczy, ale też poczuje się doceniony i spełniony jako tata. Zastanawiałaś się, co czuje ojciec dziecka, kiedy ty przez 9 miesięcy nosisz pod sercem wasze maleństwo? Więź matki z dzieckiem , która rodzi się już w momencie, gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży jest nie do wyobrażenia. Ale jaka jest więź ojca z dzieckiem? My kobiety tego nie wiemy. Więc, kiedy już na świecie pojawi się ten mały człowieczek pozwól jego tacie zaangażować się w opiekę nad nim. Jest tyle rzeczy, które może wykonywać, a tym samym pomóc i odciążyć cię. Te wspólne chwile, które tata spędzi z niemowlakiem są bezcenne i na pewno zaprocentują późniejszą ich więzią. Lista rzeczy które tata może robić przy niemowlaku: Przewijanie Noworodka przewijamy kilkanaście razy na dobę. Dla jednej osoby może to być męczące. Dlatego jeśli zaraz szykujecie się z maleństwem do karmienia, a trzeba zmienić pieluchę, poproś partnera, żeby to zrobił. Ty w tym czasie przygotuj się do karmienia , napij się czegoś, połóż, usiądź wygodnie i poczekaj, aż tata przyniesie ci maluszka. Pielęgnacja kikuta pępowinowego To zadanie, które większości mamom spędza sen z powiek, jeszcze zanim urodzi się maluszek. Jeśli i ty masz opory przed pielęgnacją kikuta pępowinowego , zostaw to zadanie dla taty. A nóż sprawdzi się w nim idealnie? Kąpiel Pierwsza kąpiel jest zazwyczaj stresująca dla obydwojga rodziców. Nie wyobrażam sobie, żeby kąpać noworodka w pojedynkę. Tata jest tu niezbędny. Dlaczego? Ma silne dłonie, które bezpiecznie chwycą noworodka, zwłaszcza, że na początku trzeba podtrzymywać jego głowę, a ty będziesz mogła spokojnie zająć się kąpielą. Po kąpieli, kiedy skóra dziecka jest nawilżona i śliska, tata bezpiecznie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak