Jak zachęcić dziecko do nauki?
AdobeStock
Wychowanie

Jak zachęcić dziecko do nauki? 12 sposobów [plus aplikacje, planszówki i strony, które pomagają w nauce]

Zachęcanie do nauki bywa konieczne, jeśli dziecko ma niską samoocenę, boi się porażki, nie wie, po co ma się uczyć lub ma problemy z koncentracją. Zamiast zmuszać do nauki, pokaż, że zdobywanie wiedzy może być fascynujące. Podpowiadamy, jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki.

Rodzice uczniów, którzy niechętnie siadają do odrabiania lekcji, często zastanawiają się, jak zachęcić dziecko do nauki. Czasami wystarczy tylko popracować nad wewnętrzną motywacją dziecka. Zwykle jednak przydaje się też zastosowanie kilku wskazówek, dzięki którym dziecko dużo chętniej zacznie się uczyć. Bo to, czy dziecko polubi zdobywanie wiedzy, w dużej mierze zależy od podejścia rodziców. Warto pokazać dziecku, że zdobywanie wiedzy może być przyjemne, dzięki aplikacjom na telefon, stronom WWW oraz familijnym grom planszowym.

Jak zachęcić dziecko do nauki:

  1. Ucz systematyczności
  2. Pokaż dziecku, jak się uczyć
  3. Wytłumacz, do czego przyda się zdobyta wiedza
  4. Nie porównuj swojego dziecka z innymi
  5. Chwali za osiągniecia, nawet te niewielkie
  6. Daj dziecku czas na odpoczynek
  7. Nie przenoś własnych ambicji na dziecko
  8. Stymuluj ciekawość dziecka
  9. Nie karz za złe stopnie
  10. Nie odrabiaj prac domowych za dziecko
  11. Zadbaj o dobre warunki do nauki
  12. Bądź dla dziecka przykładem
  13. Wykorzystuj atrakcyjne pomoce naukowe

 

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Jako rodzic możesz sprawić, by proces uczenia się był dla dziecka atrakcyjny. Wymieniamy sposoby, które pomogą przekonać dziecko do nauki. Ale zanim zaczniesz próbować zmotywować dziecko do nauki, dowiedz się, dlaczego tak trudno jest mu samemu się do tego zabrać.

Przyczyny niechęci do nauki u dziecka mogą być różne:

  • dziecko ma niską samoocenę i nie wierzy we własne możliwości,
  • boi się porażki, nie potrafi przegrywać,
  • nie wie, po co ma się uczyć,
  • koncentruje się na tym, co mu nie wychodzi i czego nie umie,
  • nie potrafi się skoncentrować na zadaniu.

Jeżeli okaże się, że twoje dziecko ma problem z którąś z powyższych kwestii, pracuj z nim, aby przestało myśleć w taki destrukcyjny sposób. Jeżeli przestanie uważać, że niczego nie potrafi, jest gorsze od innych itd., prawdopodobnie łatwiej będzie mu znaleźć wewnętrzną motywację do działania. Czasami pomaga wizyta u psychologa i odpowiednia terapia.

Co jeszcze możesz zrobić?

1. Ucz systematyczności

Najmniej obciążające dla dziecka i najszybciej przynoszące efekty jest systematyczne pracowanie nad zdobywaniem nowej wiedzy i umiejętności. Wynika to z dwóch faktów. Po pierwsze, bez systematyczności w nauce dziecko nie będzie w stanie przyswoić sobie bieżącej wiedzy i zaległości na tyle, aby otrzymać dobry stopień. Po drugie, wiedza z dalszych etapów nauki bazuje na tej wyniesionej z wcześniejszych zajęć. Zatem jeśli uczeń nie nauczy się podstaw, które poznaje najpierw, trudniej mu będzie zrozumieć bardziej skomplikowane zagadnienia.

Jak nauczyć dziecko systematyczności? Pilnuj, aby zawsze odrabiało lekcje i powtarzało materiał oraz... naucz dziecko codziennie słać rano łóżko. Podobno ten nawyk znacząco zwiększa na szansę sukcesu w przyszłości.

2. Pokaż dziecku, jak się uczyć

Wbrew pozorom nie dla każdego jest to takie oczywiste. Czasami nie chodzi o to, że dziecko nie chce się uczyć, a po prostu o to, że nie umie tego robić.

Pamiętaj też, że każdy z nas ma swój własny (najlepszy!) sposób uczenia się. Jedni są wzrokowcami, inni zapamiętują wiedzę po usłyszeniu jej i powtarzaniu na głos (słuchowcy), a jeszcze kolejnym nauka przychodzi łatwiej, gdy np. chodzą po pokoju (kinestetycy). Pokaż dziecku też, że dobrą metodą jest podkreślanie najważniejszych informacji kolorowymi mazakami. Możecie też stworzyć mapę skojarzeń, która ułatwi rozumienie i zapamiętywanie informacji.

3. Wytłumacz, do czego przyda się zdobyta wiedza

Wytłumacz dziecku, dlaczego warto się uczyć tego, co zadaje nauczyciel w szkole. Wyjaśnij, do czego przyda mu się tabliczka mnożenia (np. żeby szybko policzyć, ile zapłaci za 5 lizaków w sklepie). Powiedz maluchowi, dlaczego trzeba wiedzieć, gdzie postawić przecinek (dzięki temu nie gubi się sensu zdania, np. lubię gotować, moją rodzinę i zwierzęta). Dzięki geografii dziecko będzie wiedziało, że z gór nad morze jedzie się dosyć długo, ale np. już z Mazur nad morze o wiele krócej. Wiedza z chemii pozwoli nie mieszać ze sobą wybuchowych substancji, a nauka historii pozwoli zrozumieć niektóre fakty z teraźniejszości. 

4. Nie porównuj swojego dziecka z innymi

Dzieciaki nienawidzą, gdy rodzic mówi „zobacz, a Mateusz dostał z tego piątkę.” Dziecko czuje się wtedy gorsze od rówieśników, może pomyśleć, że rodzic wolałby mieć w domu takiego „Mateusza” i stracić wiarę w siebie i miłość rodzica. Każde dziecko jest inne i nie można ich ze sobą porównywać. Pozwól synowi czy córce być sobą, odkryj i wzmacniaj jego/jej mocne strony, zamiast wytkać to, w czym wypada gorzej w porównaniu z rówieśnikami.

5. Chwal za osiągniecia, nawet te niewielkie

Skupiaj się na tym, co dziecku wychodzi, a nie na tym, z czym sobie nie radzi. Naprawdę nie trzeba być dobrym we wszystkim (stare powiedzenie mówi: co jest do wszystkiego, jest do niczego). Wystarczy, jeśli dziecko będzie szczególnie przykładać się do kilku najbardziej interesujących je przedmiotów.

Gdy dziecko wykona wysiłek i przyniesie dobry stopień, nie mów „udało się!”. Udaje się, gdy nic nie robimy, a jeśli się staramy, to jest to wynik naszej pracy. Zamiast tego powiedz np. „dobra robota”.

6. Zadbaj o dobre warunki do nauki

Wygodne biurko, krzesło i właściwe oświetlenie to minimum, które musi posiadać uczeń. Dodatkowo potrzebny jest też spokój, który będzie sprzyjał nauce. Gdy uczeń siada do lekcji, nie przeszkadzaj mu co chwilę i poproś pozostałych domowników, żeby nie hałasowali w tym czasie. Daj znać dziecku, że w razie problemów zawsze może zgłosić się do ciebie po pomoc. Warto też nauczyć dziecko dbania o porządek w miejscu, w którym się uczy. Postaraj się też, aby miało atrakcyjne dla niego zeszyty, długopisy (niech samo je dla siebie wybierze), markery, segregatory, kolorowe karteczki do przyklejania w odpowiednich miejscach w książkach.

7. Daj dziecku czas na odpoczynek

Nie goń ucznia do odrabiania lekcji zaraz po powrocie ze szkoły. Pozwól córce czy synowi zająć się przez jakiś czas innymi zajęciami, które pozwolą mu psychicznie odpocząć od nauki. Idealne są zajęcia ruchowe, które pozwolą odreagować stres, poprawiają ukrwienie mózgu i sprzyjają lepszej koncentracji podczas nauki. Uśmiechnięty i pełen energii czwórkowy uczeń jest szczęśliwszym dzieckiem niż zmęczony nauką uczeń piątkowy.

8. Nie przenoś własnych ambicji na dziecko

Chciałaś zostać lekarzem, ale się nie udało, za to chcesz, by twoje dziecko w przyszłości studiowało medycynę? W rodzinie jest tradycja adwokacka, ale twoje dziecko woli nauki przyrodnicze? Nie zmuszaj dziecka do nauki w kierunku, jaki ty uważasz za odpowiedni. Pozwól, aby to młody człowiek sam odkrył, co go najbardziej interesuje i tym się zajął. Będzie dzięki temu szczęśliwszy i z większą ochotą zacznie się uczyć.

9. Stymuluj ciekawość dziecka

Pokazuj dziecku świat, rozmawiaj z nim, chodźcie do muzeów, na wystawy, na targi książki i pikniki naukowe. Im więcej dziecko zobaczy tym większa szansa, że odnajdzie swoją pasję i w jej kierunku zacznie się rozwijać, przykładając się do nauki z przedmiotów, które są z nią związane. Pozwalaj też dziecku zdobywać wiedzę na różne sposoby, a nie tylko ze szkolnych podręczników. Pokaż mu, jak szukać informacji w Internecie i jak wybierać wiarygodne źródła wiedzy. Oglądajcie wartościowe programy telewizyjne.

10. Nie karz za złe stopnie

Zwłaszcza jeśli przytrafiają się dość rzadko. Każdy ma lepsze i gorsze dni, dzieci też. Najgorzej jest wtedy, kiedy dziecko samo jest zawiedzione niską oceną, a rodzic jeszcze je dodatkowo obciąża, krzycząc i wyznaczając karę. Zamiast tego lepiej pomóż dziecku poprawić stopień, poucz się z nim, sprawdźcie, gdzie zrobiło błąd i jak go naprawić. I powiedz dziecku, że nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Najważniejsze, aby zdarzające się potknięcia naprawiać.

11. Nie odrabiaj prac domowych za dziecko

Lepsza samodzielnie zdobyta przez ucznia czwórka niż piątka z pracy zrobionej przez rodzica. Wyręczając dziecko w odrabianiu zadań domowych (nieważne czy z matematyki, czy z plastyki) odbierasz mu szansę na naukę, pokazujesz, że nie jest w stanie samo sobie poradzić i uczysz wyręczania się innymi. Korzyści żadne, a straty poważne.

12. Bądź dla dziecka przykładem

Nie stwarzaj wrażenia, że dorośli wiedzą wszystko albo że wiedzą wszystko lepiej. Pokaż, że każdy uczy się przez całe życie i że zdobywanie wiedzy może być przyjemne. Czytaj książki, interesuj się czymś i poszerzaj swoją wiedzę na ten temat. Niech dziecko to widzi. Dziel się też z nim wiedzą, czegokolwiek by dotyczyła – czy chodzi o uprawianie ogródka, gotowanie, skręcanie mebli czy tresurę psa.

13. Wykorzystuj atrakcyjne pomoce naukowe

Gdy dziecko nie chce się uczyć, z pewnością nie zaszkodzi sięgnąć po pomoce naukowe, które w atrakcyjny sposób zmotywują ucznia.

Aplikacje do nauki

Mamy do wyboru całą gamę płatnych oraz darmowych programów, które można pobrać na telefon, by… zachęcić dziecko do nauki. Na przykład, wśród polecanych aplikacji do nauki matematyki są: GeoGebra, Sebran’s ABC, HEXelon Tabliczka mnożenia, 2+2 matematyka dla dzieci czy Linijka.

Aplikacja na telefon lub komputer może zachęcić również do nauki języka angielskiego czy innych języków obcych. W tym celu warto sprawdzić: +Babbel, etutir, mondly czy uTalk (niestety, wszystkie z nich są płatne).

Istnieją również aplikacje ułatwiające naukę biologii, np. Anatomy Learning (Atlas Anatomii 3D) oraz cała gama programów do tworzenia fiszek, dzięki którym nauka może okazać się całkiem przyjemną formą spędzania wolnego czasu (np. Quizlet, Fiszoteka). W poszukiwaniu aplikacji dla uczniów warto przetestować też Khan Academy (mini wykłady opublikowane na You Tube dotyczące wiedzy z różnych przedmiotów – począwszy od matematyki, fizyki i chemii poprzez historię aż po informatykę) czy Eduelo

Strony WWW dla uczniów

Czy strony internetowe mogą zastąpić korepetycje? Nie zaszkodzi się o tym przekonać, zachęcając dziecko do nauki poprzez takie strony WWW jak:

  • pisupisu.pl (pomoc w nauce języka polskiego dla dzieci od 5. do 12. roku życia,
  • matzoo.pl (Matematyczne ZOO to pomoc w nauce matematyki dla dzieci w wieku 5 – 14 lat)
  • pi-stacja.tv (pomoże zmotywować dzieci w wieku 10-15 lat do nauki matematyki),
  • matlandia.pl (matematyczne gdy i zabawy dla dzieci w wieku 10-12 lat)
  • władcyslow.pl (zabawy i gry utrwalające wiedzę z zakresu poprawnej pisowni i gramatyki, dla dzieci w wieku 10-12 lat),
  • histlandia.pl (zabawy i gry utrwalające wiedzę z zakresu poprawnej pisowni i gramatyki, dla dzieci w wieku 10-12 lat),
  • dyktanda.net,
  • archeodzieciaki.pl
  • victor-junior.pl.

Uwaga. Powtarzając materiał przed sprawdzianem, gromadząc informacje do referatów czy wypracowań, możemy natknąć się na liczne błędy w artykułach na stronach internetowych. Warto przekonać dzieci, by korzystały ze sprawdzonych serwisów (na stronie mamotoja.pl znajdziesz mnóstwo testów z lektur oraz tekstów, który w prosty sposób pomagają opanować wiedzę z języka polskiego, matematyki, geografii i innych przedmiotów szkolnych).

Gry planszowe do nauki

Na rynku znajdziemy mnóstwo propozycji gier planszowych, które sprawią, że nawet dziecko, które nie chce się uczyć - może polubić naukę np. nowych słówek w języku angielskim. Oto lista planszówek, które warto wziąć pod uwagę:

  • Na tropie angielskich słówek, Kapitan Nauka (3-6 lat)
  • Bójka na słówka, Kapitan Nauka (7+)
  • English is Fun, Trefl (7+)
  • Scrabble po angielsku, Mattel (7+)

Zabawa i nauka matematyki w jednym również jest możliwa, dzięki takim planszówkom jak:

  • Pora liczyć! Rabel, (5+)
  • Kasa edukacyjna, nauka liczenia pieniędzy (6+)
  • Liczne pszczoły, Zielona Sowa (6+)
  • Piraci, gra matematyczna na dodawanie i odejmowanie, Kapitan Nauka (7+)
  • Śpiące królewny, Rebel (7+)
  • Super farber, Granna (7+)
  • Eliksir mnożenia, Rebel (8+)
  • Ubongo, Egmont (8+)

 

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA