pierwszoklasista, uczeń, szkoła
Fotolia
Edukacja

Co zrobić, żeby dziecko polubiło szkołę?

Dla pierwszoklasisty wszystko się zmienia: miejsce, otoczenie, organizacja czasu, zakres obowiązków. Nikt nie lubi tylu zmian naraz. W przypadku ucznia za nimi wszystkimi stoi szkoła. I jak tu dziecko ma ją polubić? Z tobą będzie mu łatwiej.

Możesz naprawdę wiele zrobić, by szkoła kojarzyła się dziecku z miejscem miłym i przyjaznym. Dzięki temu dziecko będzie osiągać w nauce sukcesy!

1. Nie mów źle o szkole

Nie tylko o szkole dziecka, ale także o tej, do której przed laty ty chodziłaś, czy jakiejkolwiek innej (np. córki swojej przyjaciółki). Inaczej w dziecku mogą zrodzić się obawy, że skoro zdarzają się kiepskie szkoły, to i jego może się taka okazać. Pamiętaj też, by nie krytykować przy dziecku zachowania wychowawczyni czy szkolnego regulaminu. O sprawach, które ci w szkole twojego dziecka przeszkadzają, warto oczywiście rozmawiać, ale tylko gdy jesteś pewna, że w pobliżu nie ma dziecka. 

Sprawdź: 10 głupot, które mówimy do dzieci

2. Nie strasz dziecka szkołą

„Teraz to dopiero się za ciebie wezmą" – nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? Trudno się więc dziwić, że po takim komunikacie dziecko nie zapała miłością do szkoły. 

3. Obiecuj tyle, ile możesz dotrzymać

„Będziesz miał mnóstwo przyjaciół", „Na pewno polubisz swoją panią" – czy naprawdę jesteś tego pewna? Lepiej powiedz: „Dowiesz się od pani wielu ciekawych rzeczy, np. o innych krajach", „Poznasz nowych kolegów". To prawdziwa wizja szkoły, a jednocześnie zachęcająca do jej odwiedzenia. 

4. Interesuj się, jak minął dziecku dzień w szkole

Zadawaj konkretne pytania, a nie te w stylu: „I jak było?". Dowiedz się, czego dziecko danego dnia się nauczyło, z którym kolegą spędziło przerwy, co robiło na wuefie itp. Pamiętaj jednak, by nie kontrolować, tylko rozmawiać i słuchać, co dziecko mówi. 

5. Odrabiaj z dzieckiem zadania domowe

Czasem dziecku może być trudno przyzwyczaić się do tego, że nauka nie kończy się po wyjściu ze szkoły, tylko w domu zdobytą wiedzę trzeba powtarzać i utrwalać. Dlatego na początku koniecznie odrabiaj lekcje z dzieckiem (ale nie za nie). Czasem wystarczy jedynie twoja obecność, innym razem potrzebna będzie podpowiedź i wytłumaczenie jakiegoś skomplikowanego dla dziecka polecenia. Jeśli będziesz kontrolować zadania domowe, pierwszoklasista szybko nabierze wprawy i systematyczności w ich odrabianiu. I jeszcze jedno: dokładnie wypytuj dziecko, co ma zadane danego dnia, bo takiemu 6-, a nawet 7-latkowi jeszcze dość łatwo polecenia wylatują z głowy. Poza tym prace są nie tylko pisane, ale mogą polegać np. na nauczeniu się wierszyka czy przyniesieniu pamiątek z wakacji. 

Czy wiesz: Czego uczy się dziecko w 1 klasie?

6. Zapraszaj nowych kolegów ze szkoły

W ten sposób dziecko nawiąże z nimi bliższe więzy. Pamiętaj, że tam, gdzie spotyka się dobrych znajomych, idzie się chętniej. 

7. Wspieraj swojego pierwszoklasistę

Nie krzycz, gdy dostał uwagę od pani. Powiedz raczej, że zawsze można się poprawić, a ty mu w tym pomożesz. Możesz także opowiedzieć historię ze swoich szkolnych lat, jak dostałaś złą ocenę, ale udało ci się nadrobić zaległości. A przede wszystkim chwal swojego ucznia nawet za małe sukcesy. Pochwały dodają skrzydeł!

Warto przeczytać:

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Jak ułatwić dziecku przygotownie do nauki w szkole
Fotolia
Edukacja
Jak ułatwić szkolny debiut – 10 zadań dla rodziców
Czas, które dziecko spędza w przedszkolu, na pewno nie pójdzie na marne. Ale to, co robi w domu, też ma duże znaczenie. Zobacz, jak w prosty sposób pomożesz maluchowi odnieść sukces w szkolnej ławce.

1. Zapraszaj do domu kolegów dziecka - nie tylko na kinderparty . Dobrze przygotowane do szkoły dziecko powinno umieć odnaleźć się w grupie. Jeśli twój maluch jest odludkiem, w takich sytuacjach łatwiej przełamie koleżeńskie lody.    2. Cierpliwe odpowiadaj na dziecięce pytania - nawet jeśli wydają się niemądre lub sądzisz, że maluch słyszał już odpowiedź na nie setki razy. Pytanie do klucz do zdobywania wiedzy. Jeśli nie znasz odpowiedzi, poszukajcie jej z dzieckiem w książkach lub w internecie. Od razu podasz gotowy sposób na zdobywanie informacji, bardzo potrzebny wszystkim, którzy sie uczą.   3. Czytaj maluchowi - nauczysz go słuchania – w szkole trzeba umieć słuchać przede wszystkim pani, ale też kolegów. Podczas czytania książek dziecko ćwiczy skupianie uwagi, a także rozwija wyobraźnię i wiedzę - sama wiesz, ile można się z książek dowiedzieć.   4. Podsuwaj rebusy, zagadki, krzyżówki - uczą myślenia, cierpliwości, dają satyfakcję ze znalezienia rozwiązania. Dzieci, które chętnie bawią się w ten sposób, zwykle nie mają problemów w szkole.    5. Rozmawiaj z dzieckiem - dzięki nim nie tylko staniecie się sobie bliższi, ale maluch będzie mógł doskonalić słownictwo, wypowiadać się potoczyście. Gdy dziecko wypowiada się, ma szansę uporządkować swoje myśli. Jesli więc już piąty raz słuchasz, co dziś kolega Filip zrobił po przedszkolnym obiedzie, nie okazuj znudzenia.   6. Nie wyręczaj - choć wiele rzeczy mogłabyś zrobić szybciej i lepiej, pięciolatek powinien już umieć ubierać się sam, myć, czesać i jeść. Pozwól mu ćwiczyć te umiejętności i zachęcaj, jeśli nie wierzy w swoje możliwości.    7. Nie zgaduj, co ma na myśli - czy może wolałby na śniadanie truskawkowy serek czy waniliowy. Naucz dziecko mówić o swoich potrzebach. Sytuacja, w...

złe zachowanie w przedszkolu
Fotolia
Wychowanie
Kłopoty z zachowaniem w przedszkolu
Jedno dziecko bije kolegów, drugie do nikogo nie odzywa się, a jeszcze inne nie może usiedzieć na miejscu. Przedszkole jest jak lustro: odbija wszystkie dziecięce cechy, kłopoty i obawy. Twoim zadaniem jest pomóc dziecku jak najszybciej uporać się z nimi.

Jeśli przedszkolanka sygnalizuje ci, że twój kilkulatek ma problem w nawiązaniu kontaktu z kolegami albo w ogóle nie słucha jej poleceń, nie wpadaj od razu w panikę. Dzieci – tak jak dorośli – mają czasem problemy. Pamiętaj też, że zawsze powinnaś być adwokatem swojego dziecka. Pani zwraca ci uwagę, że jest nieposłuszne , za dużo płacze czy brzydko mówi ? Traktuj problem z powagą, postaraj się go rozwiązać, ale nigdy nie potępiaj dziecka. Ono także przeżywa stres związany z kłopotami. Jeśli nie ty, to kto inny będzie jego obrońcą i wsparciem? Dlatego przyjrzyj się problemowi dziecka i znajdź rozwiązanie. Dziecko bije innych w przedszkolu Każdemu dziecku zdarza się czasem uderzyć w kłótni kolegę czy siłą wydrzeć zabawkę. Bywają jednak takie kilkulatki, które nadużywają swojej siły i z tego powodu stają się dla innych niebezpieczne. Prawdopodobne przyczyny: Agresja dziecka może być wynikiem braku innych wzorców rozwiązywania problemów. Jeśli dwulatek widzi, jak w piaskownicy opiekunka pozwala na wyrywanie komuś łopatki, to zaczyna sądzić, że użycie siły po prostu się opłaca. Czasem taki brak pozytywnych zachowań dodatkowo jest wzmocniony werbalnym komunikatem. Kilkulatek wówczas słyszy, jak dorośli na widok agresywnego dziecka stwierdzają: „Bardzo dobrze, przecież musi sobie radzić w życiu!". Bywa jednak też tak, że bijące kogoś dziecko za wszelką cenę po prostu próbuje zwrócić na siebie uwagę dorosłych („Mama tak długo rozmawia z ciocią. Jak klepnę Karolinkę, to na pewno szybko skończy."). Możliwe rozwiązania: Pokazuj dziecku, jak ma rozwiązywać konflikty. Tłumacz też, jak czuje się osoba skrzywdzona. Powiedz, że uderzenie boli, jest także przykre i smutne. Jeśli dziecko traktuje bicie jako sposób kontaktu, pokaż jak może go nawiązać inaczej, np. głaszcząc po policzku czy podając rękę. Uświadom...

Przedszkolak
Jak przygotować dziecko do egzaminu do szkoły prywatnej
Zapisanie dziecka do pierwszej klasy wydaje się takie proste. Do państwowych szkół przyjmowane są maluchy z rejonu, w miarę wolnych miejsc także inne, i już. Ale jeśli myślisz o niepublicznej podstawówce, sprawy się komplikują.

Mały Jaś co rano odwożony jest przez dumnego tatę do popularnej pod Warszawą społecznej szkoły, do której został przyjęty po spotkaniu kwalifikacyjnym. Były wspólne zabawy z innymi kandydatami, rozwiązywanie zadań pod okiem nauczyciela, rozmowa rodziców z panią dyrektor. Potem kilka tygodni pełnego napięcia oczekiwania i w końcu upragniony telefon: „Państwa syn został uczniem naszej szkoły. Gratulujemy!”. Ośmioletniemu Kubie dwa lata temu udało się dostać do zerówki w szkole katolickiej (prowadzonej przez zakon) – ale dopiero z listy rezerwowej i po wielu wizytach zdeterminowanej mamy. – Rozmowa syna z nauczycielką poszła dobrze, ale zdaje się, że wyłożyliśmy się z mężem na spotkaniu z ojcem dyrektorem – opowiada mama Kuby. – Na szczęście potem ktoś zrezygnował i udało się. Siedmioletniemu Kacperkowi, a raczej jego rodzicom, taka radość nie była dana. Kacper chodzi do pierwszej klasy szkoły publicznej. Ale nie takie były plany. Wiosną zeszłego roku Kacperek wziął udział w spotkaniu kwalifikacyjnym dla małych kandydatów do jednej z prywatnych szkół w Warszawie. Nie został przyjęty. – Do dziś nie wiem, dlaczego mój syn się nie dostał. Najgorsza była forma, w jakiej poinformowano nas o tym. Usłyszeliśmy z mężem, że przyjęto dzieci najlepsze. I już – wspomina Magda, mama Kacpra. – Czuliśmy się okropnie, jakbyśmy to my nie zdali egzaminu... Na szczęście Kacper nie był tego wszystkiego świadomy. Jak wygląda rekrutacja do zerówki w prywatnej szkole? W rekrutacji uczestniczą czasami już dzieci idące do szkolnej zerówki. Można oczywiście zostawić dziecko w zerówce przedszkolnej, ale wielu rodziców obawia się, że za rok trudniej będzie zapisać je do wybranej prywatnej podstawówki, bo miejsca w pierwszej kolejności zajmą sześciolatki z danej szkoły. Sprawdzian przybiera najczęściej formę spotkania z panią...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak