Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
plaża, morze, dziecko, wiaderko, muszelki
Wychowanie

Jakie zabawki zabrać na wakacje?

Na wakacje nie trzeba zabierać wielu zabawek, bo na plaży, w lesie, na łące dzieci bawią się zupełnie inaczej niż w domu.

Obowiązkowo w wakacyjnym wyposażeniu musi znaleźć się wiaderko i łopatka, a także piłka, ulubiona lalka lub samochodzik i przytulanka, bez której dziecku trudno zasnąć w nowym otoczeniu. Nie zapomnij małego plecaka, który przyda się do noszenia znalezionych skarbów, i to już wszystko...
Im prostsza i bardziej naturalna zabawka, tym lepiej, bo taka pobudza i rozwija wyobraźnię. Zamiast mówić: „Rzuć wreszcie ten patyk”, pomyśl, że można nim rysować, że w rękach malca przeistacza się w wędkę, rycerski miecz lub czarodziejską różdżkę, a jeśli na końcu zawiążesz chusteczkę, stanie się piracką flagą.

Nie ważny cel wyprawy...

Małe dzieci mniej interesują się celem wyprawy, bardziej tym, co znajdą po drodze. Zbierają szyszki, kawałki kory, kamyczki, kwiatki i nie trzeba im w tym przeszkadzać. Na pewno zauważą leżącego na ścieżce żuka. Warto wtedy zatrzymać się, by malec dokładnie go obejrzał. Znalezione szyszki zabierz do domu, ale można też nimi rzucać do celu lub sprzedawać je w „leśnym w sklepie”. A gdy jest ich dużo, przydadzą się do wieczornego ogniska.
Nie ma lepszej formy spędzania czasu niż zabawa piaskiem i wodą. Nie trzeba jej maluszkowi organizować, bo zwykle sam zabiera się do dzieła. Robienie pączków z mokrego piasku czy budowanie zamku przynosi szybki efekt i nawet gdy coś się nie uda, można zmienić plany i zająć się np. wypiekaniem piaskowej pizzy albo tortu.

Odpowiada ekspert: dr Małgorzata Skura z Katedry Pedagogiki Małego Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Czy latem rodzice powinni wymyślać dla dzieci jakieś specjalne zabawy?

Za bardzo staramy się sterować zajęciami dzieci i maluchy nie mają czasu bawić się tak, jak chcą. W przedszkolu czas rozpisany jest co do kwadransa i przypomina kalendarz urzędnika, dlatego podczas wakacji trzeba dać maluszkom szansę nieskrępowanej zabawy. Mama lub tata powinni towarzyszyć dziecku, by zapewnić bezpieczeństwo, mogą się też z nim bawić, ale nie muszą wymyślać w co. Pomysły zostawmy maluchom. Psycholodzy zaobserwowali, że dzieci nie bawią się teraz tak jak dawniej, filmy w telewizorze i gry komputerowe stały się ich światem. Zabawy trwają krótko i jeśli dorosły nie wymyśli czegoś atrakcyjnego, dzieci szybko się nudzą. Tymczasem wakacyjne zabawy wodą, piaskiem, gliną, chodzenie po zwalonym drzewie lub własnych śladach, które odbiły się na piachu, oraz bawienie się tym, co malec znajdzie w swoim otoczeniu, niosą więcej korzyści dla rozwoju niż najbardziej wyszukane zabawki.

Pudełko pełne skarbów

Wkładaj do niego to, co maluch znajdzie i co może się przydać w deszczowe dni lub gdy wrócicie z wakacji.

  • Patyczki – wykorzystacie je do zrobienia malutkiej tratwy, na której będzie pływał ludzik z papieru.
  • Kawałki kory – tata może z nich wystrugać łódeczki, które wezmą udział w regatach.
  • Liście – po wysuszeniu w książce między chusteczkami z ligniny można nalepiać je na kartkach i tworzyć wspaniałe obrazy.
  • Kamienie – są piękne same w sobie, ale można je malować w rozmaite wzory i na różne kolory.
  • Piórka – dziecko może dmuchać na małe pióra, np. niebieskie piórko kraski, i patrzeć, jak będzie unosić się w powietrzu. Duże pióra można zbierać na indiański pióropusz.
  • Suche makówki – trudno je teraz zdobyć, ale kukiełki zrobione z makówek są śliczne.

Zobacz też: Nudzą ją zabawki

Jak się bawić z niemowlakiem - film

dziecko, mama, jesień, zabawa, liście
fotolia
Gry i zabawy
7 zabaw na świeżym powietrzu
Choć maluch ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą szybko może go znudzić. Zabawy na dworze to zupełnie co innego!

Spacer to nie tylko sposób na dotlenienie organizmu. Dzięki zabawom na dworze dziecko może  także ćwiczyć i zdobywać wiele nowych umiejętności. Pełen wrażeń dzień w plenerze wcale nie jest trudno zorganizować. Zatem do dzieła! Przeczytaj także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?     W co się bawić na dworze?     Bańki mydlane (od 12. miesiąca życia dziecka) Co jest potrzebne? Płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą), słomka z rozciętą końcówką, plastikowy kubeczek. Jak się bawić? Ty puszczasz, a smyk rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha. Dla starszego malca ogłoś konkurs: kto z was puści najwięcej baniek. Co to daje? Dmuchanie baniek ćwiczy mięśnie twarzy, a to jest bardzo pomocne w nauce mowy . Gdy smykowi uda się złapać bańkę, będzie bardzo dumny, a jego wiara we własne możliwości zostanie wzmocniona.   Gra w kręgle (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Plastikowe butelki (tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek. Albo kręgle. Jak się bawić? Jeśli nie masz kręgli, napełnij butelki wodą lub piaskiem, by były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw butelki lub kręgle na planie trójkąta (wierzchołek w stronę graczy). Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli i liczcie punkty. Co to daje? Malec ćwiczy umiejętność równoczesnej pracy oczu i rączek. Uczy się też oceny odległości .   Wyprawa po skarby (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Wiaderko lub wózek. Jak się bawić? Wyruszcie razem na poszukiwanie skarbów. Gdy znajdziecie ciekawe drobiazgi, wkładajcie je do wiaderka lub wózka. Mogą to być kamyczki, gałązki, nasionka, szyszki, kwiatki. Podczas zbierania uważnie się im przyglądajcie, a ty opowiadaj malcowi o waszych znalezionych skarbach. W domu możecie...

dziewczynka, zabawki, leżeć, dziecko
Wychowanie
Misia porządnisia
Trzyletnie dziecko nie bałagani, ono po prostu zagospodarowuje przestrzeń wokół siebie tak, by było mu wygodnie. Ale nie martw się – jeśli sama lubisz porządek, jest szansa, że maluch też go polubi.

Pojęcie bałagan nie istnieje dla małych dzieci. One lubią mieć pod ręką wiele przedmiotów, przekładać je z miejsca na miejsce i przemieszczać się z nimi po całym mieszkaniu. Dlaczego? Bo wszystkie są im bardzo potrzebne. Mimo to warto zachęcać trzylatka, by utrzymywał we względnym porządku swoje zabawki. Nie tylko ze względu na chwilę obecną, ale choćby dlatego, że przyda mu się to na przyszłość. Chowaj część zabawek W pokojach dziecięcych królują w dużych ilościach podobne do siebie misie, kucyki Pony w zaczarowanych domkach i na karuzeli, dinozaury, małe i duże lalki, samochody i samochodziki, loteryjki, puzzle, klocki... Przytłoczone ilością rozmaitych przedmiotów dziecko nie umie się wśród nich odnaleźć i nawet nowe zabawki szybko mu się nudzą. Jeśli chcesz uczyć dziecko utrzymywania swoich skarbów w porządku , zacznij od zmniejszenia ich liczby. Chowanie na pewien czas niektórych zabawek to dobry pomysł. Zawsze jednak uzgodnij z dzieckiem, które mogą trafić na pawlacz lub do szafy. Warto również przyzwyczajać dzieci, by zabawki, którymi się już nie bawią, oddawały młodszym kolegom. Może to być dla nich trudne, ale taka nauka dzielenia się z innymi jest bardzo cenna! Zabawki muszą mieć swoje miejsce Łatwiej dziecku trzymać zabawki w porządku, gdy jego pokój jest tak urządzony, by wszystkie przedmioty miały swoje miejsce na półkach, w koszykach, pudełkach. Nie można jednak wrzucać zabawek do pudeł „jak leci” – klocki lego powinny mieć swój pojemnik, a drewniane swój. I jeszcze jedna sprawa, do której warto przekonać malca: sprzątanie nie musi być nudne. By je uatrakcyjnić, wymyśl np. zabawę w odwożenie lalek czy aut do ich domków albo kup pojemniki na zabawki z kolorowymi obrazkami. Wprowadź jasne zasady Poczucie porządku nie jest wrodzone. Jeśli wprowadzisz jasne reguły i będziesz konsekwentna, po pewnym...

kadr z filmu opublikowanego na YT
Gry i zabawy
Słyszysz czasem "Mamoooo, nudzę się!" Obejrzyj ten film.
Twojemu maluchowi znudziły się wszystkie zabawki? Zrób mu nowe. Nie musisz mieć góry pieniędzy. Nie musisz mieć mnóstwa czasu. Nie musisz mieć nawet zdolności plastycznych. Wystarczy dobry pomysł, a na tym filmie znajdziesz więcej niż jeden.

Rozgwieżdżony tunel, pstrykający pod stopami chodnik, tablica z całym mnóstwem przycisków, rakieta tenisowa, magiczny obrazek, który pojawia się, choć wcześniej nie było go widać - każdą z tych rzeczy można zrobić w góra 5 minut . Spróbuj, naprawdę warto! Dlaczego warto bawić się w ten sposób? Takie domowe zabawki mają mnóstwo zalet. - Nic nie kosztują, bo robi się je z tego, co akurat jest pod ręką i co do tej pory bez sensu plątało się po domu: z kartonów , papierowych talerzyków , baloników, które zostały po przyjęciu urodzinowym itd. - Można wymyślać wciąż nowe. Do zabawy świetnie nadają się także  tekturowe tuby od papierowych ręczników , kolorowe skarpetki, duże chusty i obrusy (można zrobić z nich bazę między krzesłami) i mnóstwo innych rzeczy.  A absolutnym hitem są czerwone ręczniki (to gotowa  peleryna dla Supermana) i plastikowe miski (są wielofunkcyjne). Sprawdź, czym jeszcze można się bawić:   Zabawa bez zabawek - Wymagają od dziecka aktywności, więc nie nudzą się tak szybko jak zabawki "wszystkomające", które w zasadzie robią wszystko za nie. Choć mój syn  jako pierwsze, zasypywane prezentami dziecko w rodzinie miał góry zabawek, to właśnie kartonami i miskami bawił się najchętniej. - Rozwijają wyobraźnię malucha. Zwykły karton może być  raz autem albo rakietą kosmiczną, a raz czymś zupełnie innym, np. kuchenką z piekarnikiem.   Wetknięte w tekturę lampki choinkowe z filmu są oczywiście super (zwłaszcza, że można je ułożyć np. w Wielki Wóz), ale można się bez nich obyć. Gdy mój syn był mały, najważniejsze były dla niego nie ozdoby, a rozmiary pudła - chodziło o to, by dało się do niego wejść. Najlepiej sprawdziło się  takie z dużym dnem i niewysokimi bokami. Na początku po prostu lubił w nim siedzieć albo się nim...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak