Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rodzina w lesie
Fotolia
Gry i zabawy

6 pomysłów na wesołe zabawy w lesie

Wyprawy do lasu to nie tylko słuchanie śpiewu ptaków i szumu drzew. Możesz się też bawić z dzieckiem szyszkami, patykami, igłami i mchem. Dzięki temu dziecko może nauczyć się wielu nowych rzeczy. Zobacz 6 pomysłów na wesołe zabawy w lesie.

Wyprawy do lasu to nie tylko słuchanie śpiewu ptaków i szumu drzew. Możecie się też bawić szyszkami, patykami, igłami i mchem. Oto sposoby na miłe spędzenie czasu wśród drzew.


Zabawa 1
Woreczek skarbów

dla dzieci powyżej półtora roku

Jak się bawić: spacerując po lesie, zbierajcie do nieprześwitującego woreczka różne leśne rekwizyty. Mogą to być kamyczki, szyszki, żołędzie, wszystko, co was zainteresuje. Upewnij się, że dziecko zna nazwę każdej rzeczy. Kiedy będziecie mieć ich kilka, usiądźcie i zabawcie się w czarodzieja. Powiedz, że teraz wyciągniesz z woreczka np. szyszkę. Potrzymaj rękę w worku, mówiąc: „Czary-mary, hokus-pokus i... oto szyszka”. Teraz poproś dziecko, aby zrobiło to samo. Jeśli maluch będzie popełniać błędy, ogranicz liczbę przedmiotów, zostawiając te charakterystyczne.

Co to daje: ćwiczy motorykę dłoni i percepcję dotykową.

Zobacz 5 powodów, dla których warto chodzić z dzieckiem na plac zabaw

Zabawa 2
Do czego to podobne?

dla dwulatka

Jak się bawić: weź do ręki patyk lub szyszkę i zaproponuj zabawę w szukanie przedmiotów o podobnym kształcie. Początkowo pomóż dziecku, pokazując, że patyk jest podłużny tak jak np. igła. Kiedy malec zrozumie zasadę, poproś, aby wyjaśniał, dlaczego każda kolejna rzecz jest podobna do poprzedniej. Wyszukujcie leśne skarby na zmianę i rozmawiajcie o nich. Jeśli dziecko nie będzie miało z tą zabawą trudności, pobawcie się również w wyszukiwanie i nazywanie różnic.

Co to daje: rozwija percepcję wzrokową, ćwiczy spostrzegawczość, nazywanie i porównywanie kształtów, uczy opisywać rzeczywistość.

Sprawdź 5 oznak, że dwulatek rozwija się prawidłowo

Zabawa 3
Miękkie czy szorstkie?

dla dzieci powyżej sześciu miesięcy

Jak się bawić: spróbuj zapoznać swojego niemowlaka z przyrodą. Zbierz kilka leśnych skarbów: igły, mech, szyszki, kawałek kory, małe patyki itp. i po kolei dawaj je dziecku do rączki. Niech je ogląda, dotyka. Opisz słowami, jakie są. Czy są miękkie, wilgotne, kłujące, a może szorstkie? Uważaj, by dziecko nie zrobiło sobie nimi krzywdy i pamiętaj, aby po zabawie wyczyścić wilgotnymi chusteczkami rączki maluszka, zanim włoży je do buzi.

Co to daje: stymuluje zmysł dotyku, zapoznaje z otaczającym światem.

Czy wiesz, jak rozwijają się zmysły dziecka? Sprawdź!


Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]

dziecko, mama, jesień, zabawa, liście
fotolia
Gry i zabawy
7 zabaw na świeżym powietrzu
Choć maluch ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą szybko może go znudzić. Zabawy na dworze to zupełnie co innego!

Spacer to nie tylko sposób na dotlenienie organizmu. Dzięki zabawom na dworze dziecko może  także ćwiczyć i zdobywać wiele nowych umiejętności. Pełen wrażeń dzień w plenerze wcale nie jest trudno zorganizować. Zatem do dzieła! Przeczytaj także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?     W co się bawić na dworze?     Bańki mydlane (od 12. miesiąca życia dziecka) Co jest potrzebne? Płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą), słomka z rozciętą końcówką, plastikowy kubeczek. Jak się bawić? Ty puszczasz, a smyk rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha. Dla starszego malca ogłoś konkurs: kto z was puści najwięcej baniek. Co to daje? Dmuchanie baniek ćwiczy mięśnie twarzy, a to jest bardzo pomocne w nauce mowy . Gdy smykowi uda się złapać bańkę, będzie bardzo dumny, a jego wiara we własne możliwości zostanie wzmocniona.   Gra w kręgle (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Plastikowe butelki (tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek. Albo kręgle. Jak się bawić? Jeśli nie masz kręgli, napełnij butelki wodą lub piaskiem, by były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw butelki lub kręgle na planie trójkąta (wierzchołek w stronę graczy). Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli i liczcie punkty. Co to daje? Malec ćwiczy umiejętność równoczesnej pracy oczu i rączek. Uczy się też oceny odległości .   Wyprawa po skarby (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Wiaderko lub wózek. Jak się bawić? Wyruszcie razem na poszukiwanie skarbów. Gdy znajdziecie ciekawe drobiazgi, wkładajcie je do wiaderka lub wózka. Mogą to być kamyczki, gałązki, nasionka, szyszki, kwiatki. Podczas zbierania uważnie się im przyglądajcie, a ty opowiadaj malcowi o waszych znalezionych skarbach. W domu możecie...

rozwój dziecka, rozwój fizyczny dziecka, rozwój ruchowy dziecka
Wychowanie
W co się bawić na dworze?
Dokądkolwiek byś się z dzieckiem nie wybrała na spacer, możesz mu zorganizować świetną zabawę. A wtedy zwykła przechadzka zamieni się w przygodę!

Chociaż dziecko ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą może go znudzić. A wtedy to, co powinno wam obojgu sprawić przyjemność, może stać się dla was uprzykrzonym obowiązkiem. Nie jest łatwo codziennie wymyślać nowe atrakcje na świeżym powietrzu – wykorzystaj więc nasze propozycje.   Zabawy na łące Zabawy na placu zabaw Zabawy w parku Zabawy nad jeziorem Zabawy na podwórku Zabawy w lesie Pomysły na zabawę z dzieckiem na łące Tu można biegać i skakać aż do utraty tchu! Możecie też na chwilkę zdjąć buty i brodzić po trawie na bosaka. Maszerowanie po trawie . Pokaż dziecku, jak różnie można chodzić: bokiem, do tyłu, na paluszkach albo na piętach, podnosząc wysoko nogi, małymi lub dużymi krokami. Maszerujcie, spacerujcie na palcach lub ślizgajcie się. Raz szybko, a raz wolno. Możecie zabawić się też w naśladowanie sposobów, w jakie chodzą zwierzęta. Zachęcaj dziecko, by biegało, podskakując jak konik, lub skakało jak wróbelek. W trakcie zabawy mów do malucha albo naśladuj odgłosy wydawane przez zwierzęta. Zabawa w Indian. Rozstaw malutki namiot i zaproś maluszka do środka. Na początku pewnie będzie onieśmielony, ale już po chwili na pewno się rozbawi. Możecie malować sobie na twarzach indiańskie wzory albo wokół namiotu bawić się w berka. W co bawić się z dwulatkiem na placu zabaw? To raj dla dziecka – ale tylko wtedy, gdy bawi się z nim mama. Zobacz, co możecie tutaj wymyślić. Skakanie do piaskownicy. Postaw dziecko na kamieniu albo obramowaniu piaskownicy i złap je za obie ręce. Daj hasło: „Na miejsca, gotowi, hop!“ i pomóż maluchowi zeskoczyć. Twoje ręce powinny być na wysokości jego barków, tak by dziecko lądowało o własnych siłach. Bujanie na huśtawce. Bujaj smyka i baw się z nim np. w pokazywanie śmiesznych min. Spacer myszek....

plaża, morze, dziecko, wiaderko, muszelki
Wychowanie
Jakie zabawki zabrać na wakacje?
Na wakacje nie trzeba zabierać wielu zabawek, bo na plaży, w lesie, na łące dzieci bawią się zupełnie inaczej niż w domu.

Obowiązkowo w wakacyjnym wyposażeniu musi znaleźć się wiaderko i łopatka , a także piłka, ulubiona lalka lub samochodzik i przytulanka, bez której dziecku trudno zasnąć w nowym otoczeniu. Nie zapomnij małego plecaka, który przyda się do noszenia znalezionych skarbów , i to już wszystko... Im prostsza i bardziej naturalna zabawka , tym lepiej, bo taka pobudza i rozwija wyobraźnię . Zamiast mówić: „Rzuć wreszcie ten patyk”, pomyśl, że można nim rysować, że w rękach malca przeistacza się w wędkę, rycerski miecz lub czarodziejską różdżkę, a jeśli na końcu zawiążesz chusteczkę, stanie się piracką flagą. Nie ważny cel wyprawy... Małe dzieci mniej interesują się celem wyprawy , bardziej tym, co znajdą po drodze. Zbierają szyszki, kawałki kory, kamyczki, kwiatki i nie trzeba im w tym przeszkadzać. Na pewno zauważą leżącego na ścieżce żuka. Warto wtedy zatrzymać się, by malec dokładnie go obejrzał. Znalezione szyszki zabierz do domu, ale można też nimi rzucać do celu lub sprzedawać je w „leśnym w sklepie”. A gdy jest ich dużo, przydadzą się do wieczornego ogniska. Nie ma lepszej formy spędzania czasu niż zabawa piaskiem i wodą . Nie trzeba jej maluszkowi organizować, bo zwykle sam zabiera się do dzieła. Robienie pączków z mokrego piasku czy budowanie zamku przynosi szybki efekt i nawet gdy coś się nie uda, można zmienić plany i zająć się np. wypiekaniem piaskowej pizzy albo tortu. Odpowiada ekspert: dr Małgorzata Skura z Katedry Pedagogiki Małego Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Czy latem rodzice powinni wymyślać dla dzieci jakieś specjalne zabawy? Za bardzo staramy się sterować zajęciami dzieci i maluchy nie mają czasu bawić się tak, jak chcą . W przedszkolu czas rozpisany jest co do kwadransa i przypomina kalendarz urzędnika, dlatego podczas wakacji trzeba dać maluszkom szansę nieskrępowanej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak