Reklama

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko nadaje się do żłobka? Jeśli jest w odpowiednim wieku i jest zdrowe, to najprawdopodobniej się nadaje. Początki będą z pewnością trudne, ale po okresie adaptacyjnym wszystko powinno się ułożyć. Naprawdę rzadko zdarza się, żeby dziecko nie nadawało się do żłobka.

Reklama

Kiedy można oddać dziecko do żłobka?

Do żłobka mogą chodzić dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 lat, choć czasami w niektórych żłobkach (zwłaszcza mniejszych, prywatnych) przyjmowane są dzieci w innych, węższych kategoriach wiekowych. Dlatego trzeba sprawdzić, jakie warunki obowiązują w placówkach branych pod uwagę.

W stosunku do dzieci, które mają być przyjęte do placówki, nie ma żadnych szczególnych wymagań. Dziecko w żłobku nie musi wykazać się konkretnymi umiejętnościami. O tym, czy maluch nadaje się do żłobka, okaże się, gdy do niego trafi. Bywa bowiem i tak, że dziecko nie jest w stanie zaadaptować się do nowych warunków. Widać to po tym, że jego początkowa niechęć do pozostawania w żłobku nie przemija, i że opiekunki zgłaszają problemy z opieką nad maluchem.

Kiedy dziecko nie nadaje się do żłobka? Objawy

Jeśli mijają trzy miesiące (tzw. adaptacja w żłobku), a dziecko nadal gwałtownie protestuje przed chodzeniem do żłobka, warto zastanowić się nad tym, czy jednak z placówki nie zrezygnować. Na taką konieczność mogą wskazywać następujące objawy występujące u malucha:

  • stany lękowe,
  • apatia,
  • zaburzenia apetytu,
  • koszmary nocne,
  • gwałtowne reakcje na wspomnienie o żłobku,
  • mutyzm wybiórczy (np. dziecko nie mówi o żłobku, w żłobku w ogóle się nie odzywa, choć w domu jest gadułą).

To są wyraźne sygnały, że dziecko się nie zaadaptowało. Już po maksimum dwóch miesiącach pobytu dziecka w żłobku warto porozmawiać z opiekunkami w placówce i dowiedzieć się, jak malec funkcjonuje w grupie żłobkowej, czy zachowuje jak inne dzieci, czy zupełnie inaczej.

Kiedy dziecko nie nadaje się do żłobka? Przyczyny

Obiektywne przyczyny powodujące, że dziecko nie nadaje się do żłobka to:

  • maluch nie potrafi dzielić się uwagą osoby dorosłej z innymi dziećmi. Czasami wynika to z silnej więzi z matką, a czasami z niedojrzałości emocjonalnej;
  • osłabiona odporność – maluch non stop choruje i częściej siedzi w domu z powodu choroby niż chodzi do żłobka.
  • poważne choroby, które sprawiają, że dziecko wymaga szczególnej opieki, której nie zapewnią opiekunki w żłobku, które muszą się zająć całą grupą dzieci;
  • zaburzenia rozwojowe, które uniemożliwiają funkcjonowanie w grupie. Należą do nich zaburzenia ze spektrum autyzmu. Powodują one, że niektóre dzieci są agresywne wobec innych lub wykazują bardzo nietypowe zachowania. Dla takich dzieci lepsze mogą okazać się wyspecjalizowane placówki integracyjne, w których grupy dziecięce są mniejsze, a kadra w przeliczeniu na dziecko liczniejsza i kierunkowo wykształcona.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama