Wychowanie

Jak nie krzyczeć na dziecko? Porady psychologa [WIDEO]

Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą, bo wiesz, że tak nie należy postępować. Krzyczenie na dziecko przynosi fatalne skutki i wyrabia w dziecku nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. To nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, jak przestać krzyczeć na dziecko.

Czy można krzyczeć na dziecko? Nie, na dzieci nie warto i nie powinno się krzyczeć, i jest ku temu kilka ważnych powodów. Krzyczenie nie ma właściwie żadnych plusów poza tym, że rodzic w ten sposób wyładowuje swoją frustrację i złość (ale to można zrobić w inny sposób). 

Każdy rodzic, który podnosi głos w kontaktach z córką czy synem, i to niezależnie od ich wieku, powinien nauczyć się panować nad sobą. Krzyczenie na dziecko nie sprawi, że dziecko zacznie nas słuchać. Krzyk nie uczy też niczego dobrego. Ma za to negatywny wpływ na mózg dziecka.

Nauka panowania nad sobą nie jest łatwa i wymaga czasu, ale przy odrobinie samozaparcia z pewnością przyniesie efekty. I to z korzyścią dla obu stron. Jak przestać krzyczeć na dziecko, wyjaśnia dr Magdalena Śniegulska, psycholog, psychoterapeuta, wykładowca akademicki.

Spis treści:

 1. Dlaczego krzyczę na dziecko?
 2. Jak przestać krzyczeć na dziecko (i przy dziecku)?
 3. Co jeszcze zrobić, żeby nie krzyczeć na dziecko?
 4. Krzyczenie na dziecko: skutki
 5. Krzyk na dziecko: konsekwencje prawne

Dlaczego krzyczę na dziecko?

Chociaż nie chcemy krzyczeć na dziecko, to jednak zdarza się, że w sytuacjach podbramkowych nie dajemy rady i to robimy. Dzieje się tak, ponieważ w sytuacjach wyczerpania emocjonalnego odwołujemy się do zachowań wyniesionych ze swojego dzieciństwa – tłumaczy dr Magdalena Śniegulska. Wchodząc w rolę mamy czy taty, odwołujemy się do swoich własnych doświadczeń, np. wiemy, co się nam podobało w naszych własnych rodzicach i co byśmy chcieli robić tak jak oni, a jakich ich błędów chcielibyśmy uniknąć.

I nawet kiedy wiemy, czego na pewno nie chcielibyśmy robić, np. używać krzyku wobec dzieci, to nie wiemy, jak to osiągnąć. Niestety, w sytuacji ograniczonej ilości czasu, silnych emocji, wyczerpania, wracamy do schematów, które są nam najlepiej znane. Jak tłumaczy ekspertka – możemy się przeciw tym schematom buntować, ale kiedy nie mamy alternatywy, to właśnie je zastosujemy.

Jak przestać krzyczeć na dziecko (i przy dziecku)?

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby przestać krzyczeć na dziecko? Pierwszy krok masz już za sobą – zdajesz sobie sprawę, że mówienie do dziecka podniesionym głosem, nie jest dla niego dobre. Teraz jest czas na to, aby wyrobić w sobie nowe nawyki w sposobie komunikacji z dzieckiem. Nie licz na to, że z dnia na dzień przestaniesz raz na zawsze krzyczeć, zwłaszcza jeśli żyjesz w stresie albo/i w twoim domu rodzinnym dużo się krzyczało. Warto jednak nad tym pracować.

Dr Magdalena Śniegulska podkreśla, że wypracowanie nowych technik radzenia sobie z silnymi emocjami wymaga od nas cierpliwości. „Jeżeli mam jakieś zachowania w swoim repertuarze, to mam je od lat. Nie jest tak, że jak poznam jakąś technikę, to od razu ją wprowadzę. To wymaga czasu i ćwiczenia, żeby to stało się moją naturą” – tłumaczy.

Jak przestać krzyczeć na dziecko - co może pomóc:

1. Zadeklaruj dziecku, że nie będziesz już więcej krzyczeć

Powiedz dziecku, że postanowiłaś/postanowiłeś już na nie nie krzyczeć. Wyjaśnij, że będziesz nad tym pracować i masz nadzieję, że to się wkrótce definitywnie skończy.

2. Przeproś dziecko za to, że zdarzało ci się na nie nakrzyczeć

Za każdym razem, gdy zaczniesz krzyczeć mimo swoich starań, jak najszybciej się opanuj, przeproś dziecko i powiedz mu, że tym razem ci nie wyszło, ale nadal nad sobą pracujesz.

3. Pamiętaj, że dziecko jest tylko dzieckiem

Uświadom sobie, że twoje dziecko jest... dzieckiem. I dostosuj do tej wiedzy swoje oczekiwania. Staraj się więcej wyjaśniać, częściej przypominać o swoich oczekiwaniach, obowiązujących zasadach. A własne niezadowolenie, a nawet złość, wyrażać ze spokojem bez krzyku.

4. Nie reaguj od razu, gdy coś cię zdenerwuje

Gdy czujesz, że zaraz wybuchniesz, zrób trzy spokojne, długie wdechy i wydechy. Dadzą ci czas na zapanowanie nad emocjami i refleksję – jest duża szansa, że nie zaczniesz krzyczeć, tylko zareagujesz spokojnie.

5. Naucz się rozpoznawać własne emocje

Jeśli zauważysz, że jesteś podenerwowana/podenerwowany (pracą, niemiłą rozmową z innym dorosłym, spóźnieniem partnera), weź to pod uwagę, gdy dziecko zacznie cię denerwować. Pomyśl wtedy, czy masz ochotę krzyczeć, bo jesteś wkurzona/wkorzony od rana, a dziecko tylko wyzwoliło złość?

6. Nie kumuluj złych emocji

Na bieżąco rozwiązuj swoje problemy. Nie czekaj, aż przy byle okazji „pękniesz” i podniesiesz głos. Naucz się skutecznie rozładowywać złe emocje – swoje i dziecka. Skutecznie pomaga w tym na przykład aktywność fizyczna.

7. Zadbaj o swoje potrzeby

Zacznij uprawiać sport i zdrowo się odżywiaj. Taka kombinacja sprawi, że będziesz w lepszej formie – psychicznej i fizycznej, co zapewni większe pokłady cierpliwości.

Co jeszcze zrobić, żeby nie krzyczeć na dziecko?

Jeżeli masz świadomość, że twoje zachowanie jest nieodpowiednie i nie sprawdza się w relacjach z dziećmi, to jest to dobry sygnał, aby poszukać pomocy. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na warsztaty dla rodziców. Tam można między innymi zobaczyć, jak inni radzą sobie w trudnych momentach.

Dr Magdalena Śniegulska zachęca do poszerzania umiejętności w radzeniu sobie z trudami macierzyństwa: –Warto rozbudować sobie »skrzynkę z narzędziami«, która może być użyteczna na różnych etapach rozwoju naszego dziecka. Metody wychowawcze dobieramy do wieku dziecka. Coś, co się sprawdzało, jak dziecko było małe, może nie być efektywne, kiedy dziecko będzie starsze. Jak mam więcej technik wychowawczych, to będę bardziej kompetentnym rodzicem” – podkreśla psycholog.

Krzyczenie na dziecko: skutki

Mówienie do dziecka podniesionym głosem nie przynosi żadnej korzyści, a może wręcz narobić wiele szkód. Oto konsekwencje krzyczenia na dziecko:

 • Krzycząc na dziecko, niszczysz jego komórki mózgowe – do miliarda przy każdej awanturze (badania przeprowadzone przez Lisę Giliot z Uniwersytetu Medycznego w Chicago).
 • Gdy krzyczysz, dziecko słyszy wyłącznie krzyk, a nie to, co chcesz mu przekazać.
 • Regularny krzyk sprawia, że dziecko robi się bardziej agresywne werbalnie i fizycznie.
 • Krzycząc, uczysz dziecko, że dopiero wtedy, gdy podniesiesz głos, masz mu coś ważnego do powiedzenia.
 • Podnosząc głos, pokazujesz dziecku, że krzyki i kłótnie to norma – nie dziw się, że gdy będzie nastolatkiem, zacznie się buntować i krzyczeć.
 • Krzyczenie w połączeniu z obelgami jest przemocą wobec dziecka (emocjonalną), która skutkuje u dziecka spadkiem poczucia własnej wartości i wzrostem agresji.

Krzyczenie na dziecko: konsekwencje prawne

Samo krzyczenie na dziecko nie niesie ze sobą konsekwencji prawnych. Trzeba jednak pamiętać, że w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym jest mowa o różnych formach przemocy wobec dzieci, w tym także o zaniedbywaniu jego potrzeb emocjonalnych. Zagrożenie dobra dziecka (celowo niezdefiniowane przez ustawodawcę – sąd rodzinny i opiekuńczy indywidualnie ocenia każdą sytuację) to przesłanka, by uruchomić drogę postępowania rodzinnego. To ważne, jeśli wziąć pod uwagę, że z krzykiem na dziecko często wiąże się też ubliżanie, wyśmiewanie, wyszydzanie i inne formy przemocy emocjonalnej. Stąd już tylko krok do przemocy fizycznej.

Z kolei w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy tak określono przemoc w rodzinie: to „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa, lub dobra osobiste, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”. Karą za fizyczne bądź psychiczne znęcanie się jest pozbawienie wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

Konsultacja: dr Magdalena Śniegulska, psycholog, psychoterapeuta, wykładowca na Uniwersytecie Szkoły Wyższej i Psychologii Społecznej oraz w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Uniwersytetu Warszawskiego

Źródło: Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 29.7.2005 r., Dz. U z 2005 r., nr 180 poz. 1493, art. 2

Zobacz też:

Aktualności
Każda matka czasem upada... Zobacz najpiękniejszy film o macierzyństwie!
Prawdziwa mama nie zawsze wygląda jak mamy w reklamach. Macierzyństwo to coś więcej niż miłość do dziecka. Zobaczcie niezwykle wzruszający film!

„Hołd dla niezłomnych duchów matek” – taki tytuł nosi jeden z najpiękniejszych filmów o macierzyństwie. Matka nie jest jedną osobą – to wiele duchów w jednym ciele, które nie tylko opiekują się dziećmi, ale również gotują, sprzątają, piorą, zajmują się domem. Jeśli nie mają pomocy, upadają. Każda mama ma prawo być zmęczona. Nie powinna się wstydzić swoich porażek i upadków – brudne naczynia w zlewie i sterta prania nie świadczą o byciu złą matką. Czasem wystarczy poprosić o pomoc... Jak wam się podoba ten film?     Czytaj także: Wyznanie mamy: "Jak mam być dobrą matką, stale żyjąc pod presją?” Matko niedoskonała, składam ci hołd! Macierzyństwo jako źródło stresu Źródło: YouTube

Rodzina - problemy wychowawcze
Fotolia.pl
Mama
Brak czasu przyczyną błędów wychowawczych i rozpadu rodzin
Brak czasu i pośpiech z nim związany to główne problemy współczesnej rodziny – uważa Małgorzata Ohme, znana psychoterapeutka rodzinna. Często prowadzą one do rozpadu rodziny.

Poczucie winy wpływa na błędy wychowawcze Zdaniem psychoterapeuty brak czasu dla dziecka prowadzi najczęściej do zaburzenia systemu wartości wychowawczych. Sam pośpiech nie zawsze jest jednak problemem. Ograniczona ilość czasu może prowadzić do bardziej kreatywnych i twórczych sposobów  spędzania czasu z dzieckiem . Niestety, pośpiech generuje również poczucie winy a to z kolei może stanowić poważny problem wychowawczy. – Poczucie winy powoduje, że rodzice przestają zachowywać się w instynktowny, dobry sposób, zgodnie z którym należy karać, kiedy dzieciaki dają czadu, a nagradzać, kiedy są grzeczne – mówi Małgorzata Ohme, psychoterapeuta. - Kiedy matka ma poczucie winy, to nagradza dziecko za wszystko i przestaje karać. Dziecku jest wtedy łatwo przesuwać granice rodzica i powstaje wiele trudności wychowawczych . Ta bezradność rodzica wynika z  poczucia winy , że go nie ma. Zobacz także: 6 metod wychowawczych, które nie działają Zbyt szybkie rozstania Brak czasu dla rodziny i siebie nawzajem jest częsta przyczyną rozpadu rodziny . W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba rozwodów. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym półroczu ubiegłego roku było ich prawie 36 tys., czyli o ponad 11 proc. więcej niż przed rokiem. Rozwód to kolejny poważny problem współczesnej rodziny. Psychologowie przestrzegają przed zbyt pochopnym podejmowaniem decyzji o rozstaniu. Wielu młodych ludzi wiąże się ze sobą i rozwodzi bez zastanowienia. Małżeństwo traktowane jest w kategoriach produktu, brakuje czasu na refleksję i chwilę namysłu nad perspektywami dla związku. Pośpiech jest w sprawach dotyczących rodziny największym wrogiem, ale przy odrobinie spokoju i zdrowego rozsądku można zapobiec wielu konfliktom. - Mam wrażenie, że ludzie...

dziecko i czekolada
fotolia.com
Wychowanie
Dlaczego surowe wychowanie prowokuje dzieci do kłamstwa?
Dyscyplina w wychowaniu dzieci to ostatnio mocno zapomniana rzecz. Jednak badacze dowodzą, że zbyt autorytarni rodzice mogą zamienić swoje dzieci w zawodowych kłamczuchów. Przeczytaj, dlaczego tak się dzieje.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Jesteś surowym rodzicem i wymagasz od dziecka bezwzględnego posłuszeństwa czy raczej stawiasz na luz i starasz się wychować niezależnego młodego człowieka ? Okazuje się, że istnieje silna zależność między postawami rodziców, a skłonnością dzieci do kłamstwa. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że bezstresowe wychowanie  może się srogo zemścić na rodzicach, ale przesadzając w drugą stronę, rodzice też muszą się liczyć z konsekwencjami.    Kanadyjska psycholog prof. Victoria Talwar z McGill University - wybitna ekspert z dziedziny rozwoju dzieci - przeprowadziła szeroko zakrojone badanie na temat dziecięcej skłonności do kłamstwa. Dowodzi ono, że surowi, wymagający rodzice często wychowują dzieci, które chętnie oszukują . Atmosfera nieuniknionej kary za większe i mniejsze przewinienia sprawia, że dzieci wychowujące się w niej uczą się, jak kłamać, żeby uniknąć przykrych konsekwencji swoich „wykroczeń”.     Talwar badała skłonność do kłamstwa wśród dzieci w wieku 3-7 lat. Jednym z szeregu badań, jakie przeprowadziła wraz ze swoim zespołem, był test na podglądanie, mający bezbłędnie wykryć małych kłamczuchów. Zespół przeprowadził go w dwóch szkołach - jednej o ostrym rygorze a drugiej o luźnej atmosferze.    Test na dziecięcą prawdomówność   W teście dzieci miały powiedzieć badaczom, co wydaje dziwny dźwięk za ich plecami. Kluczowy był tutaj fakt, że obiekt, który badacze umieszczali za dzieckiem, nie mógł być skojarzony z dźwiękiem, który dziecko słyszało. Np. był to pisk, a za plecami dziecko miało piłkę do baseballa. Podczas eksperymentu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj