Reklama

Pierwszy pobyt na basenie czy pierwsze wakacje dziecka nad jeziorem i nad morzem mogą wzbudzić strach u dziecka. Nie należy tym się bardzo przejmować, ale też nie można na siłę wrzucać dziecka do wody, bo, jak w każdym przypadku, zmuszania dziecka do czegoś, czego się boi, pogłębi lęk i może przynieść odwrotny skutek oraz zniechęcić dziecko w ogóle do kontaktu z wodą.

Reklama

Gdy dziecko boi się wody i nie chce spróbować

Zwykle najbardziej skuteczne wydaje się delikatne zachęcanie dziecka, aby spróbowało usiąść na brzegu i samemu wejść do wody, aby pokazać jak dużą przyjemność może sprawić pływanie w basenie, jeziorze lub w morzu. Obserwowanie bawiących się w wodzie innych osób dorosłych lub dzieci sprawia, że małe „strachusie” pokonują swój lęk i wchodzą do wody, a zachęcone pierwszymi pozytywnymi doświadczeniami wyrażają chęć nauki pływania. Do bardziej strachliwych dzieci trzeba wykazać więcej cierpliwości a niekiedy na basenie zapisać na naukę pływania dla dzieci.

Gdy dziecko boi się wody - pamiętaj o pochwałach!

Należy również pamiętać, że to właśnie pochwała, a nie nagana zachęcają dziecko do podejmowania nowych wyzwań. Dlatego też pochwałą o wiele szybciej można zachęcić dziecko do kontaktu z wodą. Ważne jest również dla dziecka poczucie bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że dziecko świat postrzega inaczej i nie wszystko co dorosłemu wydaje się naturalne takie jest i dla dziecka (przerazić na przykład może sama ilość wody nad morzem czy jeziorem, czy w porównaniu z kąpielami w wannie – okropnie zimna woda).

Zobacz też: Co zabrać na wakacje z dzieckiem?

Kiedy dziecko się ośmieli wejść do wody?

Kontakt z wodą jest na pewno wspaniałą zabawą, która oprócz radości sprzyja prawidłowemu fizycznemu rozwojowi dziecka. Jednak zabawa na basenie, w jeziorze i w morzu niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw, na które należy dziecko uczulić i o których samemu powinno pamiętać. Przede wszystkim dziecko nie może przebywać w wodzie bez opieki osoby dorosłej. Zawsze powinno mieć narękawki nałożone na ręce, bez względu na to czy bawi się w wodzie czy uczy się pływać. Nie może samo odchodzić od brzegu w głąb wody a tym bardziej tam, gdzie teren jest nieznany i gdzie może stracić grunt pod nogami. Na basenie nie wolno biegać i skakać do wody.
Natomiast rodzice powinni pamiętać o tym, aby dziecko nie wskakiwało do wody nagle, kiedy jego skóra jest nagrzana słońcem – grozi to szokiem termicznym organizmu. Nie powinno też wchodzić do wody najedzone. Po posiłku należy odczekać przynajmniej godzinę.

Reklama

Zobacz też: [Nie]bezpieczna woda – 5 zasad bezpiecznych kąpieli z dzieckiem

Reklama
Reklama
Reklama