Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
głośne dziecko
fotolia.com
Wychowanie

Takie małe, takie głośne - sposoby na dziecięce wrzaski

Masz dość, bo twoje dziecko ciągle wrzeszczy? Naucz je ciszej mówić i ciszej się bawić. Zacznij... od siebie. Sprawdź, czy przypadkiem sama nie krzyczysz na nie o drobiazgi. Dzień bez telewizora i zabawa w szept - to niektóre ćwiczenia. Więcej znajdziesz w tekście.

Gdy dziecko wyraża krzykiem wyłącznie silne emocje, pół biedy. Głośno płacze, gdy coś pójdzie nie po jego myśli, np. po raz kolejny zawaliła się wieża z klocków albo radośnie piszczy przy wbieganiu w zimne fale Bałtyku. Tak spontanicznie wyrażane uczucia – zarówno radość, jak i smutek – świadczą bardziej o temperamencie dziecka, niż problemie. Ale gdy krzyczy ciągle, oducz je tego. 

Dziecko krzyczy z (negatywnych) emocji - można je oduczyć

Czy można oduczyć dziecko krzyku jako sposobu wyrażania negatywnych emocji? Oczywiście! Pamiętaj tylko, by nie reagować od razu – poczekaj, aż dziecko się uspokoi. Dopiero wtedy wytłumacz, że krzyk wcale nie pomoże np. w zbudowaniu solidniejszej wieży. W trudnych sytuacjach, gdy maluch złości się, płacze i krzyczy – ty bądź oazą spokoju. Przeczekaj największą burzę, a później spokojnie porozmawiaj ze smykiem. Oto nasze podpowiedzi, co zrobić, by w domu było mniej krzyku – i dziecka, i twojego.

W jakich sytuacjach dziecko krzyczy - obserwuj

Zanim rozpoczniesz batalię o ciszę w domu, obserwuj swoje dziecko. Zwróć uwagę, czy nie jest tak, że hałas „wszedł mu w krew”. Na liście miejsc sprzyjających głośnemu zachowaniu znajdą się przedszkole i place zabaw, czyli te, w których funkcjonuje się w grupie. Chcąc w niej zaistnieć, dziecko musi mówić głośniej niż inni.

Sprawdź też, w jakich sytuacjach dziecko podnosi głos. Czasem może w ten sposób odreagowywać swój strach lub stres.

Dziecko uczy się hałasu w domu? Sprawdź

Niestety, hałasu dziecko często "uczy się" też w domu. Przyjrzyj się rodzinnym zwyczajom. Może zdarza ci się krzyczeć? Jeżeli tak, przestań. Zastanów się też, jak często mówisz do dziecka (i być może nie tylko do niego) podniesionym głosem. Ile razy zdarzyło ci się krzyczeć nieadekwatnie do sytuacji, np. gdy dziecko ociągało się z ubieraniem. Pamiętaj, że większości zachowań dziecko uczy się od rodziców.

Mów do dziecka ciszej

Zanim zabierzesz się za walkę z krzykiem dziecka, zacznij od siebie. Naucz się nie podnosić głosu. Najpierw w codziennych sytuacjach, np. wtedy, gdy maluch czule żegna się z przytulanką, a ty wiesz, że jesteście spóźnieni do przedszkola. Później także w sytuacjach trudniejszych. Jeśli będziesz opanowana, maluch zobaczy, że czasem to daje dużo lepsze efekty niż krzyk.

Wyłącz telewizor - dla dobra dziecka

Źródłem hałasu na pewno jest też telewizor. Często jest włączony, mimo że nikt go nie ogląda. Albo nikt nie zwraca uwagi na to, jak głośno jest nastawiony, czy nie przycisza, gdy zaczynają się głośne reklamy. A dziecko tkwi przed ekranem...

Jeżeli stwierdzisz, że jest „uzależnione” od oglądania, zaproponuj mu grę w zepsuty telewizor. Wyznacz jeden dzień w tygodniu bez telewizji. Na pewno nie będzie to łatwe, bo tego dnia trzeba poświęcić malcowi cały swój czas. Początkowo również dziecko będzie niezadowolone i znudzone („Mamo, co ja mam robić? Nudzi mi się!”). Z czasem odkryjecie mnóstwo wspólnych przyjemności.

Dziecko jest fantastycznym obserwatorem i może uczestniczyć w niemal wszystkich twoich czynnościach. Zaproponuj np. wspólne gotowanie – może zostanie mistrzem w smarowaniu naleśników? A gdy ty usiądziesz nad niedokończonym w pracy raportem, dziecko może obok otworzyć swoje własne biuro, w którym będzie „wypisywał” różne Bardzo Ważne Sprawy. Gdy zacznie uczestniczyć w codziennym życiu, telewizor nie będzie mu już tak bardzo potrzebny.

Mówiąc do dziecka, kucnij

Czasem krzyczysz do dziecka, bo ono cię nie słucha? A może nie potrafi skupić uwagi na tym, co do niego mówisz? Nie wykrzykuj poleceń przez ramię, stojąc plecami do malca i gotując jednocześnie obiad. Podejdź do dziecka, przykucnij, tak by twoja twarz znalazła się na wysokości jego oczu i wyraźnie, spokojnie poproś o zrobienie czegoś. Wówczas będzie wiedział, że rzeczywiście zależy ci na nim i na tym, co ma zrobić.

Sposoby na hałaśliwe dziecko

Dziecku trzeba pokazać, że oprócz krzyku są inne dźwięki, równie atrakcyjne. Dzięki różnym zabawom maluch w końcu polubi ciszę. Oto nasze propozycje:

  • zabawa w szeptanie. Nie trzeba do niej żadnych rekwizytów. Gdy zechcecie porozmawiać, będziecie musieli stać twarzą w twarz i być dość blisko siebie. To doskonały trening wyciszania się dla całej rodziny. 
  • wycieczka do lasu. Doskonałym treningiem w oduczaniu się krzyku może być spacer po lesie. Stańcie pod drzewem i spróbujcie wychwycić różne, zwłaszcza ledwo słyszalne dźwięki - szum drzew czy szmer pobliskiego strumyka. Dzięki temu wyrabiasz w dziecku wrażliwość na dźwięki. Jest szansa, że również w domu malec zacznie przysłuchiwać się różnym odgłosom, a z czasem hałas zacznie mu przeszkadzać.
 
Czytaj też:

Prof. Skarżyński: Po 15 minutach przerwy w szkole dziecko ma przez 50 minut niedosłuch!

Krzyk w czasie porodu: pomaga czy przeszkadza
Fotolia
Poród naturalny
Dlaczego kobiety krzyczą w czasie porodu
Rodzące kobiety często krzyczą. Dlaczego? Czy to pomaga, czy raczej przeszkadza? Spytaliśmy o to doświadczoną położną.

Krzyk w czasie porodu, który znamy z filmowych scen porodów, jest pełen lęku i bólu. – Z takim krzykiem nie spotkałam się już od dawna. I dobrze, bo taki krzyk wcale nie pomaga . Przeciwnie: jeszcze bardziej zwiększa napięcie – wyjaśnia Ewa Janiuk, położna i pedagog, która pod ponad 20 lat  przyjmuje porody, a od ponad dziesięciu także domowe.   ZOBACZ TEŻ: co czuje dziecko w czasie porodu   Jęki, postękiwania – odgłosy jak z sypialni W rzeczywistości w trakcie porodu kobiety wydają z siebie zupełnie inne dźwięki: takie, które kojarzą się nie z salą tortur, ale raczej z sypialnią. – Brzmi to trochę dziwnie, ale krzyk (a właściwie jęk czy postękiwanie) podczas parcia przypomina odgłosy, jakie kobiety wydają podczas orgazmu: jest niski, przeciągły, trudny do opisania. To krzyk z wysiłku – ogromnego, ale konstruktywnego. Nie z napięcia, bólu, strachu czy bezradności. I w przeciwieństwie do tego znanego z filmów naprawdę pomaga – mówi położna. Dzieje się tak, ponieważ krzycząc czy postękując podczas wydechu, pozbywasz się napięcia (sprawdź, jak oddychać w czasie porodu ). Rozluźniasz nie tylko twarz i górną część ciała, ale także mięśnie krocza, otwierając dziecku drogę na świat. Dzięki temu siła skurczu jest wykorzystana bardziej efektywnie. – Mówiąc obrazowo, dziecko jest wyciskane z macicy jak pestka ze ściskanej dłonią śliwki, a nie popychane z jednej ( skurczami partymi ) i blokowane z drugiej strony (przez nierozluźnione krocze) – tłumaczy Ewa Janiuk.   ZOBACZ TEŻ: co będzie się działo podczas porodu – 3 okresy   Krzyk w czasie porodu – daj się ponieść Nie wszystkie kobiety wydają z siebie podczas porodu takie dźwięki. Niektóre po prostu tego nie potrzebują. Są jednak i takie, które nie pozwalają sobie na krzyk, ponieważ nadmiernie...

mama karci dziecko
fotolia.com
Wychowanie
7 prostych kroków do poskromienia złośnika
Zobacz, jak dziecko, które na zakazy i nakazy reaguje agresją, można nauczyć dobrego zachowania.

Niedawno Monika na odmowy czy zakazy reagowała... biciem. Dzisiaj zachowuje się inaczej. Zdarzają jej się chwile buntu (każdy ma przecież prawo do swojego zdania), ale kończą się zwykłym marudzeniem. Jak rodzicom udało się oduczyć dziecko agresji ? Zastosowali metodę 7 kroków. Krok 1. Przeanalizuj sytuację Pomyśl, w jakich sytuacjach do wybuchów dochodzi najczęściej i kiedy. Odpowiedz też na pytanie, w jakim miejscu maluch łatwiej wpada w złość: w domu, w sklepie , u dziadków itp. Pomyśl też, jaką formę najczęściej przyjmuje bunt: czy dziecko histeryzuje, krzyczy, rzuca się na podłogę, czy też może reaguje biciem innych? No i wreszcie zastanów się, jak ty reagujesz na dziecięcy gniew (jesteś konsekwentna, czy może ustępujesz). Takie przemyślenia pomogą ci szybciej znaleźć rozwiązanie problemu. Bo jeśli malec np. złości się głównie wieczorami, może po prostu to znak, że jest zmęczony, i wystarczy go wcześniej kłaść spać. Gdy histeryzuje w sklepach, to może na razie na czas zakupów zostawiać go np. z babcią? Krok 2. Ustal jasne granice Dziecko ma prawo się złościć, ale musi to robić w cywilizowany sposób. Dlatego spokojnie wytłumacz mu, że złość to nic złego, ale czasem niewłaściwie się ją wyraża. Jasno określ granice, w jakich malec ma się poruszać, np. może płakać, ale nie wolno mu brzydko mówić czy bić innych. No i koniecznie powiedz, jakie będą konsekwencje jego złego zachowania. Krok 3. Trzymaj się ich Nie możesz liczyć na to, że dziecko po rozmowie od razu przestanie źle się zachowywać. Po pierwsze dlatego, że wpadanie w złość to u niego niemal nawyk. Po drugie, każdy smyk chce sprawdzić, na ile granice ustalone przez rodziców są przesuwalne („A nuż mama tylko mówiła, że nie wolno krzyczeć, ale jak długo pokrzyczę, to znów mi ustąpi?”). Nie ma więc rady: musisz być stanowcza i konsekwentna . Krok 4....

Jak ukarać dziecko?
AdobeStock
Aktualności
Krzyczysz na dziecko? To zupełnie bez sensu!
Podniesiony głos to jedna z najczęstszych form dyscyplinowania dziecka. Choć zupełnie nie działa, wielu z nas wciąż popełnia ten błąd. Jak w takim razie radzić sobie z niepożądanym zachowaniem dziecka?

Polacy niestety nadal chętnie podnoszą rękę na dzieci, by je zdyscyplinować. Bardzo mozolnie idzie zrozumienie, że takie karanie dziecka nie wnosi w wychowanie nic dobrego. A co z krzykiem? Naukowcy to sprawdzili. Badanie przeprowadzone w 2014 roku i opisane w Journal of Child Development wykazało, że dzieci, na które regularnie krzyczano w domu, miały niższe poczucie własnej wartości , a także częściej występowały u nich skłonności do depresji w porównaniu do dzieci, na które nie podnoszono głosu. Co jeszcze odkryli badacze? Naukowcy zauważyli, że częste podnoszenie głosu na dziecko przynosi efekty podobne do... kar fizycznych: podnosi poziom lęku, stresu, ryzyko wystąpienia depresji, czy problemów behawioralnych. Teoria ta może wzbudzać kontrowersje, jednak jakby się nad tym głębiej zastanowić ma to sens. Czy krzyk to dobra decyzja? Otóż krzyk nigdy nie jest przemyślaną decyzją. Taki "sposób komunikacji" zazwyczaj wynika z faktu, że coś dorosłego wyprowadziło z równowagi. Są to emocje, które narastają powoli i w końcu człowiek pęka. Krzyczymy, gdy już nie wytrzymujemy, gdy puszczają nerwy, a miarka się przebrała. Krzyk to reakcja bezradnej osoby , która nie ma pojęcia, co ma jeszcze zrobić. Zdecydowanie taka postawa nie sprawia, że rodzic wygląda autorytatywnie.    Mamo, mów do mnie - Jeśli celem rodzica jest pokazanie dziecku, jak bardzo jest się sfrustrowanym, złym to krzyk będzie doskonałym narzędziem - tłumaczy Alan Kazdin, profesor psychologii i psychiatrii dziecięcej w Yale. - Jednak jeśli rodzic chce zmienić coś w zachowaniu dziecka, krzyk nie jest dobrą metodą . - dodaje. Tłumaczymy sobie, że krzykiem chcemy zwrócić uwagę dziecka na jakiś problem, jednak to bardzo nieskuteczne narzędzie, bo dziecko słyszy podniesiony głos i czuje złość opiekuna. W tym całym hałasie możesz mieć pewność, że merytoryczna teść...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak