Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko, czytać, książeczka
Panthermedia
Wychowanie

Nauka pierwszych literek

Czy dziecko może samodzielnie czytać, zanim pójdzie do szkoły? Ponoć tak! Jeśli chciałabyś nauczyć go tej umiejętności, pamiętaj, że to musi być zabawa!
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

Zdaniem jednych, uczenie małych dzieci czytania to odbieranie im dzieciństwa. Według innych zaś, to najwspanialsze, co możesz dać szkrabowi. Jak twierdzą zwolennicy wczesnej nauki czytania, mózg przez pierwszych sześć lat życia z łatwością wchłania informacji i warto to wykorzystać. 

Jak uczyć dziecko czytać?

W Polsce popularność zdobyło kilka metod (o nich nieco dalej). Jednak bez względu na to, którą wybierzemy, ma to być przede wszystkim zabawa.

  • Mierz siły na zamiary. Lepszy jest skromny program prowadzony systematycznie niż zbyt ambitny i do tego realizowany zrywami.
  • Naukę dopasuj do wieku dziecka.  O ile kilkumiesięczny malec będzie zachwycony nawet dwudziestoma słowami dziennie, o tyle półtoraroczne dziecko jest już tak zaabsorbowane otaczającym je światem, że pokazanie mu pięciu słów będzie waszym wspólnym wielkim sukcesem. Zaś trzylatek zapewne szybko zechce przejść od pojedynczych słów do czytania książek.
  • Nie oceniaj, nie sprawdzaj postępów ani też nie zmuszaj do czytania na głos. Dziecko cały czas musi się dobrze bawić i mieć poczucie absolutnego bezpieczeństwa.
  • Nie oczekuj szybkich efektów, to nie wyścigi!
  • Przerwij naukę, jeśli dziecko jest śpiące lub zmęczone. Także wtedy, gdy ty jesteś wykończona lub zła, lepiej odłóż naukę na inny termin. 

Uwaga! Najwięcej radości sprawia dzieciom czytanie książek zrobionych przez mamę. Można je ilustrować zdjęciami dziecka albo jego rysunkami, a treść wymyślić samemu.

Poznaj 5 łatwych kroków, by nauczyć czytać dwulatka

 

Dobre metody pomocne w nauce czytania

Oto dwie:

 

  1. Pokazuj tablice z wyrazami. Według autorów książki: „Jak nauczyć małe dziecko czytać”, należy pokazywać dziecku całe wyrazy w krótkich, kilkusekundowych sesjach. Naukę można też podzielić na kilka etapów: najpierw pokazać dziecku pojedyncze słowa, potem wyrażenia dwuwyrazowe, a na koniec proste zdania oraz książki. Czy rozmiar wydrukowanych literek ma jakieś znaczenie? Owszem. O wiele lepiej jest pokazywać wyrazy pisane małymi literami (tak jak wyglądają w książkach), ale na początku o wielkości 8 cm, zmniejszając litery do 2 cm. Tą metodą uczy się już niemowlaki! Pisze o tym Katarzyna Rojkowska w „Naucz małe dziecko myśleć i czuć – zabawa w czytanie, matematykę i muzykę”.
  2. Podziel słowa na sylaby.  Autorka książki „Nauka czytania krok po kroku. Jak przeciwdziałać dysleksji” zakłada, że najpierw należy poznać samogłoski, następnie nauczyć się je łączyć w sylaby ze spółgłoskami, a potem czytać całe wyrazy (początkowo pisane dużymi literami). Słowa powinny być co najmniej dwucentymetrowej wielkości. Optymalny czas na rozpoczęcie nauki czytania to okres tuż przed trzecimi urodzinami.

Uwaga! Zaleca się, aby dzieci nie uczyć tylko pojedynczych literek czy ciągłego sylabizowania wyrazów – tak jak nie robi się tego, mówiąc do maluszka.

 

A co mówi psycholog o wczesnej nauce czytania?

„Maluchom, które same garną się do nauki czytania, nie ma sensu tego zabraniać. Niektóre jednak zamiast tego wolą się bawić. A wtedy uczenie czegoś, co jest ponad ich możliwości, jest męczarnią i dla malucha, i dla rodziców. Nie widzę potrzeby uczenia czytania tak małych dzieci. Lepiej lepić razem pierogi albo poczytać bajki”. Jeśli twój czterolatek nie interesuje się literkami, nie denerwuj się. Większość dzieci poznaje je dopiero w zerówce. Nie zmuszaj dziecka do nauki czytania tylko dlatego, że inne dziecko to robi. Jeśli nie ma na to ochoty, poczekaj.

Zobacz też: Pomoc dziecku w nauce czytania i pisania

 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

w jakim wieku dziecko czyta
Fotolia
Aktualności
W jakim wieku dziecko powinno zacząć czytać?
Ta mała dziewczynka nas bardzo zaskoczyła. Zobaczcie film nagrany w czasie, gdy czytała książeczkę!

Jaki jest właściwy czas na początki czytania? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, bo każde dziecko rozwija się w inny sposób i wykazuje zdolności w innym kierunku.  Sposoby na naukę czytania Ta 4-letnia dziewczynka, łącząca szybko sylaby i składająca je w całe słowa, robi jednak wrażenie. Zobaczcie film i przekonajcie się same! źródło: youtube/Anna Samsel Jak powinno się rozpocząć naukę czytania? Trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach: - nauka musi odbywać się poprzez zabawę - dziecko nie może być zmęczone, jeżeli widzisz że jest roztargnione, odpuść - mierz siły na zamiary – dla 2-latka 4-literowe słowa, dla 3 –latka mogą być już dłuższe wyrazy   - nie zmuszaj dziecka, by chwaliło się swoimi umiejętnościami - nie denerwuj się, gdy maluchowi nie będzie to wychodziło tak jakbyś chciała - zakup tablicę z literami, wielu rodziców uznało, że to dobre na początku nauki - uczcie dziecko dzielenia słów na sylaby Warto próbować uczyć dziecko czytania, ale pod warunkiem, że obojgu wam będzie to sprawiać przyjemność. Inaczej możecie skutecznie zniechęcić malucha do nauki.  W jakim wieku Twoje dziecko zaczęło czytać? Nauka czytania - kiedy i jak to zrobić? źródło: youtube/Anna Samsel

mama, maluch, czytanie, książka, lato
Wychowanie
Dlaczego to dorosły (a nie dziecko) powinien czytać na głos?
Kiedy dziecko powoli zaczyna czytać samodzielnie, kusi cię, by to już zawsze ono czytało na głos książeczki, a nie ty. Błąd! Jak dowodzą badania, lepiej byś to ty czytała dziecku na głos. Dlaczego? Sprawdź!

Dziecku, które nie umie jeszcze płynnie czytać na głos, powinnaś czytać ty. Dlaczego? 1. Głośne czytanie jest dla dziecka stresem Kilkulatek czytający na głos, próbuje łączyć literki i sylaby w słowa, a ponieważ mu to nie wychodzi, zaczyna się denerwować. Takie czytanie może zniechęcić go do dalszych prób. Może też zachwiać jego poczuciem własnej wartości . Zobacz też: O poczuciu własnej wartości, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko 2. Dziecko czyta na głos bez zrozumienia Kilkulatek skupia się na płynnym łączeniu liter w wyrazy i wyrazów w zdania, nie jest więc w stanie skoncentrować się na treści czytanego tekstu. To wykształca nawyk czytania bez zrozumienia , który może doprowadzić do wtórnego analfabetyzmu. Nie dotyczy to oczywiście czytania pojedynczych wyrazów i sytuacji, w których dziecko samo chce się pochwalić znajomością literek. Zobacz też: Znam wszystkie literki 3. Dziecko czytające na głos ma problem z koncentracją Czytając głośno, dziecko uczy się czytania powolnego , bo wykształca w sobie „wewnętrznego lektora”, czyli osobę, która głośno czyta tekst w głowie. Ludzie bez takiego nawyku lepiej się koncentrują na treści i mogą czytać nawet 1000 słów na minutę, podczas gdy czytanie z lektorem ogranicza tempo do ok. 250 słów na minutę. Jeśli zatem dziecko prosi, by poczytać mu na dobranoc ulubioną książkę, nie odmawiaj. Pamiętaj, że to jeszcze jedna okazja do tego, by spędzić razem czas. Zobacz też: Najciekawsze książki dla przedszkolaka – typy redakcji Na podstawie książki Natalii i Krzysztofa Minge „Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?”  

dziecko, książka
Panthermedia
Wychowanie
5 pytań o naukę czytania
Uczenie małych dzieci czytania budzi kontrowersje. Zdaniem jednych to odbieranie maluchom dzieciństwa, według innych to wspaniała umiejętność, której możesz nauczyć swoje dziecko. Gdzie w takim razie leży prawda? Sprawdź!

Jak twierdzą zwolennicy wczesnej nauki czytania – mózg przez pierwszych sześć lat życia z łatwością wchłania informacje . To warto wykorzystać. Dlatego też mimo tego, że nam nauka kojarzy się z pracą, dla dziecka może być fascynującą zabawą. 1. Kiedy uczyć dziecko czytania? Bez względu na to, którą metodę nauki czytania wybierzemy, ma to być przede wszystkim zabawa dla dziecka, a nie sprawdzian naszych umiejętności pedagogicznych czy realizowanie rodzicielskich ambicji. Jeśli dziecko jest śpiące lub zmęczone – przerwij naukę czytania. Jeżeli ty jesteś sfrustrowana i zła – lepiej odłóż naukę na inny termin. Zdarza się, że na początku trudno znaleźć właściwy czas na sesje. Niby nic wielkiego: kilka chwil w ciągu dnia, gdy oboje dobrze się bawicie. W praktyce okazuje się jednak, że plansze ze słowami zostały w innym pokoju lub zapomniałaś o czytaniu albo dziecko właśnie zrobiło się głodne. Zrób test: Co powinien umieć dwulatek 2. Co oprócz umiejętności czytania daje taka nauka? Gdy po jakimś czasie dojdziesz do organizacyjnej wprawy, odkryjesz, że wspólne czytanie daje wam obojgu wiele radości. Dziecko się cieszy, bo ma ciebie w tym momencie na własność, ty zaś widzisz, jak świat słowa pisanego coraz bardziej dziecko fascynuje. Ważne też, by mieć wsparcie partnera. Jeśli bowiem jedno z rodziców uczy dziecko, a drugie uważa to za bezsensowną stratę czasu (nawet jeśli te "lekcje" trwają po kilka sekund!), wasze dziecko będzie zdezorientowane. Sprawdź, jak się kłócić z partnerem, czyli sztuka rozwiązywania konfliktów 3. Jak intensywne powinny być lekcje czytania? Pamiętaj, że zdecydowanie należy mierzyć siły na zamiary. Lepszy jest bardzo skromny program prowadzony systematycznie niż zbyt ambitny i do tego realizowany zrywami. Ponadto należy dobrać go do wieku dziecka. O ile kilkumiesięczny maluszek...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak