Na spacer do lasu można chodzić, ale i tam obowiązują zasady ostrożności
Zniesiono kontrowersyjne obostrzenie: od 20 kwietnia każdy może swobodnie wejść do lasu lub parku krajobrazowego. Choć to miejsca publiczne, obowiązują w nich inne zasady niż w mieście.
Lasy i parki krajobrazowe zostały otwarte dla ludzi. Można już iść do nich na spacer całą rodziną albo wybrać się tam, aby rekreacyjnie uprawiać sport. Określony rejon lub szlak mogą być jednak przez dyrekcję lasu lub parku zamknięte, o czym odwiedzający mają być informowani przez lokalne służby.
Co z maseczkami w lesie?
W samym lesie czy parku krajobrazowym nie ma obowiązku noszenia maseczek, które mają ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jeśli jednak zamierzasz zaparkować samochód na parkinu przy lesie, na nim maseczki będą obowiązywać, gdyż parking jest miejscem, gdzie może przebywać jednocześnie wiele osób. Na parkingu obowiązuje też konieczność zachowania dystansu od innych ludzi – minimum dwa metry.
Sprawdź: Jakie maseczki dla dzieci wybrać i kiedy je im zakładać
W lasach i parkach obowiązuje zakaz gromadzenia się. Oznacza to, że rodzina może wybrać się wspólnie na spacer, jednak wyprawa w grupie znajomych odpada. Mijając się z innymi spacerowiczami, należy też zachować bezpieczny dystans.
Inne wyłączenia w lasach i parkach
Warto pamiętać, że z możliwości swobodnego korzystania wyłączone zostały obiekty tak zwanej małej infrastruktury leśnej. Należą do nich wiaty, ścieżki edukacyjne oraz miejsca do biwakowania. Obowiązuje też zakaz wstępu na place zabaw, te leśne także. Z nich nadal nie wolno korzystać. Jeżeli więc planujecie posiłek w lesie, trzeba będzie przycupnąć na pniakach drzew, a nie na ławeczkach w wiacie czy przy placu zabaw.
Konieczna ostrożność ze względu na stan lasów
Wybierając się na spacer na tereny leśne, należy pamiętać o tym, że panuje w nich susza. Trzeba więc zachować ostrożność, aby nie przyczynić się do powstania pożaru. W wielu kompleksach leśnych na terenie kraju wilgotność ściółki wynosi poniżej 10 procent, a zagrożenie pożarem jest w nich wysokie. Aktualny stopień zagrożenia pożarem lasu można sprawdzić na stronie Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu. Warto to zrobić, aby uświadomić sobie, skalę suszy na terenie kraju.
Nie wszyscy zachowują się w lasach i ich okolicach odpowiedzialnie. W wielu miejscach widać ślady po spalonych łąkach. Wypalanie traw jest zakazane i stanowi zagrożenie dla lasów, ludzi ich dobytku. Jeśli zauważysz ogień, od razu poinformuj odpowiednie służby!
Ciekawostka: znowu można zwiedzać dno Wisły
Ze względu na niski stan wód w rzekach, kolejny rok z rzędu powtarza się możliwość oglądania dna Wisły. W tym roku dno rzeki pojawiło się ponad dwa miesiące wcześniej niż rok temu... Poniżej zdjęcie zrobione z dna Wisły na wysokości Jabłonny koło Legionowa:
Źródło: Ministerstwo Środowiska, lasy.gov.pl
Więcej o życiu w czasie epidemii:
- Koronawirus w Polsce: czy można iść na plac zabaw?
- Jak prawidłowo nakładać maseczkę?
- Już można iść na spacer z dzieckiem. Co z maseczką?