Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jakie maseczki dla dzieci
Zdrowie

Maseczki dla dzieci –​ jakie wybrać: materiałowe, profilowane czy z filtrem

Maseczki dla dzieci są miniaturkami maseczek dla dorosłych. Maseczki materiałowe można kupić lub samodzielnie uszyć albo złożyć jak origami. Sprawdź, jaką maseczkę wybrać dla swojego dziecka, aby dobrze chroniła go przed wirusem, nie utrudniała oddychania i nie sprawiała trudności w obsłudze.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami WHO dzieci od 6 roku życia powinny w określonych sytuacjach nosić maseczki ochronne (w miejscach publicznych, gdy niemożliwe jest zachowanie bezpiecznej odległości lub gdy dzieci znajdą się w bliskim kontakcie z osobą starszą lub chorą. Maseczki mogą być potrzebne również w szkołach. Co prawda MEN nie wprowadziło obowiązku noszenia maseczek we wszystkich szkołach, ale w konkretnej placówce mogą decydować o tym dyrektorzy szkół. 

W sklepach znajdziesz duży wybór różnego rodzaju maseczek ochronnych dla dzieci. Możesz również uszyć je samodzielnie. Masz do wyboru maseczki jednorazowe, wielorazowe, tzw. materiałowe (np. z bawełny), kolorowe, inne dla chłopców, inne dla dziewczynek, maseczki profilowane i z odpowiednio składanego prostokąta materiału. Jest w czym wybierać. 

Maseczki ochronne dla dzieci:

Maseczki ochronne dla dzieci: od jakiego wieku

Według zaleceń WHO maseczki powinny nosić dzieci od 12 roku. Maseczki powinny zakładać wtedy, gdy znajdują się w miejscu publicznym i nie mogą zachować bezpiecznej odległości. Dzieci w tym wieku zdaniem ekspertów mogą zakażać koronawirusem podobnie jak dorośli. WHO zaleca również zakładanie w podobnych miejscach maseczek dzieciom w wieku 6-11 lat, jeśli w rejonie jest duże zagrożenie epidemiczne. Dzieci młodszym nie powinno się zakładać maseczek

To, na jaką maseczkę ochronną zdecyduje się rodzic, zależy od stopnia ochrony, którą chce zapewnić dziecku i niewątpliwie od zasobności portfela, gdyż ceny maseczek, nie tylko tych solidniejszych, poszybowały w górę.   

Warto wiedzieć, że żadna maseczka nie zapewni stuprocentowej ochrony przed koronawirusem, ale każda mniej lub bardziej minimalizuje ryzyko, że do dróg oddechowych dziecka trafią cząsteczki aerozolu z jamy ustnej i dróg oddechowych potencjalnie zakażonych osób.

Maseczki ochronne dla dzieci wielorazowe

Spośród maseczek wielorazowych większą ochronę dają półmaski filtrujące oznaczone FFP3. Oznaczenie R to znak, że maska jest wielorazowego użytku (oznaczenie NR – jednorazowego). Maseczki tego typu skutecznie chronią przed aerozolami, ale wielkość przepuszczanych przez nie cząsteczek (0,3-0,5 mikrometra) nie gwarantuje ochrony przed koronawirusem, który ma rozmiary 60-140 nanometrów (ale zmniejsza ryzyko zakażenia).

Półmaski można kupić w internecie w wersjach maseczek dla dzieci. Są dopasowane rozmiarem do mniejszych twarzy, a często mają też dziecięcy wzór.

 

Bawełniane maseczki dla dzieci

Bawełniane maseczki dziecięce można kupić lub uszyć samemu. Jakie wymiary powinna mieć maseczka materiałowa dla dziecka? W ustaleniu rozmiaru pomoże zmierzenie buzi dziecka:

  1. odległość od małżowiny usznej do małżowiny usznej,
  2. odległość między środkami policzków,
  3. odległość od połowy długości nosa do połowy odległości między bródką a szyją.

Pierwszy wymiar maseczki materiałowej to długość, jaką powinna mieć maseczka razem z gumkami. Drugi – długość maseczki mierzona bez gumek czy troczków, a trzeci – szerokość maseczki. Wymiary są orientacyjne – centymetr w jedną czy drugą stronę nie zrobi różnicy. Zastosowanie troczków pozwala lepiej dopasować maseczkę do rozmiaru twarzy, ale sprawia, że młodsze dzieci same sobie jej nie założą. Za to gumki umożliwiają dzieciom samoobsługę, ale mogą podrażniać tylne strony małżowin usznych.

maseczki ochronne dla dzieci
Adobe Stock
                                         Maseczki ochronne składane w harmonijkę

W naszym tekście znajdziesz przepis, jak krok po kroku uszyć maseczkę materiałową. Wystarczy, że dopasujesz wymiary do twarzy swojego dziecka.

Maseczki DIY można też przygotować bez szycia. Warto mieć tę instrukcje pod ręką, aby w razie potrzeby móc przygotować maseczkę dla dziecka czy dla siebie.
 

Maseczki profilowane dla dzieci

To najlepszy rodzaj maseczek ochronnych materiałowych. Bardzo dobrze przylegają do twarzy i łatwo je uszyć (niżej prezentujemy wzór). Dziecko nie musi dopasowywać profilowanej maseczki do nosa i buzi. Dzięki temu zyskuje lepszą ochronę dróg oddechowych. Jeśli uszyjesz maseczkę z podwójnej warstwy materiału, w środku można zrobić kieszonkę na umieszczenie dodatkowej warstwy, np. z ręcznika papierowego. 

maseczka profilowana.jpg
Adobe Stock
Maseczka profilowana dla dziecka

maseczka profilowana wzór.jpg
Adobe Stock
Maseczka profilowana – tak wygląda wykrój.

Kliknij i pobierz wzór maseczki profilowanej dla dzieci. Na wzór naniesione są wymiary maski dla dziecka.

Gotowe maseczki profilowane bez problemu znajdziesz również w sklepach internetowych.

Maseczki dla dzieci jednorazowe

Najtańsze, choć trudno dostępne, są maseczki chirurgiczne. Najlepsze są te klasy II i IIR (odporne na przesiąkanie). Nie chronią przed samym wirusem, ale przed aerozolem, w którym może być wirus. Można je zakładać dzieciom, pilnując, aby były jak najlepiej dopasowane do ich twarzy – górną część maseczki dopasujesz do kształtu nosa pociechy, doginając drucik znajdujący się w górnej krawędzi maseczki. Maseczek chirurgicznych nie dostaniesz w rozmiarze dla dzieci, ale i tak można się taką posłużyć, aby uniknąć kary.

Innym rozwiązaniem jest maseczka origami z ręcznika papierowego. Jest leciutka i dość delikatna. Zakładając ją dziecku, unikniesz mandatu, ale musisz pamiętać, że prędzej czy później nasiąknie wilgocią i trzeba ją będzie zmienić, więc lepiej mieć pod ręką kilka w zapasie (sprawdź, jak zrobić maseczkę origami dla dziecka).

Bandana jako maseczka dla dziecka

Bandana jako maseczka zasłaniająca usta i nos nie jest najlepszą ochroną przed koronawirusem, ale może być wystarczającą ochroną przed otrzymaniem mandatu za nieprzestrzeganie zaleceń. Można nią zasłonić twarz sobie lub dziecku, jeśli nie ma się pod ręką prawdziwej maseczki.

Maseczka dla dziecka – zasady użytkowania

Dzieci, podobnie jak dorośli, powinni nosić maseczki wszędzie tam, gdzie mają kontakt z ludźmi, a nie można zachować odpowiedniego dystansu.

  • Przed każdym założeniem dziecku maseczki trzeba dokładnie umyć ręce. Należy to zrobić także po jej zdjęciu. Jeśli dziecko samo posługuje się maseczką, także musi myć ręce przed założeniem ochrony i po jej zdjęciu.
  • Maseczkę należy jak najlepiej dopasować do twarzy dziecka, tak aby jak najmniej od niej odstawała. Jeśli pociecha nosi okulary, maseczka powinna znaleźć się pod nimi. Warto pilnować, aby dziecko starało się maseczki nie dotykać podczas jej noszenia.
  • Półmaski filtrujące wielorazowe wymagają wymiany filtra zgodnie z instrukcją.
  • Maseczki jednorazowe należy wyrzucać po użyciu, a materiałowe prać po każdym zdjęciu z twarzy i najlepiej po wyschnięciu prasować.


Zobacz także:

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Zasady w szkole w czasie pandemii
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus w szkołach: MEN podało 10 OBOWIĄZKOWYCH zasad dla dzieci
Dzieci pojawią się w szkołach już 1 września, MEN przygotowało więc listę najważniejszych zasad, do jakich muszą stosować się uczniowie. Niektóre z nich będzie bardzo trudno egzekwować!

Wraz z początkiem roku szkolnego dzieci wrócą do szkół − niektóre pierwszy raz od marca! Ale pandemia koronawirusa wcale się nie skończyła, wielu rodziców ma więc obawy co do bezpieczeństwa dzieci w placówkach. Ryzyko zakażenia ma zmniejszać przestrzeganie w szkołach 10 zasad, które opracowało MEN. Koronawirus: zasady bezpieczeństwa w szkołach Zarówno uczniowie, jak i rodzice czekają na początek roku szkolnego − jedni z radością, inni pełni obaw. Eksperci są zgodni: dzieci muszą wrócić do szkół, wielu ma jednak wątpliwości, czy powrót do zajęć stacjonarnych w pełnym wymiarze to na pewno dobry pomysł , zwłaszcza że koronawirus wciąż jest wykrywany u setek pacjentów dziennie. Jak zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli w szkołach ? Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało listę zasad, których przestrzeganie będzie obowiązkowe dla wszystkich już od września. Zasady bezpieczeństwa w szkołach od 1 września Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby? Zostań w domu Często myj ręce Nie dotykaj oczu, ust i nosa Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela Używaj tylko własnych przyborów szkolnych Spożywaj wyłącznie swoje jedzenie i picie Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach Powyższe zasady to z pewnością podstawa bezpieczeństwa w szkołach w czasach pandemii koronawirusa . Wątpliwości budzi jednak sposób, w jaki mają być egzekwowane, bo o ile częste mycie rąk przez dzieci i nauczycieli jest sprawą oczywistą, to już unikanie kontaktu z większymi grupami uczniów na szkolnych przerwach trudno sobie wyobrazić. Być może MEN już wkrótce udostępni nowe...

Małgosia Rozenek boi się koronawirusa
Instagram
Aktualności
Rozenek BOI SIĘ o dzieci: „Ciekawe, ile do tej szkoły pochodzą?”
Małgosia Rozenek obawia się pandemii koronawirusa i nie wie, czy jej synowie będą bezpieczni w szkole. O radę zapytała fanów.

Małgorzata Rozenek planuje we wrześniu posłać dwóch starszych synów do szkoły. Ale im bliżej początku roku szkolnego, tym Rozenek ma więcej obaw i wątpliwości. Strach przed koronawirusem sprawił, że gwiazda zapytała fanów o zdanie. Największy lęk wzbudza w niej kontakt starszego Tadzia i Stasia z najmłodszym Heniem oraz z dziadkami. Małgosia Rozenek nie pośle dzieci do szkoły? Dzieci prawdopodobnie wrócą jesienią do szkół mimo trwającej pandemii koronawirusa. Wielu rodziców ma jednak wątpliwości, czy w placówkach będzie bezpiecznie i czy ścisły rygor sanitarny będzie przestrzegany. Podobnie myśli Małgosia Rozenek, która już we wrześniu musi zdecydować, czy wysłać dwóch starszych synów z powrotem do szkoły. W jej ocenie szalejąca pandemia najbardziej może zaszkodzić małemu Heniowi oraz dziadkom, z którymi dzieci mają częsty kontakt. „Powoli już szykujemy się na rozpoczęcie roku szkolnego, mam trochę obaw, szczególnie, że mamy niemowlaka w domu i częsty kontakt z rodzicami, wiec troska o nich jest duża” − wyznała Rozenek w nowym poście na Instagramie. Lęk gwiazdy jest całkiem zrozumiały, tym bardziej że trudno sobie wyobrazić chociażby zachowywanie odpowiedniego dystansu w szkołach, a niektórzy eksperci apelują np. o wprowadzenie nauczania hybrydowego . Wątpliwości Gosi podzielają także inni rodzice, którzy chwalą ją za rozsądne podejście do tematu koronawirusa: „Fajnie, ze chociaż Pani ma poukładane w głowie i nie zaprzecza, ze pandemia istnieje” − piszą pod jej zdjęciem. Ale nie brakuje i takich, którzy negują pandemię, a jako dowód podają przykłady innych krajów (Szwecja, Holandia), w których dzieci chodzą już do przedszkoli i szkół i w których nie zanotowano wzrostu zachorowań. „Bądźmy ostrożni, ale nie dajmy się zwariować” − napisał ktoś inny....

Jeśli nie poślesz dziecka do szkoły – możesz otrzymać 10 tys grzywny!
Adobe Stock
Aktualności
Jeśli nie poślesz dziecka do szkoły – możesz otrzymać 10 tys. grzywny!
Jeśli rodzic nie pośle dziecka do szkoły 1 września, obawiając się zakażenia koronawirusem - choć nie ma żadnych podstaw zdrowotnych ku temu - będzie to naruszenie obowiązku szkolnego.

Już niedługo uczniowie wrócą do szkół, a to oznacza, że na niewielkiej przestrzeni będą przebywać nauczyciele, uczniowie i personel szkolny. Setki osób w jednej placówce - zwiększy to ryzyko zakażenia koronawirusem, co zdarzało się już na obozach i koloniach , a także w parku rozrywki . Jeżeli dziecko jednak zostanie w domu 1 września, mimo że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych u niego lub innych członków rodziny, by poszło do szkoły – rodzice mogą otrzymać karę grzywny. Jest to naruszenie obowiązku szkolnego. Rodzice w domu, dzieci w szkole Część rodziców, z racji pracy zdalnej, zapewne będzie chciała, by ich dziecko zostało w domu. Dałoby to możliwość obserwowania sytuacji epidemicznej po otworzeniu szkół, przynajmniej przez pierwszych kilka tygodni. Jak pisze „Rzeczpospolita”, jeśli dziecko jednak pójdzie normalnie do szkoły - efektem może być to, że rodzice zostaną zarażeni przez swoje dzieci. „A że prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie, wskazują prognozy naukowców z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, zalecających daleko idącą ostrożność podczas powrotu dzieci do szkół” - czytamy w dzienniku. Czy rodzic może nie posłać dziecka do szkoły? Pojawia się więc pytanie, czy rodzic może zostawić dziecko w domu? Dziennik skierował je do MEN, odpowiedź brzmi: „Rodzic może zostawić dziecko tylko wtedy, gdy w domu znajduje się członek rodziny objęty kwarantanną lub jest to uzasadnione chorobami dziecka, w tym objawami infekcji dróg oddechowych lub choroby przewlekłej – na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem z taką chorobą”. Brak realizacji obowiązku szkolnego Jeżeli dziecko zostanie w domu, nie mając ku temu odpowiednich powodów – będzie to naruszeniem obowiązku szkolnego, a za to rodzic może zostać ukarany karą grzywny....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak