Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
maluch, muzeum, zwiedzanie
Wychowanie

Pierwszy raz z dzieckiem w muzeum

Zapomnij o nudzie, kurzu i filcowych kapciach. Zwiedzanie wystawy może być lepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu z dzieckiem niż hałaśliwe festyny albo kosztowna impreza w wesołym miasteczku.

Muzeum raczej nie kojarzy się z atrakcjami dla malucha. Tymczasem już dla trzylatka oglądanie wystaw może być fajną zabawą połączoną ze zdobywaniem wiedzy o świecie.

 

1. Nie tylko same obrazy?

Do wyboru masz galerie sztuki i skanseny pokazujące życie naszych przodków, muzea przyrodnicze kuszące kośćmi wymarłych zwierząt i muzea techniki, w których można dotknąć starego parowozu, czy automobila, a nawet do nich wsiąść. Zbroje rycerskie, bajecznie kolorowe minerały, kołowrotki naszych prababek, stuletnie lalki czy pierwsze komputery – wszystko to czeka na odkrycie przez twoje dziecko. Wśród tych różnorodnych propozycji na pewno znajdzie się taka, która pozwoli wam miło i pożytecznie spędzić czas.

 

 

2. Czym interesuje się maluch?

Weź to pod uwagę, wybierając cel wycieczki. Fana motoryzacji mogą zachwycić stare samochody, dziecku, które lubi zwierzęta, spodoba się oceanarium, a małego eksperymentatora uszczęśliwi wizyta w muzeum techniki. Zwróć uwagę na wystawy sezonowe, np. pisanek w okresie Wielkanocy. W wyborze pomogą strony internetowe z atrakcjami dla dzieci, np. www.miastodzieci.pl, przewodniki turystyczne, gdy chcesz zwiedzać coś na wakacjach, i – jak zwykle – opinie innych rodziców.

 

 

3. Rozgrzewka przed wernisażem

Nawet gdy malec ma ci tylko towarzyszyć w oglądaniu wystawy malarstwa barokowego, nie musi się nudzić. Wiele zależy od dobrego przygotowania. Najlepiej poświęcić na to kilka dni. Opowiedz dziecku, co zobaczy, wspólnie przejrzyjcie albumy z malarstwem czy strony internetowe związane z tematyką wystawy. Wybierając się do skansenu, podkreśl, że zobaczycie tam, jak żyli nasi pradziadkowie, jak gotowali, prali i czym się zajmowali. Nawiąż do bajek lub rodzinnych historii. Minerały w muzeum Ziemi to przecież nic innego jak „drogie kamienie”, których pilnował bajkowy smok, a kołowrotek w skansenie to narzędzie pracy złej wróżki – tej od Śpiącej Królewny. A może taki sam stoi na strychu u babci?

 

 

4. Trafić na dobry moment

Wizyta w muzeum powinna zająć tyle czasu, ile potrzeba na spokojne obejrzenie eksponatów – wybierz się tam np. przed południem i nie planuj innych atrakcji, żeby nie zwiedzać w pośpiechu i z obawą, że nie zdążysz na obiad czy spotkanie rodzinne.

 

 

5. Zdąrzyć przed nudą

Od 3-latka trudno wymagać długiego skupienia się na oglądanych eksponatach ani idealnej ciszy. Zmuszany do zachowania spokoju będzie się nudził i głośno da to odczuć pozostałym zwiedzającym. Nie zainteresuje go też długie odczytywanie tablic informacyjnych. Jeżeli jakaś część wystawy znudzi malucha, pozwól mu przejść w inne miejsce. Gdy wyprawa okaże się katastrofą, nie zrażaj się. Następnym razem możecie wybrać się gdzie indziej, może tam będzie dla twojego dziecka ciekawiej.

 

 

6. Po powrocie do domu

Postaraj się, by ta wizyta nie uleciała z pamięci malca. Porównaj widziany wcześniej szkielet dinozaura z obrazkiem w encyklopedii, opowiadając bajki, nawiązuj do poznanych w muzeum rzeczy. Załóż zeszyt do wklejania biletów, broszur, pocztówek ze zwiedzanych miejsc. Będzie to dla dziecka wspaniałą pamiątką.


Na pytania odpowiada ekspert Małgorzata Zubowicz-Kłosowska dyrektor Muzeum Zabawek w Karpaczu.

 

 

Kiedy zaplanować pierwsze wyjście do muzeum?

Co prawda dopiero dzieci w wieku szkolnym potrafią należycie ocenić historyczną wartość eksponatów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać do muzeum młodsze dziecko. Aby w pełni skorzystało z tej wizyty, ważne jest podejście rodziców.

 

 

Jak zainteresować malucha zwiedzaniem?

Pokazując malcowi eksponaty, warto nawiązać do historii rodziny, np. powiedzieć, że takimi lalkami bawiły się nasze babcie, a w takim piecyku przygotowywały obiad. Rodzic powinien umożliwić dziecku dokładne obejrzenie eksponatów, np. wziąć je na ręce, aby lepiej widziało. Ważne jest też przygotowanie – rozmowa lub wspólne czytanie książek na temat związany z wystawą przed wizytą w muzeum.

 


Jakie płyną z tego korzyści dla dziecka?

Malec oswaja się z wizytami w muzeum i w starszym wieku będzie traktował je jak atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu. W Muzeum Zabawek maluchy mogą np. dowiedzieć się, że nawet taki drobiazg jak zabawka może kiedyś stać się cennym eksponatem. Wizyta u nas uczy dzieci poszanowania zabawek. Mali zwiedzający mogą też obejrzeć, z jak różnorodnych materiałów były dawniej wykonywane zabawki – np. z wosku, trawy – a to jest cenna wiedza dla malców wychowanych w świecie plastikowych przedmiotów.


Konsultacja: Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu.
 

td_dopisek.gif

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

dinozaury
materiały prasowe
Aktualności
Uwaga: inwazja dinozaurów na Warszawę!
Diplodok, Tyranozaur czy Welociraptor to tylko niektóre dinozaury, jakie właśnie osiedliły się na stałe. Gdzie? W samym sercu Warszawy! Wybierz się z dzieciom na wystawę "Dinozaury na żywo" i zobacz je wszystkie.

40 animatronicznych, wydających dźwięki dinozaurów rzeczywistych rozmiarów w swoim naturalnym środowisku na powierzchni blisko 2 tys. m2 oraz szereg rozrywek dla dzieci i całej rodziny – wystawę „Dinozaury na żywo” można już podziwiać w Warszawie na błoniach PGE Narodowego. Międzynarodowa wystawa, którą wcześniej widziało ponad 3 miliony osób w takich krajach jak Austria, Niemcy, Czechy, Chiny, czy Malezja, jest jedyną na świecie tak dużą i nowoczesną ekspozycją pradawnych gadów.   Poruszające się za pomocą najnowocześniejszej techniki dinozaury to 40 eksponatów i 28 rodzajów, w tym m.in. Diplodok, Tyrannosaur czy Welociraptor. Zwierzęta zaprezentowane są w scenerii pradawnych lasów, przy wykorzystaniu niesamowitych efektów świetlnych i dźwiękowych. Dinozaury na wyciągnięcie ręki „ Dinozaury na żywo to niezwykły sposób na naukę poprzez zabawę . Jestem pewny, że ta podróż do czasów sprzed 250 milionów lat będzie dla dzieci niepowtarzalnym przeżyciem, a dla rodziców oryginalną i edukacyjną lekcją historii. To fascynująca przygoda dla całych rodzin ” - powiedział nam Marcin Pastuszak, dyrektor wystawy.   „Na wystawie reprezentowane są wszystkie najważniejsze grupy dinozaurów, można zapoznać się z formami mięsożernymi i roślinożernymi. Zgodnie z najnowszymi odkryciami, niektóre dinozaury były pierzaste – takie też mają tutaj swoją reprezentację” – mówi Dawid Mazurek, przewodnik wystawy. Na terenie wystawy czeka na was także kawiarnia, dino-sklep z pamiątkami , kino oraz strefa dla dzieci, a w niej kącik kreatywny, kącik archeologiczny, wyścig z dinozaurem, przejażdżka na dinozaurze , małpi gaj, paintball i ściana wspinaczkowa. Warszawska wystawa, która jest pierwszą wizytą dinozaurów w Polsce, otwarta będzie od 5 listopada 2015 r. do 28 lutego 2016 r. (od wtorku do...

Wystawa "W Muzeum wszystko wolno"
materiały organizatorów/Muzeum Narodowe w Warszawie
Aktualności
Co dziecko może robić w muzeum? Wszystko!
W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa przygotowana przez dzieci wystawa "W Muzeum wszystko wolno". Jeśli jeszcze jej nie widziałaś, musisz to nadrobić – razem ze swoim dzieckiem. Wystawa zdobyła specjalne wyróżnienie w konkursie HIT Mamo, To Ja!

Dla wielu dorosłych muzea oznaczają długie kolejki, drogie bilety i... nudę. Rodzice rzadko zabierają dzieci na wystawy – kino, basen czy park rozrywki są o wiele popularniejszymi sposobami na rodzinne spędzanie czasu. Wystawa "W Muzeum wszystko wolno" w Muzeum Narodowym jest wyjątkowa właśnie dlatego, że daje dzieciom to, czego pragną – zdecydowanie nie jest nudna. W Muzeum Narodowym dzieci mają głos W projekcie brało udział blisko 70 dzieci od 6 do 14 lat. Pod okiem dyrektor Muzeum, Agnieszki Morawińskiej, dzieci wybrały eksponaty na wystawę, nagrały audioprzewodniki dla zwiedzających, wymyśliły scenografię ekspozycji, opracowały materiały edukacyjne i wybrały dzieła przygotowane do celów promocyjnych. Wystawa podzielona jest na sześć części. Każdą z nich przygotowywał inny zespół dzieci, dlatego są tak wyjątkowe i niepowtarzalne. W każdej z części eksponowane są przedmioty z różnych epok i różnych kolekcji Muzeum : obrazy, grafiki, monety, starodawne stroje, antyczne rzeźby czy współczesne fotografie przenikają się w kolejnych częściach wystawy. Las – tematem ekspozycji są zwierzęta. Można tu znaleźć egipskie mumie zwierząt, porcelanowe figurki czy obrazy Jacka Malczewskiego. Taniec Minotaura – ta część wystawy przywołuje motyw labiryntu. Żeby odnaleźć eksponaty, należy przejść kręte ścieżki i ominąć ślepe zaułki. Na swojej drodze można będzie zobaczyć prace Picassa czy ozdoby liczące tysiące lat. Pokój strachów – głównym zadaniem Pokoju Strachów jest... przestraszenie zwiedzającego. Wśród eksponatów można znaleźć przerażające i mroczne obrazy Jana Matejki czy Zdzisława Beksińskiego. Wszystko przy dźwiękach upiornej muzyki! Gra w bohatera – dopiero rozwiązanie multimedialnej krzyżówki wyjawi główne hasło ekspozycji, jednak możemy zdradzić, że eksponaty związane są z...

majówka, wyjazdy z dzieckiem, dziecko w aucie
Fotolia
Święta i uroczystości
Propozycje na udaną majówkę
Nie wiesz co zrobić w majowy długi weekend? Możliwości jest wiele, wystarczy odrobina fantazji i chęci na przeżycie fantastycznej przygody.

Rogów ( między Gnieznem a Bydgoszczą) Zaurolandia - największy taki park w Polsce. Dzieci mogą podziwiać dinozaury tworzone przez najlepszych rzeźbiarzy w Polsce. Można wyruszyć w 2km podróż wśród scenek z życia dinozaurów. Jest tu też park linowy dla dzieci, można przejechać się quadem. Solec Kujawski Jurapark - tu przeżyjecie jurajską przygodę. Czeka was spacer między dinozaurami. Misją parku jest nauka przez zabawę. Biskupin Najbardziej znany rezerwat archeologiczny w Europie. Znakiem rozpoznawczym Biskupina jest osada ze znaną wszystkim bramą które to obiekty można zwiedzać na półwyspie nad jeziorem Biskupińskim. Toruń Planetarium - magiczne miejsce, gdzie wrażenia przebywania wśród gwiazd i planet oraz wspólnej podróży do najdalszych galaktyk na długo pozostają w pamięci. okolice Grudziądza Miasteczko Westernowe Kansas City. tu poczujesz klimat Ameryki z końca XIX wieku. Super atrakcja dla chłopców. Spotkacie tam kowbojów, szeryfów, bryczki, konie. Nieszawa Prom po Wiśle. Fantastyczna przygoda dla małych odkrywców. Wenecja Muzeum kolei wąskotorowej największy w Europie skansen kolei wąskotorowej Wymysłów ( Bory Tucholskie) Muzeum Indian Ameryki Północnej, spora liczba eksponatów przybliżających życie codzienne, duchowe oraz sztukę pierwotnych Amerykanów. [CMS_PAGE_BREAK] Trójmiasto Port w Gdyni, można tu zobaczyć historyczne okręty, zwiedzić Dar Pomorza, popłynąć w rejs, odwiedzić oceanarium Extreme Park Równica w Ustroniu Jeśli lubisz spędzać czas aktywnie na pewno zainteresuje cię propozycja prosto z Beskidu Żywieckiego. Fantastyczne przeżycia i  moc wrażeń na torze saneczkowym, torze pontonowym, batutach i wielu innych. Pięknie położony, prawie na szczycie Równicy, gdzie bez problemu wjedziemy samochodem. Bydgoski tramwaj wodny W sezonie (od maja do października) po Brdzie kursuje tramwaj wodny....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak