
Chcesz odpocząć, ale z dziećmi nie da się spędzić urlopu, wygrzewając się na plaży i nadrabiając lekturowe zaległości. By łagodniej przejść z rytmu praca–dom–dzieci na urlop–dzieci, przygotuj się na aktywny wypoczynek. To jeszcze bardziej zacieśni więzi w waszej rodzinie. Może właśnie to lato będzie tak cudowne, że zapadnie w dziecięcą pamięć na zawsze? Pełne miłości wspomnienia to kapitał na całe życie. Wraca się do nich w trudnych chwilach. Aby tak było, nie trzeba dużo wysiłku. Sekret tkwi w prostych rzeczach.
1. Rodzinne rytuały
Podczas wakacji nie wszystko musi być inaczej. Choć zmienicie miejsce pobytu, rytuały związane z zasypianiem czy rozmową przed snem powinny pozostać. Weźcie tę samą piłkę, miśka lub koc. A może jest coś, co zawsze robicie latem? Jeśli spędzacie urlop w tej samej miejscowości, nie zrywajcie z tym bez powodu. Dzieci już na samą myśl o wakacjach będą miały przed oczyma znajomą plażę, wydmy... Jeśli nie – zacznijcie w tym roku, np. jedźcie na organizowany co roku piknik w waszej okolicy lub w szczególny sposób uczcijcie urodziny jednego z domowników. Rytuały sprawiają, że świat jest dla dziecka przewidywalny, czuje się więc bezpieczniej. Poza tym tradycja doskonale spaja rodzinę!
Przeczytaj też: Codzienne rytuały dziecka
2. Rodzinne rozmowy
Zwyczajowe formułki typu: „Jak się bawiłeś z Anią?”, na które odpowiada się jednym słowem, czy wydawanie poleceń („Zdejmij buty”, „Posprzątaj”) to nie rozmowa. Zainteresuj się tym, co dziecko robiło, jak się czuje. Zachęć je do mówienia, co je ciekawi, zapytaj, co mu się śniło. Jeśli jeszcze nie mówi, sama dużo mu opowiadaj, pokazuj ciekawe rzeczy. Choć na razie będzie to monolog, jego główka wszystko magazynuje – niedługo usłyszysz, jak pięknie mówi.
Przeczytaj też: 5 rad dla taty, jak rozmawiać z dzieckiem
3. Wspólna pasja
Wymyśl coś, w co może się zaangażować dziecko. Dopasuj tę pasję do jego wieku i zainteresowań. Możecie zbierać muszelki, robić bukiety z polnych kwiatów lub wiatraczki z papieru. To będzie wasza wspólna sprawa.
Przeczytaj też: Luz kontrolowany, co wolno dzieciom na wakacjach
4. Rodzinne historie
Dzieci uwielbiają słuchać o przeszłości rodziców i bliskich osób. Opowiedz o swoich najpiękniejszych wakacjach, o tym, jak dziadek zabrał cię jako kilkulatkę na rejs, o dniu, kiedy spotkałaś tatę, o tym, jak złamał rękę, gdy uczył się jeździć na nartach... Słuchanie takich opowieści pozwala dzieciom poczuć prawdziwą więź ze swoją rodziną.
Przeczytaj też: Dziadkowie to skarb
5. Stop z telewizją
Na urlopie nie oglądajcie telewizji! Nawet jeśli korci cię, by zobaczyć wiadomości, nie rób tego przy dzieciach (obejrzysz je wieczorem, gdy pójdą spać). Te dwa tygodnie są tylko dla was i nie powinien wam w tym przeszkadzać żaden złodziej czasu. Maluchy też obejdą się bez ukochanych bajek. A po wakacjach raz w tygodniu zróbcie sobie wieczór bez telewizora.
Przeczytaj też: Dzieci a telewizja
6. Przytulanie
Dotyk to potęga. Wycisza, koi, zbliża, daje odwagę. Pozwala okazać, jak ważna jest osoba, którą się przytula. Ramię wokół dziecięcych plecków niekiedy mówi więcej niż słowa. Czasem jest nawet ważniejsze niż słowo „kocham”, choć o nim też nie zapominaj.
Zobacz także: Beztroskie wakacje z dzieckiem.

Domowe spa Zróbcie sobie wieczór dla siebie. Może wspólna kąpiel w wannie? Wspólny prysznic i mycie się też wchodzi w grę. Może twój kochany zrobi ci masaż pleców , a ty podarujesz mu rozcieranie dłoni? Pamiętajcie o spokojnej muzyce i świeczkach zapachowych. Nawet 30 minut takiego poświęcenia się sobie bardzo pomoże wam zrelaksować się i dopieści wasze relacje. Zobacz też: Sprawdź opinie o żelu do masażu Randka poza domem Zorganizujcie opiekunkę, podrzućcie dzieci teściom albo wybłagajcie u znajomych rodziców, żeby wzięli pod swoje skrzydła też wasze latorośle. Zaopiekowanie maleństwa nie będą odwracały waszej uwagi od siebie. A kiedy dzieci w domu nie ma... kino, romantyczna kolacja, spacer w deszczu za rękę, a może niespodziewany wypad za miasto. Zróbcie to, na co macie ochotę. Pozwólcie sobie na spontaniczność . Daj mu się zaskoczyć. Może warto odświeżyć waszą pierwszą randkę? Odwiedzić miejsce waszego pierwszego pocałunku? Najważniejsze, żebyście mogli pobyć ze sobą poza waszymi czterema ścianami. Podarunki codzienności Nawet, jeśli milusińscy są na nogach i nie mamy co z nimi zrobić, poza kochaniem, zawsze możecie przez chwilę skupić się na sobie. On może kupić Ci kwiaty, ty możesz napisać mu miłą karteczkę, którą przykleisz do dokumentów do pracy. Na naleśnikach, które on tak uwielbia, narysuj serce syropem. On może zrobić ci kawę do łóżka. Drobne gesty, przyjemności, są ważnym elementem budowania związku. Bardzo łatwo o nie na początku relacji, kiedy jesteście zakochani, ale warto zadbać o nie również po wielu latach razem. Zróbcie coś, co lubicie Prawdopodobnie połączyła was wspólna pasja . Może lubicie grać w szachy, słuchacie podobnej muzyki albo pasjonują was obrazy Kossaków. Pora odświeżyć to, co was łączy, a pewnie na co nie mieliście czasu odkąd zostaliście rodzicami. Pielęgnowanie tego, co...

”Wakacje, znów będą wakacje!” – pamiętacie, jak śpiewał to kabaret OTTO? Ja to sobie podśpiewuję co roku, już od początku czerwca – i pewnie nie tylko ja. Wszyscy bardzo cieszymy się, gdy nadchodzi lato, i wiele sobie po nim obiecujemy. Czego to nie zobaczymy, jak wspaniale zrelaksujemy i zregenerujemy… Mnożymy swoje oczekiwania i dokładamy do nich marzenia pozostałych członków rodziny. I przesadzamy w tym dążeniu do ideału… W rezultacie jednak zwykle bywa tak, że gdy już wyjedziemy na te wytęsknione wakacje, to zamiast odpocząć, kłocimy się między sobą, stresujemy – i męczymy. Jak skutecznie odpoczywać i zbliżyć się do siebie? Są na to sposoby! Moja wakacyjna akcja „Przytulmy Lato” to cykl rozmów z rodzicami i dziećmi o tym jak miło, spokojnie i wypoczynkowo spędzać rodzinny czas. Spisałam dla was kilka podstawowych zasad. Po więcej szczegółów zapraszam w lipcu i sierpniu nad Bałtyk na moje darmowe warsztaty. 1. Ustalcie, co jest dla was najważniejsze… Pomysł na wakacyjny wyjazd musi być Wasz, rodzinny, wspólny. Wybieracie się nad morze? W takim razie najpierw usiądźcie nad mapą wybrzeża Bałtyku i odbądźcie w wyobraźni podróż marzeń. Niech każde z Was poda 3 rzeczy najważniejsze dla siebie na wakacjach. Np. mama: SPA, hotel blisko plaży, basen, tata: dobry dojazd z domu, internet na miejscu, ścieżki rowerowe w pobliżu, dziecko: plac zabaw, klub dla dzieci z konsolami gier, lody na kolację w hotelu. 2. … ale trzymajcie się ziemi Pomarzyliście? To teraz postarajcie się, żeby wakacyjne priorytety były realistyczne. Nie sztuka wymarzyć sobie gwiazdę z nieba. Chodzi o to by dobrać najlepszy dla wszystkich czas i miejsce wypoczynku a nie o to, żeby najpierw się nakręcić na superwakacje, a potem – po przyjeździe na miejsce –martwić się, że nie...

Jak by nie patrzeć, rodzina to poważna sprawa. Ale zakładając ją, można się też dobrze bawić. Podsuwamy pod rozwagę kilka pomysłów. Być może dzięki nim poczujecie się sobie jeszcze bliżsi. Sprawdź także: Rodzina to jest siła! Narada rodzinna Stwórzcie Radę Rodzinną, do której będą należeć wszyscy członkowie rodziny. Rada od czasu do czasu musi spotykać się na zebraniach (osoby, które chodzą na zebrania, w oczach maluchów są ważne!). Ustalcie termin spotkań, np. co tydzień, raz w miesiącu, lub organizujcie je tylko w nadzwyczajnych okolicznościach. Zebrania służą wspólnemu rozwiązywaniu problemów, planowaniu np. wolnego czasu (gdzie pójdziemy w sobotę po południu, dokąd udamy się na wakacje, kogo zaprosimy na imieniny). Pamiętajcie o demokracji – głos dzieci liczy się tak samo jak wasz. Spiszcie pomysły, które podsuwają maluchy (te kontrowersyjne też). Omówcie je, wskazując wady i zalety. Sprawdź także: Kochać, znaczy szanować Wspólna pasja Dzwonki, modele samochodów, muszle. Znajdźcie coś, co chcielibyście kolekcjonować. Wspólna pasja bardzo zbliża, pozwala spędzać razem więcej czasu i w domu, i poza nim. Dzielcie zainteresowania swoich dzieci, biorąc jednak pod uwagę, że bardzo będą się zmieniać w miarę dorastania maluchów. Od zbioru dziwnych patyków przez niezliczone ilości kasztanów, kolekcję pocztówek ze starymi tramwajami itp. Pomóżcie dziecku w gromadzeniu tych skarbów, za jakiś czas waszą uwagę pochłoną bardziej wartościowe eksponaty. Umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie Przekażcie dziecku swoje umiejętności. Przynajmniej jedną, ale za to popisową, której nauczyliście się od waszych rodziców lub dziadków, np. robienie sernika według przepisu babci, który udaje się tylko wtajemniczonym. A może żonglowanie trzema piłeczkami na miarę zręczności taty....