Kiedy zaczynamy wyobrażać sobie pokój dziecka, z reguły najpierw myślimy o kolorze, potem o charakterze mebelków, następnie o świetle. Jaki powinien być pokój małego dziecka? Poznanie potrzeb i marzeń dziecka to pierwszy ważny krok twierdzi Iwona Cała, która zajmuje się projektowaniem dla najmłodszych oraz ilustrowaniem książek dla dzieci. Najlepiej pokój planować całościowo, mieć wizję całego wnętrza, a właściwie dziecka korzystającego z tej przestrzeni. - Zastanów się, jaki ten pokój ma być. Jak twoje dziecko będzie się w nim poruszało, bawiło, spało. Co mu się spodoba.- tłumaczy architekt.

Reklama

Dobry plan to podstawa

Iwona Cała poleca tradycyjną formę - planowanie na kartce, z ołówkiem i miarką w ręku. Chodzi o to, by pokój dziecka, był przede wszystkim funkcjonalny: bez nadmiaru mebli, z miejscem do zabawy, łatwy do utrzymania w czystości. Planowanie krok po kroku:

  1. Najważniejszym elementem wnętrza jest łóżko. Miejsce do spania nie powinno znajdować się tuż przy oknie ani blisko kaloryfera. Najlepiej ustawić dziecięce łóżko tak, by leżące w nim dziecko widziało wejście do pokoju. Warto też „przytulić” mebel jednym bokiem do „miękkiej” ściany, na przykład pokrytej filcem lub welurem, z doszytymi kieszonkami na skarby.
  2. Kolejny krok to przechowywanie ubrań. Najlepiej przechowywać je w szufladach lub na zamykanych półkach regałów - poza zasięgiem rąk dziecka. Regał koniecznie trzeba przymocować je do ściany – nie może się przewrócić.
  3. Część książeczek umieść na otwartych półkach, resztę wyżej w zamykanych szafkach. Te ulubione umieść niżej, by dziecko mogło samo po nie sięgać.
  4. Zaplanuj miejsce dla zabawek. Ustawianie zabawek na otwartych półkach utrudni utrzymać porządek. Zdecydowanie lepsze są kosze lub pudełka. Opisane i ustawione na półkach schowki dadzą wrażenie porządku i ułatwią dziecku odnalezienie właściwiej zabawki.

Sprawdź także: Sposoby na bałagan

Na co warto zwrócić uwagę, urządzając pokój dziecka?

Ogranicz do minimum ilość krawędzi, zwłaszcza jeśli malec jest bardzo ruchliwy. Może warto pomyśleć o niekonwencjonalnych rozwiązaniach: plastikowych pudłach o zaokrąglonych krawędziach, poduchach miękko osłaniających ściany? Warto także stworzyć warunki małemu artyście. Jeśli jest wystarczająco dużo przestrzeni, pomyśl o stoliku do rysowania albo wielkiej ścianie-tablicy i miejscu do wieszania pierwszych dzieł malucha. To może być nawet sznurek z drewnianymi klipsami.
Bardzo ważnym elementem wystroju jest oświetlenie. Dobrze, kiedy światło można regulować. Mając kilka rodzajów lamp: górną, boczne, stojące itd, możemy sterować światłem wedle potrzeb. Pamiętaj również o zapewnieniu dziecku subtelnego światła nocnego, ustawionego tak, żeby było jedynie poświatą o małym natężeniu. W pokoju dziecka powinno być także miejsce dla rodziców, np. miękki fotel lub wygodne krzesło, na którym można przysiąść, np. przy usypianiu malucha.

Sprawdź także: Lampki nocne - galeria

Zobacz także

[CMS_PAGE_BREAK]

Urządzamy pokój dla dziecka

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz rozwoju dziecka Czytaj więcej

Najważniejsza w realizacji każdego wnętrza (także takiego, z którego korzystać będzie dziecko) jest konsekwencja. Jeśli będziesz konsekwentna, pokój dziecka nie stanie się zbiorem przypadkowych elementów. Postaw na kolory z gamy, którą nazywam „pozytywną”. Mieszczą się w niej barwy świetliste, żywe, zielenie, błękity, pomarańcze, nawet szarości lub beże. Ale nie zgaszone, tylko właśnie świetliste. Nie bój się kolorów nietypowych dla dzieci: szarości, beżów czy brązów. Są świetnym tłem dla kolorowych zabawek, tkanin, dywanów. Dobrze też wyglądają w połączeniach z jasnymi błękitami, zieleniami lub pomarańczowym.

Pomyśl o mniej konwencjonalnych dekoracjach. Od niedawna dostępne są na rynku różnego rodzaju naklejki, które łatwo samemu przykleić do ściany. Może to być drzewo, na którego gałęziach „zawiesimy” pluszową małpkę, worek na klocki lub literki. Albo rodzina naklejanych myszek, idących przy podłodze do swojej naklejanej dziurki. Takie elementy można zrobić samodzielnie z samoprzylepnego papieru. Wybierając meble zwróć uwagę na takie, które pasują do różnych aranżacji. Czyli najlepiej z naturalnego drewna, w neutralnym, jasnym kolorze - będą. Będą współgrały z różnymi kolorami ścian. - Jestem zwolenniczką mebli prostych, niestylizowanych na retro lub wygląd wiejski. Wzornictwo skandynawskie jest tu ideałem. Daje bowiem wiele możliwości aranżacyjnych, jest lekkie i z pewnością nie znudzi się po paru miesiącach. Lepiej też unikać sprzętów typowo dziecięcych, naiwnych, np. mebli różowych, błękitnych, malowanych w misie itd. - tłumaczy Iwona Cała. - Kolorowy dywanik, kilka wesołych poduch do siedzenia oraz subtelna dekoracja okna wystarczą, by w pokoju zrobiło się cieplej i milej. Pamiętaj o dziecku! Pokój dziecka nie powinien być scenografią, która świetnie wygląda, dopóki nie ma w niej głównego „aktora” i jego „rekwizytów”- dodaje.

Jak urządzić pokój dziecka? Ważne wskazówki

  • Szykuj prostych form. Pasują do każdej aranżacji,
  • Zastosuj kilka źródeł światła. Lampki dają klimat,
  • Unikaj stylizowania. Pokój dziecka to część większej całości: waszego domu,
  • Powieś miękką tkaninę na ścianie przy łóżeczku. Stworzysz miły, ciepły kącik,
  • Wykorzystaj komody do przechowywania ubranek. W szufladach łatwo je segregować,
  • Zabezpiecz meble. Na rogi nałóż osłonki, a szafki i regały najlepiej przykręć do ściany,
  • Kup kilka wiklinowych lub plastikowych koszy. Pozwolą utrzymać porządek w zabawkach,
  • Przeznacz jedną ścianę na galerię. To idealne miejsce do pokazywania dziecięcych prac,
  • Zrób plan na papierze. Tak łatwiej rozmieścić meble.

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama