Pomysłowe dziecko
Karton zamienia się w samochód, skarpetki w pacynki, dłonie w pieczątki. A wszystko dzięki sile wyobraźni.
- Izabela Górnicka-Zdziech
Chciałabyś, by twoje dziecko tryskało pomysłami i zaskakiwało nieograniczoną wyobraźnią jak bohater pewnej starej dobranocki? Nie kupuj mu drogich zabawek, ale często się z nim baw. Podsuwamy kilka pomysłów na zabawy, które rozwijają dziecięcą kreatywność.
ZABAWY DLA DZIECKA ROCZNEGO
→ Stempelki
Materiały: nietoksyczna farba, duża jasna kartka z bloku technicznego.
Rozłóż karton na podłodze. Pomaluj dłonie dziecka farbą w wybranym przez malca kolorze i pomóż mu robić nimi stempelki. Żeby praca była barwna, użyj innego koloru. Można też robić stemple stopami. Jeśli pomalujesz je na kilka kolorów, dziecko zostawi różnokolorowe ślady.
Zabawa pozwala poznać nową technikę malowania. Rozbudza fantazję i pomysłowość, uczy orientacji prawo-lewostronnej. Kształtuje umiejętność zagospodarowania wolnej przestrzeni, jaką dziecko ma do dyspozycji.
→ Kolorowe kulki
Materiały: cienkie kolorowe kartki lub bibułki; pudełko lub wiaderko.
Zrób kulki z kartek. Maluszek ci w tym chętnie pomoże, gniotąc je w rączkach. Ustaw pudło, do którego dziecko wrzuci kulki. Każdy rzut nagradzaj brawami.
Zabawa rozwija sprawność ruchową, koordynację, ćwiczy sprawność manualną, przygotowuje do różnych technik prac plastycznych i uczy precyzji.
→ Tajemnicze tasiemki
Materiały: tasiemki w różnych kolorach, kilka zabawek, pudełko lub chusta.
Do zabawek przywiąż tasiemki. Razem z dzieckiem schowajcie je do pudełka lub przykryjcie chustą tak, by widać było tasiemki. Maluszek, łapiąc je, wyciągnie zabawkę. Dla rocznych dzieci najlepszą zabawą jest już samo wkładanie zabawek do pojemniczków, ich wyjmowanie, przekładanie z jednego pudełka do drugiego.
Zabawa rozwija nie tylko zdolności manualne, pomaga przy nauce kolorów i rozpoznawania przedmiotów.
ZABAWY DLA 2-LATKA
→ Teatrzyk z pacynkami
Materiały: skarpetki, kolorowe gumki, spinki do włosów, foremki zwierzątek, parawan lub krzesło.
Pacynki wykonaj, wykorzystując skarpetki dziecka, na które nałóż kolorowe spinki lub gumki do włosów. Tematyka przedstawienia może być dowolna, a historie – wymyślone na poczekaniu. Spektakle można wystawiać np. na plaży za parawanem, a jako rekwizyty przydadzą się foremki zwierzątek. Na działce parawan zastąpi krzesło, a do scenografii przydadzą się gałązki i kwiatki.
Zabawa pobudza do kreatywnego myślenia, rozwija wyobraźnię i inwencję artystyczną przy „ożywianiu” pacynek i uczestniczeniu w spektaklu.
[CMS_PAGE_BREAK]
→ Gra w kolory
Materiały: większe pudełko oraz kilka różnokolorowych zabawek.
Ustaw pudełko niezbyt daleko od dziecka. Powiedz maluchowi, jakiego koloru zabawkę ma do niego wrzucić. Gdy zadanie się powiedzie, bij brawo. Jeśli maluch się pomyli, podpowiedz, np.: to jest kolor żółty jak słoneczko, a miał być niebieski jak niebo.
Zabawa ćwiczy koncentrację, uczy rozpoznawania kolorów i obserwowania otoczenia.
→ Wspólne gotowanie
Materiały: pomidor, ogórek, ser, kiełbasa.
Pokrój kilka plasterków pomidora, ogórka, kiełbasy, sera. Zachęć dziecko do układania z nich różnych figur geometrycznych i obrazków. Oprócz kół i prostokątów ułóżcie zabawne buzie z oczami z plasterków kiełbasy i uśmiechem z kawałka pomidora.
Zabawa pozwala poznać domową rzeczywistość, jaką jest przyrządzanie posiłków, uczy przez naśladowanie dorosłych, rozwija współdziałanie, fantazję w tworzeniu.
ZABAWY DLA 3-LATKA
→ Kabriolet z kartonu
Materiały: duże, lekkie pudło, nożyczki, klej, opakowania po jogurcie, prostokąt z przezroczystego plastiku, rolka po papierowych ręcznikach, szelki, naklejki.
Odetnij przykrywkę pudła i dno, aby dziecko mogło wejść do środka. Na dwóch przeciwległych ścianach zamocuj szelki, aby malec nosił na sobie pojazd podczas zabawy. Przednią szybę zrób z kawałka plastiku (zaokrąglij ostre końce). Rulon po ręcznikach może być rurą wydechową, a pojemniki po jogurcie – światłami. Samochód można ozdobić naklejkami lub wycinankami. I w drogę!
Zabawa pobudza wyobraźnię, usprawnia umiejętności motoryczne. Pomaga dziecku w podejmowaniu decyzji i odgrywaniu różnych ról.
→ Detektyw
Materiały: ubrania z guzikami, rzepami, kokardami itp.
Dziecko się odwraca, a ty szybko zmieniasz coś w swoim wyglądzie, np. rozpinasz guzik albo wywijasz nogawkę spodni. Mały detektyw musi odkryć zmianę. Jeśli ma kłopot, powiedz mu. Potem zamieńcie się rolami.
Zabawa uczy uważnego patrzenia, ćwiczy zmysł obserwacji i pamięć. Pozwala dostrzegać podobieństwa i różnice. Wymaga pomysłowości.
→ Rysowanie cieni
Materiały: patyczek, ale można też rysować palcami.
Poproś dziecko, by przybrało najdziwniejszą lub najzabawniejszą pozę, jaką potrafi. Narysuj jego cień, a dziecko dorysuje mu szczegóły: oczy, nos, usta itd. Teraz ty ustaw się w słońcu, a maluch odrysowuje twój cień. Na koniec stańcie razem i pozwólcie waszym cieniom się spotkać.
Zabawa pomaga poznać budowę ciała, uczy rozróżniania prawej i lewej jego strony, pobudza wyobraźnię poprzez nadawanie różnych kształtów własnej sylwetce.
Tekst: Izabela Górnicka-Zdziech, autorka książek, m.in. „Mama ma etat w domu”, oraz artykułów prasowych, ma troje dzieci: Helenkę, Stasia i Antosia.
Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, wykłada w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.