Jak nauczyć dziecko sprzątania zabawek?
W przypadku dzieci dobra zabawa oznacza zwykle bałagan. Warto jednak od początku uczyć dziecko sprzątania zabawek. Podpowiadamy, jak to zrobić skutecznie.
- Małgorzata Zduńska
Małe dziecko, nawet już dwuletnie, nie widzi, że jest bałagan. Nie zna jeszcze takiego pojęcia. Mimo to warto je namawiać do porządkowania zabawek. Choćby dlatego, że to bardzo kształcące zajęcie - uczy na przykład klasyfikowania! Misie kładziemy na tej półce, samochody na tamtej, klocki do skrzyni czerwonej, a piłeczki do zielonej... Jeśli chcesz nauczyć dziecko sprzątania, to...
Po pierwsze:
Bawcie się jedną zabawką na raz
Wprowadź zasadę, że bawicie się tylko jedną zabawką na raz (lub grupą zabawek, np. zestawem do budowania, zestawem dla lalek itp.). Aby rozpocząć zabawę, trzeba najpierw skończyć poprzednią, czyli posprzątać. Tłumacz: „Za chwilkę będziemy układać układankę, ale najpierw schowamy klocki”. Nie ustępuj, nawet jeśli dziecku to się nie podoba.
Zobacz pomysły na zabawy dla dzieci w wieku 24-36 miesięcy
Po drugie:
Ogranicz ilość zabawek
Dziecku łatwiej odłożyć na półkę dwie większe lalki niż dziesięć malutkich. Sprzątanie zabawek jest wtedy mniej męczące, a zarazem możliwe do wykonania już dla dwuletniego dziecka.
Poznaj też 7 zabawek wszech czasów
Zobacz także
Po trzecie:
Przygotuj pojemniki na zabawki
Zadbaj o pojemniki, w których maluch będzie przechowywać misie, klocki, samochodziki. Nie ma sensu codziennie układać ich pieczołowicie na półce.
Zabawki edukacyjne dla 2 latka - opinie
Po czwarte:
Bawcie się w sprzątanie
Dwulatki uwielbiają słowo „nie”. Dlatego najlepszym sposobem na zachęcenie do sprzątania jest zabawa w... sprzątanie. Wiele maluchów lubi, gdy to zabawki proszą o postawienie ich na półce. Mów, np.: „Zobacz, lala taka smutna. Chce wrócić na półkę, tam jest jej domek... Świetnie! Lala dziękuje Zosi. A teraz klocki tęsknią za domem. Zobacz, jakie mają smutne minki: Zosiu, wrzuć nas do naszego pudełka, proszą klocki - itd."
Sprawdź też: 8 sposobów na ataki histerii u dziecka
Po piąte:
Zachowaj cierpliwość
Nie licz, że będzie łatwo. Ale nie ustępuj. Pomóż dziecku dyskretnie w porządkach i bądź wyrozumiała. Chwal najdrobniejszy wysiłek dziecka!
Zrób test i zobacz, co musi umieć dwulatek