sty romański
Adobe Stock/robnaw
Wychowanie

Styl romański: cechy architektury romańskiej, budowle w stylu romańskim

Styl romański to potężne i kosztowne budowle, głównie sakralne, które w średniowiecznej Polsce fundowali kolejni władcy piastowscy, chcąc zyskać przychylność Kościoła. Główne cechy stylu romańskiego w architekturze to prostota, solidność i masywność.

Styl romański został stworzony i rozwinął się dzięki narodom romańskim (Włosi, Francuzi), a nawiązywał do tradycji starożytnego Rzymu (stąd nazwa stylu pochodząca od słowa „Roma”). W Polsce styl romański dominował w sztuce i architekturze od XI do XIII wieku, a kolejne budowle sakralne, kościoły i klasztory, które wznoszono za pieniądze władców, miały dowodzić ich pobożności.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Styl romański: co to?

Styl romański to kierunek w architekturze i sztuce zainspirowany tradycjami starożytnego Rzymu. W Polsce rozwinął się po chrzcie władcy Mieszka I (966 r.). Dla kolejnych władców fundowanie Kościołowi okazałych i drogich budowli w stylu romańskim było okazją do zaprezentowania swojej potęgi i zyskania wpływów u hierarchów kościelnych. To właśnie dlatego – ze względu na duże koszty – wznoszono przede wszystkim romańskie budowle sakralne: kościoły, kaplice i klasztory. Często były to nieliczne bądź jedyne murowane budynki, jakie stały w promieniu wielu kilometrów.

Cechy stylu romańskiego

Choć pierwsze budynki romańskie cechowała skromność i niewielkie rozmiary, były to budowle solidne i eleganckie. Materiały budowlane wykorzystywane w stylu romańskim to ociosane bloki granitu lub piaskowca w formie prostopadłościanów, które tworzyły grube i mocne ściany. Z tego powodu budowle romańskie mogły służyć nie tylko do celów religijnych, ale i jako schronienie dla lokalnej ludności.

Styl romański to budowle budowane na planie kwadratu, prostokąta, koła (rotundy) lub krzyża. Najważniejszą część budowli stanowił zwykle prostopadłościan głównej nawy, do którego dostawiano prostopadłościany wież kwadratowych lub walce wież okrągłych. Półkolista absyda w kształcie półwalca ze stożkowatym dachem wskazywała na miejsce, w którym znajdował się ołtarz.

styl romański kościół
Adobe Stock/Luis

Z powodu grubych i masywnych ścian budowle romańskie miały przeważnie niewielkie okna oraz drzwi, które nie zaburzały statyczności całego budynku. Wąskie okienka przedzielano kolumnami, aby je wzmocnić – to tzw. biforia.

styl romanski biforia
Adobe Stock/henkbouwers

Chociaż styl romański to skromność i prostota, budowlom nie skąpiono ozdób w postaci rzeźb i kolumienek. Kolumny stawiano zwykle po bokach wejścia do świątyni, a na półkolistych tympanonach (w górnej części portalu) rzeźbiono postacie świętych albo fundatora budowli.

styl romański tympanon
Adobe Stock/curto

Główne cechy budowli w stylu romańskim:

  • prosta forma,
  • masywne mury,
  • małe okna i drzwi,
  • skromne dekoracje rzeźbiarskie.


Zobacz też:

Dzieci potrzebują sztuki jak miłości, jedzenia i powietrza
AdobeStock
Gry i zabawy
"Dzieci potrzebują sztuki jak jedzenia i powietrza". Zaspokajacie tę potrzebę?
Brytyjski pisarz Philip Pullman zwrócił uwagę na to, że dzieci mają prawo nie tylko do miłości, pożywienia, opieki medycznej czy edukacji, lecz także do obcowania ze sztuką. Bez tego ich dusze głodują.

„Dzieci potrzebują sztuki, opowiadań, wierszy i muzyki tak samo, jak potrzebują miłości, jedzenia, świeżego powietrza i zabawy” – powiedział Philip Pullman, brytyjski pisarz i laureat nagrody im. Astrid Lindgren z 2005 roku. Philip Pullman o zaspokajaniu dziecięcych potrzeb Jeśli nie dasz dziecku jedzenia, szybko przyniesie to negatywne efekty. Jeśli nie umożliwisz mu dostępu do świeżego powietrza i nie pozwolisz na zabawę, szkody również będą widoczne, ale nie tak szybko. Jeśli nie darzysz dziecka miłością, skutki mogą nie być widoczne przez jakiś czas, ale one powstają i trwale odbijają się w jego psychice. Natomiast jeśli twoje dziecko nie będzie miało kontaktu ze sztuką, opowiadaniami, wierszami i muzyką, uszczerbek z tego tytułu nie będzie tak łatwy do zobaczenia. Ale on tam jest. Pozornie takie dziecko będzie w pełni zdrowe i zadbane. Może biegać, skakać, pływać i robić dużo hałasu, jak typowe dziecko, ale będzie odczuwać jakiś brak. Czy sztuka jest rzeczywiście ważna dla naszego życia? Prawdą jest, że niektórzy dorastają, nigdy nie spotykając się ze sztuką, i są całkowicie szczęśliwi. Żyją porządnie, choć w ich domach nie ma książek, zdjęć, nie znają się na muzyce. Są dobrymi sąsiadami i użytecznymi obywatelami. Ale… Są ludzie, którzy na pewnym etapie swojego życia spotykają coś, z czym nigdy wcześniej nie obcowali. Słyszą głos w radio czytający wiersz, przechodzą obok domu, w którym ktoś gra na pianinie lub widzą plakat konkretnego obrazu na czyjejś ścianie i nagle uderza ich to niezwykle mocno. Zdają sobie sprawę, że odczuwają głód, choć jeszcze przed chwilą nie mieli o nim pojęcia . Głód czegoś tak słodkiego i tak pysznego, że prawie łamie im serce. Niemal płaczą, czują się jednocześnie smutni i szczęśliwi, samotni i zaproszeni do trwania w tym doświadczeniu. Desperacko chcą dalej słuchać...

Zosia Ślotała w artystycznej stylizacji zaciekawia dzieci sztuką
screen/instagram.com/miss_zi
Mama
Każde dziecko jest artystą? Jak zaciekawić malucha sztuką? Znana mama podpowiada!
Od dawna już śledzimy Zosię Ślotałę, stylistkę i właścicielkę marki odzieżowej dla dzieci, a prywatnie mamę kilkuletniej Ranii i młodszego Leo. Jeśli szukacie modnych stylizacji dla siebie i dzieci oraz twórczych pomysłów na wspólne spędzanie czasu, to warto podglądać, co słychać u tej rodzinki! Tym razem będzie... fajna sztuka! Czy sztuka może być fajna?

"Wszystko widzę jako sztukę" pod takim tytułem w warszawskiej Zachęcie już od 10 marca rusza specjalna wystawa dla dzieci. Czy małe dziecko może się zainteresować sztuką? Czy sztuka może być fajna i można się nią bawić? Okazuje się, że tak! Nawet jeśli dla dorosłych wydaje się trudna w odbiorze, niezrozumiała i onieśmielająca. Maluchy sztukę odbierają zupełnie inaczej, naturalnie, nie skupiają się na tym, że to jest sztuka przez wielkie "S" i człowiek musi się znać i wszystko doskonale pojmować. Szkoda, że my dorośli zatracamy takie dziecięce podejście! " Każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie” - cytując słowa Pablo Picasso.     „Every child is an artist. The problem is How to remain an artist once we grow up” - Pablo Picasso #sunday #museum #zacheta #gallery #art #familytime Post udostępniony przez Zofia Maria Slotala (@miss_zi) Mar 4, 2018 o 4:45 PST Zosia Ślotała wybrała się na wystawę dla dzieci ze swoim synkiem Leo. Tym razem zachwyciła nas swoją artystyczną i botaniczną stylizacją. Kochamy takie klimaty w modzie, a wy? Moda to też sztuka, choć nie wszyscy dorośli to rozumieją. Modą można się bawić, choć wiele w niej odwołań zarówno do historii sztuki, jak i ulicznych trendów i tego, co się dzieje na świecie na co dzień. Nie każdy potrafi trendy w modzie przekładać na swój codzienny styl, ale Zosia Ślotała robi to świetnie. Warto mieć świadomość, że wszystkie nasze ubrania i to jak się ubieramy jest zależne od tego, co wymyślają co sezon światowi projektanci. Zazwyczaj jednak trendy docierają do nas z dużym opóźnieniem, dlatego też te najnowsze tendencje w modzie bywają tak powszechnie niezrozumiałe. Tym razem Zosia Ślotała zachwyciła botanicznym płaszczem ze specjalnej kolekcji Erdem dla H&M ,...

popsugar.com
popsugar.com
Aktualności
Tatuaż na bliźnie po cesarskim cięciu – dzieło sztuki, czy szpecący obrazek?
Myślisz, że blizna po cesarce szpeci Twoje ciało? Możesz zakryć ją tatuażem zupełnie za darmo. Jest jednak i zła wiadomość. Usługa dostępna jest tylko w Szanghaju.

Większość z nas blizny, szczególnie te rozległe, traktuje jako fragment ciała, który należy ukryć. Mimo nowoczesnych technologii w medycynie, nadal boimy się, że pozostałość po cesarskim cięciu na naszej skórze będzie zbyt szpecąca. Inaczej podchodzi do tego chiński tatuażysta – Shi Hailei. Tatuaż, który dodaje pewności siebie? Uśmiech na twarzy młodej mamy, której blizna po cesarskim cięciu została pokryta tatuażem, spowodował, że Shi Hailei zdecydował się na robienie tatuaży zupełnie za darmo. W ten sposób artysta chce dodać kobietom pewności siebie i podnieść ich samoocenę, która po porodzie z reguły jest zaniżona. Ozdabiając to newralgiczne miejsce w ten sposób dajemy sobie powód do radości i upamiętniamy poród. Gorzej, jeśli będzie konieczna ponowna cesarska. Czy tatuaż będzie można odnowić lub uzupełnić tak, aby rysunek przybrał pierwotne kształty i nadal był atrakcyjny? Cesarskie cięcia to plaga w Chinach Shi Hailei inspirował się brazylijskim tatuażystą, który pokrywał blizny na ciele ofiar przemocy domowej ozdobnymi rysunkami. „Kiedy zrobiłem to po raz pierwszy, poczułem, że osiągnąłem coś naprawdę ważnego. Dlatego postanowiłem, że będę to robić nadal” – wyznaje chiński artysta. Darmowe tatuaże cieszą się niezwykłą popularnością. Szczególnie, że w Chinach ponad połowa porodów kończy się cesarskim cięciem . No cóż, na brak pracy artysta z pewnością narzekać nie będzie. Źródło: popsugar.com  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj