Przedmioty w 8 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2021/2022
Adobe Stock
Edukacja

Przedmioty w 8 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2021/2022

Przedmioty w 8 klasie niewiele różnią się od tych, które twoje dziecko miało w 7 klasie szkoły podstawowej. W planie lekcji pojawią się jednak pewne zmiany, na które musi się przygotować.

W 8 klasie szkoły podstawowej twoje dziecko będzie miało większość przedmiotów dobrze mu znanych z poprzedniego roku szkolnego. Z planu lekcji znikną jednak dwa przedmioty, a w ich miejsce pojawiają się dwa nowe. 

Sprawdź, co czeka twoje dziecko w nadchodzącym roku szkolnym 2021/2022 i jak powinna wyglądać jego wyprawka szkolna.

Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]

Jakie przedmioty dochodzą w 8 klasie? 

Do 8 klasy szkoły podstawowej idą uczniowie, którzy ukończyli 14 lat (o ile nie rozpoczęli nauki rok wcześniej, w takim wypadku w 8 klasie mają 13 lat). Przed reformą edukacji twoje dziecko zamiast do 8 (ostatniej klasy szkoły podstawowej) szykowałoby się już do 2 klasy gimnazjum (trzyletnie gimnazja zostały zlikwidowane w 2019 roku). Dziecko zostaje więc jeszcze w swojej szkole, ale musi przygotować się na kilka zmian. 

W 8 klasie szkoły podstawowej uczniom dochodzą dwa przedmioty szkolne:

 • wiedza o społeczeństwie, w skrócie WOS – w trakcie zajęć z wiedzy o społeczeństwie dzieci uczą się zagadnień z zakresu polityki, ekonomii i społeczeństwa; przedmiot zajmuje w planie lekcji dwie godziny tygodniowo;
 • edukacja dla bezpieczeństwa – w trakcie zajęć dzieci uczą się, jak powinny zachować się w sytuacjach kryzysowych; przedmiot zajmuje w planie lekcji jedną godzinę tygodniowo.

Jaki przedmioty odchodzą w 8 klasie?

Ósmoklasiści zyskali dwa nowe przedmioty, ale dwa również wypadają z ich planu lekcji. W 8 klasie odchodzi:

 • plastyka (jedna godzina tygodniowo),
 • muzyka (jedna godzina tygodniowo).

Spis przedmiotów w 8 klasie

Oto kompletna lista wszystkich przedmiotów, jakich będą uczyli się ósmoklasiści:

 • język polski – (5 godzin tygodniowo);
 • pierwszy język obcy – (3 godziny tygodniowo);
 • drugi język obcy – (2 godziny tygodniowo);
 • matematyka – (4 godziny tygodniowo);
 • historia – (2 godziny tygodniowo);
 • chemia – (2 godziny tygodniowo);
 • fizyka – (2 godziny tygodniowo);
 • geografia – (2 godziny tygodniowo);
 • biologia – (2 godziny tygodniowo);
 • informatyka – (1 godzina tygodniowo);
 • wychowanie fizyczne – (4 godziny tygodniowo);
 • zajęcia z wychowawcą, godzina wychowawcza – (1 godzina tygodniowo);
 • zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego – (są obowiązkowe, ale nieoceniane, przewidziano na nie minimum 10 godzin w trakcie całego roku szkolnego);
 • wiedza o społeczeństwie – (2 godziny tygodniowo);
 • edukacja dla bezpieczeństwa – (1 godzina tygodniowo).


W 8 klasie szkoły podstawowej, podobnie, jak w 7 klasie szkoły podstawowej, uczeń może chodzić także na zajęcia dodatkowe:

 • religia (2 godziny tygodniowo),
 • etyka (1 godzina tygodniowo)
 • wychowanie do życia w rodzinie (14 godzin w ciągu całego roku, w tym 5 wyłącznie dla dziewczynek i 5 dla chłopców)


Zajęcia te nie są obowiązkowe. Minister edukacji Przemysław Czarnek chce zmiany przepisów, ale na razie nic w tej kwestii nie ustalono.

Ile jest przedmiotów w 8 klasie szkoły podstawowej?

W 8 klasie szkoły podstawowej uczeń ma od 15 do 18 przedmiotów. Liczba jest uzależniona od tego, czy dziecko chodzi na lekcje religii i/lub etyki oraz czy bierze udział w wychowaniu do życia w rodzinie. 

Jakie zeszyty i książki kupić do 8 klasy?

Kompletując wyprawkę do 8 klasy, rodzice muszą skupić się na zeszytach i innych pomocach dydaktycznych. Książki dzieci dostaną w szkole. Są bezpłatne, dopóki dziecko nie zgubi podręczników, albo nie odda na koniec roku zniszczonych egzemplarzy. 

Najlepsze zeszyty to te 60-kartkowe z miękkimi oprawkami. Są lekkie i powinny wystarczyć na kilka miesięcy. Twoje dziecko będzie potrzebowało:

 • 10-12 zeszytów w kratkę – do matematyki, historii, chemii, fizyki, geografii, biologii, zajęć z zakresu doradztwa zawodowego, informatyki, WOS, edukacji dla bezpieczeństwa oraz (opcjonalnie) do religii, etyki i wychowania do życia w rodzinie;
 • 3 zeszyty w szeroką linię – do języka polskiego i dwóch języków obcych.


W wyprawce szkolnej powinno znaleźć się około 13-15 zeszytów. To szacunkowa liczba. Wszystko zależy od tego, czy dziecko chodzi na zajęcia dodatkowe, a także od indywidualnych wymagań nauczycieli. 

Zobacz też:

dni wolne od szkoły 2021
Adobe Stock
Aktualności
Dni wolne od szkoły 2022: kalendarz ferii, świąt i wakacji
Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy wypada wolne od szkoły w 2022 roku.

Kiedy uczniowie zostaną zwolnieni z obowiązku szkolnego, kiedy wypadają najbliższe dni wolne, a kiedy ferie? Oto kalendarz dni wolnych od nauki w 2022 roku.  Spis treści: Dni wolne od szkoły 2022: majówka, Boże Ciało i inne święta Dni wolne: egzamin ósmoklasisty w 2022 roku Dni wolne: matury w 2022 roku Wakacje 2022 – kiedy zaczyna się wolne? Dni wolne od pracy w 2022 roku Dni wolne od szkoły 2022 Wolne dni od nauki związane ze świętami, które mają jeszcze przed sobą uczniowie w 2022 roku: 2 maja 2022, poniedziałek – majówka (w większości szkół tego dnia jest wolne),  3 maja 2022, wtorek – majówka: Święto Narodowe Trzeciego Maja,  16 czerwca 2022, czwartek – Boże Ciało, 1 listopada 2022, wtorek – uroczystość Wszystkich Świętych 11 listopada 2022, piątek – Święto Niepodległości 23-31 grudnia 2022 – przerwa świąteczna na Boże Narodzenie. Dni wolne w związku z egzaminem ósmoklasisty 2022 Wielu uczniów zastanawia się, czy podczas egzaminu ósmoklasisty 2022 jest wolne w szkole. Tak, młodsze dzieci będą miały wtedy wolne od zajęć . Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 będzie przeprowadzony w dniach 24-26 maja: 24 maja – egzamin z języka polskiego, 25 maja – egzamin z matematyki, 26 maja – egzamin z języka obcego nowożytnego. Dni wolne: matury 2022 Czy podczas matur 2022 jest wolne w szkole? Owszem, uczniowie szkół ponadpodstawowych nie będą mieć w tym czasie zajęć lekcyjnych. Oznacza to dla nich kilka dni przerwy w nauce. Dotyczy to jednak tylko terminów podstawowych egzaminów maturalnych, czyli 4-6 maja . W niektórych szkołach może to wyglądać nieco inaczej, ponieważ dyrektorzy mogą wykorzystać...

powrót do szkoły
Adobe Stock
Aktualności
Powrót do szkoły 2022: uczniowie wcześniej wracają do szkolnych ławek
Uczniowie z niecierpliwością czekali na informacje, kiedy nastąpi powrót do szkoły. Przemysław Czarnek zapowiedział, że powrót we wcześniejszym terminie staje się faktem. Nauka zdalna została właśnie skrócona o tydzień i dwa dni.

Zgodnie z wprowadzonymi w styczniu obostrzeniami, które objęły również pracę szkół, nauka online miała potrwać aż do końca ferii, czyli do 27 lutego. Przypomnijmy: rząd zdecydował, że na nauczanie zdalne przeszła część uczniów  – chodzi o dzieci i młodzież klas 5-8 szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Właśnie odbyła się wspólna konferencja ministrów Czarnka i Niedzielskiego, która zmienia termin powrotu dzieci do szkół. „Początek końca pandemii”, czyli „wiosna w normalnym trybie funkcjonowania” Zanim Przemysław Czarnek przedstawił decyzję dotyczącą powrotu dzieci do szkół, obszerny wstęp wygłosił minister Niedzielski, nakreślając obecną sytuację i przewidywania dotyczące dalszego przebiegu pandemii. Powoływał się przy tym na spadającą liczbę zleceń na testy i spadającą ilość zużywanego w szpitalach tlenu. „Spodziewamy się scenariusza spadku liczby zakażeń”. Luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże, wyczerpie się zagrożenie dla wydolności służby zdrowia i będziemy mogli podjąć decyzję o znoszeniu różnych obostrzeń”. „Piąta fala i dynamiczna liczba zakażeń […] nie ma przełożenia na tak samo dynamiczne wzrosty hospitalizacji. Oczywiście widzimy niewielki wzrost tej liczby” – powiedział Niedzielski. Przy okazji szef MZ ogłosił od 11 lutego koniec „kwarantanny z kontaktu”, a więc kwarantannie będą poddawane tylko osoby z gospodarstwa domowego osoby zakażonej, a przebywać na niej będą do końca izolacji chorego. Od 15 lutego izolacja wnosić będzie tylko 7 dni. Szybszy powrót do szkół, bo tydzień przed końcem lutego Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu nauki stacjonarnej o tydzień. Zatem nauka zdalna potrwa jeszcze tydzień i dwa dni” – rozpoczął wypowiedź minister...

buty na WF
Adobe Stock
Zakupy
Buty na WF dla dzieci: za MARKOWE trampki i adidasy zapłacisz mniej niż 120 zł!
Idealne buty sportowe na WF muszą być wygodne i antypoślizgowe. Szkoła często też wymaga, by nie brudziły parkietu sali gimnastycznej. Markowe buty z białą podeszwą na WF można kupić w bardzo niskich cenach! Polecamy trampki na rzepy, za kostkę z gumką i na grubej podeszwie.

Buty na WF, jeśli spełnią kilka wymogów, będą też nadawały się do chodzenia po szkolnych korytarzach. To spora oszczędność, bo wystarczy kupić jedną parę butów zamiast dwóch. Mogą to być trampki lub obuwie sportowe typu adidas, najlepiej z białą podeszwą. Wybrałyśmy najlepsze buty na wf dla dzieci w niskich cenach. Spis treści: Buty na WF z białą podeszwą Buty na WF dla dzieci: lepsze trampki czy adidasy? Idealne buty na WF - przegląd: Buty sportowe Sprandi, 59,99 zł Adidas Roguera, 99,99 zł Adidasy Artengo na WF, 60 zł Buty sportowe Nike Pico na WF,119 zł Buty Adidas Tensaurus na WF, 108 zł Buty Adidas Altasport na WF, 99 zł Buty na WF – trampki Sprandi, 59,99 zł Buty na WF z białą podeszwą Buty na WF to buty typowo sportowe , czyli na elastycznej, niebrudzącej podłóg białej podeszwie. Idealnie by też było, gdyby amortyzowały wstrząsy i zapewniały stabilizację stopy podczas dynamicznych ruchów. Z tego względu zdecydowanie lepsze są adidasy (najlepiej markowe) niż trampki. Jednak jeśli kogoś nie stać na dobre adidasy, nie ma co dramatyzować – nasi rodzice całe dzieciństwo i lekcje WF przebiegali w trampkach :) Pamiętaj, że chociaż bardzo często WF w szkołach odbywa się w sali gimnastycznej, to w cieplejszej połowie roku dzieci wychodzą też na boisko, a w zatłoczonych szkołach czasami zajęcia odbywają się na korytarzach. Z tego powodu buty na WF powinny mieć uniwersalną podeszwę , która nie będzie się ślizgać ani na sportowym parkiecie, ani na szkolnym korytarzu i nawierzchni boiska.   Buty na WF dla dziecka: lepsze trampki czy adidasy? Kupno butów uniwersalnych, nadających się do chodzenia po szkole i do ćwiczenia na WF, to wygodne rozwiązanie. Warto jednak rozważyć zakup dwóch par butów : jednej pary na zajęcia sportowe i drugiej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj