Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko, zabawa, śmiech, radość, emocje
fotolia
Wychowanie

W co się bawić z dzieckiem?

Wszystkie maluchy uwielbiają zabawę, nie każda jednak pochłania je w równym stopniu. W dużej mierze jest to uzależnione od wieku i usposobienia dziecka.

Rodzicom często brakuje pomysłów na to jak zająć swoją pociechę, zwłaszcza, że upodobania najmłodszych bardzo szybko się zmieniają.

Inspiracją mogą być doświadczenia innych mam i tatusiów, którzy przeszli już przez dany etap rozwoju dziecka. Mogą podpowiedzieć, co sprawdziło się w ich przypadku, a co raczej odradzają. Często okazuje się, że sami nie wpadlibyśmy na dany pomysł, choć może wydawać się banalny.

Zabawa z dzieckiem w gosposię

- Stos zabawek, jaki uzbierał się w pokoju małej po odwiedzinach rodziny i znajomych, był naprawdę imponujący. Nic jednak nie było w stanie tak zająć mojej córeczki jak przybory kuchenne – mówi Ola, mama 3,5-letniej Jagody. - Najlepiej sprawdzały się drewniane łyżki i plastikowe miski. Gotowanie na niby było zabawą przewodnią przynajmniej przez pół roku. Nie wiem, może dzieci lubią naśladować dorosłych, a może rośnie mi w domu mała kucharka – śmieje się Ola.

- Dwulatki zaczynają aktywnie uczyć się otaczającego je świata. Sięgają po wszystko, co mają w zasięgu ręki – mówi Monika Ćwiek, psycholog z ogólnopolskiej sieci placów zabaw Kinderplaneta. – Rozwój dzieci możemy stymulować na różne sposoby, nie tylko za pomocą przeznaczonych do tego zabawek. Na pewno ucieszą je wszelkiego rodzaju piłeczki, nieskomplikowane klocki, ale też przedmioty codziennego użytku: kluczyki, koraliki czy właśnie łyżki – dodaje.

Niezastąpiony plac zabaw

- W domu Bartek, jak na chłopca przystało, lubi bawić się samochodami – wyścigi po podłodze to jego żywioł – podkreśla z dumą Adrian, tata 4-letniego Bartka. – Kiedy jesteśmy poza domem, np. na zakupach, synek zawsze ciągnie nas plac zabaw. Kiedy był młodszy, asystowaliśmy mu w zabawie, od jakiegoś czasu staramy się przyzwyczajać do krótkiej rozłąki.

Sprawdź: Jak urządzić plac zabaw w pokoju dziecka?

Pobaw się ze mną

- Zuzia to moja druga córka, dlatego mam już pewne doświadczenie w zabawianiu kilkulatki - mówi Agnieszka, mama 5-letniej Zuzi i 9-letniej Majki. - Jasne, że nie wszystko się sprawdza. Maja potrafiła sama zorganizować sobie czas, wystarczyło dać jej coś do rysowania i mieliśmy spokój przez dobrą godzinę. Z kolei Zuzia woli bawić się w towarzystwie. Przynosi swoje lalki i zachęca do wspólnego odgrywania scenek. Jej faworytem jest zabawa w wizytę u lekarza. Udaje się to wykorzystać przy porannym czesaniu – udawanie profesjonalnego fryzjera, w magiczny sposób niweluje marudzenie.

Beztroskie harce na placu zabaw, chaotyczna twórczość, czy chlapanie się w kałużach, z pozoru są tylko dziecięcymi wybrykami, ale tak naprawdę mają ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby najmłodsi mieli czas i warunki do zabawy. Rodzice mogą ją urozmaicić, zaproponować jakiś kierunek. Czasami jednak warto zdać się na kreatywność dziecka. W końcu, kto jak nie ono, wie najlepiej w co się bawić.

Zobacz też: 5 rodzinnych zabaw na majówkę

Zajęcia dla małych dzieci - czy to ma sens? Film

dobre wychowanie dziecka, metody wychowawcze, dzieci niesamodzielne, nadopiekuńczość, sukces w życiu, przygotowanie do przedszkola
Fotolia
Wychowanie
Ty też za bardzo trzęsiesz się nad dzieckiem? Sprawdź rady eksperta
Mamy problem z samodzielnością dzieci, bo za bardzo się nad nimi trzęsiemy. Najbardziej szkodzi nadmiar kontroli. Sprawia, że już przedszkolakom brakuje poczucia mocy oraz przekonania, że poradzą sobie w życiu - mówi psycholog, prof. Anna Brzezińska w rozmowie o tym, jak wychowywać, żeby nie popsuć dziecka.

Rodzi się dziecko. Skąd rodzice mają wiedzieć, jak je wychowywać? – Złośliwie mogłabym powiedzieć, że w szkołach jest przedmiot „ Wychowanie do życia w rodzinie ”, który tworzono po to, żeby pomóc dzieciom, nastolatkom i młodym dorosłym w bardziej przemyślanym rozpoczynaniu dorosłego życia i przygotowaniu do roli rodzica . Myślę jednak, że w większości przypadków nie spełnił swojej roli. Zmieniły się też rodziny. Kiedyś były większe, ludzie mogli się od siebie uczyć. Gdy dziecko było chore albo dziwnie się zachowywało, zjawiała się kuzynka, sąsiadka, aby coś poradzić. Teraz nie ma tego naturalnego źródła pierwszej pomocy. Gdy dzieje się coś niepokojącego, rodzice zostają sami. Można powiedzieć, że jest internet, ale żeby z niego mądrze korzystać – wiem, że zabrzmi to paradoksalnie – trzeba mieć jakąś wiedzę i być krytycznym, bo nie można wszystkiego, co tam napisano, przenosić na własne dziecko. Jest dużo poradników i książek, ale również należy czytać je krytycznie. Z wiedzą rodziców nie jest jednak najlepiej. Widzimy, że są pełni niepokoju. Oceniamy ich „po owocach”, gdy posyłają swoje pociechy do przedszkola, a przedszkolanki narzekają, że dzieci są niesamodzielne .  W czym się ta dziecięca niesamodzielność przejawia?   – Dziecko siada, wyciąga ręce i nogi, bo trzeba je ubrać, a nie próbuje tego robić samo. To jest bardzo powszechne zjawisko w przedszkolach. Trzeba uczyć dzieci mycia rąk , a przecież powinny to umieć z domu. Jest problem z jedzeniem, z samodzielnym zaspokajaniem potrzeb fizjologicznych. Myślę, że to efekt nadmiaru opieki , która ubezwłasnowalnia dziecko. Jasne, że my, dorośli, sami lepiej i szybciej umyjemy i uczeszemy malucha. Nie myślimy jednak, że odejmujemy mu w ten sposób poczucie, że zrobił coś sam – może krzywo, może nie...

młoda mama i dziecko
fotolia.com
Mama
Byłam bardzo młodą matką i co z tego wynikło
Urodziłam w wieku 22 lat. W dużym mieście poród w takim wieku jest traktowany niemal jak nastoletnia ciąża, czyli wpadka i porażka. A ja urodziłam, przetrwałam i jestem bardzo zadowolona!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Wiem, wiem, 22 lata to z biologicznego punktu widzenia całkiem dobry wiek na pierwsze dziecko . Ale mamy jeszcze społeczny punkt widzenia, według którego właściwy porządek rzeczy to: najpierw studia i dobra praca, a potem dzieci. U mnie wyszło na odwrót i jestem z tego bardzo zadowolona.  Wczesne macierzyństwo ma swoje plusy Cieszę się nie tylko z tego, że mam wspaniałego, odchowanego syna. Uważam, że młoda matka może dać dziecku bardzo wiele właśnie dlatego, że jest młoda. Jasne, że macierzyństwo w takim wieku nie było łatwe, ale umówmy się - czy macierzyństwo kiedykolwiek jest łatwe? Wczesne macierzyństwo ma jednak tę zaletę, że mama ma dużo energii - fizycznej i duchowej - którą może dzielić się z dzieckiem. Ponieważ byłam tak młoda, zabawa z synkiem była dla mnie zabawą, a nie jakimś „obowiązkiem”. Razem z nim cieszyłam się z wypraw do zoo, na plac zabaw i do sklepów z zabawkami. Młoda mama jest wyluzowana Nie denerwowałam się też wieloma rzeczami, które mogą być stresujące dla starszych rodziców, np. tym, czy dziecko urodzi się zdrowe. Oczywiście, że mogło się tak nie stać, ale ja po prostu o tym nie myślałam. Nie bałam się też, gdy pierwszy raz wyszłam bez syna, ani gdy zaczął chodzić do przedszkola. Zaczął chodzić do przedszkola? To ekstra! Mogę spokojnie zająć się pracą. Kolejne etapy jego rozwoju traktowałam bardzo naturalnie.  Trudności wczesnego macierzyństwa Pewnie, że było mi wielokrotnie trudno z innych względów, np. finansowych. Czułam się też trochę wykluczona, bo żadna z moich koleżanek nie miała jeszcze dzieci i przeżywałam swoje pierwsze macierzyństwo w...

Jak rozwijać niemowlaka
Fotolia
Wychowanie
Mamooo, pobawisz się ze mną? O tym jak ważne są zabawy z dzieckiem
Nawet najlepsze zajęcia prowadzone przez specjalistów nie dadzą dziecku tyle, co chwile spędzane z ludźmi, których kocha. Dlaczego zabawa z dzieckiem jest taka ważna?

Zabawa z dzieckiem , turlanie po dywanie, wygłupy podczas kolacji, przytulanki-przepychanki, budowanie wieży z klocków, robienie czegoś razem, rozmowy, zwykłe, codzienne czynności... Nic specjalnego? Wręcz przeciwnie!   Zabawa z dzieckiem jest jak komunikat "kocham cię" – Zabawa z dzieckiem , spędzony z nim czas oraz uwaga , jaką je obdarzamy, są bezcenne – mówi Beata Płażewska, psycholog . – Dzięki nim dziecko wie, że jest kochane i ważne. Że bliscy lubią z nim spędzać czas, nie dlatego, że czymś szczególnym sobie na to zasłużyło, ale dlatego, że sama jego obecność sprawia im radość. Podczas tych wspólnych chwil buduje się więź miedzy nim a rodzicami. To kapitał, z którego człowiek czerpie przez całe życie i który jest wzorcem budowania relacji z innymi ludźmi: przyjaciółmi, partnerami, własnymi dziećmi. Przeczytaj: A ja kocham moją mamę   Zabawa z dzieckiem nigdy nie jest stratą czasu Ktoś może powiedzieć: „No tak, ale czy nie szkoda czasu na zabawę i banalne, domowe zajęcia? Czy nie lepiej wykorzystać go np. na naukę kolorów? – Zabawa z dzieckiem , choćby najprostsza, to nie jest strata czasu! – mówi psycholog. – Dziecko uczy się nieustannie, także wtedy, gdy z pozoru nic nie robi. To my, rodzice, jesteśmy jego najważniejszymi nauczycielami. Poza kolorami  (je także poznaje przy okazji) uczy się od nas okazywania emocji , sposobu reagowania na trudne sytuacje, zachowania wobec innych ludzi i mnóstwa innych rzeczy. Także tego, że to, czy fajnie spędzamy czas, zależy przede wszystkim od nas samych, a nie od czyichś pomysłów, miejsca, w którym jesteśmy albo tego, czy w zabawce jest sprawna bateria. Tego wszystkiego (oraz tysięcy innych rzeczy) nie da się nauczyć teoretycznie ani nawet na najlepszych warsztatach. Rodzice rzadko mogą sobie pozwolić na spędzanie całych dni na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak