dziecko, dziewczynka, nauka, przedszkolak
Wychowanie

Jak wychować kreatywne dziecko?

Tak naprawdę tytuł powinien brzmieć: „Jak nie zabić w dziecku kreatywności”, bo kilkulatki są z natury kreatywne. I to bardzo! Część dzieci jednak z czasem traci tę cechę. Jak temu zapobiec?

Twój przedszkolak umościł łóżeczko dla miśka w bucie taty? Opowiada niestworzone historie? Rysuje fioletowe krowy na błękitnej łące? Wspaniale! To znaczy, że korzysta z wyobraźni i umie zbaczać z utartych ścieżek. Pozwalaj mu na to (w granicach rozsądku oczywiście – wymalowanie czekoladowego graffiti na ścianie w salonie nie wchodzi raczej w grę :)), bo dzięki temu jego umysł będzie bardziej elastyczny. Co jeszcze możesz zrobić?

Nie każ wszystkiego robić „po bożemu”

Czyli według sprawdzonych wzorów. Warto oczywiście malować farbami na kartkach z bloku, ale można też robić to palcem po zaparowanym lustrze, papierowych talerzykach, po starych gazetach (poważnym, łysiejącym politykom z okładek można domalować bujne czupryny i uśmiechy od ucha do ucha), a nawet po własnym ciele. Można też zrobić sobie ubrania z gazet albo z papieru toaletowego, a z lekko namoczonych chrupek kukurydzianych ulepić budowle albo zwierzęta (a potem je zjeść). Więcej podpowiedzi znajdziesz w zakładce: Zrób to z dzieckiem

Naucz dziecko dostrzegać więcej

Zabawy w rodzaju „Rozejrzyj się po pokoju i dotknij wszystkiego, co jest jednocześnie chłodne i białe/ciepłe i zielone itp.” uczą patrzeć na otoczenie uważniej i mniej sztampowo. – Dzięki nim dziecko ma okazję przekonać się, że okno służy nie tylko do wyglądania, ale także ma wiele innych cech: jest chłodne, gładkie, białe, inne z każdej strony, że można na nim malować... – tłumaczy dr Witold Ligęza, psycholog, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności. – W ten sposób uczy się tworzyć nietypowe (ale sensowne) kategorie, dostrzegać to, co wspólne, odrzucać nietrafione rozwiązania („Kaloryfer jest ciepły, ale nie jest zielony. Ciepły i zarazem zielony jest za to kubek z herbatą”). Dobra jest zabawa w odwrócone memo. Losujemy dwa dowolne obrazki i patrzymy, co je łączy. Co wspólnego mają jabłko i szalik z obrazka? (Są czerwone i obie te rzeczy mamy w domu). A fortepian i rower? (Mają pedały i trzeba się nauczyć z nich korzystać.) Można rozłożyć przed dzieckiem obrazki (choćby wycięte z gazety) i powiedzieć: „Przynieś mi wszystko, co jest większe od psa (krowa, samochód, domek) albo wszystko, co mamy w domu (sofa). Oczywiście te same przedmioty mogą być w różnych kategoriach (sofa jest większa od psa i mamy ją w domu).

Czy wiesz: Jak wyobraźnia pomaga pokonać stres?

Chwal z głową

Nie automatycznie, ledwie zerkając na rysunek. – Dziecko zyska więcej, gdy powiesz konkretnie: „Podoba mi się twoja praca, bo jest taka kolorowa/duża/inna niż wszystkie” – mówi dr Ligęza. No, dobrze, a co robić, jeśli trzylatek przyniesie kartkę z nieczytelnymi bazgrotami? – Można powiedzieć: „Dziękuję za rysunek! A teraz opowiedz mi o nim” (opis dziecka jest zwykle bogatszy niż to, co widać). Zamiast krytykować („To jest pies? Oj, zapomniałaś o ogonie?”), trochę podpowiedz: „Jak myślisz, co można dorysować, żeby piesek mógł pokazać swojemu panu, jak bardzo się cieszy na jego widok?”. Dziecko niekoniecznie wymyśli ogon. Może zaproponować też np. dorysowanie kokardy na łapie albo posprzątanej budy – i to też dobra odpowiedź, bo w ten sposób piesek również może okazać panu radość na powitanie, prawda?

Dyskutuj na forum: Muzyka rozwija nasze dzieci »

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

jak nauczyć dziecko kolorów
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jak nauczyć dziecko kolorów? Propozycje zabaw
Jak nauczyć dziecko kolorów? Jest mnóstwo zajęć, które go do tego zachęcą. Świat, którego barwy nie tylko można zobaczyć, ale i nazwać, jest o wiele bardziej inspirujący. Na początek możesz zachęcić malucha do nauki kolorów np. kolorowymi flamastrami, wielobarwną plasteliną. Kiedy dziecko nazywa już kolory - ćwiczcie razem tę umiejętność podczas wspólnej zabawy.

Jak nauczyć dziecko kolorów? Jest wiele sposobów, by nauka była atrakcyjna, np. możesz podarować dziecku kolorowe flamastry, segregować wspólnie z nim zabawki, które są w jednym kolorze. Świetnie sprawdzą się też różne gry i zabawy, podczas których maluch będzie określał barwę danego przedmiotu.  Spis treści:  Jak nauczyć dziecko kolorów? Rozpoznawanie kolorów przez dzieci - sposoby na naukę Od kiedy dziecko rozpoznaje kolory? Rozróżnianie kolorów - czy dziecko może tego zapomnieć? Problemy z rozróżnianiem kolorów u dzieci - daltonizm Jak nauczyć dziecko kolorów? Żeby nauczyć dziecko rozróżniania kolorów, zacznij od dwóch różniących się znacznie kolorów, np. czerwieni i zieleni. Znajdź znane dziecku przedmioty o takich barwach (samochodziki, klocki, plastikowe kubeczki) i połóż je na kartce takiego samego koloru. Powtarzaj: czerwony samochodzik kładziemy na czerwonej kartce, zielony klocek na zielonej. Kiedy dziecko nazywa już kolory - szukajcie ich na innych przedmiotach: czerwona kropeczka na rajstopkach, czerwone wiaderko w książce itp. Gdy dziecko umie wskazać te kolory, wprowadź następne dwa, wciąż przypominając poprzednie. Oczywiście dziecko wcale nie musi wiedzieć, że „uczy się” kolorów. Okazji do nauki poprzez zabawę jest mnóstwo. Rozpoznawanie kolorów - sposoby na naukę  Spraw, by nauka kolorów była dla dziecka wspaniałą zabawą. Oto nasze propozycje:  Rysuj, maluj, lep z plasteliny z maluszkiem Jak najczęściej! Nazywaj barwy, jakich używacie. Mów np.: „A teraz podaj mi, proszę, zieloną kredkę, zieloną jak listki i trawa. Narysuję nią zieloną trawę”. Jeśli dziecko poprawnie ją poda, pochwal je i powtórz nazwę koloru: „Dziękuję, dobrze wybrałeś zieloną kredkę. Właśnie takiej potrzebuję” (powtarzanie jest ważne, bo utrwala...

ranking kreatywnych zabawek dla dzieci
Fotolia
Zakupy
Przegląd zabawek kreatywnych: nasze TOP 10
Twoje dziecko lubi tworzyć, ma bujną wyobraźnię i uwielbia jej używać? Te kreatywne zabawki na pewno je zachwycą!

Kreatywne zabawki mają wiele zalet – nie tylko taką, że potrafią zająć dziecko przez długi czas. Tworząc, dziecko: ćwiczy koordynację ręka-oko, nabiera większej sprawności manualnej , co przyda mu się m.in. do nauki pisania, tworzy nowe połączenia nerwowe w mózgu, ćwiczy i wzbogaca wyobraźnię. Czy trzeba więcej powodów, żeby zachęcić rodziców do stawiania na kreatywną zabawę? Jeśli masz twórcze dziecko, nasz przegląd zabawek kreatywnych na pewno mu się spodoba, a jeśli twoje dziecko nie za bardzo lubi pracować dłońmi – te zestawy na pewno to zmienią! Jakie zabawki dla dzieci polecają rodzice - sprawdź opinie! Ranking zabawek kreatywnych dla dzieci Oto nasze TOP 10 zabawek kreatywnych dla dzieci: 10. Origami, Russel 4M     Origami to nie tylko wspaniała zabawa dla dziecka, ale też świetna okazja do rozwijania sprawności manualnej.  W tym zestawie znajdziecie ponad 30 kartek ozdobnego papieru i instrukcje jak wykonać dinozaury.   9. CzuCzu - zestaw do rysowania ze suchościeralnym mazakiem     Zestawów CzuCzu nikomu chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. Są tu tekturowe kartki, po których można rysować suchościeralnym mazakiem (załączony), a potem ścierać specjalną szmatką, którą też dołączono do zestawu. Dzieci uwielbiają rysować i ścierać swoje dzieła – zajmuje je to przez naprawdę długi czas i w ogóle się nie nudzi!      8. Mój Fantastyczny Ogród, Clementoni   Super edukacyjna zabawka dla dzieci, pozwalająca nie tylko wykazać się kreatywnością, ale i opiekuńczością. W zestawie są nasionka koniczyny, trawy, bazylii, nasturcji – dziecko może założyć swój własny ogródek, w którym będzie uprawiać roślinki. Poza tym może też wykonać własne figurki i ozdobić je naklejkami. W...

Zabawki to pierwsze pomoce naukowe naszych dzieci
Fotolia
Rozwój dziecka
Po co dzieciom zabawki?
Zabawki to pierwsze pomoce naukowe naszych dzieci, nie gorsze niż globus czy mikroskop. Jakie zabawki powinno mieć każde dziecko? Czy zabawki edukacyjne są bardziej wartościowe a im więcej, tym lepiej? Wyjaśnia psycholog.

Dzieci uczą się poprzez zabawę, a zabawki im w tym pomagają. Są ich pierwszymi pomocami naukowymi , tak jak później szkolny globus, model Układu Słonecznego albo odczynniki do doświadczeń chemicznych. One także służą dziecku do poznawania, rozumienia oraz oswajania świata. I do eksperymentowania z nim. – Lalki, zwierzątka, autka i klocki to przecież zminiaturyzowane otoczenie dziecka – mówi Beata Płażewska, psycholog dziecięcy – Są tak potrzebne, że właściwie istnieją od zawsze. Archeolodzy odkryli je (a konkretnie miniaturki wozów konnych) nawet w grobowcach starożytnego Egiptu! Czego uczą zabawki? Zabawki rozwijają dziecko na różne sposoby: stymulują rozwój zmysłów pozwalają gromadzić doświadczenia i wiedzę o świecie uczą interakcji rozwijają ruchowo i manualnie uczą logicznego myślenia, słów, cyfr, kolorów, kształtów itp. pobudzają wyobraźnię. Zobacz jak ożywić plastikowe dinozaury! Wspaniała zabawa, która rozwija wyobraźnię. Dzięki zabawkom  (i zabawie w ogóle) malec uczy się błyskawicznie i bez najmniejszego wysiłku. Robi to nieustannie: gdy gdy toczy w twoją stronę piłkę, sprawdza, co się stanie po naciśnięciu guziczka, próbuje wepchnąć okrągły klocek w trójkątny otworek, buduje wieżę albo karmi pluszowego pieska ping pongami... Dziecko uczy się nawet wówczas, gdy burzy zamek, który mu zbudowałaś, bo rozwalanie budowli (podobnie jak hałasowanie) daje mu poczucie wpływania na rzeczywistość i na ludzi (bo ktoś te klocki pozbiera). Mały człowiek–demolka ma także okazję, by zauważyć, że klocki wyglądają całkiem inaczej wówczas, gdy są ustawione jedne na drugich, a inaczej, gdy budowla się rozpada i każdy jej element ląduje gdzie indziej. Polecamy także: Twoje dziecko nie jest niegrzeczne, gdy rozrabia! Sprawdź dlaczego. Co by się stało, gdyby dziecko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj