Aby wakacje z dziećmi w Polsce zaliczyć do udanych, przede wszystkim należy dobrze wybrać miejsce. Bez względu na to, czy wyjeżdżacie na jeden dzień, czy na dwa tygodnie, znaczenie ma zarówno region Polski, jak i zakwaterowanie. Region każda rodzina może wybrać według własnych upodobań, bo mamy u siebie góry, lasy, pojezierza i morze. Jednak o zakwaterowaniu najczęściej decyduje zasobność portfela. Podpowiadamy, gdzie jechać na wakacje z dziećmi w Polsce i na jaką bazę noclegową się decydować w zależności od wieku dzieci.

Reklama

Spis treści:

Wakacje z dziećmi w Polsce – wypoczynek z niemowlakiem

Wakacje z niemowlakiem to temat rzeka. Z jednej strony to dobry czas dla rodziców, bo nie trzeba się martwić, że maluszek będzie się nudził – można jechać tam, gdzie lubią wypoczywać rodzice. Z drugiej strony trzeba swoje plany układać tak, aby móc w dobrych warunkach dbać o dziecko – przewijać, karmić, kłaść spać. W przypadku wakacji z noworodkiem, 3-, 6-, 9- czy 12-miesięcznym dzieckiem namiot raczej odpada, całodzienne wycieczki w wysokie Tatry też. Ale już spacer w górską dolinę czy wędrówka po Bieszczadach lub Gorcach jest możliwa, zwłaszcza jeśli rodzice dysponują sportowym wózkiem albo dobrym nosidełkiem czy chustą dla niesiedzącego jeszcze dziecka.

Rodzicom niemowląt polecamy:

  • spokojne miejscówki nad morzem: Nowa Karczma, Pustkowo, Ostrowo, Kadyny, Mechelinki, Kopalino;
  • miejscowości w niewysokich górach: Ochotnica Dolna w Gorcach, Stronie Śląskie w Górach Bialskich, Łapsze Niżne w Pieninach Spiskich, Bircza na Pogórzu Przemyskim, Polańczyk w Bieszczadach;
  • spokojne miejscówki nad jeziorami: Charzykowy (okolice Borów Tucholskich), Kalnica (koło Wetliny – jezioro i góry, noclegi np. w Baligrodzie), Zamordeje k. Rucianego-Nidy, Gołuchów w Wielkopolsce.

Wakacje z dziećmi w Polsce – dzieci do 3. roku życia

Rodzice wyjeżdżający na wakacje z małymi dziećmi potrzebują bazy noclegowej, która zapewni im wygodę, a dzieciom – bezpieczeństwo. Musi to być kwatera, która pozwoli dobrze funkcjonować niezależnie od pogody. Takim rodzinom najwygodniej będzie:

Zobacz także

Najlepiej szukać miejscówki oferującej place zabaw dla najmłodszych: piaskownice, huśtawki, karuzele i baseny z płytką wodą, przy których są miejsca dla dorosłych: leżaki, altany itp.

Najmłodsze dzieci nie potrzebują wielkich atrakcji – na zabawę w parkach linowych i parkach wodnych mogą jeszcze poczekać. Dla nich wielką przygodą może być spacer do lasu, wyjście na lody czy chlapanie się w płytkiej wodzie. Rodzice powinni to uwzględnić w swoich wakacyjnych planach i nie silić się za wszelką cenę na fundowanie pociechom atrakcji, na które są jeszcze za małe.

    Wakacje rodzinne w Polsce – dzieci w wieku przedszkolnym

    Przedszkolaki mają już swoje wymagania i jeśli nie zapewni im się podstawowych atrakcji, będą się nudzić i głośno o tym informować. Jednak są na tyle duże, że można już pokusić się o wyjazd w mniej komfortowe miejsce. Jeśli rodzice są dobrze zorganizowani i lubią taki rodzaj wypoczynku, przedszkolaki da się zabrać pod namiot.

    Wakacje z przedszkolakiem w Polsce muszą już jednak uwzględniać atrakcje, które dziecko w tym wieku już w pełni doceni. Przedszkolaka warto zabrać do:

    Dobrym pomysłem jest wyjazd z przedszkolakiem do gospodarstwa agroturystycznego. Jeśli będą w nim różne zwierzęta gospodarskie, dziecko będzie miało co robić. Niektóre gospodarstwa oferują dzieciom dodatkowe atrakcje: wypiek chleba, dojenie kóz, karmienie zwierząt. Dlatego naprawdę warto dobrze przeszukać oferty i znaleźć takie miejsce, w którym będzie dużo ciekawych rzeczy dla dziecka.

    Proponujemy następujące (sprawdzone!) agroturystyki na wakacje z dziećmi w Polsce:

    • góry: Agroturystyka IZERSKI POTOK (Przecznica, Góry Izerskie), Gospodarstwo Agroturystyczne Między Zamkami (Kotowice, Jura Krakowsko-Częstochowska), Pytlówka – Zaczarowana Zagroda (Tarczek w Górach Świętokrzyskich);
    • jezioro, rzeka lub las: Osada Leśna Doboszówka (Kalenne na Lubelszczyźnie), Chata Miłkowska (Miłkowo w Wielkopolsce), Agroturystyka Mokaba (Okoninki, Bory Tucholskie);
    • morze: Agroturystyka Glapki (Barzowice, woj. zachodniopomorskie), Pokoje Gościnne Pod Bukiem (Karwieńskie Błoto II, woj. pomorskie).

    Szukając gospodarstwa turystycznego, które sprawdzi się na wakacje z dzieckiem, warto przeanalizować stronę internetową obiektu pod kątem tego, jak bardzo przyjazna jest ona maluchom.

    Urlop z dzieckiem w Polsce – starsze dzieci

    Sześciolatek to już naprawdę dzielny mały człowiek. Może iść na wycieczkę w góry, wsiąść do łódki czy kajaka, uczyć się wędkowania, budować szałas... Dlatego ze starszym dzieckiem da się jechać wszędzie i do dowolnej bazy noclegowej – ograniczeniem są już tylko upodobania rodziców i cena noclegu. Co nie znaczy, że wakacje z dziećmi w Polsce, gdy ma się starsze dzieci, są prostsze do zorganizowania.

    W przypadku starszych dzieci szczególnie ważny robi się wybór miejsca ze względu na atrakcje, jakie można tam im zapewnić. Czasami lepiej jest wybrać nieco tańszą (gorszą) kwaterę po to, by móc więcej pieniędzy przeznaczyć na dodatkowe wycieczki w ciekawe miejsca. Starszakowi wystarczy, że po pełnym wrażeń dniu będzie miał gdzie położyć głowę na poduszce, nie musi mieć atłasowej pościeli. Moje dzieciaki w wieku 3 i 6, a później 5 i 8 lat były ze mną w studenckiej bazie namiotowej, w kompletnej głuszy w Bieszczadach (bez łazienki, kuchni, ze sławojką). Tam po pełnym dniu wrażeń zasypiały na drzewie przy ognisku – trzeba je było przenosić do namiotu. Co ciekawe, wspominają te wakacje jako jedne z najlepszych, choć były też w dużo bardziej cywilizowanych miejscach.

    Starsze dzieci z pewnością docenią:

    • wypady do parków linowych,
    • spływy kajakowe (np. Krutynią) czy tratwami (np. po Dunajcu),
    • zdobycie górskiego szczytu (np. Sokolicy w Pieninach),
    • zwiedzanie jaskiń (np. na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej),
    • lekcje jazdy konnej, wizytę w parku rozrywki,
    • zwiedzanie parku dzikich zwierząt (np. w Kadzidłowie) czy skansenu, w którym można uczestniczyć w warsztatach kowalskich albo tkackich.

    Zanim zrobicie rezerwację pensjonatu, pokoju hotelowego czy kwatery, koniecznie zainteresujcie się, jakie atrakcje będzie można zapewnić dziecku w okolicy bliższej i dalszej. Czasami warto odwrócić kolejność działań – najpierw ustalić największą wakacyjną atrakcję (np. wizytę w Energylandii) i dopiero później szukać odpowiedniej kwatery, a na koniec sprawdzić, co jeszcze można robić w wybranej okolicy.

    Najbardziej popularne i uwielbiane miejsca atrakcji dla dzieci w Polsce to:

    1. Energylandia – Zator (woj. małopolskie)
    2. Magiczne Ogrody – Janowiec (woj. lubelskie)
    3. Bajka Pana Kleksa – Katowice
    4. Afrykarium – Wrocław.
    5. Farma Iluzji – Mościska (woj. mazowieckie)
    6. Apilandia – Interaktywne Centrum Pszczelarstwa – Klecza Dolna (woj. małopolskie)
    7. Kopalnia Złota – Złoty Stok (woj. dolnośląskie)
    8. Centrum Nauki Kopernik – Warszawa
    9. Sady Klemensa – Podskarbice Szlacheckie (woj. mazowieckie)
    10. Kopalnia Soli – Wieliczka

    Starszym dzieciom warto też organizować we własnym zakresie gry i zabawy terenowe, np. podchody albo rodziną zabawę w chowanego. Dzieciaki często potrzebują czasu spędzonego z rodzicami, niż emocji w parkach rozrywki. Dlatego zaplanujcie po prostu bycie razem: przy ognisku, na wspólnych spacerach, przejażdżkach rowerowych, wyprawach na jagody, podczas gier planszowych i terenowych. Wakacje z dziećmi w Polsce mogą być naprawdę super!

    Źródło: dzieciochatki.pl, dzieckowpodrozy.pl

    Zobacz też:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama