Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wielki Czwartek: co się wydarzyło, co się wtedy robi, ciekawostki związane z Wielkim Czwartkiem
Adobe Stock/ matthia
Wychowanie

Wielki Czwartek: co się wydarzyło, jak się obchodzi, ciekawostki związane ze świętem

Co się wydarzyło w Wielki Czwartek? Co, zgodnie z tradycją, powinno się robić tego dnia, a czego należy unikać? Czy w Wielki Czwartek obowiązuje post? Czy w Wielki Czwartek koniecznie trzeba zjeść coś zielonego? Poznaj historię i tradycje związane z Wielkim Czwartkiem. Sprawdź, czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły.

Wielki Czwartek to dzień, który rozpoczyna Triduum Paschalne. Oznacza to, że do Wielkanocy zostało trzy dni. W związku z tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym – również Wielki Czwartek nie ma stałej daty. Tyle tylko, że za każdym razem, zgodnie z nazwą, jest to czwarty dzień tygodnia. W Wielki  Czwartek milkną dzwony kościelne, które usłyszymy dopiero w wielkanocny poranek. Co jeszcze dzieje się tego dnia?

Spis treści:

 
Co się wydarzyło w Wielki Czwartek?

W pierwszy Wielki Czwartek w dziejach miała miejsce ostatnia wieczerza Jezusa w Wieczerniku. Wkrótce potem Jezus został pojmany i ukrzyżowany. Prócz Chrystusa, w wieczerzy brało udział 12 uczniów. Właśnie wtedy został ustanowiony sakrament eucharystii oraz sakrament kapłaństwa.

Jak podaje Biblia: Jezus już podczas Ostatniej Wieczerzy wiedział, że to ostatnie chwile, które spędzi z uczniami. Zanim wieczerzę opuścił Judasz, który zdradził swego nauczyciela – Chrystus obmył wszystkim swoim uczniom nogi. Pożegnał się z nimi, zapewniając o swym powrocie i zapowiadając przyjście Ducha Świętego oraz czasy nienawiści do wszystkich uczniów Jezusa. Tego dnia św. Piotr zapewnił Jezusa, że na zawsze pozostanie mu wierny. Jezus odpowiedział na to, że Piotr zaprze się go wkrótce i to aż trzykrotnie.

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Co się robi w Wielki Czwartek?

W Wielki Czwartek, podczas mszy świętej, papież obmywa nogi zaproszonym na mszę osobom ubogim (np. uchodźcom) lub więźniom. Obrzęd ten odbywa się również w niektórych kościołach w Polsce i innych krajach – nogi wiernym obmywają kapłani. Zwyczaj ten jest praktykowany w Kościele od 1979 roku.

W Wielki Czwartek obchodzi się również wspomnienie ustanowienia sakramentu Eucharystii. Wielu wiernych tego dnia odbyło już sakrament pokuty i przystępuje do komunii. Wielki Czwartek jest też jednocześnie świętem duchownych. W ten dzień ustanowiono sakrament kapłaństwa. Na pamiątkę tego wydarzenia księża przyjmują często kwiaty i najlepsze życzenia od swych parafian.

Jak nazywa się msza odprawiana w Wielki Czwartek? To Msza Wieczerzy Pańskiej. Przy czym msza, którą odprawia się w kościołach katedralnych, nazywana jest Mszą Krzyżma (w jej trakcie święci się krzyżmo – święty olejek służący do namaszczania chorych, bierzmowanych, podczas chrztu czy święceń kapłańskich).

Podczas wieczornej mszy świętej w Wielki Czwartek milkną dzwony – dźwięk ich bicia zastępuje odgłos kołatek. Dzwony kościelne będą rozbrzmiewać dopiero w poranek wielkanocny.

Czego nie robić w Wielki Czwartek?

Dawniej, począwszy od Wielkiego Czwartku na sześć dni powstrzymywano się od takich prac jak: przędzenie, młócenie zboża, pranie (poprzez tłuczenie tzw. kijanką), rąbanie drew. Współcześnie rzadko obchodzi się popularny zwyczaj „wieszania Judasza”. Ten zwyczaj, pochodzący z XVIII w. współcześnie wydaje się być kontrowersyjny. Polegał on bowiem na wieszaniu (lub paleniu) specjalnie ucharakteryzowanej kukły, która pełniła rolę zdrajcy Jezusa. Podczas obchodów "wieszania Judasza" w 2019 roku, miejscowości Pruchnik dorośli mieli też zachęcać dzieci do bicia kukły - wiszącej na słupie i wystylizowanej na ortodoksyjnego Żyda (m.in. charakterystyczne pejsy). Następnie kukła była wleczona ulicami, by na koniec utonąć w odmętach rzeki. Sprawa odbiła się szerokim echem - jej przebieg potępił m.in. Episkopat Polski.

Wielki Czwartek: ciekawostki z innych krajów

  • W Austrii istnieje tradycja, zgodnie z którą w Wielki Czwartek trzeba zjeść coś zielonego.
  • W Czechach na Wielki Czwartek mówi się „Zielony Czwartek”.  A to dlatego, że zgodnie z ludowym przekonaniem – Pan Jezus modlił się tego dnia na zielonej łące. Do dziś w Czechach w Wielki Czwartek piecze się też „judasze” – bułeczki z drożdżowego ciasta, które mają być podobne do biblijnego zdrajcy.
  • Na Słowacji Wielki Czwartek nie jest początkiem Triduum Paschalnego, ale początkiem Świąt Wielkanocnych. Niektóre gospodynie do dziś kultywują dawną tradycję, by do zmroku wyczyścić dokładnie wszystkie naczynia, w których przygotowywane były świąteczne potrawy.
  • W Danii Wielki Czwartek jest dniem wolnym od pracy, nie ma też lekcji w szkole.
  • We Francji w Wielki Czwartek dzieci przygotowują specjalne gniazda, do których świąteczny zajączek przyniesie im w Wielkanoc czekoladowe jajka.


Zobacz także:

jak_zrobic_lancuch_wielkanocny.jpg
DIY: jak zrobić...?
Zajączek wielkanocny – szablon i przepis na piękną girlandę z papieru [WIDEO]
Nie masz pomysłu jak przystroić dom na święta? Zrób z dzieckiem łańcuch wielkanocny, którego motywem przewodnim będzie zajączek wielkanocny – szablon zająca do druku i instrukcja na filmie pozwolą ci stworzyć niepowtarzalną dekorację.

Warto włączyć dzieci w wielkanocne przygotowania i zaprosić je do robienia świątecznych dekoracji. Poza kolorowymi pisankami możecie przygotować także kolorowy papierowy łańcuch z wielkanocnymi zajączkami. Nie umiesz narysować zająca? Nic nie szkodzi. Mamy dla ciebie specjalny szablon z zajączkiem wielkanocnym do wydrukowania. Wzór zająca jest prosty, więc  wykonanie dekoracji nie zajmuje dużo czasu. Jest to dużo fajniejsze niż kupowanie gotowych gadżetów dekoracyjnych. A dom zyskuje niepowtarzalny nastrój.  Zajączek wielkanocny z papieru – szablon  Do przygotowania girlandy z zającami będziesz potrzebować  szablon zająca wielkanocnego do wydruku (to bardzo prosty wzór, który dziecko z łatwością odrysuje i wytnie). Kliknij w miniaturkę obrazka, żeby wydrukować lub zapisać go w oryginalnym rozmiarze.  Potrzebny będzie ci także:  kolorowy papier sznurek klej nożyczki waciki. Girlanda z zajączkami – instrukcja krok po kroku Na sztywniejszym kartoniku wydrukuj szablon wielkanocnego zająca, a potem go wytnij. Wybierz kolorowe kartki. Fajnie jeśli wzory i kolory będą dobrze ze sobą współgrać. Wybrane kartki zegnij na pół. Pamiętaj, by na raz zginać maksymalnie 3-4 kartki. W przypadku większej liczby będzie trudno ci je później wyciąć. Odrysuj zajączka według szablonu na zgiętej połówce kartki. Wytnij zajączka odrysowanego według wzoru. Przyklej do jednej z połówek kartki sznurek, a następnie sklej ją z drugą połówką. Możesz łączyć ze sobą kartki o tym samym lub różnym wzorze, ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. Do gotowego dwustronnego zajączka przyklej ogonek z waty. Im więcej zajączków, tym dłuższy łańcuch. Możecie wykonać kilka łańcuchów na Wielkanoc i zawiesić w oknach lub na ścianach. Szablon zajączka...

owies na wielkanoc
GalinaB/Adobe Stock
Święta i uroczystości
Owies na Wielkanoc – jak i kiedy siać oraz dlaczego warto to zrobić?
Owies na wielkanocnym stole jest nie tylko pięknym zielonym, wiosennym akcentem, ale również ważnym symbolem. Aby prezentował się pięknie, trzeba zasiać go zawczasu. Sprawdź, kiedy i jak to zrobić, aby wyrósł soczysty i piękny owies.

Owies na Wielkanoc sieje wiele osób. Jest to naprawdę proste i ekologiczne. Sianie owsa wpisuje się w polskie tradycje wielkanocne . Wielkanoc to zmartwychwstanie Chrystusa i odradzanie się życia, a kiełkujący owies, podobnie jak siana na Wielkanoc rzeżucha , są jego symbolami. Jeśli uważasz, że zapach rzeżuchy nie komponuje się dobrze z aromatem tradycyjnych potraw i ciast wielkanocnych — owies będzie idealnym rozwiązaniem. Spis treści: Kiedy siać owies na Wielkanoc? Jak siać owies na Wielkanoc? – porady i inspiracje W czym siać owies na Wielkanoc? Czy owies wielkanocny jest jadalny? Kiedy siać owies na Wielkanoc? W związku z tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym i każdego roku wypada w innym terminie, trudno też o przybliżoną datę wysiewania ziarenek owsa. W każdym razie owies najlepiej wysiać  nie później niż na dwa tygodnie przed świętami . Gdy posadzimy owies w Niedzielę Palmową , może być już na to za późno. Nasiona potrzebują czasu, aby wykiełkować, a kiełki muszą mieć kilka dni, by powstała z nich piękna i gęsta „trawka”. Pierwsze kiełki powinny pojawić się po 8-10 dniach od wysiewu. Czas kiełkowania owsa zależy od tego, czy utrzymywana jest wilgotność podłoża. Znaczenie ma także temperatura otoczenia – im jest cieplej, tym nasiona szybciej puszczają kiełki. Po 14 dniach od wysiania nasion źdźbła będą już intensywnie zielone, ale niezbyt długie. Jeśli chcesz mieć na Wielkanoc wysoką zieloną „trawkę”, nasiona trzeba umieścić w podłożu nieco szybciej niż 14 dni przed świętami. Jak siać owies na Wielkanoc? – porady i inspiracje Owies, podobnie jak rzeżuchę, można siać na różnych podłożach . Nasiona wykiełkują zarówno w ziemi, jak i na wacie czy ligninie albo na papierowym ręczniku. Sianie w ziemi jest najlepszym...

Wielkanoc w Ukrainie
Adobe: tygrys74
Święta i uroczystości
Wielkanoc w Ukrainie: czy Ukraińcy obchodzą święta wielkanocne? Zwyczaje i tradycje
W Ukrainie dominującym wyznaniem jest prawosławie. Stąd też wielu Polaków zadaje sobie pytanie, czy w Ukrainie obchodzi się święta wielkanocne, a jeśli tak – jakie są wielkanocne tradycje i potrawy Ukraińców? A ty znasz odpowiedź?

Wielkanoc w Ukrainie jest celebrowana bardzo podobnie jak w Polsce. Łączą nas ludowe, słowiańskie zwyczaje, a prawosławie i katolicyzm są wyznaniami chrześcijańskimi. Jednak różne religie i inny kontekst kulturowy sprawiają, że tradycyjna Wielkanoc w Ukrainie nie jest obchodzona dokładnie tak samo, jak u nas. Sprawdź, czy znasz wszystkie zwyczaje ukraińskiej Wielkanocy. Spis treści: Kiedy w Ukrainie obchodzi się Wielkanoc? Tradycje  wielkanocne w Ukrainie: c o nas łączy? Zwyczaje  wielkanocne w Ukrainie: co nas różni? Tradycyjne potrawy wielkanocne w Ukrainie Kiedy w Ukrainie odchodzi się Wielkanoc? Zgodnie z prawosławnym kalendarzem liturgicznym Wielkanoc w Ukrainie (w 2022 roku) obchodzi się w niedzielę 24 kwietnia. W Polsce święta Wielkiej Nocy rozpoczynają się 17 kwietnia. Tradycje wielkanocne w Ukrainie: co nas łączy? Pisanki i kraszanki Dekorowanie i zdobienie jaj jest tradycyjnym zwyczajem w wielu ukraińskich domach. Dużą popularnością cieszą się barwione na czerwono jajka. Jajko dla Słowian ma szczególne znaczenie: łączy w sobie tradycje ludowe i chrześcijańskie. Jest symbolem płodności i nowego, odradzającego się życia oraz zwycięstwa nad śmiercią. Wierzono, że jajko pośredniczy między światem ludzi a światem istot nadprzyrodzonych. Koszyczek wielkanocny Zgodnie ze zwyczajem wiklinowe koszyczki wyścieła się białą, często ozdobnie haftowaną serwetą i dekoruje zielnymi gałązkami. Prawosławna święconka składa się z: jaj, wędlin, paschy serowej, babki wielkanocnej zwanej kluliczem, masła, tartego chrzanu, soli, octu i kawałka chleba. Tradycyjnie do koszyczka wkłada się także świeczkę. W Wielką Sobotę, po nabożeństwie, w cerkwiach święci się pokarmy, które zostaną wyłożone na stoły podczas niedzielnego śniadania. Śniadanie wielkanocne Do tradycyjnego śniadania wielkanocnego wierni,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz