Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Modlitwa do samodzielnego pobłogosławienia pokarmów
AdobeStock
Święta i uroczystości

Jak poświęcić koszyczek wielkanocny? Wielkanoc 2021

Jak poświęcić koszyczek wielkanocny, kiedy nie możemy lub obawiamy się pójść do kościoła? Polscy biskupi zalecają odmówienie specjalnej modlitwy, która pozwoli nam pobłogosławić pokarmy w domu.

Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w 2021? Najbliższe święta, tak, jak poprzednie, na pewno nie będą należeć do typowych. Z powodu trwającej pandemii, wielu Polaków na pewno zdecyduje się na świętowanie Wielkanocy poza kościołem. Episkopat podaje więc instrukcję, jak poświęcić jedzenie w domu. Znajduje się ona w księdze „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”. Podpowiadamy, jak może wyglądać modlitwa dziękczynna za to, co znajduje się na świątecznym stole.

Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]

Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu?

W Księdze „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich” (t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350) znajduje się formuła „błogosławieństwa stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego”. Oto jej treść:

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego (jeden z dwóch do wyboru):

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po pobłogosławieniu pokarmów i wspólnej, rodzinnej modlitwie cała rodzina może zasiąść do świątecznego śniadania.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja.
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Przewodniczący: Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Kiedy święci się koszyczek wielkanocny?

Koszyczki święci się zawsze o poranku w Wielką Sobotę. Przedświąteczna krzątanina zwykle mocno ciekawi najmłodszych członków rodziny. Warto wykorzystać ten czas, by nieco bardziej przybliżyć dzieciom symbolikę świąt i sedno wiary chrześcijańskiej wyznawanej przez rodziców, tym bardziej że właśnie te święta są dla niej kluczowe. Noszenie pokarmów na święcenie to zwykle lubiana przez dzieci czynność - warto więc przybliżyć im jej religijny sens.

Jak to robić? Sposobów jest wiele. Możesz np.:

  • przeczytać dziecku fragment o zmartwychwstaniu z ilustrowanej Biblii dla dzieci, a następnie porozmawiać z nim o tym;
  • sprawdzić, co symbolizują poszczególne pokarmy wkładane do święconki i opowiedzieć o tym dziecku, gdy razem będziecie wypełniać koszyczek;
  • powiedzieć dziecku, dlaczego tak ważnym elementem świąt wielkanocnych jest baranek, a następnie wspólnie z nim zrobić baranka, by i w waszym domu go nie zabrakło;
  • zachęcić dziecko do wspólnego kolorowania obrazków wielkanocnych jako pretekst do rozmowy o świętach;
  • nauczyć dziecko modlitwy „Ojcze Nasz”, czyli tej, którą polecił odmawiać sam Pan Jezus (wyjaśnij, że to ten, którego zmartwychwstanie będziemy właśnie świętować). 

Jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze swojej własnej Biblii, możesz kupić mu egzemplarz w ramach prezentu „na zajączka”. Sprawdź te:

Źródło: liturgia.wiara.pl

Zobacz też:

Uratuj święta! Wielkanocna paczka
Adobe Stock
Aktualności
Uratuj święta tych dzieci! Pomóż przygotować dla nich wielkanocną paczkę!
Możemy pomóc dzieciom, które szczególnie teraz, podczas walki z epidemią koronawirusa, potrzebują wsparcia. Przyłącz się do akcji Uratuj Święta! Wielkanocna Paczka Fundacji Polki Mogą Wszystko!

Dla wielu dzieci z biednych domów czas epidemii jest wyjątkowo trudny. Fundacja Polki Mogą Wszystko postanowiła im pomóc i już teraz przygotowuje dla nich wielkanocne paczki, tak aby jeszcze przed świętami dotarły do potrzebujących. Każdy może przyłączyć się do akcji i pomóc dzieciom. Dzięki temu poczują się bezpieczne, a na ich buźkach pojawi się uśmiech. Dzieci zamknięte w domach potrzebują pomocy Walka z epidemią koronawirusa każdego dnia pokazuje, jak duży jest w polskich domach problem braku pieniędzy, przemocy domowej. Szczególnej troski potrzebują zwłaszcza te dzieci, które z powodu zamknięcia szkół zostały pozbawione wsparcia, jakie otrzymywały w szkołach i świetlicach. Mogły tam dostać ciepły posiłek, liczyć na zrozumienie, pomoc psychologiczną.  Teraz, zamknięte w domach, szczególnie boleśnie odczuwają skutki izolacji . Wychowawcy robią, co mogą, wspierają je zdalnie, często robią zakupy za własne pieniądze, dzieląc się z najbardziej potrzebującymi. Pomóżmy, aby dzieci nie były głodne w te święta! Fundacja Polki Mogą Wszystko, chce je wesprzeć akcją zbierania pieniędzy na zakup świątecznych paczek. Przyłączając się do niej i finansując zakupy, możesz dać dzieciom pewność, że nie będą głodne w trakcie zbliżających się świąt. Zebrane pieniądze na paczki zostaną przekazane bezpośrednio wychowawczyniom ze świetlic. To one zrobią zakupy i dostarczą paczki dzieciom pod drzwi. Znajdą się w nich produkty pierwszej potrzeby kupione w lokalnym sklepie, niezbędne, aby dzieci nie były głodne. Zawartość paczki może być różna – w zależności od potrzeb dziecka. Jeżeli chcesz pomóc, wpłać pieniądze na stronie Fundacji Polki Mogą Wszystko . Bardzo prosimy także o przekazywanie informacji o naszej akcji znajomym, przyjaciołom i współpracownikom.  Wspierajmy się w tych trudnych czasach! To z...

jak zrobić baranka wielkanocnego
AdobeStock
Święta i uroczystości
Jak zrobić baranka wielkanocnego: 8 prostych sposobów
Baranek wielkanocny z włóczki, z waty, z masy solnej, patyczków do uszu lub ciasta. Skorzystaj z naszych pomysłów i wykonaj baranka na Wielkanoc razem z dzieckiem! Podpowiadamy, jak zrobić baranka wielkanocnego w naprawdę prosty sposób.

Chcesz, aby przynajmniej część ozdób świątecznych w twoim domu była wykonana ręcznie? To doskonały pomysł, zwłaszcza, że takie prace można robić wspólnie z dziećmi. Maluchy z pewnością będą zachwycone! Symbolem Świąt Wielkiej Nocy jest baranek. Warto więc, by to właśnie on był tą samodzielnie przez was wykonaną dekoracją. Może zdobić wielkanocny stół lub koszyczek ze święconką. Tylko jak zrobić baranka wielkanocnego samodzielnie? Oto kilka ciekawych i prostych pomysłów na wyjątkowe baranki wielkanocne domowej roboty! Jeśli zastanawiasz się, z czego można zrobić baranka wielkanocnego, by wyglądał naprawdę oryginalnie – koniecznie sprawdź nasze propozycje!  Jak zrobić baranka wielkanocnego? Baranek wielkanocny z włóczki Baranek wielkanocny z rolki po papierze toaletowym Baranek wielkanocny z papieru  ​ Baranek wielkanocny z waty Baranek wielkanocny z patyczków do uszu Baranek wielkanocny z masy solnej Baranek wielkanocny z ciasta Baranek wielkanocny – wyklejanka 1. Baranek wielkanocny z włóczki Baranek wielkanocny to jeden z najważniejszych symboli zbliżających się świąt. Z tym że wcale nie musi być z cukru czy masła, bo można wykonać go też z włóczki. Do wykonania baranka z włóczki potrzebne są: biała włóczka, 2 rolki po papierze toaletowym (lub inny sztywny karton), czarny filc, czerwona wstążka, czarny drucik, samoprzylepne oczka, nożyczki, klej na gorąco. Jak zrobić baranka wielkanocnego z włóczki krok po kroku? Przetnij wzdłuż dwie rolki po papierze i zroluj je na mniejsze rolki. Złącz obie rolki i owiń włóczką. Przewiąż mocno włóczkę przez środek, by powstał pompon. Wyciągnij rolki spod włóczki. Wytnij głowę baranka z filcu. Do wyciętej  buzi...

zagadki wielkanocne
AdobeStock
Święta i uroczystości
Zagadki wielkanocne dla dzieci: 14 zagadek o zajączku, pisankach, zwyczajach wielkanocnych
Zagadki o Wielkanocy dla dzieci umilą rodzinny czas przygotowań do świąt. Dzieci uwielbiają zagadki, a ich dodatkową zaletą jest to, że można się w nie bawić dosłownie wszędzie. Przedstawiamy kilka propozycji zagadek wielkanocnych, które umilą wam np. wiosenny spacer.

Zagadki wielkanocne i rebusy to doskonały sposób na ćwiczenie u dziecka logicznego myślenia, kojarzenia i koncentracji. Dodatkowo jeśli opiera się na danej konkretnej dziedzinie, może poszerzać wiedzę malucha w danym zakresie. Być może przedszkolak od razu nie będzie wiedział, co to jest wydmuszka albo kto znosi jajka, ale po kilkukrotnym usłyszeniu zagadki na pewno to zapamięta. Zagadki wielkanocne są też znakomitym sposobem, by zaznajomić dziecko z  tradycjami świątecznymi , jakie panują w naszym kraju, np. o tym, że prezenty przynosi zajączek, a koszyk wielkanocny służy do święconki .  Spis treści:  1. Zagadki o Wielkanocy dla dzieci -  Zajączek wielkanocny: zagadka -  Zagadki o jajkach i pisankach -  Zwyczaje wielkanocne - zagadki 2.  Zagadki wielkanocne: jak wpływają na rozwój dziecka Zagadki o Wielkanocy dla dzieci Oto proste zgadywanki dla dzieci związane z tematyką świąt Wielkiej Nocy . Zagadki trenują pamięć malucha, uczą abstrakcyjnego myślenia, ale także kojarzenia. Są też świetnym sposobem na nudę. Zagadki wielkanocne np. dla przedszkola będą świetnym tematem przedświątecznych zajęć. Doskonale sprawdzą się jako połączenie nauki z zabawą. Oto nasze propozycje zagadek wielkanocnych:  Zajączek wielkanocny: zagadka Długie ma uszy, przyjazne lico i z ogonkiem jak pompon po łąkach kica. Kto to? Zając Zgodnie ze starym, wielkanocnym zwyczajem słodkie prezenty dzieciom rozdaje. Kto? Zajączek. Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały i z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni? Kto to? Zajączek wielkanocny .  Zagadki o jajkach i pisankach Kurka je zniosła, mama do domu przyniosła. Potem ugotowała i dzieciom głodnym dała. Co to? Jajka. Twardą skorupką z wierzchu okryte, z nim każde śniadanie jest znakomite. Co to? Jajko. Malowane...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak