
Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w 2021? Najbliższe święta, tak, jak poprzednie, na pewno nie będą należeć do typowych. Z powodu trwającej pandemii, wielu Polaków na pewno zdecyduje się na świętowanie Wielkanocy poza kościołem. Episkopat podaje więc instrukcję, jak poświęcić jedzenie w domu. Znajduje się ona w księdze „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”. Podpowiadamy, jak może wyglądać modlitwa dziękczynna za to, co znajduje się na świątecznym stole.
Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu?
W Księdze „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich” (t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350) znajduje się formuła „błogosławieństwa stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego”. Oto jej treść:
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego (jeden z dwóch do wyboru):
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Po pobłogosławieniu pokarmów i wspólnej, rodzinnej modlitwie cała rodzina może zasiąść do świątecznego śniadania.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja.
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Przewodniczący: Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Kiedy święci się koszyczek wielkanocny?
Koszyczki święci się zawsze o poranku w Wielką Sobotę. Przedświąteczna krzątanina zwykle mocno ciekawi najmłodszych członków rodziny. Warto wykorzystać ten czas, by nieco bardziej przybliżyć dzieciom symbolikę świąt i sedno wiary chrześcijańskiej wyznawanej przez rodziców, tym bardziej że właśnie te święta są dla niej kluczowe. Noszenie pokarmów na święcenie to zwykle lubiana przez dzieci czynność - warto więc przybliżyć im jej religijny sens.
Jak to robić? Sposobów jest wiele. Możesz np.:
- przeczytać dziecku fragment o zmartwychwstaniu z ilustrowanej Biblii dla dzieci, a następnie porozmawiać z nim o tym;
- sprawdzić, co symbolizują poszczególne pokarmy wkładane do święconki i opowiedzieć o tym dziecku, gdy razem będziecie wypełniać koszyczek;
- powiedzieć dziecku, dlaczego tak ważnym elementem świąt wielkanocnych jest baranek, a następnie wspólnie z nim zrobić baranka, by i w waszym domu go nie zabrakło;
- zachęcić dziecko do wspólnego kolorowania obrazków wielkanocnych jako pretekst do rozmowy o świętach;
- nauczyć dziecko modlitwy „Ojcze Nasz”, czyli tej, którą polecił odmawiać sam Pan Jezus (wyjaśnij, że to ten, którego zmartwychwstanie będziemy właśnie świętować).
Jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze swojej własnej Biblii, możesz kupić mu egzemplarz w ramach prezentu „na zajączka”. Sprawdź te:
Źródło: liturgia.wiara.pl
Zobacz też: