Zabawy z mamą i tatą: ruchowe, w domu, w przedszkolu [14 propozycji]
Zabawy z mamą i tatą to dla dziecka największa radość, z kolei rodzice nie muszą wydać ani grosza, by zapewnić maluchowi rozrywkę. Potrzeba tylko ich uwagi i czasu. Przedstawiamy nasze pomysły na zabawy ruchowe z mamą i tatą, a także te, w które można bawić się w domu.
Zabawy z mamą i tatą rozwijają dziecięcą wyobraźnię, pozwalają dziecku lepiej zrozumieć świat oraz budują jego więź z rodzicami. Dlatego też warto bawić się z maluchem jak najczęściej. Proponowane przez nas zabawy będą idealne np. na deszczowe dni, które trzeba spędzać w domu. Wśród naszych propozycji nie brakuje też pomysłów na zabawy, podczas których dziecko może się wybiegać i wyszaleć. Niektóre propozycje sprawdzą się też idealnie na Dzień Matki lub Dzień Ojca w przedszkolu.
Spis treści:
1. Zabawy z mamą i tatą w domu
- Rysowanie na plecach
- Łaskotanie na dywanie
- Masażyki
- Zamknij oczy
- Wojna na miny
- Znajdź różnicę
2. Zabawy ruchowe z mamą i tatą
- Rzucanie piłeczek do kosza
- Przeprawa przez rzekę
- Tor przeszkód
- Skok w dal
- Mam chusteczkę haftowaną – zabawa
3. Dzień Mamy i Taty: zabawy z rodzicami
- Rozpoznanie mamy po dłoniach
- Taniec na gazecie
- Czyj to portret?
- Jak pomagam mamie
Zabawy z mamą i tatą w domu
Siedzenie w domu np. w deszczowe dni wcale nie musi oznaczać nudy! Wspólny czas można spędzić na przeróżnych zabawach. Nie potrzebujecie do nich żadnych specjalnych przedmiotów. Wystarczy odrobina chęci i kreatywności. Oto nasze propozycje na zabawy z mamą i tatą w domu.
Rysowanie na plecach
Ułóż dziecko na brzuszku, może też usiąść w wygodnej pozycji. Rysuj mu na plecach proste rysunki (domek, kwiatek, słońce), symbole, figury. Dziecko musi odgadnąć, co narysowałaś. Jeśli odgadnie, zamieńcie się rolami. Jeśli nie, rysuj dalej. Taka zabawa uczy delikatności i bardzo rozwija wyobraźnię.
Łaskotanie na dywanie
Ułóż dziecko na wznak na podłodze. Uklęknij obok, dotykaj placami nóżek, rączek, żeber malucha, by znaleźć miejsca, w których ma on łaskotki. Dziecko stara się zachować powagę, a kiedy nie wytrzyma i roześmieje się, następuje zmiana ról. Dzięki tej zabawie dziecko poznaje własne ciało. Bardzo ważny i potrzebny jest również obecny w tej zabawie kontakt wzrokowy i dotykowy między mamą lub tatą a dzieckiem.
Masażyki
Ułóż dziecko na podłodze, na brzuchu. Klęknij obok niego i masuj delikatnie, mówiąc przy tym:
Pisze pani na maszynie – a, b, c, przecinek,
Pisze pani na maszynie – a, b, c, kropka (udawaj pisanie na maszynie, delikatnie dotykając pleców dziecka opuszkami palców).
Tutaj płynie rzeczka (przesuwaj dłonią od szyi w dół kręgosłupa),
Zaświeciły dwa słoneczka (zrób dwa koła na barkach dziecka),
Przeszła pani na szpileczkach (przechodź palcami wskazującymi od dołu do góry kręgosłupa),
Potem przeszła szczypaweczka (delikatnie szczyp plecki dziecka),
Potem przeszło stado koni (klep plecy od dołu w górę otwartymi dłońmi),
Potem przeszło stado słoni (zrób to samo, ale trochę mocniej pięściami),
Spadł rzęsisty deszczyk (udawaj krople deszczu, czyli wszystkimi palcami masuj całe plecy dziecka),
Czy poczułeś dreszczyk (delikatnie łaskocz dziecko w szyję)?
Zamknij oczy
Zawiąż oczy dziecku chustką. Wybierz w pokoju cel, do którego chcesz doprowadzić dziecko. Okręć je kilkakrotnie wokół własnej osi, a potem idąc za nim, prowadź je głosem, np. „idź do przodu”, „teraz w prawo”. Zapytaj malucha, czy wie, do czego doszedł. On odgaduje, co było twoim celem. Inną wersją tej zabawy jest popularna „ciuciubabka”. Taka zabawa pomaga rozwijać wyobraźnię dziecka, ćwiczy orientację w przestrzeni, uczy utrzymywania koncentracji.
Wojna na miny
Stańcie z dzieckiem naprzeciw siebie. Niech jedno z was zacznie zmieniać wyraz twarzy, robiąc różne miny. Druga osoba musi je, w miarę wiernie, powtarzać. Po jakimś czasie zamieńcie się rolami. Odmianą tej zabawy jest naśladowanie dźwięków. Ta zabawa rozwija spostrzegawczość, dziecko poznaje możliwości własnej mimiki.
Znajdź różnice
Usiądźcie z dzieckiem naprzeciw siebie. Poproś malucha, aby zamknął oczy, a ty zmień trzy szczegóły w swoim wyglądzie (np. rozepnij guzik, zdejmij pierścionek, podwiń rękaw). Dziecko musi odgadnąć, jakie szczegóły zmieniłaś. Jeśli odgadnie, zamieńcie się rolami.
Zabawy ruchowe z mamą i tatą
Pamiętajcie, że w zdrowym ciele – zdrowy duch! Dzieci z pewnością będą przeszczęśliwe, że mogą się wybiegać i wyskakać podczas takich zabaw ruchowych. Oto nasze propozycje.
Rzucanie piłeczek do kosza
Możecie urządzić pojedynek, kto wrzuci więcej piłeczek do kosza. Ustalcie, że każda osoba ma np. po trzy rzuty. Za kosz może służyć jakieś pudełko, kapelusz, itp.
Przeprawa przez rzekę
Wyobraźcie sobie, że przez wasz pokój przepływa rzeka. Każdy uczestnik zabawy musi przejść przez rzekę po kamieniach w taki sposób, by nie wpaść do wody. Jako kamienie mogą służyć np. poduszki, kawałki materiału. Rozłóżcie je tak, by zadanie nie było zbyt łatwe. Żeby nie zrobiło się nudno – zmieńcie ustawienie po każdym przedostaniu się wszystkich uczestników na drugi brzeg rzeki.
Tor przeszkód
Chyba każde dziecko uwielbia tory przeszkód. Możecie zrobić taki własny tor przeszkód np. za pomocą:
- poduszek – żeby po nich skakać,
- butelek – żeby je omijać,
- krzeseł – żeby się po nich wspinać.
Ogranicza was jedynie wyobraźnia!
Skok w dal
Każdy uczestnik zabawy musi skoczyć, jak najdalej tylko potrafi. Na początku wszyscy muszą ustawić się na linii startu w tym samym miejscu. Wygrywa ta osoba, której uda się skoczyć najdalej i pokonać pozostałych uczestników.
Mam chusteczkę haftowaną – zabawa
Do tej zabawy potrzebna jest chusteczka (możecie użyć materiałowej lub chusteczki higienicznej). Wszyscy uczestnicy siadają w kółku. Jedna osoba spaceruje w środku kółka z chusteczką w dłoni. Uczestnicy wspólnie śpiewają piosenkę:
Mam chusteczkę haftowaną, co ma cztery rogi,
kogo kocham, kogo lubię, rzucę mu pod nogi.
Tej nie kocham, tej nie lubię, tej nie pocałuję,
a chusteczkę haftowaną tobie podaruję.
Na koniec piosenki osoba spacerująca w kółku przekazuje chusteczkę kolejnemu uczestnikowi. Następnie wybrana osoba wchodzi do kółka, a osoba, która wybierała wcześniej – siada w kole na zwolnionym miejscu i zabawa toczy się dalej.
Dzień Mamy i Taty: zabawy z rodzicami
Następujące zabawy z mamą i tatą w przedszkolu będą idealne np. na Dzień Mamy i Taty. Możecie je modyfikować na różne sposoby, jeśli macie taką ochotę. Oto nasze propozycje.
Rozpoznanie mamy po dłoniach
Na środku sali należy ustawić krzesełka dla mam. Siadają one w wyznaczonych miejscach. Następnie ich dzieciom zasłania się oczy. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie swojej mamy jedynie po dotyku jej dłoni. Zabawę można powtórzyć w takiej samej formie z udziałem ojców.
Taniec na gazecie
Jeden z rodziców w parze z dzieckiem tańczy na gazecie. Zadaniem każdej z par jest dotrwanie do końca piosenki na całej gazecie. Muszą być bardzo ostrożni, by nie rozerwać gazety.
Czyj to portret?
Na dywanie należy rozłożyć portrety rodziców przygotowane przez dzieci. Zadaniem rodziców jest odgadnięcie, który portret namalowało ich dziecko.
Jak pomagam mamie
Dziecko staje na środku sali i pokazuje czynności, jakie wykonuje w domu. Może używać jedynie gestów, słowa są zakazane. Zadaniem rodziców jest odgadnięcie, jaka to czynność.
Zobacz także: