Dobre buty zapewnią dziecku prawidłowy rozwój stópki i wygodę. Pamiętaj też, że dziecięce stópki rosną bardzo szybko - mniej więcej co trzy miesiące sprawdzaj, czy buciki nie są za małe. Kupując buty dla dziecka, zadbaj, by były o 1-1,5 większe niż długość stopy dziecka (w sklepach powinny być specjalne miarki). A oto najważniejsze cechy dobrych butów dla dziecka.

Reklama

1. Materiał

Wierzch bucika musi być wykonany ze skóry lub wysokiej jakości materiału tekstylnego. Gwarantuje to, że buciki będą przewiewne i dopasują się do anatomicznego kształtu stopy. Wewnątrz bucika powinna być miękka wkładka, która nie tylko zapewni wygodę chodzenia, ale także będzie wchłaniać wilgoć, która powstaje, gdy nóżka malca się poci. Niektóre buciki są także nad kostkami wyłożone miękką wkładką z pianki, która zapewnia większą stabilność w stawie i zapobiega otarciom. Inne są już wyposażone w specjalne masujące wkładki, które na trwale nie odkształcają się pod naciskiem stopy, zapewniając stopom większą stabilność, a także dzięki maleńkim wypustkom delikatnie masują stopy podczas chodzenia.

2. Podeszwa

Powinna być elastyczna, by but łatwo się zginał, zwłaszcza w miejscu, w którym podczas chodzenia zgina się stópka dziecka. Sztywny but powoduje większe zmęczenie podczas chodzenia, może też być przyczyną nieprawidłowego rozwoju stopy. Spód buta powinien być też lekki i antypoślizgowy.

3. Zapięcie

Buciki dla małych dzieci powinny być sznurowane - i to niemal od samego czubka. Dzięki temu łatwo je włożyć na małą stópkę. Wygodne są też rzepy, bo dzięki nim maluch sam poradzi sobie z wkładaniem obuwia. Jednak mimo że są wygodniejsze, dziecko później nauczy się sznurowania.

4. Czubek

Buty nie mogą ściskać stopy, a maluch musi móc swobodnie poruszać paluszkami, dlatego czubek buta powinien być szeroki. Nosek buta powinien być też wzmocniony, aby w razie potknięcia dziecko nie obiło sobie paluszków.

Zobacz także

5. Zapiętek

Musi być sztywny i odpowiednio wysoki, by utrzymać piętę w prawidłowym położeniu.

Reklama

Zobacz też: Prawdy i mity o dziecięcych bucikach

Reklama
Reklama
Reklama