Zwykle rozmiar buta rocznego dziecka mieści się w przedziale 18-22, co odpowiada stopom o długości od 10 do 13,5 cm. Jednak w doborze butów ważna jest nie tylko długość stopy, lecz także jej tęgość, czyli szerokość i objętość. To dlatego przed zakupem butów dla roczniaka trzeba obuwie przymierzyć do stóp dziecka.

Reklama

Rozmiar stopy a rozmiar butów dla rocznego dziecka

Rozmiary butów podaje się inaczej w Europie, USA i Wielkiej Brytanii. W każdym z tych przypadków rozmiar jest odpowiednikiem konkretnej długości wkładki buta, ale podawana przez producenta długość może różnić się od długości faktycznej, mierzonej centymetrem. W dodatku zdarza się też, że w jednym rozmiarze butów znajdują się wkładki o różnych długościach. Dlatego rozmiar buta powinien być traktowany jako orientacyjny.

Rozmiary butów dla najmłodszych dzieci i długość wkładki:

Zobacz także

Warto wiedzieć, że producenci butów zaniżają podawany rozmiar wkładki. W rzeczywistości wkładki w butach mierzone centymetrem są dłuższe o 0,8-2 cm! Zatem posługując się tą tabelką, można zacząć przymiarki od rozmiaru, który odpowiada długości wkładki równej długości stopy dziecka (mierz ją, gdy dziecko stoi!).

Przykład:
Dziecko ma stopę długości 12,5 cm. Teoretycznie przewidziany jest dla niego rozmiar buta 20 (EU), 4.5 (US) lub 4 (UK). Ten rozmiar w teorii powinien zapewnić dziecku odpowiednio wolną przestrzeń miedzy palcami a czubkiem buta.

Jak dobrać rozmiar buta dla rocznego dziecka?

Stopy dziecka mogę mieć różny kształt. To dlatego, gdy wybieramy buty dla dziecka, znaczenie ma nie tylko długość stopy, ale również jej szerokość, wysokość oraz sposób, w jaki układają się palce. Z tego względu wszelkie porady, jak dobrać rozmiar buta dla dziecka, należy traktować orientacyjnie. To cenne rady, ale pomagają jedynie wykonać pierwszy krok, czyli podpowiadają, po jaki rozmiar sięgać w pierwszej kolejności. Później trzeba buty mierzyć i sprawdzać, jak się je zakłada, jak leżą na stopach, ile stopa tak naprawdę zajmuje w bucie miejsca.

W idealnych butach dla rocznego dziecka między palcami a czubkiem buta powinien pozostawać 1 cm wolnej przestrzeni. Próbę sprawdzenia, czy zostało właśnie tyle miejsca, można podjąć, gdy dziecko ma zapięte lub zawiązane buty na nogach i stoi w nich, w pełni obciążając stopy.

Jeśli nie da się „wymacać”, ile wolnej przestrzeni pozostało w bucie, trzeba wyjąć wkładkę z buta i postawić na niej dziecko, aby sprawdzić, o ile jest dłuższa od stopy. Nie jest to rozwiązanie idealne, bo o ostatecznym położeniu stopy na wkładce może decydować kształt cholewki buta. Gdy dziecko włoży obuwie, stopa może przesunąć się w tył lub w przód.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama