Fotelik samochodowy dla 3-latka jest konieczny, bo dopóki maluch nie osiągnie 150 cm wzrostu, jazda w foteliku jest jedynym bezpiecznym rozwiązaniem. Fotelik samochodowy ma zapewnić komfort i uchronić przed urazami, nie wolno wymieniać go na podstawkę czy adapter do pasów. Poniżej wyjaśniamy, jaki fotelik kupić dla 3-letniego dziecka.

Reklama

Jaki fotelik samochodowy dla 3-latka?

Fotelik samochodowy dla 3-letniego dziecka to tzw. następny fotelik dla dzieci. Jest to fotelik stacjonarny (zamiast przenośnego). Tego typu foteliki należą do grupy I (9-18 kg) w odróżnieniu od fotelików z grupy 0 (0-10 kg) i grupy 0+ (0-13kg). Nadają się dla dzieci w wieku ok. 3-4 lat, a wybierać można zarówno spośród fotelików montowanych przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.

Można również kupić fotelik samochodowy o większej rozpiętości wagowej, np. 9–25 kg, 9–36 kg. Takie foteliki „rosną” razem z dzieckiem. Zakup będzie bardziej ekonomiczny, z czasem jednak może się okazać, że dla drobnych dzieci fotelik stanie się zbyt obszerny, a dla pulchnych zbyt wąski.

Uwaga! Specjaliści zdecydowanie odradzają kupowanie fotelika 15-36 kg z trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa dla młodszych dzieci, w tym dla 2-latka czy 3-latka. Dotyczy to nawet dzieci, które mimo młodego wieku osiągnęły już wagę ok. 15 kg. Dlaczego? Po pierwsze 3-latek w za dużym foteliku może być zbyt ruchliwy i chcieć uwolnić się z pasa, a to stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo. Po drugie dziecku 2-, 3-letniemu z powodu drobnej budowy ciała grozi zjawisko nurkowania, czyli wślizgiwania się pod pas bezpieczeństwa. W przypadku zderzenia skutkiem mogą być ciężkie obrażenia jamy brzusznej i szyi. Nurkowaniu zapobiega pas kroczowy obecny we wszystkich uprzężach pięciopunktowych w fotelikach 9-18 kg.

Kiedy kupić fotelik samochodowy dla 3-latka?

Po czym poznać, że dziecko wyrosło już ze starego fotelika i trzeba zapewnić mu nowy? Kup fotelik dla 3-latka, jeśli:

Zobacz także
  • dziecko waży już więcej, niż wynoszą limity wagi dla dotychczasowego fotelika;
  • głowa dziecka lub linia jego oczu wystaje ponad górną krawędź fotelika, a możliwości regulacji wysokości zagłówka zostały wyczerpane;
  • zapięcie pasów jest utrudnione lub niemożliwe, dziecku jest za ciasno.

Co musi mieć fotelik samochodowy dla 3-latka?

Zapewnienie dziecku bezpiecznego fotelika to obowiązek rodziców. Kupując fotelik samochodowy dla 3-latka, zwróć uwagę na:

  • 4- lub 5-stopniową regulację ustawienia, by dać dziecku odpowiednią do jego wieku i potrzeb pozycję: od półleżącej do siedzącej/pionowej;
  • uprząż składającą się z 5 szelek, która uniemożliwi uwolnienie się z pasów;
  • zamek spinający szelki o takiej konstrukcji, by przycisk zwalniający działał tylko pod siłą nacisku dorosłej osoby;
  • system szybkiej regulacji długości szelek;
  • zdejmowaną tapicerkę, którą będzie można łatwo wyprać.

Ważne! Zabierz dziecko do sklepu i przed zakupem sprawdź, czy fotelik pasuje do jego budowy ciała. Spróbuj też zamontować wybrany fotelik w samochodzie.

Fotelik tyłem do kierunku jazdy dla 3-letniego dziecka

W Polsce foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, czyli RWF (Rearward Facing), kupuje się dla noworodków i niemowląt, ale dostępne są także takie foteliki samochodowe dla starszych dzieci (z grupy I). Warto wiedzieć, że Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe (minimum do 2. roku życia) lub dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagi czy wzrostu określonego dla fotelika (w praktyce do 4-5 lat). Na rynku pojawiły się już nawet foteliki RWF dla dzieci o wadze 9-25 kg czy 9-32 kg.

Dlaczego fotelik dla 3-latka wciąż powinien być fotelikiem RWF? Pamiętaj, że mięśnie szyi dziecka utrzymują jego głowę w pionie, ale są zbyt słabe, by ją podtrzymywać, gdy zadziałają siły przyspieszenia lub opóźnienia (np. podczas hamowania lub przyspieszania samochodu). Przy zderzeniu bądź kolizji dziecko nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy. Skutkiem mogą być poważne urazy lub nawet złamania kręgu szyjnego.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama