fotelik samochodowy
Adobe Stock
Prawo i finanse

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? [AKTUALNE PRZEPISY]

Jeśli nie wiesz, do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku, pora uzupełnić wiedzę o aktualne przepisy. Przewożenie dziecka w foteliku jest obowiązkowe, a jego wiek nie ma w tej kwestii znaczenia. Aktualne przepisy jasno określają, do jakiego wzrostu dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym i w jakich okolicznościach można go przewozić bez fotelika. Przepisy dotyczą także jazdy na przednim siedzeniu.

To, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, precyzyjnie regulują przepisy: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2020 poz. 110). Wożenie dziecka w foteliku nie jest bezsensownym obowiązkiem. Fotelik znacząco zwiększa szanse dziecka w razie groźnego wypadku!

Kiedyś dzieci, które ukończyły 12 lat, nie musiały już jeździć w fotelikach samochodowych. Zgodnie z obecnymi przepisami obowiązującym kryterium jest nie wiek, ale wzrost dziecka.

Dziecko musi podróżować w foteliku, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu – wiek nie ma w tej kwestii znaczenia. W przepisach zapisano również, że bezwzględny obowiązek wożenia dziecka w foteliku dotyczy dzieci do 3 lat. Przewidziano jednak pewne wyjątki. Warto wiedzieć, od jakiego wzrostu przewożenie dziecka w foteliku nie jest obowiązkowe.

Spis treści:

W foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy?[WIDEO]

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Jeśli zastanawiasz się, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, odpowiedź jasno określają przepisy: dziecko musi podróżować w foteliku, jeżeli nie ma jeszcze 150 cm wzrostu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ze względu na swoją wagę dziecko się w nim nie mieści. Foteliki dla starszych dzieci przewidziane są do 36 kg, niektórzy producenci oferują jednak foteliki dla dzieci ważących nawet więcej niż 50 kg. Warto szukać ich w sklepach, zamiast rezygnować z fotelika na rzecz podkładki samochodowej (w dalszej części tekstu wyjaśniamy, dlaczego lepiej na niej nie przewozić dziecka).

W 2017 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Nowelizacja rozporządzenia ministra transportu dotyczyła jednak głównie zmian w wysokościach kar mandatowych.

Kodeks drogowy – przewożenie dzieci (Ustawa prawo o ruchu drogowym, stan prawny: luty 2022 r.):

Art. 39, ust. 3

„W pojeździe (...) wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:

  • masą i wzrostem dziecka oraz
  • właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe”.

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Zgodnie z przepisami dziecko może podróżować bez fotelika, gdy osiągnie wzrost 150 cm. Prawo przewiduje jednak kilka wyjątków. Jazda bez fotelika może być legalna również w przypadku dziecka o niższym wzroście (warto pamiętać, że „legalna” w tym wypadku nie oznacza „bardziej bezpieczna”).

Przewożenie dziecka w foteliku: wyjątki

Przewożenie dziecka bez fotelika jest możliwe w sytuacjach wyjątkowych, gdy:

  • Dziecko mierzy co najmniej 135 cm lub ma dużą masę ciała i nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach. Może wtedy jechać na tylnym siedzeniu samochodu, pod warunkiem, że jest przypięte pasami bezpieczeństwa.
  • Dwoje dzieci podróżuje w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego urządzenia tego typu. Trzecie dziecko może wówczas podróżować na tylnym siedzeniu tylko w pasach bezpieczeństwa. Dziecko podróżujące bez fotelika nie może mieć mniej niż 3 lata.
  • Dziecko otrzymało zaświadczenie od lekarza o tym, że ze względu na stan zdrowia nie powinno być przewożone w foteliku.


Kodeks drogowy o wyjątkach w przewożeniu dzieci w fotelikach:

Art. 39, ust. 3b
„Zezwala się na przewożenie (...) na tylnym siedzeniu pojazdu dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami, o których mowa w ust. 3”.

Art. 39, ust. 3c
„Zezwala się na przewożenie (...) na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci”.

Fotelik nie jest także wymagany podczas przewożenia dziecka taksówką, autobusem, autokarem, radiowozem oraz karetką pogotowia. Jeśli korzystamy z takiego transportu, warto rozważyć zabranie własnego fotelika.

Czy można przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu?

Dziecko można przewozić na przednim siedzeniu tyłem i przodem do kierunku jazdy tylko pod warunkiem, że poduszka powietrzna zostanie wyłączona. Przewożenie dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego jest wykroczeniem. Nie wolno też przewozić dzieci w pojazdach, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa.
 

Kary i mandaty za brak fotelika (lub zły montaż)

Za podróż samochodem z dzieckiem, które nie siedzi w foteliku, opiekunowi grozi mandat 150 zł oraz 6 punktów karnych. Mandat zapłaci także kierowca, który wiezie dziecko w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, ale nie wyłączył poduszki powietrznej. Zgodnie z nowymi przepisami policja może również ukarać rodzica za przewożenie dziecka w foteliku zamontowanym niezgodnie z instrukcją producenta.

Dziecko w foteliku czy na podkładce?

Podkładki samochodowe nie zabezpieczają wystarczająco dziecka w razie wypadku drogowego. Najgroźniejszy w skutkach może się okazać brak ochrony bocznej oraz zagłówka. Podczas wypadku szanse dziecka przewożonego na podstawce spadają niemal do zera − alarmują eksperci.

Najlepszym wyborem jest fotelik samochodowy montowany tyłem do kierunku jazdy. Na rynku są dostępne foteliki montowane tyłem dla dzieci aż do ukończenia 4. roku życia. W razie wypadku na kręgosłup dziecka oddziałują siły pięciokrotnie niższe niż w tradycyjnym foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy.
 


Źródło: Kodeks drogowyDziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2017 r.

Zobacz też:

miś, przytulanka, samochód, pas
© Pascal Huot - Fotolia.com
Zakupy
Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców montujących foteliki samochodowe
Foteliki samochodowe są po to, aby dziecko w aucie było bezpieczne. Często o tym zapominamy podczas zakupów, kierując się ceną i wyglądem fotelika. O czym warto pamiętać kupując fotelik samochodowy? Jakie błędy popełniamy przy jego montażu?

Zamontowanie fotelika samochodowego dla dziecka w pojazdach osobowych jest prawnym wymogiem. Brak fotelika grozi mandatem w wysokości 150 zł (6 punktów karnych). Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym mówią, że dziecko mające poniżej 150 cm wzrostu musi być przewożone w specjalnym foteliku samochodowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na rynku nie ma dostępnych fotelików odpowiadających wadze dziecka lub w samochodzie podróżuje 3 dzieci i nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika. Często zapominamy, że wybór fotelika samochodowego  to nie wszystko. Żeby fotelik spełniał swoją funkcję i przewożenie dzieci było bezpieczne – należy go właściwie zamontować .  Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy? O tym powinnaś pamiętać, montując fotelik samochodowy: • Wybierając fotelik weź pod uwagę wzrost i wagę dziecka . • Kupując fotelik sprawdź, czy pasuje do twojego samochodu. • Ustaw fotelik pod odpowiednim kątem . • Fotelik musi być stabilny. • Sprawdź, czy pasy bezpieczeństwa są prawidłowo zapięte . • Dwa razy się zastanów przed wyborem podstawki samochodowej.  Poznaj 7 sposobów na nudę w podróży . Fotelik dla noworodka i niemowlaka: o czym pamiętać? Na rynku jest wiele rodzajów fotelików samochodowych. Ich dobór zależy od wagi dziecka. W fotelikach dla noworodków i niemowląt, o najniżej klasie wagowej – 0-13 kg – należy sprawdzić, czy głowa dziecka nie wystaje poza stelaż i jak ustawione są ramiona. Foteliki w tej klasie są montowane zawsze tyłem do kierunku jazdy . Noworodek i niemowlę ma jeszcze bardzo delikatny kręgosłup, któremu należy zapewnić odpowiednie podparcie. Podczas wypadku siła nacisku w foteliku 0-13 kg jest rozłożona na całą powierzchnię pleców. Zmniejsza tym samym obciążenie szyi.    W przypadku fotelików dla...

fotelik tyłem do kierunku jazdy, fotelik dla dziecka, fotelik dla przedszkolaka, przewożenie dziecka w foteliku
Fotolia
Czas wolny
Fotelik tyłem czy przodem do kierunku jazdy - wyniki crash testów
Czeka cię wymiana fotelika? Chcesz, by dziecko mogło wreszcie siedzieć przodem do kierunku jazdy? Zanim wybierzesz się do sklepu, sprawdź, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Porównaj, jak bezpiecznie przewozi się dzieci w innych krajach i poznaj wyniki testów bezpieczeństwa.

W fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy w Europie - głównie w Skandynawii - od dawna wozi się nie tylko niemowlęta, ale i starsze dzieci (nawet do szóstego roku życia). Takie rozwiązanie uznaje się za najbezpieczniejsze. Amerykańska Akademia Pediatrii również zaleca, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to jest możliwe – minimum do drugiego roku życia lub dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagi lub wzrostu określanego dla fotelika. Foteliki do przewożenia w takim ustawieniu dzieci starszych niż niemowlęta można kupić także w Polsce. Zobacz, dlaczego warto rozważyć taki zakup. Dlaczego dziecko powinno jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy? To, że dziecko siedzi i pewnie trzyma głowę, nie znaczy, że w każdej sytuacji poradzi sobie z jej ciężarem. Głowa malucha w porównaniu z głową osoby dorosłej jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Mięśnie szyi utrzymują ją pionie, ale są jeszcze zbyt słabe, by stanowić dla niej oparcie, gdy zadziałają siły przyspieszenia lub opóźnienia (np. podczas hamowania lub przyspieszania samochodu).   Przy zderzeniu, które zawsze warto brać pod uwagę, bo to właśnie przed nim fotelik ma chronić dziecko, maluch nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy. Skutkiem tego są urazy lub złamania kręgu szyjnego . Fotelik samochodowy dla niemowlaka - sprawdź opinie! Skąd wiadomo, że fotelik ustawiony tyłem to lepsze rozwiązanie? Foteliki poddawane są tzw. crash testom , czyli kontrolowanym wypadkom z użyciem fantomów przypominających ciało dziecka. Przeprowadzają je niezależne organizacje konsumenckie, np. w Niemczech ADAC, w Wielkiej Brytanii AA TRUST czy OEAMTC w Austrii. Wynika z nich, że podczas zderzenia w foteliku montowanym przodem obciążenie mięśni szyi jest pięć razy większe niż kiedy dziecko siedzi w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy . Dane...

dziecko w foteliku samochodowym
fotolia
Aktualności
Znaleźli sposób na bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie! Inny niż nasz
W Norwegii od stycznia do grudnia 2015 nie zginęło żadne dziecko w wypadku samochodowym. Sprawdź, co robimy inaczej.

Norweska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na początku grudnia ogłosiła, że nie jedno norweskie dziecko poniżej dziesiątego roku życia nie zginęło w wypadku samochodowym w tym roku. Jeśli sytuacja utrzyma się do końca miesiąca, Rada stwierdzi, że ​​w 2015 roku po raz pierwszy w historii w Norwegii nie zginęło żadne dziecko w wypadkach samochodowych. "W 1970 roku, prawie 100 sto dzieci zmarło na norweskich drogach, a wiele zostało poważnie rannych. Widzimy, że pasy bezpieczeństwa, foteliki samochodowe, niższe prędkości, bezpieczniejsze samochody, lepsze drogi i więcej wiedzy ratuje życie " - oświadczył w komunikacie prasowym dyrektor Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Jan Johansen. Podkreślił też, że do sukcesu przyczynił się sposób, w jaki rodzice przewożą dzieci w fotelikach samochodowych. Bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie - jak to się robi? W Norwegii rodzice montują dziecięce foteliki na tylnym siedzeniu samochodu tyłem do kierunku jazdy . W ten sposób podróżują z dziećmi do 4. roku życia ! W Polsce w 2013 roku w wypadkach drogowych zginęło 90 dzieci do 14 roku życia, w 2014 roku liczba ta wynosiła 80, rannych w wypadkach było ponad 3500 dzieci! W maju 2015 r zmieniły się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach: Zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm.  Dziecko o wzroście przekraczającym 150 cm będzie mogło już podróżować na przednim siedzeniu auta bez specjalnego fotelika. Kolejny zapis dopuszcza możliwość przewożenia na tylnym siedzeniu bez fotelika dzieci, które mierzą minimum 135 cm, ale warunkiem jest zapięcie dziecku pasów. Dopuszcza się przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat bez fotelika samochodowego, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa pojazdu, w przypadku, gdy dwoje dzieci jest przewożonych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj