Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
fotelik samochodowy
Adobe Stock
Prawo i finanse

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? [AKTUALNE PRZEPISY]

Nie wiesz, do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku? Aktualne przepisy mówią, że korzystanie z fotelika jest obowiązkowe, a wiek dziecka nie ma w tej kwestii znaczenia. Ważny jest natomiast wzrost dziecka. Wyjaśniamy, do jakiego wzrostu dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym i w jakich okolicznościach można je przewozić bez fotelika.

To, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, precyzyjnie regulują przepisy: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2020 poz. 110).  W 2017 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Nowelizacja rozporządzenia ministra transportu dotyczyła jednak głównie zmian w wysokościach kar mandatowych.

 

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Wiemy, że bezpieczeństwo dziecka jest dla Ciebie najważniejsze. A nasi eksperci znają odpowiedzi na wiele Twoich pytań.

 

Sprawdź, do kiedy należy wozić dziecko w foteliku i od jakiego wzrostu przewożenie dziecka w foteliku nie jest obowiązkowe. Pamiętaj: wożenie dziecka w foteliku nie jest bezsensownym obowiązkiem. Fotelik znacząco zwiększa szanse dziecka w razie groźnego wypadku, ale musi być dopasowany do dziecka.

Spis treści:

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

Do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym?

Kiedyś dzieci, które ukończyły 12 lat, nie musiały już jeździć w fotelikach samochodowych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami znacznie ma nie wiek, ale wzrost dziecka.  W przepisach zapisano co prawda, że bezwzględny obowiązek wożenia dziecka w foteliku dotyczy dzieci do 3 lat, ale starsze dziecko również musi podróżować w foteliku, jeśli nie osiągnie odpowiedniego wzrostu – wiek nie ma w tej kwestii znaczenia. 

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Dziecko musi podróżować w foteliku, jeżeli ma mniej niż 150 cm wzrostu. Fotelik dla niemowlaka, ale także fotelik dla 3-latka, 6-latka i starszego dziecka to obowiązkowy sprzęt w samochodzie rodziców. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ze względu na swoją wagę dziecko nie mieści się w foteliku. 

Foteliki dla starszych dzieci przewidziane są do 36 kg, niektórzy producenci oferują jednak foteliki dla dzieci ważących nawet więcej niż 50 kg. Warto szukać takich fotelików w sklepach, zamiast rezygnować z nich na rzecz podkładki samochodowej (w dalszej części tekstu wyjaśniamy, dlaczego lepiej nie przewozić na niej dziecka).

 

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!


Kodeks drogowy – przewożenie dzieci (Ustawa prawo o ruchu drogowym, stan prawny: luty 2022 r.):

Art. 39, ust. 3

„W pojeździe (...) wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:

  • masą i wzrostem dziecka

oraz

  • właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe”.

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Zgodnie z przepisami dziecko może podróżować bez fotelika, gdy osiągnie wzrost 150 cm. Prawo przewiduje jednak kilka wyjątków. Jazda bez fotelika może być legalna również w przypadku dziecka o niższym wzroście (warto pamiętać, że „legalna” w tym wypadku nie oznacza „bardziej bezpieczna”).

Przewożenie dziecka w foteliku: wyjątki

Przewożenie dziecka bez fotelika jest możliwe w sytuacjach wyjątkowych, gdy:

  • Dziecko mierzy co najmniej 135 cm lub ma dużą masę ciała i nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach. Może wtedy jechać na tylnym siedzeniu samochodu, pod warunkiem, że jest przypięte pasami bezpieczeństwa.
  • Dwoje dzieci podróżuje w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego urządzenia tego typu. Trzecie dziecko może wówczas podróżować na tylnym siedzeniu tylko w pasach bezpieczeństwa. Dziecko podróżujące bez fotelika nie może mieć mniej niż 3 lata.
  • Dziecko otrzymało zaświadczenie od lekarza o tym, że ze względu na stan zdrowia nie powinno być przewożone w foteliku.


Kodeks drogowy o wyjątkach w przewożeniu dzieci w fotelikach:

Art. 39, ust. 3b
„Zezwala się na przewożenie (...) na tylnym siedzeniu pojazdu dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami, o których mowa w ust. 3”.

Art. 39, ust. 3c
„Zezwala się na przewożenie (...) na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci”.

Fotelik nie jest także wymagany podczas przewożenia dziecka taksówką, autobusem, autokarem, radiowozem oraz karetką pogotowia. Jeśli korzystamy z takiego transportu, warto rozważyć zabranie własnego fotelika.

Czy można przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu?

Dziecko można przewozić na przednim siedzeniu tyłem i przodem do kierunku jazdy tylko pod warunkiem, że poduszka powietrzna zostanie wyłączona. Przewożenie dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego jest wykroczeniem. Nie wolno też przewozić dzieci w pojazdach, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa.
 

Kary i mandaty za brak fotelika (lub zły montaż)

Za podróż samochodem z dzieckiem, które nie siedzi w foteliku, opiekunowi grozi mandat 150 zł oraz 6 punktów karnych. Mandat zapłaci także kierowca, który wiezie dziecko w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, ale nie wyłączył poduszki powietrznej. Zgodnie z nowymi przepisami policja może również ukarać rodzica za przewożenie dziecka w foteliku zamontowanym niezgodnie z instrukcją producenta.

Dziecko w foteliku czy na podkładce?

Podkładki samochodowe nie zabezpieczają wystarczająco dziecka w razie wypadku drogowego. Najgroźniejszy w skutkach może się okazać brak ochrony bocznej oraz zagłówka. Podczas wypadku szanse dziecka przewożonego na podstawce spadają niemal do zera − alarmują eksperci.

Najlepszym wyborem jest fotelik samochodowy montowany tyłem do kierunku jazdy. Na rynku są dostępne foteliki montowane tyłem dla dzieci aż do ukończenia 4. roku życia. W razie wypadku na kręgosłup dziecka oddziałują siły pięciokrotnie niższe niż w tradycyjnym foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy.
 


Źródło: Kodeks drogowyDziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2017 r.

Zobacz też:

miś, przytulanka, samochód, pas
© Pascal Huot - Fotolia.com
Zakupy
Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców montujących foteliki samochodowe
Foteliki samochodowe są po to, aby dziecko w aucie było bezpieczne. Często o tym zapominamy podczas zakupów, kierując się ceną i wyglądem fotelika. O czym warto pamiętać kupując fotelik samochodowy? Jakie błędy popełniamy przy jego montażu?

Zamontowanie fotelika samochodowego dla dziecka w pojazdach osobowych jest prawnym wymogiem. Brak fotelika grozi mandatem w wysokości 150 zł (6 punktów karnych). Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym mówią, że dziecko mające poniżej 150 cm wzrostu musi być przewożone w specjalnym foteliku samochodowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na rynku nie ma dostępnych fotelików odpowiadających wadze dziecka lub w samochodzie podróżuje 3 dzieci i nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika. Często zapominamy, że wybór fotelika samochodowego  to nie wszystko. Żeby fotelik spełniał swoją funkcję i przewożenie dzieci było bezpieczne – należy go właściwie zamontować .  Jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy? O tym powinnaś pamiętać, montując fotelik samochodowy: • Wybierając fotelik weź pod uwagę wzrost i wagę dziecka . • Kupując fotelik sprawdź, czy pasuje do twojego samochodu. • Ustaw fotelik pod odpowiednim kątem . • Fotelik musi być stabilny. • Sprawdź, czy pasy bezpieczeństwa są prawidłowo zapięte . • Dwa razy się zastanów przed wyborem podstawki samochodowej.  Poznaj 7 sposobów na nudę w podróży . Fotelik dla noworodka i niemowlaka: o czym pamiętać? Na rynku jest wiele rodzajów fotelików samochodowych. Ich dobór zależy od wagi dziecka. W fotelikach dla noworodków i niemowląt, o najniżej klasie wagowej – 0-13 kg – należy sprawdzić, czy głowa dziecka nie wystaje poza stelaż i jak ustawione są ramiona. Foteliki w tej klasie są montowane zawsze tyłem do kierunku jazdy . Noworodek i niemowlę ma jeszcze bardzo delikatny kręgosłup, któremu należy zapewnić odpowiednie podparcie. Podczas wypadku siła nacisku w foteliku 0-13 kg jest rozłożona na całą powierzchnię pleców. Zmniejsza tym samym obciążenie szyi.    W przypadku fotelików dla...

fotelik tyłem do kierunku jazdy, fotelik dla dziecka, fotelik dla przedszkolaka, przewożenie dziecka w foteliku
Fotolia
Czas wolny
Fotelik tyłem czy przodem do kierunku jazdy - wyniki crash testów
Czeka cię wymiana fotelika? Chcesz, by dziecko mogło wreszcie siedzieć przodem do kierunku jazdy? Zanim wybierzesz się do sklepu, sprawdź, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Porównaj, jak bezpiecznie przewozi się dzieci w innych krajach i poznaj wyniki testów bezpieczeństwa.

W fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy w Europie - głównie w Skandynawii - od dawna wozi się nie tylko niemowlęta, ale i starsze dzieci (nawet do szóstego roku życia). Takie rozwiązanie uznaje się za najbezpieczniejsze. Amerykańska Akademia Pediatrii również zaleca, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to jest możliwe – minimum do drugiego roku życia lub dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagi lub wzrostu określanego dla fotelika. Foteliki do przewożenia w takim ustawieniu dzieci starszych niż niemowlęta można kupić także w Polsce. Zobacz, dlaczego warto rozważyć taki zakup. Dlaczego dziecko powinno jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy? To, że dziecko siedzi i pewnie trzyma głowę, nie znaczy, że w każdej sytuacji poradzi sobie z jej ciężarem. Głowa malucha w porównaniu z głową osoby dorosłej jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Mięśnie szyi utrzymują ją pionie, ale są jeszcze zbyt słabe, by stanowić dla niej oparcie, gdy zadziałają siły przyspieszenia lub opóźnienia (np. podczas hamowania lub przyspieszania samochodu).   Przy zderzeniu, które zawsze warto brać pod uwagę, bo to właśnie przed nim fotelik ma chronić dziecko, maluch nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy. Skutkiem tego są urazy lub złamania kręgu szyjnego . Fotelik samochodowy dla niemowlaka - sprawdź opinie! Skąd wiadomo, że fotelik ustawiony tyłem to lepsze rozwiązanie? Foteliki poddawane są tzw. crash testom , czyli kontrolowanym wypadkom z użyciem fantomów przypominających ciało dziecka. Przeprowadzają je niezależne organizacje konsumenckie, np. w Niemczech ADAC, w Wielkiej Brytanii AA TRUST czy OEAMTC w Austrii. Wynika z nich, że podczas zderzenia w foteliku montowanym przodem obciążenie mięśni szyi jest pięć razy większe niż kiedy dziecko siedzi w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy . Dane...

jaki fotelik samochodowy kupić
Adobe Stock
Czas wolny
Jaki fotelik samochodowy kupić: jak dobrać go do wieku i wzrostu dziecka [RANKING]
Fotelik samochodowy to jeden z podstawowych zakupów jeszcze przed narodzinami dziecka. Rodzice mają jednak często dylemat: jaki fotelik samochodowy wybrać, by był bezpieczny. Wybierając fotelik, trzeba dopasować go do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Warto wcześniej sprawdzić wyniki w testach zderzeniowych i ranking fotelików do wożenia dzieci tyłem i przodem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy jest niezbędny do momentu, w którym dziecko uzyska 150 cm wzrostu, a pierwszą podróż fotelikiem noworodek odbędzie już ze szpitala do domu. Fotelik samochodowy jest po to, by dziecko było bezpieczne i czuło się komfortowo. Nie wolno zastępować fotelików podstawkami czy adapterami do pasów. Jaki fotelik samochodowy wybrać? Sprawdziliśmy popularne marki i modele fotelików samochodowych. Spis treści: Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe Jaki fotelik samochodowy wybrać: na co zwrócić uwagę w sklepie Jaki fotelik samochodowy kupić: homologacja i testy zderzeniowe Jaki fotelik samochodowy kupić: nowy czy używany Kiedy kupić nowy fotelik samochodowy Jak zamontować fotelik samochodowy Jaki fotelik samochodowy kupić: przodem czy tyłem do kierunku jazdy Ranking fotelików samochodowych Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe Najważniejsze jest, by dobrać fotelik samochodowy do wagi, wzrostu i wieku dziecka, w innym wypadku nie spełni on swojej funkcji w razie kolizji. Wyróżniamy pięć kategorii wagowych fotelików: Fotelik samochodowy dla niemowlaka: grupa 0 (0-10 kg) i grupa 0+ (0-13kg) – fotelik dla niemowląt montowany tyłem do kierunku jazdy, często nazywany także nosidełkiem, można go zazwyczaj kupić w większych zestawach z wózkiem, do którego można go podpiąć. Fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy, zawiera pałąk, który służy nie tylko do przenoszenia fotelika, ale także dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku. Fotelik samochodowy dla dzieci: grupa I (9-18 kg) – tzw. następny fotelik dla dzieci w wieku od roku do około 3-4 lat, w tej grupie można dostać foteliki montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Foteliki samochodowe dla dzieci: grupa II (15-26 kg) i III (22-36 kg)  – foteliki z grupy 2...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj