przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
Adobe Stock
Pielęgnacja

Dziecko na przednim siedzeniu: od kiedy i w czym? [KODEKS DROGOWY]

Dziecko na przednim siedzeniu samochodu – to wydaje się bardzo atrakcyjne dla rodziców i dla dzieci. Ale może zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Przepisy kodeksu drogowego jasno precyzują zasady przewożenia dziecka z przodu auta. Dziecko w foteliku (a tym bardziej na podkładce!) na przednim siedzeniu to spore ryzyko.

Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest bardzo popularne – kierujący autem rodzice nie mają problemu, by widzieć, co dzieje się u dziecka, a maluchy lubią siedzieć blisko mamy lub taty. Eksperci jednak są zdania, że dziecko na przednim siedzeniu samochodu nie jest bezpieczne.

Według raportu Britax State of Safety* aż 45 proc. rodziców przyznaje, że nie nadąża za aktualnymi przepisami dotyczącymi wożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Warto zatem przypomnieć, co mówi kodeks drogowy mówi o przewożeniu dziecka na przednim siedzeniu. Od kiedy (i czy w ogóle) można tak wozić dziecko?

Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? [WIDEO]

Dziecko na przednim siedzeniu: co mówi kodeks drogowy?

Polski kodeks drogowy pozwala przewozić dzieci w certyfikowanych fotelikach na przednim siedzeniu – zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest jednak jeden warunek: jeśli dziecko siedzi w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, zgodnie z obowiązującymi przepisami o przewożeniu dzieci, w samochodzie musi być wyłączona poduszka powietrzna.

Przepisy regulują też, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku. Dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, nie można przewozić na przednim siedzeniu auta bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego dla dzieci.

Dziecko na przednim siedzeniu a poduszka powietrzna

Jeśli wozisz dziecko z przodu samochodu, ryzyko wiąże się nie z samą jazdą, ale z koniecznością wyłączania poduszek powietrznych. Pamiętanie o tym to dla rodziców dodatkowy kłopot. Gdy wkładamy fotelik do auta, łatwo można zapomnieć o wyłączeniu poduszki (podróżom z dzieckiem zwykle towarzyszy spore zamieszanie). Równie łatwo może wylecieć nam z głowy jej włączenie, kiedy jedziemy bez dziecka. Z tego względu w USA zabroniono wyposażania samochodów w manualne przełączniki poduszki powietrznej i przewożenia dzieci na przednim siedzeniu. Jedna z europejskich norm bezpieczeństwa (ECE16) również dopuszcza możliwość wożenia dziecka na przednim siedzeniu tylko wtedy, gdy auto ma automatyczny czujnik wykrywania fotelika.

 
 

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Dlaczego trzeba wyłączyć poduszkę powietrzną, gdy dziecko jedzie w foteliku na przednim siedzeniu?

Choć poduszka powietrzna służy ratowaniu życia w trakcie wypadku, dla dziecka przewożonego na przednim siedzeniu może być śmiertelnym zagrożeniem. Podczas zderzenia wybucha z prędkością 300 km/h. Gdy dziecko podróżuje na przednim siedzeniu w foteliku tyłem do kierunku jazdy, tak silne uderzenie może skończyć się poważnymi urazami głowy, kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Ich skutkiem może być nawet śmierć.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Wakacje z dzieckiem? Zobaczysz, będzie super!


Jeśli musisz przewieźć dziecko w foteliku przodem do kierunku jazdy, ze względu na poduszkę powietrzną również musisz zachować szczególną ostrożność. Maksymalnie odsuń fotel pasażera do tyłu, aby dziecko znajdowało się jak najdalej od poduszki, lub ją wyłącz.

Jeśli na przednim siedzeniu przypinasz fotelik tyłem lub przodem do kierunku jazdy, wyłącz poduszkę powietrzną. Nawet jeśli poduszka wystrzela z daleka, jej siła może połamać malutkiemu dziecku nóżki. Lepszym rozwiązaniem podczas podróży z dzieckiem jest wożenie go na tylnym siedzeniu.

Pomocne w zorganizowaniu czasu dziecku jadącemu z tyłu są np. organizery na fotel samochodowy z miejscem na tablet:

 

Ważne! Wożenie dziecka w samochodzie na podkładce, czy to z przodu, czy z tyłu samochodu, nigdy nie jest bezpieczne!

Dziecko na przednim czy na tylnym siedzeniu: gdzie przewozić dziecko w samochodzie?

Najlepiej przewozić dziecko na środku tylnej kanapy. To miejsce eksperci uznają za najbardziej bezpieczne. Można tak przewozić dziecko, gdy samochód jest wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX. Jeśli twoje auto nie ma takich opcji, dla dziecka wybierz miejsce za siedzeniem pasażera. Rodzicom często wydaje się, że najbezpieczniej jest za siedzeniem kierowcy. To mylny pogląd. Ze statystyk wynika, że częściej dochodzi do uderzeń bocznych w lewą stronę pojazdu.

Zaletą przewożenia dziecka po prawej stronie tylnej kanapy, poza bezpieczeństwem, jest również lepszy kontakt wzrokowy (oczywiście podczas zatrzymania pojazdu na czerwonym świetle, bo w trakcie jazdy kierowca nie powinien się odwracać). Skorzystaj np. ze specjalnego lusterka wstecznego do obserwacji dziecka.

 

Dziecko na przednim siedzeniu w busie

W busie obowiązują takie same zasady przewożenia dzieci, jak w zwykłym aucie. Unikaj sadzania dziecka z przodu, a jeśli to niemożliwe, wyłącz poduszkę powietrzną. Pamiętaj, że podczas przewożenia dziecka na przednim siedzeniu busa, ciężarówki czy samochodu dostawczego fotelik samochodowy również jest obowiązkowy!

Uwaga, w autobusie i w autokarze nie trzeba mieć fotelika, ale jeśli pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, masz prawny obowiązek zapiąć je dziecku.


* Ogólnoeuropejskie badanie postaw rodziców wobec kwestii bezpieczeństwa dzieci w podróży

Zobacz też:

fotelik samochodowy
Adobe Stock
Zakupy
Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? [WIDEO]
Żeby dobrze zapiąć dziecko w foteliku samochodowym, trzeba odpowiednio napiąć i ustawić pasy. Można to sprawdzić „testem szczypnięcia”. Gdy dziecko będzie źle zapięte, nawet najlepszy fotelik samochodowy nie ochroni go podczas wypadku – dlatego tak ważne jest odpowiednie wykonywanie tej czynności i upewnienie się, że zarówno pasy biodrowe, jak i te na ramionach były odpowiednio zapięte.

Prawidłowe zapinanie pasów w foteliku samochodowym jest równie ważne dla bezpieczeństwa dziecka w podróży, co odpowiedni montaż fotelika. Jeśli dziecko będzie źle zapięte w foteliku, nawet najlepszy fotelik samochodowy nie ochroni dziecka podczas wypadku. Pasy muszą być dobrze napięte, zagłówek na odpowiedniej wysokości. Obejrzyj film i zobacz czy dobrze zapinasz pasy w foteliku samochodowym swojej pociechy. Jak zapinać dziecko w foteliku samochodwym? Instrukcja zapinania pasów  Aby zapinanie dziecka w foteliku  pasami było właściwe, stosuj się do tych zasad: odepnij pasy w foteliku i maksymalnie je wyciągnij . Niektóre foteliki wyposażone są w automatyczną blokadę pasów; wkładając dziecko do fotelika, ustal optymalną wysokość pasów i zagłówka. Pasy w foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy powinny być ustawione równo z barkiem dziecka lub nieco powyżej barku, tak żeby dziecko nie było wciskane w fotelik podczas zderzenia czołowego. po włożeniu dziecka do prawidłowo zamontowanego fotelika zepnij pasy razem, włóż je w zamek i napnij pas barkowy; po delikatnym napięciu pasu barkowego ściągnij mocno pasy biodrowe , ciągnąc za pasy barkowe i wyciągnij jeszcze raz pas barkowy. Kiedy pasy będą już napięte, sprawdź testem "szczypnięcia" , czy są napięte odpowiednio. W tym celu włóż palec pod pas, między pas barkowy a klatkę piersiową dziecka, i spróbuj pozostałymi palcami uszczypnąć pas. Jeśli uda ci się to zrobić, to znaczy, że pas jest jeszcze za luźny. Aby uniknąć tego częstego błędu przy zapinaniu dziecka w foteliku , dociągnij pas mocniej i jeszcze raz sprawdź. Jeśli będzie się wyślizgiwał z palców, oznacza to, że jest już odpowiednio napięty , a dziecko jest prawidłowo zapięte w foteliku. Pamiętaj, żeby zawsze zdejmować dziecku kurtkę w foteliku ! W przeciwnym razie pasy nie...

jaki fotelik samochodowy kupić
Adobe Stock
Czas wolny
Jaki fotelik samochodowy kupić: jak dobrać go do wieku i wzrostu dziecka [RANKING]
Fotelik samochodowy to jeden z podstawowych zakupów jeszcze przed narodzinami dziecka. Rodzice mają jednak często dylemat: jaki fotelik samochodowy wybrać, by był bezpieczny. Wybierając fotelik, trzeba dopasować go do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Warto wcześniej sprawdzić wyniki w testach zderzeniowych i ranking fotelików do wożenia dzieci tyłem i przodem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy jest niezbędny do momentu, w którym dziecko uzyska 150 cm wzrostu, a pierwszą podróż fotelikiem noworodek odbędzie już ze szpitala do domu. Fotelik samochodowy jest po to, by dziecko było bezpieczne i czuło się komfortowo. Nie wolno zastępować fotelików podstawkami czy adapterami do pasów. Jaki fotelik samochodowy wybrać? Sprawdziliśmy popularne marki i modele fotelików samochodowych. Spis treści: Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe Jaki fotelik samochodowy wybrać: na co zwrócić uwagę w sklepie Jaki fotelik samochodowy kupić: homologacja i testy zderzeniowe Jaki fotelik samochodowy kupić: nowy czy używany Kiedy kupić nowy fotelik samochodowy Jak zamontować fotelik samochodowy Jaki fotelik samochodowy kupić: przodem czy tyłem do kierunku jazdy Ranking fotelików samochodowych Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe Najważniejsze jest, by dobrać fotelik samochodowy do wagi, wzrostu i wieku dziecka, w innym wypadku nie spełni on swojej funkcji w razie kolizji. Wyróżniamy pięć kategorii wagowych fotelików: Fotelik samochodowy dla niemowlaka: grupa 0 (0-10 kg) i grupa 0+ (0-13kg) – fotelik dla niemowląt montowany tyłem do kierunku jazdy, często nazywany także nosidełkiem, można go zazwyczaj kupić w większych zestawach z wózkiem, do którego można go podpiąć. Fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy, zawiera pałąk, który służy nie tylko do przenoszenia fotelika, ale także dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku. Fotelik samochodowy dla dzieci: grupa I (9-18 kg) – tzw. następny fotelik dla dzieci w wieku od roku do około 3-4 lat, w tej grupie można dostać foteliki montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Foteliki samochodowe dla dzieci: grupa II (15-26 kg) i III (22-36 kg)  – foteliki z grupy 2...

Olga Frycz zaatakowana przez internautki
Instagram/tojafrycz
Aktualności
Internetowe matki RZUCIŁY SIĘ na Olgę Frycz! „Źle zapięłam swojego BOMBELKA w foteliku”
Olga Frycz, która 2 lata temu została mamą Helenki, często dzieli się na Instagramie swoimi macierzyńskimi przygodami. Teraz podzieliła się jednak historią, kiedy padła ofiarą nagonki ze strony internautek.

Olga Frycz prowadzi na Instagramie aż dwa konta - jedno przeznaczone jest wyłącznie do treści parentingowych. Kilka dni temu gwiazda opublikowała zdjęcie, na którym jest „najbardziej wkurzoną mamuśką na świecie”. O taką fotografię poprosiły ją fanki. Aktorka wyjaśniła też, w jakich okolicznościach zostało zrobione zdjęcie.  Olga Frycz o ataku internetowych matek „Byłam pięć dni po porodzie i zabrałam córkę w pierwszą podróż samochodem. Byłam taka dumna, że postanowiłam się tym podzielić na IG. Matki rzuciły się na mnie, że przecież źle zapięłam swojego BOMBELKA w foteliku. Miały rację. I to mnie najbardziej wkurzyło” – opowiedziała aktorka. Treści parentingowe budzą wiele emocji w przestrzeni internetowej. Warto jednak pamiętać o kulturze i życzliwości, nawet kiedy inne matki popełniają błędy.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Olga Frycz (@toja_mama) Źródło: Plotek, Instagram Zobacz też: Olga Frycz ZACHWYCONA ubrankami z Pepco: „Dla mnie HIT!” Olga Frycz o otwarciu żłobków: „Hela będzie stała pierwsza pod drzwiami" Olga Frycz poleca serię książeczek dla maluszków. Są świetne!

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj