Reklama

Dzięki rowerkom biegowym naukę jazdy mogą rozpocząć już dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Oczywiście początki z laufradem to bardziej chodzenie niż jazda, jest to jednak dobry wstęp do późniejszego "śmigania" na dwóch kółkach. Najczęściej jednak rodzice kupują dzieciom ich pierwszy pojazd w okolicach drugiego roku życia.

Reklama

Jak wybrać pierwszy rowerek biegowy?

Najważniejszą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie pierwszego pojazdu dla malucha, jest długość nóżek dziecka!
UWAGA – nie kupujmy laufrada znając jedynie wiek dziecka. Różnice rozwojowe wśród dzieci w tym samym przedziale wiekowym są ogromne! Nie kupujmy również rowerków na wyrost! Tak kupiony pojazd zamiast starczyć dziecku na dłużej może skutecznie zniechęcić dziecko do nauki jazdy, gdyż będzie za duży!

Jak przymierzyć go do dziecka?

  1. Zakładamy maluchowi buciki, w których zamierza rozpocząć swoja przygodę z nauką jazdy.
  2. Ustawiamy dziecko przy ścianie w lekkim rozkroku.
  3. Umieszczamy między nóżkami dziecka książeczkę dosuwając ją do kroku dziecka.
  4. Mierzymy odległość od podłogi do górnego grzbietu książki.
  5. Minimalna wysokość rowerka biegowego powinna być taka, jak wynik, który otrzymaliśmy przy pomiarze lub nieco mniejsza.
  6. Jeżeli kupujecie rowerek dla dziecka poniżej drugiego roku życia lepiej, aby siodełko było ok. 1- 2 cm poniżej krocza – taki maluch więcej chodzi z rowerkiem, dopiero w kolejnym etapie zacznie się odpychać.

Przy zakupie rowerków biegowych z pompowanymi kołami możemy nieco spuścić powietrze z kół, dzięki czemu obniżymy wysokość rowerka o ok. 1-2 cm.

Pamiętajmy, że dziecko "zaprzyjaźniające się" z rowerkiem biegowym musi mieć możliwość stania pełnymi stopami, a nie na czubkach palców!

Zobacz też: 8 najpopularniejszych modeli rowerków biegowych

Laufrad - drewniany czy metalowy?

Obecnie dostępne są 3 rodzaje materiałów, z których wykonane są rowerki biegowe: drewniane, metalowe i kompozytowe. Różnice w ich funkcjonalności nie są zbyt duże, za to w wyglądzie – ogromne.

Rowerki biegowe drewniane:

  • są lżejsze od metalowych, dzięki czemu dziecko łatwiej radzi sobie z jego obsługą,
  • ekologiczne, najczęściej wykonane ze sklejki brzozowej lub bukowej,
  • są odporne na wilgoć i wypaczenia,
  • mają ciekawy design, czasem stylizowane na motocykle, innym razm wyglądają, jak zabawki.

Rowerki biegowe metalowe:

  • najcięższe spośród rowerków biegowych – ich waga zależna jest od grubości ramy.

Laufrady kompozytowe:

  • najlżejsze spośród rowerków,
  • odporne na wilgoć i korozję.

Różnice między rowerkami z poszczególnych materiałów nie są aż tak wielkie, dlatego nie jest to aż tak istotna kwestia, jak np. posiadanie hamulca.

Pierwszy rowerek biegowy - sprawdź opinie!

[CMS_PAGE_BREAK]

Rowerek biegowy – z hamulcem czy bez?

Początki z laufadami wiążą się niejednokrotnie ze zdartymi bucikami, dlaczego? Niezależnie, czy rowerek posiada hamulec, czy też nie, dziecko rozpoczynające przygodę z rowerkiem hamuje nogami. Koordynacja kilku czynności naraz, takich jak:

  • jazda,
  • utrzymanie równowagi,
  • obserwacja otoczenia,
  • hamowanie rączką,

może być zbyt trudne dla dwulatka. Pamiętajmy jednak, że jeżeli dziecko zapozna się z hamulcem ręcznym już na etapie rowerka biegowego, będzie mu łatwiej podczas przyszłej jazdy na zwykłym rowerze. Tak więc obecność hamulca nie jest konieczna w początkach jazdy na laufradzie, ale z może przydać się za jakiś czas, zwłaszcza, gdy dziecko zacznie rozwijać większe prędkości, a hamulec umożliwi mu skrócenie drogi hamowania.

Koła pompowane czy piankowe?

Opony piankowe:
Zalety:

  • są lżejsze,
  • nie przebijają się,
  • nie trzeba ich pompować.

Wady:

  • mają mniejszą przyczepność,
  • gorzej tłumią wstrząsy, drgania,
  • łatwiej wpadają w poślizg.

Wybór tego typu opon sugerujemy dla dwulatków, które nie rozwijają jeszcze zbyt dużych prędkości, a waga odgrywa dla nich duże znaczenie.

Opony pompowane:
Zalety:

  • możemy regulować wysokość roweru i prędkość spuszczając nieco powietrze z kół,
  • mają lepszą przyczepność i lepiej sprawdzają się na nierównych terenach,
  • dobrze tłumią drgania.

Wady:

  • są cięższe,
  • trzeba je pompować.

Dzieciom starszym zdecydowanie polecamy rowerki z pompowanymi oponami, które dzięki lepszej przyczepności będą bezpieczniejsze dla dziecka.

Kierownica skrętna czy z możliwością blokady?

Blokada skrętu kierownicy uniemożliwia niekontrolowany, raptowny skręt przedniego koła. Skręt może być ograniczony do 10-15 lub nawet do 45 stopni ( w niektórych rowerkach istnieje możliwość usuwania blokady).
Maluchom zaczynającym naukę jazdy proponujemy rowerki z blokadą ze względu na mniejszą wywrotność. Z wiekiem i postępami dziecka blokada może przeszkadzać, stać się ograniczeniem, a nawet być niebezpieczna, gdy dziecko w momencie upadku nie może odkręcić kierownicy i się na nią nadziać.

Właściwe dobranie rowerka do dziecka ułatwi mu naukę jazdy, dzięki czemu nasz maluch chętnie i z radością będzie odkrywał świat ze swoim laufradem.
Watro zabrać dziecko ze sobą do sklepu i przymierzyć do rowerka. Pamiętajmy, że rowery biegowe muszą posiadać oznaczenie CE. Przed pierwszą drogową przygodą zaopatrzmy dziecko w kask i ochraniacze! Dokupmy zabawne elementy odblaskowe, które nasz maluch sam może doczepić do rowerka bądź kasku.

Co dla Was było najważniejsze przy wyborze pojazdu dla swojego malucha? - zobacz, jakie wybrały rowerki polecają mamy z forum babyonline.pl

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama