dziecko na rowerze
Fotolia
Zakupy

Na co zwrócić uwagę, kupując rower dla dziecka?

Odpowiednie zabezpieczenia regulacji siodełka czy osłony na łańcuch – czy wiesz na co jeszcze zwrócić uwagę kupując dziecku rower? Zobacz infografikę.

Inspekcja Handlowa skontrolowała rowery dla najmłodszych. Celem była ocena bezpieczeństwa m.in. rowerów dziecięcych oraz usunięcie z rynku produktów niebezpiecznych. Działania Inspekcji Handlowej objęły 65 przedsiębiorców - u 29 z nich wykryto nieprawidłowości. Kontrola została przeprowadzona w ośmiu województwach i dotyczyła głównie sklepów detalicznych i wielkopowierzchniowych. 

Co wykryli inspektorzy?

Inspektorzy sprawdzili 280 partii produktów dla dzieci. Wątpliwości wzbudziło 28 proc. Wady konstrukcyjne, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dotyczyły 9 proc. rowerów. Problemem w rowerach dziecięcych były:

  • ostre krawędzie elementów mocujących
  • zastosowanie mechanizmów, które umożliwiają regulację bez użycia narzędzi (np. siodełka dziecięce powinny być mocowane za pomocą śruby)
  • nieprawidłowe funkcjonowanie części ruchomych roweru (np. brak swobodnego skrętu kierownicą w obie strony o co najmniej 60 stopni). 

Zobacz też: Z dziećmi na rowery - porady policjanta

Czy rowerki były dobrze oznakowane?

23 proc. skontrolowanych produktów było źle oznakowanych. Przewinienia przedsiębiorców to niepełne informacje w instrukcji użytkowania oraz brak oznaczeń lub ostrzeżeń na produkcie. Pozytywne jest jednak to, że w porównaniu do poprzednich lat przedsiębiorcy lepiej radzą sobie ze znakowaniem rowerów i odpowiednią informacją.

Pamiętaj, że zawsze w razie wątpliwości, co do bezpieczeństwa czy jakości produktu, możesz skontaktować się z Inspekcją Handlową lub  Departamentem Nadzoru Rynku UOKiK.

Na podstawie: materiały UOKiK

rower dla dziecka infografika
mat. pras.

Jak prawidłowo zapinać dziecko w foteliku samochodowym? Czy tym mocniej, im mocniej je kochasz?

31-miesięczne dziecko na rowerze
Panthermedia
Rozwój dziecka
Pierwszy rowerek dziecka
Gdy dziecko nauczy się chodzić, pora, by nauczyło się jeździć. Świat podziwiany z rowerowego siodełka nabiera zupełnie nowego wymiaru.

  Kask dla dziecka potrzebny od zaraz Razem z rowerkiem kup dziecku kask. To najlepsza ochrona przed urazami głowy, które zdarzają się także początkującym rowerzystom. Aby kask dobrze chronił malca, musi być precyzyjnie dobrany (ani za duży, ani za ciasny). Powinien przylegać do głowy na całej powierzchni i mieć dobrze naciągnięte paski.     Oswajanie dziecka z przepisami drogowymi Cała uwaga jest teraz skupiona na nauce jeżdżenia, ale przy okazji możesz też podpowiadać dziecku, jak jeździć bezpiecznie . Ucz je, by nie patrzyło cały czas tylko na pedały albo prosto przed siebie, ale także by zwracało uwagę, co dzieje się z boku (także słuchało). Podpowiadaj, by jeździło z prawej strony parkowej alejki lub osiedlowej uliczki i z daleka od zaparkowanych samochodów. Nie tylko w trosce o cudze auta – małego rowerzystę trudniej dostrzec, więc nagłe otwarcie drzwi może być dla niego niebezpieczne.     Zanim kupisz dziecku pierwszy rowerek Zwróć uwagę na: Wielkość roweru. Najważniejsza zasada jest taka, że rower powinien być dostosowany do wzrostu dziecka, a nie do jego wieku. Maluchy rozwijają się w różnym tempie, dlatego nie można jednoznacznie określić, jakiej wielkości sprzęt będzie dla nich odpowiedni na danym etapie rozwoju. Rozmiar kół. Do niego dostosowany jest również rozmiar ramy – im większe koło, tym większa jest rama. Giant ma np. w swojej ofercie rowery z kołami 12- i 16-calowymi dla dzieci w wieku 2–4 lata i dla maluchów 4–6-letnich. Ale wiek podany jest tylko orientacyjnie, bo to wzrost małego rowerzysty jest decydujący. Wypróbowanie roweru przez dziecko w sklepie. Maluch powinien usiąść na rowerze i sprawdzić, czy jest w stanie utrzymać nad nim kontrolę. Musi swobodnie sięgać stopami podłoża, by zachować równowagę. Z łatwością powinien także dosięgać...

Jedzenie w przedszkolu
Fotolia
Aktualności
Tańsze zamienniki i przeterminowana żywność! Czym karmią dzieci w przedszkolach?
Inspekcja Handlowa sprawdziła 83 firmy cateringowe, które przygotowują posiłki między innymi dla żłobków, przedszkoli oraz szpitali. Kontrolerzy wykryli nieprawidłowości u ponad 70 proc. przedsiębiorców!

Jeśli wydaje nam się, że mamy kontrolę nad tym, co jedzą nasze dzieci w żłobkach lub przedszkolach, to jesteśmy w błędzie. Okazuje się bowiem, że kontrolerzy jakości znaleźli przeterminowane produkty w magazynach firm cateringowych, które dostarczają żywność między innymi do placówek wychowawczych. Co więcej na tym się nie kończy. " Firmy wykorzystują przeterminowane produkty, stosują tańsze zamienniki pełnowartościowych produktów (np. deserki na bazie mleka zamiast jogurtów), przygotowują za małe porcje i nie podają informacji o alergenach" – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co jedzą nasze dzieci w przedszkolu? Wykryto, że zamiast masła, kakao oraz jogurtów dzieci dostają napoje instant o smaku kakaowym oraz tańsze zamienniki jogurtów. Co więcej, otrzymują też mniejsze porcje niż te, deklarowane przez firmy. Zamiast 250-gramowej porcji naleśników dzieci otrzymały porcję ważącą 119 gramów. Kontrolerzy znaleźli w magazynach firm cateringowych produkty przeterminowane: twaróg śmietankowy – o 6 dni, mięso drobiowe – o 11 dni, szynkę wyborową – o 12 dni, kaszę manną BIO – o 35 dni, koncentrat mąki niskobiałkowej – o 173 dni – informuje UOKiK. "Resztki żywności przechowywano w brudnych zamrażarkach, w jednej w otwartym worku na śmieci bez żadnych oznaczeń były skrawki mięsa i wędlin oraz krupnioki" – czytamy w raporcie. W trakcie kontroli w różnych firmach Inspekcja Handlowa wykryła między innymi 8,786 kg wędzonki boczkowej – przeterminowanej o 7 dni, 6,60 kg szynki wyborowej – przeterminowanej o 12 dni, koncentrat mąki niskobiałkowej – przeterminowany o 173 dni, cukier waniliowy przeterminowany aż o 144 dni i przyprawę do grilla o 52 dni. Kontrolerzy natknęli się również na mięso z kurczaka, które było przeterminowane aż o 11 dni . Warunki, w jakich...

Ubrania niebezpieczne dla zdrowia dziecka
AdobeStock
Aktualności
UWAGA: ponad 1/3 ubrań dla dzieci zagraża ich życiu - twierdzi UOKiK!
Wynik kontroli Inspekcji Handlowej jest zatrważający – prawie 40 proc. ubrań dla dzieci, które możemy kupić w polskich sklepach, nie spełnia norm bezpieczeństwa. Na szczycie listy dziecięcych ubrań zagrażających zdrowiu lub życiu znalazły się bluzy z kapturem.

Kontrolę przeprowadziła Inspekcja Handlowa  na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w IV kwartale 2017 roku. Chodziło o sprawdzenie, czy ubrania dla dzieci są bezpieczne. Wszystko przez sznurki Pod lupę wzięto 330 partii różnych ubrań dla dzieci , z czego zakwestionowano ponad 38 proc. odzieży (126 partii). Powodem były głównie za długie sznurki przy ubraniach mogące zagrażać życiu lub zdrowiu dzieci. Były one niebezpieczne w 79 ubraniach (23,94 proc.). Pozostałe nieprawidłowości to głównie błędy w oznakowaniu, np. brak nazwy i adresu producenta. Sznurki w ubraniach, jeżeli są umieszczone przy szyi, mogą spowodować uduszenie malucha, dlatego są one zakazane w okolicy szyi, głowy oraz karku. Z kolei gdy są zbyt długie, mogą się o coś zaczepić i spowodować upadek dziecka. Niebezpieczne są także ozdoby, które małe dzieci mogą oderwać od tasiemki i się nimi zadławić. Kontrolerzy zapukali do drzwi 71 przedsiębiorców z całej Polski, w tym 60 sklepów. Większość z nich wybrano losowo, pozostałych - na podstawie wcześniejszych nieprawidłowości lub skarg. Na indeksie zakazanym umieszczono tunikę dla dziewczynek do 7 lat, mającą dekoracyjne sznurki dekoracyjne na wysokości kaptura. W bluzie dla dziewczynek do 7 lat, 25-centymetrowy sznurek w talii, był zakończony supłami zwisającymi poniżej ubrania. Tymczasem dozwolona długość w tym miejscu to 14 cm, a końce nie mogą mieć ozdób i muszą być zabezpieczone przed strzępieniem. Bluza dla starszych dzieci (7-14 lat) miała sznur dekoracyjny o długości 16 cm (dozwolone 7,5 cm) oraz 38-centymetrowe sznurki ściągające, wbrew przepisom wiszące poniżej ubrania. Jak informuje Urząd, większość przedsiębiorców dobrowolnie usunęła nieprawidłowości już podczas kontroli. UOKiK rozważa wszczęcie postępowań w przypadku 53 wadliwych produktów. To niedobra wiadomość także z tego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz