Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko na rowerze
Fotolia
Zakupy

Na co zwrócić uwagę, kupując rower dla dziecka?

Odpowiednie zabezpieczenia regulacji siodełka czy osłony na łańcuch – czy wiesz na co jeszcze zwrócić uwagę kupując dziecku rower? Zobacz infografikę.

Inspekcja Handlowa skontrolowała rowery dla najmłodszych. Celem była ocena bezpieczeństwa m.in. rowerów dziecięcych oraz usunięcie z rynku produktów niebezpiecznych. Działania Inspekcji Handlowej objęły 65 przedsiębiorców - u 29 z nich wykryto nieprawidłowości. Kontrola została przeprowadzona w ośmiu województwach i dotyczyła głównie sklepów detalicznych i wielkopowierzchniowych. 

Co wykryli inspektorzy?

Inspektorzy sprawdzili 280 partii produktów dla dzieci. Wątpliwości wzbudziło 28 proc. Wady konstrukcyjne, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dotyczyły 9 proc. rowerów. Problemem w rowerach dziecięcych były:

  • ostre krawędzie elementów mocujących
  • zastosowanie mechanizmów, które umożliwiają regulację bez użycia narzędzi (np. siodełka dziecięce powinny być mocowane za pomocą śruby)
  • nieprawidłowe funkcjonowanie części ruchomych roweru (np. brak swobodnego skrętu kierownicą w obie strony o co najmniej 60 stopni). 

Zobacz też: Z dziećmi na rowery - porady policjanta

Czy rowerki były dobrze oznakowane?

23 proc. skontrolowanych produktów było źle oznakowanych. Przewinienia przedsiębiorców to niepełne informacje w instrukcji użytkowania oraz brak oznaczeń lub ostrzeżeń na produkcie. Pozytywne jest jednak to, że w porównaniu do poprzednich lat przedsiębiorcy lepiej radzą sobie ze znakowaniem rowerów i odpowiednią informacją.

Pamiętaj, że zawsze w razie wątpliwości, co do bezpieczeństwa czy jakości produktu, możesz skontaktować się z Inspekcją Handlową lub  Departamentem Nadzoru Rynku UOKiK.

Na podstawie: materiały UOKiK

rower dla dziecka infografika
mat. pras.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci? Podpowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

31-miesięczne dziecko na rowerze
Panthermedia
Rozwój dziecka
Pierwszy rowerek dziecka
Gdy dziecko nauczy się chodzić, pora, by nauczyło się jeździć. Świat podziwiany z rowerowego siodełka nabiera zupełnie nowego wymiaru.

  Kask dla dziecka potrzebny od zaraz Razem z rowerkiem kup dziecku kask. To najlepsza ochrona przed urazami głowy, które zdarzają się także początkującym rowerzystom. Aby kask dobrze chronił malca, musi być precyzyjnie dobrany (ani za duży, ani za ciasny). Powinien przylegać do głowy na całej powierzchni i mieć dobrze naciągnięte paski.     Oswajanie dziecka z przepisami drogowymi Cała uwaga jest teraz skupiona na nauce jeżdżenia, ale przy okazji możesz też podpowiadać dziecku, jak jeździć bezpiecznie . Ucz je, by nie patrzyło cały czas tylko na pedały albo prosto przed siebie, ale także by zwracało uwagę, co dzieje się z boku (także słuchało). Podpowiadaj, by jeździło z prawej strony parkowej alejki lub osiedlowej uliczki i z daleka od zaparkowanych samochodów. Nie tylko w trosce o cudze auta – małego rowerzystę trudniej dostrzec, więc nagłe otwarcie drzwi może być dla niego niebezpieczne.     Zanim kupisz dziecku pierwszy rowerek Zwróć uwagę na: Wielkość roweru. Najważniejsza zasada jest taka, że rower powinien być dostosowany do wzrostu dziecka, a nie do jego wieku. Maluchy rozwijają się w różnym tempie, dlatego nie można jednoznacznie określić, jakiej wielkości sprzęt będzie dla nich odpowiedni na danym etapie rozwoju. Rozmiar kół. Do niego dostosowany jest również rozmiar ramy – im większe koło, tym większa jest rama. Giant ma np. w swojej ofercie rowery z kołami 12- i 16-calowymi dla dzieci w wieku 2–4 lata i dla maluchów 4–6-letnich. Ale wiek podany jest tylko orientacyjnie, bo to wzrost małego rowerzysty jest decydujący. Wypróbowanie roweru przez dziecko w sklepie. Maluch powinien usiąść na rowerze i sprawdzić, czy jest w stanie utrzymać nad nim kontrolę. Musi swobodnie sięgać stopami podłoża, by zachować równowagę. Z łatwością powinien także dosięgać...

Jedzenie w przedszkolu
Fotolia
Aktualności
Tańsze zamienniki i przeterminowana żywność! Czym karmią dzieci w przedszkolach?
Inspekcja Handlowa sprawdziła 83 firmy cateringowe, które przygotowują posiłki między innymi dla żłobków, przedszkoli oraz szpitali. Kontrolerzy wykryli nieprawidłowości u ponad 70 proc. przedsiębiorców!

Jeśli wydaje nam się, że mamy kontrolę nad tym, co jedzą nasze dzieci w żłobkach lub przedszkolach, to jesteśmy w błędzie. Okazuje się bowiem, że kontrolerzy jakości znaleźli przeterminowane produkty w magazynach firm cateringowych, które dostarczają żywność między innymi do placówek wychowawczych. Co więcej na tym się nie kończy. " Firmy wykorzystują przeterminowane produkty, stosują tańsze zamienniki pełnowartościowych produktów (np. deserki na bazie mleka zamiast jogurtów), przygotowują za małe porcje i nie podają informacji o alergenach" – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Co jedzą nasze dzieci w przedszkolu? Wykryto, że zamiast masła, kakao oraz jogurtów dzieci dostają napoje instant o smaku kakaowym oraz tańsze zamienniki jogurtów. Co więcej, otrzymują też mniejsze porcje niż te, deklarowane przez firmy. Zamiast 250-gramowej porcji naleśników dzieci otrzymały porcję ważącą 119 gramów. Kontrolerzy znaleźli w magazynach firm cateringowych produkty przeterminowane: twaróg śmietankowy – o 6 dni, mięso drobiowe – o 11 dni, szynkę wyborową – o 12 dni, kaszę manną BIO – o 35 dni, koncentrat mąki niskobiałkowej – o 173 dni – informuje UOKiK. "Resztki żywności przechowywano w brudnych zamrażarkach, w jednej w otwartym worku na śmieci bez żadnych oznaczeń były skrawki mięsa i wędlin oraz krupnioki" – czytamy w raporcie. W trakcie kontroli w różnych firmach Inspekcja Handlowa wykryła między innymi 8,786 kg wędzonki boczkowej – przeterminowanej o 7 dni, 6,60 kg szynki wyborowej – przeterminowanej o 12 dni, koncentrat mąki niskobiałkowej – przeterminowany o 173 dni, cukier waniliowy przeterminowany aż o 144 dni i przyprawę do grilla o 52 dni. Kontrolerzy natknęli się również na mięso z kurczaka, które było przeterminowane aż o 11 dni . Warunki, w jakich...

Ubrania niebezpieczne dla zdrowia dziecka
AdobeStock
Aktualności
UWAGA: ponad 1/3 ubrań dla dzieci zagraża ich życiu - twierdzi UOKiK!
Wynik kontroli Inspekcji Handlowej jest zatrważający – prawie 40 proc. ubrań dla dzieci, które możemy kupić w polskich sklepach, nie spełnia norm bezpieczeństwa. Na szczycie listy dziecięcych ubrań zagrażających zdrowiu lub życiu znalazły się bluzy z kapturem.

Kontrolę przeprowadziła Inspekcja Handlowa  na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w IV kwartale 2017 roku. Chodziło o sprawdzenie, czy ubrania dla dzieci są bezpieczne. Wszystko przez sznurki Pod lupę wzięto 330 partii różnych ubrań dla dzieci , z czego zakwestionowano ponad 38 proc. odzieży (126 partii). Powodem były głównie za długie sznurki przy ubraniach mogące zagrażać życiu lub zdrowiu dzieci. Były one niebezpieczne w 79 ubraniach (23,94 proc.). Pozostałe nieprawidłowości to głównie błędy w oznakowaniu, np. brak nazwy i adresu producenta. Sznurki w ubraniach, jeżeli są umieszczone przy szyi, mogą spowodować uduszenie malucha, dlatego są one zakazane w okolicy szyi, głowy oraz karku. Z kolei gdy są zbyt długie, mogą się o coś zaczepić i spowodować upadek dziecka. Niebezpieczne są także ozdoby, które małe dzieci mogą oderwać od tasiemki i się nimi zadławić. Kontrolerzy zapukali do drzwi 71 przedsiębiorców z całej Polski, w tym 60 sklepów. Większość z nich wybrano losowo, pozostałych - na podstawie wcześniejszych nieprawidłowości lub skarg. Na indeksie zakazanym umieszczono tunikę dla dziewczynek do 7 lat, mającą dekoracyjne sznurki dekoracyjne na wysokości kaptura. W bluzie dla dziewczynek do 7 lat, 25-centymetrowy sznurek w talii, był zakończony supłami zwisającymi poniżej ubrania. Tymczasem dozwolona długość w tym miejscu to 14 cm, a końce nie mogą mieć ozdób i muszą być zabezpieczone przed strzępieniem. Bluza dla starszych dzieci (7-14 lat) miała sznur dekoracyjny o długości 16 cm (dozwolone 7,5 cm) oraz 38-centymetrowe sznurki ściągające, wbrew przepisom wiszące poniżej ubrania. Jak informuje Urząd, większość przedsiębiorców dobrowolnie usunęła nieprawidłowości już podczas kontroli. UOKiK rozważa wszczęcie postępowań w przypadku 53 wadliwych produktów. To niedobra wiadomość także z tego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz