Reklama

Plecak szkolny i tornister do pierwszej klasy znacznie się od siebie różnią. Plecak nie zawsze ma usztywniony tył, a jedynie miękką wkładkę, przez co może nadmiernie obciążać plecy dziecka. Tornister z kolei ma ramowy kształt i sztywne plecy, niestety, często jest też dość ciężki. Niektóre tornistry są dodatkowo wyposażone w kółka, dzięki czemu kilkulatek może je ciągnąć po ziemi, zamiast dźwigać na plecach. Który z tych modeli plecaka jest najzdrowszy dla postawy dziecka?

Reklama

Plecak czy tornister: co wybrać?

Zarówno tornistry, jak i plecaki dla dzieci mają swoje wady i zalety. Tornister pozwala łatwiej utrzymać porządek (zazwyczaj znajduje się w nim więcej przegródek), ale też waży więcej. Co najważniejsze, zwykle jest zdrowszy dla kręgosłupa pierwszoklasisty – posiada on bowiem usztywnienie „pleców”, dzięki któremu dziecko utrzymuje prawidłową postawę ciała. Plecak posłuży jednak na dłużej (tornister kupujemy na rok, najdłużej dwa lata, później dzieci zazwyczaj domagają się plecaka) i w sklepach znajdziemy ich większy wybór.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz plecak, czy tornister, zwróć szczególną uwagę na szelki. Niech będą szerokie (min. 5 cm), a jeszcze lepiej – grubo wyściełane w środku (wówczas nie będą wpijać się w ramiona dziecka). Szelki powinny być też regulowane na górze i na dole.

Plecak dla pierwszoklasisty: jaki wybrać?

Źle dobrany plecak może doprowadzić do groźnego skrzywienia kręgosłupa. Potwierdzają to liczne badania: uczeni z Granady, analizując sposób poruszania się dzieci z plecakami na plecach i na kółkach, doszli do wniosku, że obciążenie pleców plecakiem poważnie szkodzi postawie dziecka:

  • skraca długość kroku (dziecko spędza z plecakiem na ramionach więcej czasu);
  • powoduje nieustanne wyginanie się ciała, bo dziecko próbuje zrównoważyć ciężar noszony na plecach;
  • stałe obciąża biodra i miednicę (także wtedy, gdy dziecko stoi w miejscu).

Aby plecak szkolny dobrze spełniał swoje zadanie i nie przyczyniał się do powstania u dziecka skoliozy, wybierz taki, który ma usztywnione plecy, odpowiedni rozstaw szerokich szelek i dodatkowo pas biodrowy pomagający równomiernie rozłożyć ciężar. Pamiętaj, że nawet najlepszy plecak nie będzie służył dziecku, jeśli maluch przyzwyczai się do noszenia go na jednym ramieniu albo jeśli plecak będzie za ciężki.

Jeśli zastanawiasz się, jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać, pamiętaj o jeszcze jednym: plecak powinien podobać się twojemu dziecku! W końcu to ono będzie z nim każdego dnia chodzić do szkoły.

Wybieraj plecaki sprawdzonych marek:

Tornister do pierwszej klasy: jaki najlepszy?

Tornister to zdecydowanie lepszy wybór dla kręgosłupa dziecka. Istotna jest konstrukcja torby, a przede wszystkim sztywne i prawidłowo wyprofilowane plecy. Specjaliści przekonują, że najlepszy jest klasyczny tornister – model szerszy niż wyższy i rozciągający się bardziej wzdłuż ramion, a nie wzdłuż kręgosłupa.

Eksperci polecają też tornistry na kołkach. Z badań hiszpańskiej doktorantki Evy Orantes-Gonzalez z Uniwersytetu w Granadzie wynika, że ciągnięcie tornistra po ziemi powoduje wprawdzie wygięcie miednicy i bioder u dziecka, ale są to bardzo niewielkie zmiany. „W związku z brakiem obciążenia wymagana jest mniejsza adaptacja tułowia. Dzieje się tak dlatego, że postawa w trakcie ciągnięcia ciężaru bardziej przypomina tę, jaką mamy przy chodzeniu bez obciążenia” – pisze na łamach czasopisma „Gait&Posture” zespół dr Ornates-Gonzalez. Z drugiej strony tornister na kółkach może niebezpiecznie obciążać tylko jedną stronę ciała, jeśli dziecko będzie go podnosić, zamiast ciągnąć.

W sklepach znajdziesz nie tylko tornistry, ale także plecaki na kółkach. Ale uwaga! Nie we wszystkich polskich szkołach tornistry i plecaki na kółkach są dozwolone. Głównym argumentem przeciw takiemu rozwiązaniu jest sposób, w jaki dzieci najczęściej schodzą z takim tornistrem po schodach: ciągną go za sobą, zamiast podnieść w górę i znieść, a to może grozić wypadkiem.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama