Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zakupy

Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]

Czy kiedy jest smog, to lepiej nie wychodzić z domu, czy może kupić maseczkę przeciwsmogową? Zapytaliśmy dra Piotra Dąbrowieckiego, alergologa.

Zimą coraz częściej widzimy na ulicach ludzi w maseczkach antysmogowych. Faktycznie kiedy powietrze jest znacznie zanieczyszczone, a musimy wychodzić z domu, lepiej mieć przy sobie taką maseczkę. Dzięki niej do naszych płuc dostanie się znacznie mniej trujących substancji z powietrza. Czy taką maseczkę powinny zakładać nawet dzieci lub niemowlaki? Zapytaliśmy o to eksperta, dra Piotra Dąbrowieckiego.

Czy małe dzieci powinny nosić maseczki przeciwsmogowe?

Okazuje się, że małym dzieciom nie warto kupować maseczki. Dlaczego? „Dzieciom przedszkolnym i mniejszym maseczki mogą utrudniać oddychanie” – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. Kiedy powietrze jest zanieczyszczone, takie dzieci raczej powinny zostać w domu niż zakładać maseczki. Warto zatem obserwować dane na temat jakości powietrza i jeśli w danym dniu jest ono znacznie zanieczyszczone, nie wychodzić z dzieckiem nawet na krótki spacer. Skutki wdychania smogu mogą być bardzo szkodliwe dla jego zdrowia.

Kiedy przyda się maseczka przeciwsmogowa dla dziecka?

Jeśli mamy duże przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza, pięcio-, sześciokrotne – lepiej nie wychodźmy z małymi dziećmi na dwór. Starszym warto nabyć maseczkę, ale wcześniej zapytać o to, jaką. Najlepiej zasięgnąć w tej kwestii porady lekarza pediatry czy alergologa. Lekarz dobierze maskę w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Czyli: jeżeli maska, to odpowiednio dobrana przez lekarza.

Czy dorośli potrzebują maseczki przeciw smogowi?

Jeżeli musimy my dorośli lub starsze dzieci i młodzież wyjść na powietrze przy dużym zanieczyszczeniu, to lepiej robić to w maseczce. Szczególnie jeśli uprawiamy aktywność fizyczną, która powoduje, że głębiej oddychamy i wdychamy więcej powietrza. Jednak pamiętajmy, że warto, by dobrał ją lekarz – dodaje dr Dąbrowiecki. 


Zobacz też:  Rośliny, które oczyszczają powietrze

Aktualności
Dlaczego powstaje smog? – tłumaczy dr Dąbrowiecki [WIDEO]
Alergolog, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, opowiada o przyczynach smogu, skąd się bierze smog i czy rzeczywiście jest niebezpieczny dla każdego dziecka i dorosłego. Zobacz koniecznie nasz film, chyba będziesz nieco zaskoczona...

Od kilku lat zimą niezmiennie pojawia się temat smogu. Czym jest smog i co powoduje jego powstawanie? Wyjaśnia alergolog, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki . Co to jest smog? Smog jest to nieunikniona konsekwencja spalania paliw stałych : węgla, drewna. Spalanie to generuje od zawsze pewną ilość zanieczyszczeń – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog, internista. Czy smog łatwo się tworzy w naszym klimacie? I czy szkodzi każdemu, na równi ? Zobacz film!   Kiedy powstaje smog?  Smog powstaje, gdy pojawia się zjawisko inwersji , czyli kiedy: spaliny samochodów, zanieczyszczenia z kominów naszych domów i fabryk gromadzą się przy powierzchni Ziemi i nie mają swobodnego ujścia, nie rozchodzą się w powietrzu. Warstwa ciepłego powietrza unosząca się nad smogiem uniemożliwia rozwianie powietrza zanieczyszczonego (potencjału smogotwórczego).  Kiedy poziom smogu jest niebezpieczny?  Poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest szczegółowo badany. Jeśli normy jakości powietrza zostają przekroczone kilkukrotnie, wówczas powinno się za wszelką cenę unikać wychodzenia z domu, a jeśli już jest taka konieczność, zakładać maseczkę przeciwsmogową . Mgła i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu mogą doprowadzić do tego, że wzrost zanieczyszczenia jest trudny do zatrzymania. Wtedy należy starać się unikać spacerów na dworze . Smog może być szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, osób starszych lub chorych na astmę lub choroby układu oddechowego i choroby krążenia. Te grupy nie powinny lekceważyć zagrożenia wynikającego z wdychania smogu.   Zobacz też:   Mamy przeciwko smogowi – świetna akcja #ZłapaćOddech

Smog może być przyczyną niepłodności
Fotolia
Aktualności
O tym się nie mówi: smog może być przyczyną niepłodności!
Smog unoszący się nad miastem ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że zanieczyszczenia powietrza mogą wpływać na naszą płodność. Sprawdź dlaczego!

Pisaliśmy o negatywnym wpływie smogu na ciężarne. Okazuje się, że długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem nie tylko niekorzystnie wpływa na przyszłe mamy i ich dzieci, ale może być również przyczyną niepłodności. Smog przyczyną niepłodności Szanghaj jest najludniejszym i jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata. "Eksperci mówią wręcz o kryzysie dzietności wynikającym z rekordowo złych parametrów nasienia wśród jego mieszkańców. Po szczegółowej analizie okazało się, że tylko 1/3 plemników dostępnych w miejscowych bankach nasienia spełnia standardowe normy Światowej Organizacji Zdrowia. Jedno z badań wykazało, że w ciągu ostatnich 10 lat pogarszające się warunki środowiskowe doprowadziły tam do spadku jakości spermy oraz do aspermii, czyli dolegliwości polegającej na wydzielaniu u mężczyzn nieprawidłowej, bardzo małej ilości ejakulatu" – czytamy w materiałach Gyncentrum, kliniki leczenia niepłodności. Problem niepłodności dotyczy również kobiet. Kobiety mieszkające w miejscowościach, w których jest więcej zanieczyszczeń powietrza, są o ponad 10% bardziej narażone na problemy z poczęciem dziecka . Jak się uchronić przed smogiem? Unikaj przebywania na dworze, kiedy stężenie zanieczyszczeń powietrza znacznie przekracza normy. Stosuj maskę przeciwpyłową z filtrem HEPA, która nie przepuszcza cząstek pyłu. Oczyszczaj powietrze w mieszkaniu. Czy rzeczywiście powinniśmy tak bardzo bać się smogu? Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czytaj także:   Jak chronić dziecko przed smogiem? Poznaj rady znanego pediatry Źródło: materiały prasowe Gyncentrum

babyonline.pl
Aktualności
Jest smog. Zostań z dzieckiem w domu – takie zalecenia będziemy słyszeć coraz częściej
Od dłuższego czasu nad wieloma miastami Polski regularnie pojawia się trująca mgła. Wskazania stacji pomiaru zanieczyszczenia powietrza są bezlitosne – to, czym oddychamy, to smog! Po czym poznasz, że można wyjść z dzieckiem na spacer?

W Polsce jest ponad 300 stacji pomiarowych , które  informują nas o przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza w całym kraju, czyli o poziomie smogu . Zainstalowane są we wszystkich aglomeracjach oraz miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Można więc powiedzieć, że system monitoringu jakości powietrza jest dość rozbudowany.  Smog , niestety, pojawia się coraz częściej - szczególnie nad większymi aglomeracjami - i na szczęście władze tych miast zaczynają traktować na poważnie doniesienia o przekroczonych normach bezpieczeństwa. Coraz częściej więc w Warszawie, Krakowie czy innych miastach środkowej i południowej Polski wydawane są np. oświadczenia: „ Władze Warszawy zalecają, żeby w czwartek osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami  serca  oraz dróg oddechowych unikały dłuższego przebywania na zewnątrz. Ratusz apeluje także do mieszkańców domów, by powstrzymali się od palenia w kominkach. Osoby, które muszą udać się do pracy, proszone są o skorzystanie z komunikacji miejskiej, która będzie w dniu dzisiejszym bezpłatna". Jeśli w taki dzień miałaś plany na popołudniowy spacer z dzieckiem to lepiej je zmień....Tak samo jest na warszawskich osiedlach z przewagą zabudowy jednorodzinnej. W takich dzielnicach jak Wesoła, Rembertów, Białołęka, Targówek, Bielany, Ursus, Wawer, Włochy, a także w całym wianuszku gmin i powiatów podwarszawskich, tylko tam nie ma stacji kontroli powietrza. Zobacz, jak smog wpływa na zdrowie twoje i dziecka: „Udostępniajcie, aby ostrzec znajomych jakim syfem oddychają oni i ich dzieci”. Odczyty ze stacji kontroli jakości powietrza rzeczywiście szaleją od kilku dni. Według najnowszych danych unijnych Polska i Bułgaria oddychają najbardziej trującym powietrzem w Europie. „ Blisko 50 tys. mieszkańców Polski co...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak