Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]

Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!

Smog, a właściwie zanieczyszczenia, jakie są obecne w powietrzu, wyjątkowo mocno dotykają dzieci. Szczególnie zaś dzieci z astmą, czyli te maluchy, w których układzie oddechowym dochodzi do zapalenia, czyli astmy – tłumaczy dr n. med., alergolog i internista, Piotr Dąbrowiecki. Jakie są więc skutki smogu?

Dla kogo smog jest niebezpieczny?

Istnieją cztery grupy osób, dla których smog jest szczególnym zagrożeniem dla zdrowia. Wśród nich znajdują się:

  • dzieci,
  • osoby starsze,
  • osoby chore na astmę lub choroby układu oddechowego i krążenia.

Te osoby powinny absolutnie unikać wychodzenia na dwór podczas smogu. 

Najsilniej smog wpływa na dzieci astmatyczne, to znaczy, że skutki smogu najbardziej odczuwają takie maluchy, które dotyka zapalenie zwane astmą, które się charakteryzuje:

Na astmę nakłada się zapalenie wywoływane przez obecność zanieczyszczeń w powietrzu, którym maluchy oddychają. To doprowadza do większej ilości objawów, więc ewidentnie szkodzi dzieciom z alergią, alergicznym nieżytem nosa czy astmą właśnie. 

Skąd się bierze smog?

Wszyscy wiemy, że smog to zmora podczas sezonu grzewczego. Ale co powoduje, że powstaje i jest tak niebezpieczny dla zdrowia? Podczas spalania drewna lub węgla zawsze do powietrza przenikają zanieczyszczenia, a skoro zimą musimy docieplać mieszkania, wówczas produkujemy znaczne ilości tych zanieczyszczeń.

Dodatkowo powietrze zanieczyszczane jest też przez spaliny samochodów i wielkie fabryki. Im powietrze jest bardziej zanieczyszczone, tym jest cieplejsze. Taka warstwa ciepłego powietrza tworzy dla smogu swego rodzaju kopułę, która nie pozwala mu na rozwianie się. A wtedy stężenie smogu wzrasta, powodując, że jakość powietrza znacznie odbiega od norm.

Czy w walce ze smogiem należy korzystać z maseczek przeciw smogowi?

Maski przeciwsmogowe są dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, które przedostają się do naszych płuc. Jednak w doborze odpowiedniej maski powinien pomóc nam specjalista, najlepiej lekarz alergolog, który wskaże nam, jaka maska najlepiej sprawdzi się w naszym konkretnym przypadku.

Maseczki antysmogowe nie są jednak dla wszystkich. Nie powinny ich nosić niemowlaki i małe dzieci. Nie znaczy to, że mogą one bezpiecznie spacerować podczas smogu. Wręcz przeciwnie, dzieci do 5-6 roku życia w ogóle nie powinny wychodzić z domu, gdy powietrze jest mocno zanieczyszczone.  

Chrońmy przed smogiem niemowlaki

Płuca niemowląt, czyli dzieci w okresie wczesnorozojowym, nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Nie mają takich barier ochronnych, jak płuca starszaków czy dorosłych. Ich system oczyszczania nie jest też całkiem dojrzały. Je trzeba szczególnie chronić – nie wychodzić na dwór, kiedy w powietrzu jest smog. 
Także przedszkolaki powinny zostać w sali czy w domu, kiedy powietrze jest silnie zanieczyszczone. Dzięki temu nie wystąpią u nich kaszel czy świszczący oddech, czyli pierwsze objawy astmy oskrzelowej

Zobacz też:  Nasze dzieci wciąż oddychają smogowym powietrzem 
 

Pielęgnacja
Smog: kiedy nie wolno wychodzić na dwór? [WIDEO]
Codzienny spacer z dzieckiem zimą to ważna sprawa dla jego zdrowia i odporności. Ale co zrobić, gdy jest duże stężenie smogu? Czy przy zanieczyszczonym powietrzu zawsze trzeba zostać z maluchem w domu? Czy smog szkodzi zdrowym dzieciom? Zapytaliśmy alergologa.

Jeśli chcecie sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza, dr Piotr Dąbrowiecki odsyła na stronę Warszawskiego Indeksu Powietrza . Tam każdy uzyska informację na temat poziomu stężenia smogu w województwie mazowieckim. Kiedy zatem smog jest zbyt duży, żeby wychodzić z dzieckiem z domu?  Kiedy dziecko nie może wyjść na dwór z powodu smogu? Na stronie Warszawskiego Indeksu Powietrza można sprawdzić, jakie są zalecenia co do wychodzenia na dwór w przypadku konkretnej jednostki chorobowej. Czyli: kiedy nie wolno wychodzić z powodu smogu z dzieckiem z astmą czy niewydolnością oskrzelową itp. Bo przy innym poziomie zanieczyszczenia powinny zostać w domu osoby chore na chorobę wieńcową, starsze czy dzieci. Warto to sprawdzić. Nie ma jednego zalecenia dla wszystkich osób wrażliwych .  Czy każdy musi zostać w domu, gdy jest smog? Jeżeli jesteśmy dorośli i zdrowi, to – zdaniem dra Dąbrowieckiego – krótkotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem nie wyrządzi dużych szkód w organizmie. Konsekwencje przebywania na powietrzu, gdy jest smog, nie są groźne dla naszych organizmów. Możemy jednak je odczuwać, ponieważ będziemy mieli trochę kataru , trochę kaszlu , wykrztusimy nieco zanieczyszczeń , ale nie będzie to wielka szkoda.  Kto powinien unikać przebywania na powietrzu podczas dużego smogu? Istnieją cztery grupy pacjentów , które bezwzględnie powinny unikać wychodzenia z domu (nawet w maseczkach antysmogowych ), gdy powietrze jest znacznie zanieczyszczone. Należą do nich: dzieci dzieci z astmą osoby w wieku podeszłym  osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia. W takich przypadkach wdychanie smogu może przysporzyć bardzo poważnych kłopotów ze zdrowiem i nie należy tego lekceważyć.  Zobacz też: Dlaczego powstaje smog? [WIDEO]  

Aktualności
Dlaczego powstaje smog? – tłumaczy dr Dąbrowiecki [WIDEO]
Alergolog, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, opowiada o przyczynach smogu, skąd się bierze smog i czy rzeczywiście jest niebezpieczny dla każdego dziecka i dorosłego. Zobacz koniecznie nasz film, chyba będziesz nieco zaskoczona...

Od kilku lat zimą niezmiennie pojawia się temat smogu. Czym jest smog i co powoduje jego powstawanie? Wyjaśnia alergolog, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki . Co to jest smog? Smog jest to nieunikniona konsekwencja spalania paliw stałych : węgla, drewna. Spalanie to generuje od zawsze pewną ilość zanieczyszczeń – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog, internista. Czy smog łatwo się tworzy w naszym klimacie? I czy szkodzi każdemu, na równi ? Zobacz film!   Kiedy powstaje smog?  Smog powstaje, gdy pojawia się zjawisko inwersji , czyli kiedy: spaliny samochodów, zanieczyszczenia z kominów naszych domów i fabryk gromadzą się przy powierzchni Ziemi i nie mają swobodnego ujścia, nie rozchodzą się w powietrzu. Warstwa ciepłego powietrza unosząca się nad smogiem uniemożliwia rozwianie powietrza zanieczyszczonego (potencjału smogotwórczego).  Kiedy poziom smogu jest niebezpieczny?  Poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest szczegółowo badany. Jeśli normy jakości powietrza zostają przekroczone kilkukrotnie, wówczas powinno się za wszelką cenę unikać wychodzenia z domu, a jeśli już jest taka konieczność, zakładać maseczkę przeciwsmogową . Mgła i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu mogą doprowadzić do tego, że wzrost zanieczyszczenia jest trudny do zatrzymania. Wtedy należy starać się unikać spacerów na dworze . Smog może być szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, osób starszych lub chorych na astmę lub choroby układu oddechowego i choroby krążenia. Te grupy nie powinny lekceważyć zagrożenia wynikającego z wdychania smogu.   Zobacz też:   Mamy przeciwko smogowi – świetna akcja #ZłapaćOddech

Edipresse
Tata
Zimowy spacer z tatą: w co się bawić?
Może wybierzesz się z maluchem na spacer? Spójrz na świat jego oczami, pokaż mu coś ciekawego, pobawcie się. Wrócicie do domu pełni wrażeń i w świetnych humorach! Warto się przekonać.

Czas na spacer. Najbliższą godzinę spędzicie na doskonałej i bardzo rozwijającej (również dla ciebie!) zabawie. Będzie jeszcze fajniej i więcej okazji do zabawy, jeśli zamiast do wózka włożysz dziecko do nosidełka albo wyciągniesz sanki. Przed wyjściem z domu na spacer Przed wyjściem z domu nakarm dziecko lub poproś o to żonę. Zapakuj też jedzenie dla dziecka , np. podgrzany obiadek w słoiczku (w specjalnym termoopakowaniu) albo ciepłą wodę w termosie i butelkę z porcją mleka w proszku. Ubierz malucha na cebulkę. Zimą nie zapomnij też o kocu do sanek. A potem do dzieła! Zabawę możecie już zacząć, gdy wychodzicie z domu. To wprawi was oboje w doskonały humor. Nie przedłużaj jednak etapu ubierania. Zabawa na śniegu: Hop, do góry Od trzeciego miesiąca Jak się bawić: Obsypane śniegiem gałęzie zachęcają, by je rozbujać. Podnieś dziecko wysoko do góry, będzie miało większą frajdę, widząc twoje poczynania. A może sam wyciągnie rączkę. Gdy odrobina świeżego białego puchu obsypie dziecko, będzie zaskoczone, co to. Jeszcze bardziej, gdy poczuje na rączce, że śnieg jest zimny i znika. Pamiętaj jednak, by obserwować reakcję dziecka i nie wystraszyć go. Na koniec możecie schylić się do małego krzaczka. Co to daje: Ćwiczy zmysły, równowagę, koordynację ruchu. Zimowa zabawa na spacer: Ludzik z rękawiczki Od drugiego miesiąca Jak się bawić: Kiedy robicie przerwę na jedzenie, możesz przy okazji sprawdzić, czy dziecko nie zmarzło , czy nie ma zimnych rączek. Nałóż sobie na palce jego rękawiczkę albo swoją. Pomachaj nią jak kukiełką i powiedz śmiesznym głosem: „Ojej, gdzie mała rączka?” A potem szukaj rączki malucha, powtarzając: „Gdzie ta mała rączka, zaraz ją znajdę”. W końcu złap ją przez rękawiczkę i roześmiej się głośno. Co to daje: Rozwija świadomość własnego ciała, rozwesela. Zabawa na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz