Od kilkunastu lat chusty do noszenia dzieci stają się coraz bardziej popularne. Jednak jak na korzyści, jakie dają, nadal zbyt mało rodziców decyduje się na ich zakup. Mamy nadzieję, że nasz miniporadnik sprawi, że zachęcimy jeszcze więcej osób do chustonoszenia.

Reklama

Chusty do noszenia dzieci:

Zalety chusty do noszenia dzieci

Chusta umożliwia noszenie przy sobie dziecka, nie angażując do tego ramion. To pozwala na podejmowanie wielu aktywności w domu i poza nim. Dziecko pozostaje cały czas blisko rodzica, czuje jego ciepło i jest kołysane naturalnymi ruchami ciała. Maluszek czuje się bezpieczny i jest spokojniejszy.

Do pozostałych zalet chust należy:

  • stymulowanie rozwoju ruchowego dziecka: stymulacja błędnika, normalizacja napięcia mięśniowego,
  • budowanie więzi rodzic-dziecko,
  • przyjmowanie przez dziecko w chuście naturalnej pozycji ciała,
  • możliwość noszenia dziecka od pierwszych tygodni życia,
  • możliwość noszenia (po ustaleniu ze specjalistą jak to robić) dzieci z pewnymi dysfunkcjami: hipotonią, dysplazją stawów biodrowych, asymetrią ciała,
  • noszenie dziecka w chuście jako naturalna kontynuacja kangurowania.

Rodzaje chust do noszenia dzieci

Wybór chusty trzeba uzależnić od potrzeb dziecka i rodziców. Na rynku dostępne są różne typy chust:

Zobacz także
  1. Chusta tkanka długa. Najbardziej uniwersalna – posłuży kilka lat od narodzin. Prawidłowo zawiązana zapewnia największy komfort dziecku i rodzicowi. Można ją wiązać na kilka sposobów tak, aby nosić malucha z przodu lub z tyłu własnego ciała oraz z boku. Nie jest najprostsza w wiązaniu, opanowanie tej umiejętności wymaga treningu i wprawy. Materiał chusty nie jest elastyczny, co naprawdę NIE jest wadą.
  • Chusta kółkowa. Bardzo prosta w użyciu. Umożliwia noszenie dziecka na biodrze. Można w niej umieszczać bezpiecznie niemowlę, które przynajmniej pewnie kontroluje główkę. Wadą tej chusty jest to, że nierównomiernie obciąża kręgosłup rodzica. Aby uniknąć bólu pleców, trzeba dziecko nosić raz na prawym, raz na lewym biodrze.
  • Chusta elastyczna. Łatwa w użytkowaniu, nie wymaga skomplikowanego wiązania. Przeznaczona dla dzieci ważących do 7 kg, więc dość szybko niemowlę z niej wyrośnie. Praktyczna na zimę – dziecko jest otulone trzema warstwami materiału.
  • Chusta typu pouch. Zakładana na jedno ramię. Nierównomiernie obciąża kręgosłup rodzica. Dziecko siedzi na biodrze mamy lub taty. Można w niej ułożyć niemowlaka w pozycji kołyskowej, a starszemu dziecko pozwolić siedzieć. Musi być dobrze dobrana do gabarytów rodzica – jeśli więc mama jest drobna, a tata wprost przeciwnie, raczej nie będą mogli korzystać z jednej chusty.
  • Jak używać chusty do noszenia dzieci

    Po pierwsze i najważniejsze, po wybraniu chusty, trzeba nauczyć się ją wiązać lub najwygodniej umieszczać na ciele. Dziecko powinno być maksymalnie blisko ciała rodzica, nie powinno od niego odstawać, bo to niepotrzebnie obciąża kręgosłup dorosłego. Dziecko umieszczone przodem do mamy lub taty powinno mieć rozsunięte kolanka. Powinny one znajdować się nieco wyżej od pośladków dziecka – to dobra pozycja do kształtowania się stawów dziecka.

    Nie należy nosić malucha przodem do świata, przód dziecka zawsze musi być skierowany do rodzica.

    Środek ciężkości dziecka powinien znajdować się powyżej środka ciężkości rodzica. Jeśli główka malucha znajduje się na takiej wysokości, że rodzic może ja pocałować, wszystko jest OK.

    Chusty wiązane trzeba dobrze dociągać. Jest to szczególnie ważne w przypadku chust elastycznych, które mają tendencje do rozciągania się. W przeciwnym razie środek ciężkości dziecka obniży się, co obciąży kręgosłup dorosłego i będzie niekomfortowe dla malucha.

    Pozycję dziecka i sposób jego noszenia trzeba dostosować do jego wieku – noworodek musi mieć podpartą główkę, starsze dziecko – nie. Młodsze dzieci lepiej nosić z przodu, starsze – na plecach lub biodrze.

    Chusta to dodatkowa warstwa, która otula dziecko. Dlatego trzeba to brać pod uwagę, ubierając malucha tak, aby go nie przegrzać.

    Więcej o akcesoriach dla dzieci:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama