kangurowanie
Adobe Stock
Noworodek

Kangurowanie – korzyść dla całej rodziny, nie tylko dla dziecka

Kangurowanie, czyli bardzo bliski – skóra do skóry – kontakt dziecka z rodzicem, przynosi szczególne korzyści wcześniakom. Obniża ryzyko problemów z oddychaniem, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Ale kangurowanie jest polecane także noworodkom urodzonym w terminie i starszym niemowlętom. Przynosi również korzyści ich rodzicom.
Ewa Helwich - neonatolog
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja merytoryczna

Kangurowanie to sposób opieki nad niemowlęciem. Polega na zapewnieniu dziecku kontaktu ze skórą rodzica („skóra do skóry’’). Kangurowanie najlepiej rozpocząć w szpitalu, zaraz po narodzinach.

Wiele szpitali praktykuje kładzenie dziecka na brzuchu lub klatce piersiowej mamy od razu po porodzie, niektóre pozwalają nawet na breast crawl. Kontakt ten może trwać nawet dwie godziny, ale nie powinien być krótszy niż 20 minut. Warto kangurowanie praktykować także później, na oddziale noworodkowym i w domu. I pamiętać, że kangurowanie jest nie tylko dla mam, ale również dla ojców!

Spis treści:

Kangurowanie wcześniaków

Kangurowanie jest uznaną metodą leczenia wcześniaków. Stosuje się je w oddziałach intensywnej terapii noworodka, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Niemczech, Belgii oraz w części polskich szpitali. Dzieci, które przyszły na świat w złej formie albo za wcześnie, są noszone przez mamę lub tatę na piersiach „skóra do skóry”. Dzięki temu ich stan szybciej się poprawia.

WHO wydała nowe wytyczne, które mają na celu poprawę przeżywalności i zdrowia dzieci urodzonych przedwcześnie (przed 37. tygodniem ciąży) lub z małą masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg po urodzeniu). Kangurowanie, według nowych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, należy rozpocząć od razu po porodzie, czyli bez wstępnego okresu w inkubatorze. Jest to istotna zmiana w porównaniu z wcześniejszymi wytycznymi, a także powszechną praktyką kliniczną.

Kangurowanie wcześniaków w szpitalu przebiega pod kierunkiem personelu medycznego. To on ocenia, czy stan zdrowia dziecka na to pozwala. Kontakt skóra do skóry nie jest możliwy, np. gdy maluch ma założoną rurkę tracheostomijną lub dojście tętnicze, ale także gdy rodzic jest przeziębiony lub ma zmiany na skórze.

Podczas kangurowania wcześniaki urodzone z masą ciała poniżej 1 kg powinny mieć założoną czapeczkę i skarpetki. Wcześniaki powyżej kilograma mogą mieć na sobie tylko czapeczkę – zakłada się ją wtedy, gdy podczas kangurowania mama zamierza się przemieszczać. Jeśli pozostawać będzie w jednym miejscu, czapeczka nie jest konieczna.

Kangurowanie noworodka

Kangurować można również zdrowe noworodki, które urodziły się o czasie. Bliski kontakt z ciałem mamy lub taty pomaga dziecku zrelaksować się i ułatwia zasypianie. Liczne badania dowiodły, że noworodki, którym zapewniono kontakt „skóra do skóry”, są w lepszej formie od dzieci niekorzystających z kangurowania.

Dzięki kangurowaniu dzieci:

  • są bardziej spokojne – dowiedziono, że krótka 20-minutowa sesja kangurowania obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) o 60 proc.
  • lepiej śpią – ich sen jest głębszy i gwarantuje pełniejszy odpoczynek.
  • mają odpowiednią temperaturę ciała – choć dziecko jest pod przykryciem nagie, wystarczająco grzeje je ciało rodzica.
  • są mniej narażone na ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem – kangurowanie sprawia, że serce i płuca pracują stabilnie. 
Korzyści wynikające z kangurowania trwają całe życie. Dorośli ludzie, którzy byli w niemowlęctwie kangurowani, lepiej sypiają, lepiej radzą sobie ze stresem, maja lepiej rozwinięte zdolności poznawcze.

Kangurowanie dziecka przez mamę

Mamy kangurujące wcześniaki szybciej wracają do formy po porodzie i mniej stresują się tym, że nie udało się dotrwać do terminu porodu. Łatwiej się z tym godzą i przestają obwiniać za przedwczesny poród.

Bliski kontakt z dzieckiem sprzyja również karmieniu piersią wcześniaka i dziecka urodzonego w terminie – sprawia, że wydziela się więcej hormonów odpowiedzialnych za wytwarzanie pokarmu.

Podczas kangurowania rodzi się silna więź z dzieckiem, a rodzice zyskują szansę, by lepiej rozumieć jego potrzeby. To może sprawić, że nie pojawi się baby blues, albo będzie dużo słabszy i szybciej przeminie.

Kangurowanie dziecka przez ojca 

Jest również korzyść dla kangurujących ojców. Tata, który ma szansę w ten sposób zajmować się dzieckiem, czuje się za nie bardziej odpowiedzialny, staje się wrażliwszy na jego potrzeby i mocniej angażuje się w opiekę nad dzieckiem.

Bardzo dobrym pomysłem jest kangurowanie przez tatę po cesarskim cięciu przeprowadzonym u kobiety. Nie zawsze po operacji mama może przytulać dziecko „skóra do skóry”. Nie ma przeciwwskazań, aby w kangurowaniu wyręczył ją ojciec dziecka.

kangurowanie tata
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

 

Zasady kangurowania

Kangurowanie wcześniaków przebiega w szpitalu, o czym pisaliśmy powyżej. W momencie, gdy dziecko jest wypuszczane do domu, można traktować je jak urodzone w terminie.

Jak kangurować noworodka?

Jeśli dziecko jest zdrowe i urodziło się o czasie:  

  • Połóż je na środku nagiej klatki piersiowej (dziecko powinno mieć pieluszkę, mama powinna zdjąć biustonosz). 
  • Upewnij się, że dziecko całą powierzchnią brzuszka, od pępka do szyi, dotyka twojego ciała. Właśnie tam jest najwięcej receptorów, które wpływają na pracę układu oddechowego, układu krążenia i regulację temperatury. 
  • Nóżki dziecka powinny być zgięte.
  • Załóż na siebie rozpinane z przodu ubranie, na tyle duże, by po zapięciu zmieściło się pod nim również dziecko. Na rynku dostępne są też specjalne koszulki do kangurowania.
  • Aby noworodkowi nie było zimno, okryj go kocykiem lub pieluszką (latem). 


Jeśli dziecko waży kilogram lub więcej – noś je w takiej samej pozycji (układaj jego główkę na jednej z piersi). Mniejsze wcześniaki mogą mieć problem z utrzymaniem pozycji poziomej, dlatego układa się je na piersiach po skosie – główka leży na jednej piersi, a ciało pod drugą. 

Jak długo kangurować dziecko?

Czas kangurowania zależy od chęci rodziców. Ogólna zasada jest taka, że każda ilość kangurowania jest lepsza niż jego brak. U wcześniaków dobre efekty przynoszą dłuższe, trwające ponad godzinę sesje. U noworodków urodzonych w terminie jedna sesja kangurowania powinna trwać nie mniej niż 20 minut, a najlepiej nie krócej niż godzinę.

W szpitalach w Niemczech, Szwecji i Holandii matki zachęcane są do kangurowania 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W Południowej Afryce matki kangurują wcześniaki codziennie,  non stop, aż do ukończenia pierwszego lub drugiego roku życia.

Kangurowanie można kontynuować do czasu, aż dziecko samo z niego zrezygnuje. Zwykle następuje to ok. 9 miesiąca życia, ale zdarzają się dzieci, które chcą korzystać z tej bliskości nawet do 2. roku życia.

Warto też podkreślić, że kontynuacją kangurowania może być chustonoszenie. Dziecko nie jest wtedy co prawda przytulone do nagiej skóry rodzica, ale nadal pozostaje w bliskim kontakcie z mamą lub tatą, czuje ciepło ciała opiekuna, słyszy bicie jego serca.


Przeczytaj także:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA