chusty do noszenia dzieci
Adobe Stock
Zakupy

Dlaczego chusty do noszenia dzieci to dobry pomysł

Chusty do noszenia dzieci mają mnóstwo zalet. Należą do kategorii idealnych akcesoriów dla rodziców – od urodzenia dziecka nawet do czasu ukończenia przez nie 2-3 lat. Do wyboru jest kilka rodzajów chust.

Od kilkunastu lat chusty do noszenia dzieci stają się coraz bardziej popularne. Jednak jak na korzyści, jakie dają, nadal zbyt mało rodziców decyduje się na ich zakup. Mamy nadzieję, że nasz miniporadnik sprawi, że zachęcimy jeszcze więcej osób do chustonoszenia.

Chusty do noszenia dzieci:

Zalety chusty do noszenia dzieci

Chusta umożliwia noszenie przy sobie dziecka, nie angażując do tego ramion. To pozwala na podejmowanie wielu aktywności w domu i poza nim. Dziecko pozostaje cały czas blisko rodzica, czuje jego ciepło i jest kołysane naturalnymi ruchami ciała. Maluszek czuje się bezpieczny i jest spokojniejszy.

Do pozostałych zalet chust należy:

  • stymulowanie rozwoju ruchowego dziecka: stymulacja błędnika, normalizacja napięcia mięśniowego,
  • budowanie więzi rodzic-dziecko,
  • przyjmowanie przez dziecko w chuście naturalnej pozycji ciała,
  • możliwość noszenia dziecka od pierwszych tygodni życia,
  • możliwość noszenia (po ustaleniu ze specjalistą jak to robić) dzieci z pewnymi dysfunkcjami: hipotonią, dysplazją stawów biodrowych, asymetrią ciała,
  • noszenie dziecka w chuście jako naturalna kontynuacja kangurowania.

Rodzaje chust do noszenia dzieci

Wybór chusty trzeba uzależnić od potrzeb dziecka i rodziców. Na rynku dostępne są różne typy chust:

  1. Chusta tkanka długa. Najbardziej uniwersalna – posłuży kilka lat od narodzin. Prawidłowo zawiązana zapewnia największy komfort dziecku i rodzicowi. Można ją wiązać na kilka sposobów tak, aby nosić malucha z przodu lub z tyłu własnego ciała oraz z boku. Nie jest najprostsza w wiązaniu, opanowanie tej umiejętności wymaga treningu i wprawy. Materiał chusty nie jest elastyczny, co naprawdę NIE jest wadą.
  2. Chusta kółkowa. Bardzo prosta w użyciu. Umożliwia noszenie dziecka na biodrze. Można w niej umieszczać bezpiecznie niemowlę, które przynajmniej pewnie kontroluje główkę. Wadą tej chusty jest to, że nierównomiernie obciąża kręgosłup rodzica. Aby uniknąć bólu pleców, trzeba dziecko nosić raz na prawym, raz na lewym biodrze.
  3. Chusta elastyczna. Łatwa w użytkowaniu, nie wymaga skomplikowanego wiązania. Przeznaczona dla dzieci ważących do 7 kg, więc dość szybko niemowlę z niej wyrośnie. Praktyczna na zimę – dziecko jest otulone trzema warstwami materiału.
  4. Chusta typu pouch. Zakładana na jedno ramię. Nierównomiernie obciąża kręgosłup rodzica. Dziecko siedzi na biodrze mamy lub taty. Można w niej ułożyć niemowlaka w pozycji kołyskowej, a starszemu dziecko pozwolić siedzieć. Musi być dobrze dobrana do gabarytów rodzica – jeśli więc mama jest drobna, a tata wprost przeciwnie, raczej nie będą mogli korzystać z jednej chusty.

Jak używać chusty do noszenia dzieci

Po pierwsze i najważniejsze, po wybraniu chusty, trzeba nauczyć się ją wiązać lub najwygodniej umieszczać na ciele. Dziecko powinno być maksymalnie blisko ciała rodzica, nie powinno od niego odstawać, bo to niepotrzebnie obciąża kręgosłup dorosłego. Dziecko umieszczone przodem do mamy lub taty powinno mieć rozsunięte kolanka. Powinny one znajdować się nieco wyżej od pośladków dziecka – to dobra pozycja do kształtowania się stawów dziecka.

Nie należy nosić malucha przodem do świata, przód dziecka zawsze musi być skierowany do rodzica.

Środek ciężkości dziecka powinien znajdować się powyżej środka ciężkości rodzica. Jeśli główka malucha znajduje się na takiej wysokości, że rodzic może ja pocałować, wszystko jest OK.

Chusty wiązane trzeba dobrze dociągać. Jest to szczególnie ważne w przypadku chust elastycznych, które mają tendencje do rozciągania się. W przeciwnym razie środek ciężkości dziecka obniży się, co obciąży kręgosłup dorosłego i będzie niekomfortowe dla malucha.

Pozycję dziecka i sposób jego noszenia trzeba dostosować do jego wieku – noworodek musi mieć podpartą główkę, starsze dziecko – nie. Młodsze dzieci lepiej nosić z przodu, starsze – na plecach lub biodrze.

Chusta to dodatkowa warstwa, która otula dziecko. Dlatego trzeba to brać pod uwagę, ubierając malucha tak, aby go nie przegrzać.

Więcej o akcesoriach dla dzieci:

Jak nosić niemowlę? Paweł Zawitkowski Cię zaskoczy! - film

Peweł Zawitkowski o noszeniu dzieci
Noworodek
Jak nosić niemowlę? Paweł Zawitkowski Cię zaskoczy! - film
Paweł Zawitkowski opowiada o błędach w noszeniu dzieci. Sprawdź, czy nosiłaś niemowlę w taki sposób.

Dzieci nie lubią pośpiechu! Dlaczego? Paweł Zawitkowski twierdzi, że pośpiech, lęk, strach czy złość powoduje, że stajemy się energiczni i ruchy, które wtedy wykonujemy (zupełnie niewinne dla nas) są zbyt brutalne dla dziecka.   Błędy w noszeniu niemowląt Czy wiesz, że bujanie dziecka na rękach , które wykonujemy niemalże naturalnie, jest dla dziecka bardzo silną stymulacją? - Być może dla dorosłej osoby robienie czegoś takiego (red. podskakiwanie) nie jest wielką stymulacją, bo mamy dobrze przygotowane ciało, fantastyczne mechanizmy amortyzacyjne (…), dla dziecka ta stymulacja to jest mniej więcej tak, jakbyśmy skakali z 3 metrów na betonową posadzkę . Jest to gwałtowne obniżenie z gwałtownym zatrzymaniem i rozpoczęciem akcji, obniżenie jego ośrodka ciężkości, układu głowy i całego ciała itd. Układ przedsionkowy traktuje to jako agresję. Ja wiem, że niektórzy traktują to jako sposób na ukojenie dziecka. Owszem, dziecko się ukaja, ale z mechanizmu obronnego. - tłumaczy Paweł Zawitkowski . Zobacz film, a dowiesz się, jak nosić niemowlę. Zobacz też: 10 rzeczy, które pomagają noworodkowi przystosować się do życia po drugiej stronie brzucha  

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dziecka
AdobeStock
Rozwój
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt: jak rozpoznać, co robić, kiedy mija?
Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt może powodować nadmierną senność, prężenie się i wyginanie ciała. Sprawdź, co robić i jak leczyć wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka.

Wzmożone napięcie mięśniowe neonatolog może stwierdzić zaraz po narodzinach dziecka. Ocena napięcia mięśniowego jest jednym z czynników, które są brane pod uwagę w trakcie badania według skali Apgar. Jeśli mięśnie dziecka są nadmiernie napięte lub przeciwnie – wiotkie, lekarz kieruje dziecko do specjalisty (neurologa). Nie zawsze jednak problemy z napięciem mięśniowym można wykryć tuż po porodzie. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Spis treści: Wzmożone napięcie – co to jest? Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt:  jak rozpoznać? Wzmożone napięcie mięśniowe: przyczyny Kiedy mija wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt? ​ Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt: co robić? Ćwiczenia na wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt Skutki wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt Wzmożone napięcie – co to jest? Wzmożone napięcie mięśniowe (hipertonia mięśniowa), to jedno z zaburzeń napięcia mięśniowego. Polega na tym, że mięśnie są zbyt napięte, co przekłada się na zwiększony opór, jaki stawiają kończyny, tułów i głowa dziecka podczas badania fizjoterapeutycznego. Najczęściej obserwuje się jeden z dwóch rodzajów wzmożonego napięcia mięśniowego: sztywność – opór występuje cały czas, lub pojawia się tzw. objaw koła zębatego – sztywność pojawia się skokowo, spastyczność – opór pojawia się przy ruchu wyprostu kończyn. Im szybszy wyprost tym większy opór. Może też występować tzw. objaw scyzoryka – w pewnym momencie ruch zostaje zablokowany, a następnie napięcie zmniejsza się i ruch może być kontynuowany. Ocena napięcia mięśniowego to pierwsza ważna informacja o stanie i funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego i mózgu noworodka. Od prawidłowego napięcia mięśni zależy rozwój...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj