Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Lepszy plecak na plecach czy tornister na kółkach? Przedstawiamy najlepsze modele
Adobe Stock
Zakupy

Plecak czy tornister: co wybrać do pierwszej klasy?

Plecak noszony na plecach może zaburzać prawidłową postawę dziecka, ale tornister ciągnięty na kółkach nie zawsze jest zdrowszym wyborem. Zarówno plecak z kółkami, jak i bez nich, może spowodować skrzywienie kręgosłupa, jeśli jest źle używany. Co w takim razie wybrać: plecak czy tornister?

Plecak szkolny i tornister do pierwszej klasy znacznie się od siebie różnią. Plecak nie zawsze ma usztywniony tył, a jedynie miękką wkładkę, przez co może nadmiernie obciążać plecy dziecka. Tornister z kolei ma ramowy kształt i sztywne plecy, niestety, często jest też dość ciężki. Niektóre tornistry są dodatkowo wyposażone w kółka, dzięki czemu kilkulatek może je ciągnąć po ziemi, zamiast dźwigać na plecach. Który z tych modeli plecaka jest najzdrowszy dla postawy dziecka?

Plecak na kółkach, czy tradycyjny? [WIDEO]

Plecak czy tornister: co wybrać?

Zarówno tornistry, jak i plecaki dla dzieci mają swoje wady i zalety. Tornister pozwala łatwiej utrzymać porządek (zazwyczaj znajduje się w nim więcej przegródek), ale też waży więcej. Co najważniejsze, zwykle jest zdrowszy dla kręgosłupa pierwszoklasisty – posiada on bowiem usztywnienie „pleców”, dzięki któremu dziecko utrzymuje prawidłową postawę ciała. Plecak posłuży jednak na dłużej (tornister kupujemy na rok, najdłużej dwa lata, później dzieci zazwyczaj domagają się plecaka) i w sklepach znajdziemy ich większy wybór.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz plecak, czy tornister, zwróć szczególną uwagę na szelki. Niech będą szerokie (min. 5 cm), a jeszcze lepiej – grubo wyściełane w środku (wówczas  nie będą wpijać się w ramiona dziecka). Szelki powinny być też regulowane na górze i na dole.

Plecak dla pierwszoklasisty: jaki wybrać?

Źle dobrany plecak może doprowadzić do groźnego skrzywienia kręgosłupa. Potwierdzają to liczne badania: uczeni z Granady, analizując sposób poruszania się dzieci z plecakami na plecach i na kółkach, doszli do wniosku, że obciążenie pleców plecakiem poważnie szkodzi postawie dziecka:

  • skraca długość kroku (dziecko spędza z plecakiem na ramionach więcej czasu);
  • powoduje nieustanne wyginanie się ciała, bo dziecko próbuje zrównoważyć ciężar noszony na plecach;
  • stałe obciąża biodra i miednicę (także wtedy, gdy dziecko stoi w miejscu).


Aby plecak szkolny dobrze spełniał swoje zadanie i nie przyczyniał się do powstania u dziecka skoliozy, wybierz taki, który ma usztywnione plecy, odpowiedni rozstaw szerokich szelek i dodatkowo pas biodrowy pomagający równomiernie rozłożyć ciężar. Pamiętaj, że nawet najlepszy plecak nie będzie służył dziecku, jeśli maluch przyzwyczai się do noszenia go na jednym ramieniu albo jeśli plecak będzie za ciężki.

Jeśli zastanawiasz się, jaki plecak dla pierwszoklasisty wybrać, pamiętaj o jeszcze jednym: plecak powinien podobać się twojemu dziecku! W końcu to ono będzie z nim każdego dnia chodzić do szkoły.

Wybieraj plecaki sprawdzonych marek:

Tornister do pierwszej klasy: jaki najlepszy?

Tornister to zdecydowanie lepszy wybór dla kręgosłupa dziecka. Istotna jest konstrukcja torby, a przede wszystkim sztywne i prawidłowo wyprofilowane plecy. Specjaliści przekonują, że najlepszy jest klasyczny tornister – model szerszy niż wyższy i rozciągający się bardziej wzdłuż ramion, a nie wzdłuż kręgosłupa. 

Eksperci polecają też tornistry na kołkach. Z badań hiszpańskiej doktorantki Evy Orantes-Gonzalez z Uniwersytetu w Granadzie wynika, że ciągnięcie tornistra po ziemi powoduje wprawdzie wygięcie miednicy i bioder u dziecka, ale są to bardzo niewielkie zmiany. „W związku z brakiem obciążenia wymagana jest mniejsza adaptacja tułowia. Dzieje się tak dlatego, że postawa w trakcie ciągnięcia ciężaru bardziej przypomina tę, jaką mamy przy chodzeniu bez obciążenia” – pisze na łamach czasopisma „Gait&Posture” zespół dr Ornates-Gonzalez. Z drugiej strony tornister na kółkach może niebezpiecznie obciążać tylko jedną stronę ciała, jeśli dziecko będzie go podnosić, zamiast ciągnąć.

W sklepach znajdziesz nie tylko tornistry, ale także plecaki na kółkach. Ale uwaga! Nie we wszystkich polskich szkołach tornistry i plecaki na kółkach są dozwolone. Głównym argumentem przeciw takiemu rozwiązaniu jest sposób, w jaki dzieci najczęściej schodzą z takim tornistrem po schodach: ciągną go za sobą, zamiast podnieść w górę i znieść, a to może grozić wypadkiem.


Zobacz też:

niemowlę
Zdrowie
Wady postawy u dzieci
Proste plecki, zgrabne nóżki to marzenie każdej mamy. I wcale nie tak trudno je zrealizować. Ale zanim maluch pewnym krokiem wyruszy na podbój świata, na pewno będą targać tobą różne wątpliwości.

Niepewne i krótkie – tak wyglądają pierwsze kroki każdego dziecka. Maluch chodzi na szeroko rozstawionych nóżkach, unosi wysoko stopy i wykonuje wiele, zdawałoby się, niepotrzebnych ruchów. Główkę pochyla do przodu i szeroko rozkłada ręce. Nic dziwnego, że niektóre mamy, widząc taki obrazek, zaczynają się martwić o prawidłową postawę swojej pociechy. Jeśli do nich należysz, od razu możemy cię uspokoić – roczny maluch ma jeszcze czas, aby nauczyć się chodzić z gracją. Rozwiejemy też inne wątpliwości, związane z nauką chodzenia i prawidłową postawą małego dziecka. Czy to źle, że roczne dziecko jeszcze nie umie chodzić? Większość dzieci stawia pierwsze kroki między 12–15. miesiącem życia, a niektóre później. Tylko 60 proc. maluchów robi rodzicom taki prezent na swoje pierwsze urodziny. Jeśli twoje dziecko jeszcze nie chodzi, to znaczy, że jeszcze nie jest do tego gotowe. Aby mogło samo wykonać kilka kroków, musi mieć odpowiednio rozwinięte stawy, kości, mięśnie nóg, grzbietu i klatki piersiowej. Potrzebna jest mu także odpowiednia koordynacja ruchowa. Maluch zaczął wcześnie chodzić. Czy to może przyczynić się do wad postawy? Są dzieci, które stawiają pierwsze kroki już w dziesiątym miesiącu życia. Jeśli robią to z własnej inicjatywy i chodzą sprawnie, na pewno ich układ kostno-mięśniowy już do tego dojrzał. Nie trzeba więc obawiać się o ich zdrowie. Malca, który nie jest jeszcze gotowy do chodzenia, nie można prowadzić za rękę ani chodzić z nim, trzymając za uniesione rączki. Podobnie jest ze zbyt wczesnym sadzaniem – mięśnie wokół kręgosłupa dziecka są jeszcze za słabe, by utrzymać go w pozycji pionowej. To może przyczynić się do powstania bocznych skrzywień kręgosłupa, które ujawnią się w przyszłości. Czy to dobrze, że dziecko dłużej raczkuje? Raczkowanie to etap,...

ćwiczenia na skoliozę
Zdrowie
Ćwiczenia na skoliozę: rodzaje i metody terapeutyczne
Ćwiczenia na skoliozę są ważnym elementem leczenia wady i zapobieganiu jej pogłębiania się. Aby były skuteczne, muszą być indywidualnie dobrane do pacjenta.

Ćwiczenia na skoliozę, czyli na potocznie zwane boczne skrzywienie kręgosłupa, należy wykonywać regularnie i często. Nie ma ćwiczeń uniwersalnych , dla każdego, gdyż każda skolioza u każdego jest nieco inna. Dlatego bardzo ważne jest, aby ćwiczenia dobrał fizjoterapeuta i nauczył poprawnego ich wykonywania. Dopiero wtedy można je robić samodzielnie w domu. Skolioza jest wadą złożoną i nie polega jedynie na bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Nie sprawdzą się tu dawniej stosowane ćwiczenia symetryczne, czasami mogą wręcz zaszkodzić. Dlatego w tym materiale nie będziemy silić się na opisywanie konkretnych ćwiczeń – i tak nie można ich stosować bez konsultacji ze specjalistą. Podamy za to podstawowe informacje o rodzajach ćwiczeń, ich działaniu oraz o metodach terapeutycznych stosowanych w skoliozach. Ćwiczenia na skoliozę – rodzaje Ponieważ skrzywienie kręgosłupa jest wadą wielowymiarową i wpływającą np. na układ oddechowy, trzeba stosować różne rodzaje ćwiczeń, które pozwolą korygować wadę we wszystkich płaszczyznach i usprawnią działanie układów, które ponoszą uszczerbek w związku ze skoliozą. Ćwiczenia rozciągające Skrzywienie kręgosłupa sprawia, że po wewnętrznej stronie łuku mięśnie ulegają skróceniu, utrwalając wadę. Dlatego ważne jest, aby zwiększyć ich elastyczność , co pomoże zmniejszać krzywiznę nieprawidłowych łuków i zapobiegać pogłębianiu się wady. Często rozciąga się też zginacze bioder, które pogłębiają lordozę lędźwiową oraz mięśnie piersiowe przy tzw. plecach okrągłych. Ćwiczenia tego typu polegają m.in. na przyjmowaniu odpowiednich pozycji ułożeniowych oraz na wykonywaniu w nich odpowiednich ćwiczeń. Stosuje się też tzw. stretching postizometryczny, który polega na rozciąganiu mięśni po uprzednim ich statycznym napięciu. Ćwiczenia derotujące kręgosłup Ponieważ skolioza jest...

kiedy wkładki ortopedyczne dla dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Kiedy dziecko musi nosić wkładki ortopedyczne? Czy wkładki mogą zaszkodzić?
Czasem wkładki ortopedyczne są niezbędne, gdy dziecko ma płaskostopie i sama profilaktyka to za mało, by zapobiec poważnym wadom stóp. Ale bywa też, że koślawe kolana i płaskie stopy są typowe dla wieku dziecka i wtedy wkładki ortopedyczne mogą jedynie zaszkodzić!

O konieczności noszenia wkładek ortopedycznych decyduje lekarz ortopeda. Takie wkładki są stosowane m.in. przy płaskostopiu, jednak nie zawsze są konieczne. Czasami też zamiast wkładek ortopedycznych lekarz może zalecić dziecku obuwie ortopedyczne. Warto znać wskazania do noszenia przez dziecko wkładek ortopedycznych, a także wiedzieć, kiedy wystarczą tylko odpowiednie buty i profilaktyka. Spis treści: Czy wkładki ortopedyczne są potrzebne? Kiedy iść z dzieckiem do ortopedy i zapytać o wkładki? Kiedy dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne? Rodzaje wkładek ortopedycznych Kiedy nosić wkładki, a kiedy obuwie ortopedyczne? Czy wkładki ortopedyczne są potrzebne? Stopa dziecka przechodzi różne fazy rozwoju. Poniższe wady są fizjologiczne i nie wymagają korekcji za pomocą wkładek ortopedycznych: 1-3 rok życia – płaskostopie fizjologiczne i szpotawe lub koślawe kolana – stopa niemowlaka i małego dziecka ma poduszkę tłuszczową, stópka nie ma więc charakterystycznego wgłębienia, 4 rok życia – zanika poduszka tłuszczowa i widać sklepienie stopy, 5-6 rok życia – łuk podłużny jest już prawidłowo rozwinięty. Zmniejsza się koślawość kolan, 7-8 rok życia – stopa powinna być już w pełni wykształcona. Jeśli wady mieszczą się w normach dla wieku, stosowanie wkładek ortopedycznych może zaszkodzić, zamiast pomóc. Najważniejsze jest, aby dziecko nosiło odpowiednie obuwie . Buciki znanych marek zazwyczaj spełniają te kryteria. O płaskostopiu u dzieci możemy mówić, jeśli w 4. roku życia stopy nadal nie mają wyraźnego łuku i pozostawiają płaski ślad.   Kiedy iść z dzieckiem do ortopedy i zapytać o wkładki? Zdarza się, że pomimo noszenia dobrego obuwia dziecko ma problemy ze stopami . Wybierz się do ortopedy, jeśli kilkulatek przez kilka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta