Nosidło turystyczne dla aktywnych rodziców. Jak wybrać odpowiednie?
Nosidło turystyczne jest inne niż zwykłe nosidełko. Jest solidniejsze, ma stelaż i dobre pasy, które odciążają kręgosłup rodzica. Bardziej zaawansowane modele mają też liczne udogodnienia dla dzieci.
Wszyscy rodzice, którzy lubią spędzać czas na łonie natury, kochają wędrówki leśnymi czy górskimi szlakami, powinni rozważyć zakup nosidła turystycznego. Jest o niebo wygodniejsze dla rodzica i zapewnia większy komfort dziecku niż zwykłe nosidełko. Dobre nosidło turystyczne umożliwia zabieranie małego dziecka nawet na długie wycieczki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie i jak go używać.
Nosidło turystyczne:
Zalety nosidła turystycznego
Dzieci bardzo lubią być noszone w takim nosidełku. Dzięki niemu są blisko rodzica, mogą się swobodnie rozglądać, a rytm kroków przyjemnie je kołysze.
Z kolei rodzic może zabrać malucha w teren, mieć go cały czas pod kontrolą, a przy tym ma wolne ręce, co nie jest bez znaczenia przy długich wędrówkach. W trudniejszym terenie może wziąć w ręce kije, które dodatkowo poprawią stabilność rodzica, a podczas schodzenia pomogą odciążyć kolana.
Dobre nosidło turystyczne tak rozkłada ciężar dziecka na ciele rodzica, że jego kręgosłup nie jest za mocno obciążony. Jest to zasługa pasów – biodrowego i piersiowego. Pierwszy przenosi ciężar dziecka na biodra, dzięki czemu osiowe obciążenie kręgosłupa jest mniejsze. Z kolei pas piersiowy pozwala utrzymać dziecko blisko tułowia rodzica, co także odciąża kręgosłup i mięśnie przedniej strony ciała, w tym brzucha.
Od kiedy można używać nosidła turystycznego
Noszenie dziecka w nosidle turystycznym jest bezpieczne wtedy, kiedy dziecko samodzielnie siedzi. Na początku warto malucha przyzwyczaić do nosidła, zabierając je w nim na krótkie spacery. Później można wybrać się z dzieckiem na dłuższe dwu- lub trzygodzinne wycieczki. Jeśli maluch nie zgłasza protestów i widać, że jest zadowolony, można zacząć planować dłuższe wyprawy z dzieckiem w góry, czy nad morze.
Jak wybrać dobre nosidło turystyczne
Zakup dobrego produktu gwarantuje, że przez cały okres użytkowania, a więc nawet do 3. lub 4. roku życia dziecka, będzie wygodne i się nie zniszczy, dzięki czemu może też „obsłużyć’’ kolejnego malucha.
Cechy dobrego nosidła:
- nie jest za duże ani za małe dla dziecka,
- przypięte pasami dziecko nie chybocze się w nim,
- szerokie pasy naramienne i biodrowy,
- pas piersiowy,
- miękkie wyściółki pod pasami,
- solidny stelaż, który umożliwia postawienie nosidła z dzieckiem w środku,
- kieszenie i komory na akcesoria – spełnia wtedy funkcje i nosidła turystycznego, i plecaka,
- regulacja położenia siedziska dziecka – da się je unosić i opuszczać oraz przesuwać wewnątrz – to warunek, aby nosidło obsłużyło rosnące i różnie ubrane dziecko,
- strzemiączka na nóżki dziecka – nie jest to warunek konieczny, ale poprawia komfort malucha,
- osłonka i pelerynka przeciwdeszczowa,
- nie jest ciężkie,
- duży udźwig.
Przed zakupem warto przymierzyć do nosidła turystycznego dziecko i siebie. Ważne jest, aby sprawdzić, czy regulacja pasów pozwala dobrze dopasować nosidełko do sylwetki rodzica. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stabilność nosidła po jego postawieniu.
Jak używać nosidełko turystyczne
Przed każdym spacerem trzeba wstępnie wyregulować pasy, aby dopasować je do sylwetki i stroju, w jakim rodzic ma zamiar wędrować. Ostateczne korekty w długości pasów robi się już po założeniu nosidła z dzieckiem.
Koniecznie trzeba pamiętać, że dziecko w nosidle nie rozgrzewa się ruchem, w przeciwieństwie do dźwigającego go rodzica. Dlatego maluch musi być odpowiednio ubrany – cieplej niż rodzic.
Aby zwiększyć wygodę dziecka, warto je zaopatrzyć w poduszkę na szyję. Gdy maluch zaśnie, zapobiegnie ona niekontrolowanemu kiwaniu się główki i ochroni szyjny odcinek kręgosłupa.
Co 2-3 godziny warto robić przerwy, aby dziecko wyjąć z nosidła i pozwolić mu poleżeć lub pochodzić, o ile malec już chodzi. Jeśli dziecko jest bardzo śpiące, można pozwolić mu zdrzemnąć się na kocu na trawie, zamiast trząść nim w pozycji siedzącej.
Dziecko trzeba chronić przed słońcem – kapelusz z rondem lub czapka z daszkiem oraz dziecięcy filtr przeciwsłoneczny to obowiązkowe wyposażenie dziecka na wycieczkę.
Nie wolno zostawiać dziecka w stojącym nosidle turystycznym! Nosidło z dzieckiem w środku może stać chwilę przed jego założeniem na plecy i zaraz po jego zdjęciu.
Nosidła turystycznego można używać latem i zimą.
Koszt nosidła turystycznego
Nosidło turystyczne to nie to samo co nosidło ergonomiczne czy każde inne. Jest solidniejsze, zapewnia większy komfort i jest trwalsze. Dlatego jest też droższe od nosideł innego typu. Przyzwoite nowe nosidło to koszt od 400 zł. Za takie wyprodukowane przez znaną markę i naprawdę superwygodne trzeba zapłacić ponad 1000 zł.
Więcej o podróżach z dzieckiem:
- Zabawki na długą podróż z dzieckiem
- Co zabrać na wyjazd nad morze z dzieckiem
- Wakacje z dzieckiem pod namiotem – to da się zrobić!