filtry mineralne
Pielęgnacja

Filtry mineralne czy chemiczne – które lepsze i bardziej bezpieczne?

Filtry mineralne są częstym składnikiem kremów przeciwsłonecznych dla dzieci (szczególnie najmłodszych i dorosłych o wrażliwej skórze, występują też w kosmetykach do makijażu. Sprawdzamy, czym się różnią od filtrów chemicznych i czy są od nich bezpieczniejsze i bardziej skuteczne.
Filtry mineralne (nazywane też fizycznymi), w odróżnieniu od filtrów chemicznych, nie wnikają w głąb skóry, tylko tworzą na jej powierzchni barierę ochronną. Widać ją gołym okiem. Skóra posmarowana kremem z filtrem fizycznym może sprawiać wrażenie rozbielonej. Nie dzieje się tak w każdym przypadku – niektóre kosmetyki tego rodzaju nie pozostawiają śladów po aplikacji. Filtry mineralne bardzo często wykorzystuje się w kremach dla niemowląt i osób o wrażliwej skórze.

Filtry mineralne a chemiczne – działanie

Filtry mineralne odbijają promienie słoneczne od skóry jak lustro. Nie pozwalają słońcu jej penetrować. To bardzo ważna informacja. Filtry chemiczne mogą wnikać w skórę i przedostawać się do naszego krwiobiegu, z czego rzadko zdajemy sobie sprawę, rozsmarowując na swoim ciele przeciwsłoneczny krem. Filtry mineralne blokują zarówno promieniowanie UVA, które odpowiada za starzenie się skóry, jak i UVB, powodujące oparzenie słoneczne.

Promienie słoneczne nie wywołują również reakcji ze składnikami kremu opartego na filtrach mineralnych. To sprawia, że kosmetyki te są bezpieczne np. dla delikatnej i wrażliwej skóry dziecka. Bez obaw mogą używać ich osoby z alergią i wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą. 

Jak rozpoznać krem z filtrem mineralnym?

Informacji o tym, jaki filtr zawiera krem przeciwsłoneczny, należy szukać na opakowaniu kremu przeciwsłonecznego. Składnikiem kosmetyków z filtrem mineralnym (fizycznym) jest najczęściej tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Według FDA (amerykańskiej Agencji Żywności i Leków) te dwa filtry są uznawane za bezpieczne i skuteczne. W niektórych kosmetykach można znaleźć mieszankę filtrów mineralnych i chemicznych. Według ostatnich badań, niektóre filtry chemiczne mogą przedostawać się do krwiobiegu, a jeden z nich, oksybenzon, znaleziono nawet w mleku matki, moczu i osoczu krwi. Trwają badania nad bezpieczeństwem stosowania filtrów chemicznych, ale specjaliści podkreślają, że stosowanie filtrów chemicznych nadal jest lepszym rozwiązaniem, niż nie używanie żadnej ochrony dla skóry przed działaniem słońca.
 

Czy filtry chemiczne można stosować u noworodka?

Rodzice często szukają kremu z filtrem mineralnym dla noworodka. To błędne założenie. W pierwszych 6 miesiącach życia zgodnie z zaleceniami dermatologów i pediatrów, dziecko w ogóle nie powinno być wystawiane na słońce, więc kremy z filtrami są nie potrzebne. Pierwszy krem z filtrem dla dziecka można kupić, gdy niemowlę skończy 6 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach, gdy młodszego dziecka nie można ochronić przed słońcem w innym sposób, AAP (Amerykańska Akademia Pediatryczna) dopuszcza możliwość użycia kremu z filtrem u noworodka lub dziecka młodszego niż sześciomiesięczne. Warto pamiętać, że promienie słoneczne przenikają przez chmury nawet w pochmurny dzień.
Według AAP tlenek cynku jest bardzo skutecznym filtrem i może być stosowany jako dodatkowa ochrona nosa, policzków, płatków uszu i ramion dziecka.

Jak długo chroni przed promieniami UV

Dodatkową zaletą kosmetyków z filtrem mineralnym jest ich duża stabilność. W miarę upływu czasu nie tracą swoich właściwości i mogą dobrze chronić skórę, pod warunkiem że nie zostaną z niej starte. Na wszelki wypadek warto ponawiać smarowanie. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że każdy krem przeciwsłoneczny ma nas chronić przed słońcem, a nie sprawiać, że dzięki niemu będziemy dłużej korzystać z niego korzystać. Opalanie grozi nie tylko starzeniem skóry, ale również rozwojem czerniaka. Aby kosmetyki przeciwsłoneczne dobrze chroniły nas przed słońcem warto nanosić je na skórę około pół godziny przed wyjściem z domu.

Latem krem z filtrem to obowiązek

Nie wychodź z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem przeciwsłonecznym. Używanie takich preparatów powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że bezpieczne opalanie to mit). Gdy maluch chodzi do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu.
 
 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
Noworodek
8 niezbędnych kosmetyków dla noworodka: te powinny być w łazience
Noworodek nie potrzebuje dużej ilości żeli, kremów i zasypek. Pomożemy ci skompletować jego kosmetyczkę tak, by znalazły się w niej środki, które naprawdę warto mieć.

Skóra noworodka jest bardzo cieniutka i zawiera niewiele gruczołów łojowych. Z tego powodu nie może jeszcze samodzielnie wytworzyć naturalnej warstewki tłuszczu, która chroniłaby ją przed podrażnieniami. Dlatego powinnaś właściwie pielęgnować skórę dziecka i uważać, by odpowiednio dobrać kosmetyki, nie przesadzić z ich ilością. Sprawdź, które naprawdę są potrzebne twojemu dziecku. 1. Delikatne mydło dla noworodka To pierwszy i najważniejszy wśród podstawowych kosmetyków dziecka . Możesz go używać nie tylko do mycia ciała, ale również włosów, szczególnie gdy jest ich niewiele. Mydła dla niemowląt zawierają substancje natłuszczające delikatną skórę, np. glicerynę, olejek migdałowy, oliwę z oliwek, lanolinę. Zdarza się jednak, że nawet najdelikatniejsze nie ochronią skóry dziecka przed przesuszeniem. Tradycyjną kostkę zastąp wówczas kremowym żelem do mycia ciała lub płynem do kąpieli z dodatkiem oliwki. Nie stosuj wtedy dodatkowo żadnego mydła. Sprawdź, jak powinna wyglądać kąpiel noworodka krok po kroku 2. Chusteczki pielęgnacyjne dla noworodka Nie zastąpią oczywiście wieczornego mycia, ale pomogą w codziennej toalecie niemowlęcia. Są bezpieczne dla skóry noworodka, a przy tym bardzo wygodne. Możesz używać ich przy każdym przewijaniu dziecka , by usunąć kupkę czy wytrzeć krocze z moczu. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz umyć pupy czy rączek dziecka wodą i mydłem, np. podczas wizyty u lekarza, w czasie podróży samochodem czy spaceru w ciepły dzień. Chusteczki nasączone mleczkiem, balsamem lub lotionem oczyszczają i nawilżają delikatną skórę dziecka. Nie powodują przy tym podrażnień, a nawet łagodzą już istniejące. Jeśli twój noworodek ma często zaczerwienioną pupę, wybieraj chusteczki, które w nazwie mają określenie „soft” – są bezzapachowe i wyjątkowo delikatne. Unikaj natomiast tych...

dziecko, wakacje
Panthermedia
Zdrowie
Jak długo dziecko może przebywać na słońcu?
Słońce leczy, a dzięki niemu w skórze powstaje ważna witamina D. Jednak opalać dziecka nie wolno, a opalenizna wcale nie jest synonimem zdrowia. Jak bezpiecznie korzystać ze słońca?

Gdy wybierasz się z maluchem na nadmorską plażę, zabierz nie tylko parawan chroniący przed wiatrem . Obowiązkowy jest też krem z dobrym filtrem , parasol przeciwsłoneczny (lub namiot) i czapka z daszkiem (albo kapelusz). Lepiej, jeśli po wakacjach nad morzem dziecko wróci blade. Promienie słoneczne szkodliwe dla dziecka  Czerwony kolor skóry po opaleniu to oparzenie słoneczne, spowodowane szkodliwym wpływem promieni UVB. Niszczą one skórę i powodują jej starzenie. Jednak groźniejsze od UVB są promienie UVA. Ich  skutków nie widać, bo żaden rumień się nie pojawia. Promienie UVA wnikają w głąb skóry, powodując jej trwałe uszkodzenia. – Dziś już wiadomo, że zarówno UVA, jak i UVB są czynnikami rakotwórczymi , tylko działają nieco inaczej. UVB wpływa bezpośrednio na komórki skóry, UVA pośrednio, powodując powstawanie różnych czynników toksycznych uszkadzających aparat genetyczny – mówi doc. dr hab. Grzegorz Nawrocki, który od wielu lat zajmuje się nowotworami skóry w warszawskim Instytucie Onkologii. – Kiedyś opalona twarz była symbolem zdrowia. Dziś czas stworzyć modę na nieopalanie . Jak długo dziecko powinno przebywać na słońcu? Zwolennicy słońca przytaczają argument, że jest niezbędne, gdyż dzięki niemu w organizmie powstaje witamina D, potrzebna do przyswajania wapnia. Niedobory witaminy D kiedyś powodowały krzywicę. Dziś praktycznie tej choroby już nie ma, zresztą najmłodsze dzieci dostają witaminę D w kropelkach, jest też w nią wzbogacana żywność. Według obliczeń australijskich po to, by w skórze wytworzyła się odpowiednia ilość witaminy D, wystarczy przebywać na słońcu (bez żadnej ochrony) przez 6–7 minut pomiędzy godziną 10 a 14 raz na pięć dni! W Polsce trochę dłużej, bo 10–20 minut raz na pięć dni. – Wystarczy też nie posmarować kawałka skóry kremem z filtrem – mówi dr Andrzej...

dziecko, plaża, wakacje, krem do opalania
Fotolia.pl
Zdrowie
4 zakazane kremy do opalania - one szkodzą twojemu dziecku!
Sprawdź, czy nie masz tych kosmetyków w swojej torbie plażowej!

Ochrona przed słońcem, zwłaszcza delikatnej skóry dzieci, to już dla większości rodziców rzecz oczywista. Nie wystarczy jednak byle jaki krem i informacja na opakowaniu, że filtr przeciwsłoneczny jest naprawdę wysoki. Mało tego – niektóre kosmetyki na słońce mogą wręcz zagrażać zdrowiu dzieci! Po czym to poznać? Sprawdź: Jak długo dziecko może przebywać na słońcu? 4 cechy kosmetyków do opalania, które mogą szkodzić dzieciom: Zawierają oxybenzone (uwaga! Ten składnik może też kryć się pod nazwą Benzophenone -3 lub Benzophenone -4). Co to jest? Toksyczna substancja, pochodna silnie trującego benzafenonu. Jest tania, więc wykorzystuje się ją do większości niedrogich kosmetyków przeciwsłonecznych (jeśli produkt zawiera jej więcej niż 0,5%, na opakowaniu musi widnieć ostrzeżenie). Oxybenzone gromadzi się w skórze, narusza jej warstwę ochronną, prawdopodobnie ma działanie rakotwórcze. Absolutnie zakazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. I oczywiście dla dzieci. Zawierają retinyl palmitate. To najpopularniejsza forma witaminy A. Niektóre badania wskazują,  ze pod wpływem promieniowania UV substancja ta powoduje uwalnianie wolnych rodników i w efekcie może mieć działanie rakotwórcze. Wysokość filtra przekracza wartość 50. Filtry SPF o wysokości 30-50 pochłaniają ok. 98% promieniowania, tymczasem SPF 60 to ochrona większa o zaledwie… 0,5%. Producent, który twierdzi, że jego kosmetyk posiada filtr 60-70, wprowadza więc w błąd – ochrona wcale nie jest dwa razy większa (niż w przypadku np. SPF 30). I nie oznacza to, że można bezpiecznie przebywać na słońcu dwa razy dłużej! Są w spreju. Taka forma kosmetyku powoduje, że skóra nie zostaje wystarczająco dokładnie pokryta filtrem ochronnym. Dodatkowo istnieje duże ryzyko, że szkodliwe substancje podczas rozpylania dostaną się do płuc...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj