


Rowerki biegowe są niezwykle popularne wśród rodziców małych dzieci, zwłaszcza dwulatków i trzylatków. Nic dziwnego, bo rowerek biegowy ma mnóstwo zalet. Mogą na nim jeździć dzieci, które jeszcze nie potrafią utrzymać równowagi na dwóch kołach, a najmłodsze maluchy świetnie poradzą sobie na rowerku czterokołowym lub trójkołowym. Rowerki biegowe są idealnym przygotowaniem do jazdy na zwykłym rowerze, a poruszanie się na nich właściwie nie wymaga nauki. Prezentujemy aktualny ranking rowerków biegowych dla dzieci w różnym wieku.
Ranking rowerków biegowych 2021
Oto najbardziej popularne rowerki biegowe idealne na dwulatka, trzylatka i starszego dziecka. Niektóre nadają się także na prezent na roczek − to rowerki biegowe czterokołowe, trójkołowe oraz rowerki 2w1:
- rowerek biegowy czterokołowy
- rowerek biegowy trójkołowy 2w1
- rowerek biegowy na roczek
- drewniany rowerek biegowy dla dwulatka
- rowerek biegowy dla dwulatka
- rowerek biegowy dla trzylatka
- rowerek biegowy z pompowanymi kołami
Rowerek biegowy czterokołowy, Kruzzel
Rowerek przeznaczony dla dzieci od 12. miesiąca życia. Rowerek czterokołowy to połączenie rowerka biegowego z jeździkiem: dziecko musi odpychać się nóżkami, a żeby zahamować, również używa nóg. Rowerek posiada miękkie siedzisko, kierownica zaś została pokryta antypoślizgową nakładką. Jeździk ma również blokadę skrętu kierownicy.
Rowerek biegowy 3-kołowy 2w1, Milly Mally Jake
Rowerek biegowy rosnący z dzieckiem – może mieć dwa lub trzy koła. Jego rama została wykonana z drewna. Kierownica posiada blokadę skrętu oraz antypoślizgowe uchwyty z osłonkami. Koła są niewielkie, piankowe. Wysokość siodełka reguluje się trzystopniowo, a nie płynnie. Jako dwukołowiec waży tylko 1,8 kg, a jako trzykołowiec – 2,3 kg.
Cechy charakterystyczne:
- trzystopniowa regulacja wysokości siodełka
- drewniana rama
- piankowe koła 7 cali
- od 18. miesiąca życia
Rowerek biegowy na roczek, Kinderkraft 2way
Dzięki niskiej ramie z rowerka mogą korzystać dzieci już od 80 cm wzrostu. Posiada łożyskowane koła 12-calowe wykonane z pianki EVA absorbującej wstrząsy niezależnie od powierzchni. Lekka konstrukcja sprawia, że nauka balansowania jest naprawdę prosta.

Drewniany rowerek biegowy dla dwulatka, Tuptup MINI
Rowerek sprawdzi się dla malucha, który skończył 2 lata. Idealny do doskonalenia poczucia równowagi oraz nauki balansowania. Rowerek ma regulowane siodełko, antypoślizgowe rączki i pompowane koła o średnicy 12 cali.

Rowerek biegowy dla dwulatka, Puky LR M
To także fajny rowerek biegowy dla dwulatka. Ma 8-calowe piankowe opony, które zapewniają dobrą przyczepność, a chwyty kierownicy ochraniają dziecięce rączki. Podniesione z przodu siodełko w kształcie „banana" sprawia, że dziecko nie zsuwa się i z łatwością może się odepchnąć. Niska rama gwarantuje bezpieczne wsiadanie i zsiadanie. Dzięki dużej podstawce mały rowerzysta może wygodnie postawić stopy podczas zjazdu.

Rowerek biegowy dla 3-latka, Kinderkraft Runner Stars
Rowerek wykonany z drewna brzozowego – to lekka i wytrzymała konstrukcja. Wysokość siedziska można regulować w zakresie 37-44 cm. Ten rowerek biegowy ma bezpieczny zakres skrętu kierownicy oraz piankowe duże koła, które absorbują wstrząsy. W ramie wycięto otwór, który ułatwia rodzicowi przenoszenie roweru.
Cechy charakterystyczne:
- regulowana wysokość siodełka
- drewniana rama
- piankowe koła 12 cali
- od 3. roku życia
Rowerek biegowy z pompowanymi kołami, Kross Kido
To rowerek idealny dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Regulowane siodełko i kierownica sprawiają, że rowerek rośnie razem z dzieckiem. Wszystkie elementy wykonane są z aluminium, dzięki czemu rowerek biegowy KIDO jest bardzo lekki i waży zaledwie 4.3 kg. Rowerek ma pompowane, pneumatyczne koła, które zapewniają świetną przyczepność do podłoża i umożliwiają dziecku stabilną jazdę niemal po każdej powierzchni.

Polecamy też inne popularne rowerki biegowe dla dzieci:
- rowerek biegowy trójkołowy Bobo-san
- rowerek Monvelo z akcesoriami
- rowerek biegowy Konig Kids
- rowerek biegowy sportowy Lorelli
Zalety rowerków biegowych
W przeciwieństwie do tzw. chodzików, które podsuwa się dzieciom uczącym się chodzić, a które wzbudzają wiele kontrowersji, rowerki biegowe cieszą się dobrą opinią zarówno wśród rodziców, jak i specjalistów od rozwoju dzieci. Do ich najważniejszych zalet należą:
- relatywnie niska waga – najlżejsze są rowerki dwukołowe,
- możliwość nauki utrzymywania równowagi,
- prosta obsługa,
- atrakcyjność dla małych dzieci.
Na co zwracać uwagę, wybierając rowerek biegowy dla dziecka?
Zanim kupisz rowerek biegowy dla dziecka, przemyśl:
- wiek dziecka – chodzi o dostosowanie pojazdu do wzrostu. Na rynku dostępne są laufrady dla dzieci od ok. roku do 5 lat. Oczywiście bardzo wysokie lub niskie maluchy należy traktować indywidualnie;
- wagę pojazdu – cięższy i duży rowerek biegowy może być solidniejszy, ale niekoniecznie. Poza tym, co często podkreślają rodzice w swoich opiniach, lekki rowerek ma dużą przewagę, gdy trzeba nieść go przez pół spaceru, bo dziecku znudziła się jazda;
- jakość użytych materiałów, nie tylko w przypadku ramy, lecz także siedziska, kierownicy, kół;
- możliwość regulowania wysokości siodełka – dzieci rosną bardzo szybko, więc dobrze by było, gdyby rowerek rósł razem z nimi jak najdłużej.
Weź pod uwagę wszystkie te cechy rowerka, zwłaszcza jeśli kupujesz pierwszy rowerek biegowy.
Zobacz też:

Rowerek biegowy Bobo-san
Drewniany rowerek biegowy 2w1 trójkołowy. Bardzo lekki (tylko 2kg) i funkcjonalny. Idealnie przygotowuje dziecko do późniejszej nauki jazdy rowerem.
- Miękkie wygodne siedzisko
- Regulowana wysokość siodełka
- Solidna rama wykonana z lekkiego drewna
- Średnica kół 7''
- Przeznaczony dla dzieci w wieku 12-36 miesięcy

Rowerek Monvelo z akcesoriami
Rowerek na stalowej ramie i pompowanych kołach z aluminiowymi felgami. Regulowana wysokość siodełka w zakresie 33-46 cm. Kierownica nie posiada blokady skrętu, za to znajdują się na niej hamulec ręczny zaciskowy oraz miękkie uchwyty. Akcesoria komplecie: kask, ochraniacze na łokcie i kolana, lusterko i dzwonek.
Cechy charakterystyczne:
- regulowana wysokość siodełka
- stalowa rama
- pompowane koła 12 cali
- od 18. miesiąca życia

Rowerek biegowy Konig Kids
Rowerek o stalowej konstrukcji. Regulowana wysokość kierownicy oraz siodełka (25-35 cm). Z tyłu znajdują się dwa koła, których kąt nachylenia można regulować, dzięki czemu zwiększa się lub zmniejsza stabilność pojazdu. Do transportu i przechowywania można go złożyć. Kierownica ma blokadę skrętu. Koła są gumowe na plastikowych felgach.
Cechy charakterystyczne:
- regulowana wysokość siodełka i kierownicy
- metalowa rama
- składany
- z regulacją kąta tylnych kół
- od 2. roku życia

Rowerek biegowy sportowy Lorelli
Rama wykonana z jednego elementu z dodatkiem karbonu, co zwiększa jej wytrzymałość i obniża wagę rowerka. Dziesięciocalowe koła są dosyć szerokie i piankowe. Nadaje się dla dzieci w wieku 2-4 lata. Wysokość miękkiego siodełka można regulować w zakresie 29-34 cm. Kierownica ma miękkie uchwyty i nie jest wyposażona w blokadę skrętu. Całość waży 2,9 kg.
Cechy charakterystyczne:
- regulowana wysokość siodełka
- karbonowa rama
- piankowe koła 10 cali
- od 2. roku życia


Joanna Krupa, która została mamą w listopadzie 2019 roku, nie ukrywa, że od narodzin Ashy-Leigh, macierzyństwo stało się dla niej prawdziwym priorytetem i źródłem wielkiej radości. Chociaż modelka nie porzuciła zupełnie kariery, nadal znajduje czas na wspólne chwile z córeczką. Na noworocznym zdjęciu Krupa bez makijażu siedzi przy kominku z Ashą, którą uczy się jeździć na rowerku. Fanki Krupy zachwycają się naturalnymi zdjęciami Joanna Krupa opublikowała fotografię, pod którą złożyła fankom noworoczne życzenia. „Szczęśliwego nowego roku! Najważniejsze momenty to te, które mają znaczenie” – napisała prowadząca Top Model. Na zdjęciu można zauważyć Krupę w domowej, niewymuszonej stylizacji i bez makijażu. Obok niej mała Asha-Leigh siedzi na rowerku. Mama zadbała także o jej bezpieczeństwo – dziewczynka ma na sobie również kask. Internautki od razu zachwyciły się prostą stylizacją malucha. „Superasto pani Asia ubiera córcię, bez zadęcia i markowych ciuszków i sama też skromnie, na luzie. Nie pozuje do zdjęć w obcisłej mini i na szpilach, jak co niektóre celebrytki w markowych ciuchach z 2 cm logo” – napisała jedna z fanek. „Serce się cieszy jak na Was patrzę. Dziękuję Pani za pokazywanie się w naturze, bez makijażu w dresie. Za to że pokazuje Pani, że naturalność jest na wagę złota w tych czasach. Jest Pani piękna bez tego makijażu. Dużo zdrowia i radości z życia” – zachwyciła się inna internautka. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Joanna Krupa (@joannakrupa) Źródło: Plotek, Instagram Zobacz też: Krupa mówi do dziecka W DWÓCH...

Rowerek dla dwulatka, trzylatka, laufrad i rower górski: w sklepach aż roi się od produktów dla młodszych i starszych dzieci. Ale niestety okazuje się, że kupując rower dla dziecka , rodzice muszą szczególnie uważnie przyglądać się siodełkom, łańcuchom, sprawdzać śrubki i mocowania. Podobnie z fotelikiem rowerowym! Aby dziecko było w nim bezpieczne, nie wolno pominąć żadnego szczegółu. Kontrola Inspekcji Handlowej wykazała bowiem, że mnóstwo rowerów i fotelików ma poważne wady. Wady w rowerkach dla dzieci 168 rowerów i 71 fotelików rowerowych − tyle produktów skontrolowali inspektorzy pod koniec zeszłego roku. I aż 26% z nich była wadliwa! Nie wszystkie z wykrytych wad zagrażały bezpośrednio bezpieczeństwu dzieci, ale część była na tyle poważna, że mogła przyczynić się do spowodowania wypadków . Najczęstsze wady, groźne dla dzieci jeżdżących na rowerkach i w fotelikach rowerowych, to: wysokość siodełka regulowana jedynie zaciskiem (możliwość samodzielnej regulacji bądź poluzowania siodełka przez dziecko) wystające śruby ostre krawędzie na nakrętkach brak pełnej osłony łańcucha. Aby rower dla dziecka był bezpieczny, dopasuj go do wieku i umiejętności malucha. Dla dwulatka kup rowerek biegowy bez pedałów albo trójkołowy, 4-latek może już uczyć się jeździć na dwóch kółkach. Upewnij się, że rower nie ma wystających ostrych elementów ani śrub, hamulec jest sprawny i łatwo dostępny dla dziecka. Dobrze jeśli rower posiada elementy odblaskowe. Zawsze zakładaj dziecku kask. Pamiętaj, że łańcuch rowerowy powinien być w pełni zasłonięty i zabezpieczony przed kontaktem z nogami dziecka. Wady w fotelikach rowerowych Równie słabo wypadła kontrola fotelików rowerowych dla dzieci. A przecież jest to sprzęt, od którego powinno się wymagać spełnienia najwyższych standardów...