Rodzicielstwo to działania na wielu frontach. Miłość, czułość, karmienie, pielęgnacja, ale i unikanie przykrych niespodzianek. Jako zapobiegliwy rodzic, starasz się więc być przygotowany na wszystko – gorączkę i stany zapalne, kolkę i zaparcia, ząbkowanie, katar, zranienia i wiele innych… A wszystko dlatego, że nigdy nie wiesz, kiedy się pojawią, zwłaszcza u najmłodszych. Tym samym apteczka przyda się nie tylko do pierwszej pomocy, ale również wtedy, gdy dziecko złapie przeziębienie, grypę bądź doskucza mu inna dolegliwość. Oto 6 przypadłości, przy których pomocna jest dobrze wyposażona apteczka

Reklama

Kiedy przyda się domowa apteczka?

  • gorączka

W tej sytuacji rodzice zwykle mocno się stresują… Podczas gorączki temperatura ciała dziecka jest podwyższona. Aby ją zmierzyć, warto mieć w apteczce termometr. Gdy temperatura mieści się w zakresie 37,2-38 st. C, to jest to stan podgorączkowy, pomiędzy 38 a 38,5 st. C to gorączka umiarkowana, a >38,5 st. C to wysoka gorączka. Warto jednak pamiętać, że wynik pomiaru zależy od miejsca pomiaru, np. u dzieci powyżej 3-go roku życia za gorączkę uznaje się temperaturę powyżej 38 st mierzoną w jamie ustnej, a u dzieci poniżej 3-go roku życia do 3-go miesiąca życia mierzoną w odbycie.
W przypadku wystąpienia temperatury 40 st. C wymagana jest pilna konsultacja z lekarzem.

Adobe Stock

Gdy z powodu gorączki dziecko źle się czuje, warto zastosować preparat na gorączkę. Tego typu preparatem przeciwgorączkowym jest Ibuprom dla dzieci FORTE, którego już niewielka ilość działa nawet do 8 godzin. Stosowanie z zachowaniem tak długiego odstępu czasowego jest wygodne zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Po pierwszym zastosowaniu, warto pamiętać, by na boku kartonika zanotować datę pierwszego podania, gdyż większość tego typu zawiesin wskazanych w gorączce i bólu można stosować przez 6 miesięcy od pierwszego użycia.

materiały prasowe
  • kolka i zaparcia

Świetną pomocą na kolki będą preparaty z simetikonem, które szybko pozwalają pozbyć się wzdęć i łagodzą uczucie pełności w jamie brzusznej, gdyż skutecznie odprowadzają pęcherzyki gazu z jelit. Dobrym sposobem będą też te zawierające koper włoski (np. herbatki). Z kolei, gdy u maluszka pojawiają się zaparcia, warto mieć w apteczce czopki glicerynowe. Dobre rezultaty daje także herbatka rumiankowa.

  • katar


To kolejna dolegliwość, w łagodzeniu której sprawdzą się leki z apteczki. Warto posiadać spray do nosa, który udrożni go i ułatwi swobodne oddychanie. Niezastąpiony może się okazać także aspirator do noska, który pomoże w oczyszczeniu go i pozbyciu się z niego zalegającej wydzieliny. Sprawdzą się także nawilżające śluzówkę nosa roztwory wody morskiej i aerozole do nosa. W apteczce warto znaleźć miejsce również dla plastrów nasączonych olejkami eterycznymi, które ułatwią oddychanie.

Zobacz także
  • zranienia

Starsze maluchy biegają, skaczą, pełzają, przez co bardzo łatwo o skaleczenie. Dlatego w każdej apteczce powinien znaleźć się zestaw opatrunkowy. W jego skład wchodzą plastry, gaziki, preparat dezynfekujący, którym może być np. zwykła woda utleniona. Przydatna może okazać się również maść na odparzenia.

Pomoc, gdy boli…

Stosując Ibuprom dla dzieci FORTE, warto pamiętać, że sprawdzi się on w trakcie gorączki, dolegliwości bólowych różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i stanów zapalnych ucha środkowego związanych z bólem uszu. Można stosować go na czczo*, dlatego nie trzeba zastanawiać się, czy można go podać np. wtedy, gdy dziecko wybudzi się w nocy z gorączką. Ponadto smakuje dzieciom**, gdyż ma truskawkowy smak. Przed podaniem go dziecku, trzeba określić dawkę – określa się ją na podstawie masy ciała dziecka. Aby było to jeszcze prostsze, Ibuprom dla dzieci Forte oferuje przelicznik dawki jednorazowej odpowiedniej dla wagi dziecka podanej w pełnych kilogramach w zakresie od 5 kg do 40 kg. Można go sprawdzić również >>> TUTAJ.

Czy już wiesz, w co wyposażysz apteczkę? Pamiętaj, by środki podawać dzieciom doraźnie i zawsze oceń, czy nie jest konieczna natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

*U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.
** Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie matek, N=400, 85% matek dzieci w wieku 0-10 zgadza się że stwierdzenie „Ibuprom dla dzieci Forte smakuje dziecku” pasuje do marki Q3 2020, IQS.

Ibuprom dla Dzieci Forte, ibuprofen, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Gorączka różnego pochodzenia. Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia lek można podać tylko po konsultacji z lekarzem i należy zasięgnąć porady lekarza jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); występowanie kiedykolwiek w przeszłości objawów alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ; ciężka niewydolność wątroby, ciężką niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA); jednoczesne przyjmowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2; III trymestr ciąży; skaza krwotoczna. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia, Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Reklama


Materiał powstał z udziałem marki Ibuprom

Reklama
Reklama
Reklama