Alergia na pyłki topoli
Biały puch topoli, który widać w maju i czerwcu, wcale nie jest pyłkiem topoli. Pylenie miało miejsce wcześniej, bo w kwietniu.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, topola dla alergików nie jest bardzo groźna: mimo że stężenia ziaren pyłku w powietrzu może być nawet bardzo wysokie, zwykle nie powodują one dużych dolegliwości.
Jak i kiedy pyli topola
W marcu-kwietniu rozwijają się kwiaty topoli, zebrane w zwisające kotki, na krótko przed rozwinięciem się liści. W kwietniu przypada szczyt pylenia topoli. Mimo że pyłków topoli w powietrzu jest dużo, to alergicy nie muszą się mocno ich obawiać, gdyż objawy uczulenie nie są silne i nie występują często.
Pyłki są produkowane przez okazy męskie.
Na przełomie maja i czerwca na okazach żeńskich dojrzewają owoce zawierające nasiona. Wokół nich są pęczki białego puchu kielichowego, roznoszonego przez wiatr. Wiele osób błędnie myśli, że to pyłek topoli. Ponieważ okres ten zbiega się w czasie z początkiem pylenia traw i silnymi objawami uczuleniowymi spowodowanymi przez trawy, alergicy często sądzą, że winien objawów jest biały puch topoli.
Zobacz też: Co pyli w czerwcu
Jak objawia się uczulenie na topolę
Osoby uczulone na pyłek topoli mogą reagować pieczeniem, swędzeniem i łzawieniem oczu (alergiczne zapalenie spojówek) katarem (katar alergiczny), bólem głowy, ogólnym osłabieniem, rzadko astmą.
Czytaj też: Jak rozpoznać astmę u dziecka
10 rad, co robić, gdy pyli uczulający pyłek
1. Sprawdź kalendarz pylenia.
2. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
3. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.
4. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki.
5. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu.
6. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne.
7. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie.
8. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym.
9. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw.
10. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór. Stężenie pyłków jest tam najmniejsze.
Zobacz też: Alergia krzyżowa z pyłkiem topoli: na co jeszcze możesz mieć uczulenie