Alergia na trawy
Czerwiec i pierwsza połowa lipca - to okres szczególnie ciężki dla alergików. Pylą trawy. Alergicy mają katar, kaszel, zapalenie spojówek.
Pierwsze pyłki traw pokazują się już na początku kwietnia, jednak pyłki traw dają o sobie znać w maju. Osoby uczulone na pyłki traw mogą mieć nieprzyjemnie dolegliwości w maju, czerwcu i lipcu. Alergia na pyłki traw to jedna z najbardziej uciążliwych postaci alergii.
Gdy pylą trawy
Znanych jest ok. 800 rodzajów i blisko 10 tys. gatunków traw. Do traw uprawnych zalicza się zboża: pszenicę, żyto, jęczmień, owies, proso, kukurydza, ryż i sorgo.
Niezależnie od tego, na pyłki których traw zostały w gabinecie alergologicznym wykonane testy skórne, alergik jest uczulony na wszystkie pylące trawy: zarówno dzikie, jak na zboża. Jest to spowodowane tym, że we wszystkich gatunkach traw są bardzo podobne alergeny.
Jak są objawy uczulenia na pyłki traw
Alergia na pyłki traw jest najczęstszą przyczyną alergicznego kataru i alergicznego zapalenie spojówek. Osoby uczulone na pyłki traw skarżą się na:
- swędzenie nosa,
- kichanie,
- trudności z oddychaniem przez nos,
- silny, wodnisty katar,
- kichanie
- łzawienie,
- zaczerwienie oczu,
- pieczenie spojówek.
Gdy pyłki silnie pylą, mogą pojawić się objawy astmy oskrzelowej: duszność, napadowy kaszel, świszczący oddech, ucisku w klatce piersiowej.
Czytaj też: Kaszel? To może być niewykryta astma
11 rad, co robić przy uczuleniu na pyłki traw
1. Sprawdź kalendarz pylenia.
2. Unikaj spacerów po łące w okresie pylenia traw, koszenia trawy lub przebywania w pobliżu, kontaktu z sianem, spacerów w pobliżu upraw żyta w okresie pylenia.
3. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
4. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.
5. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki.
6. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu.
7. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne.
8. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie.
9. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym.
10. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw.
11. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór. Stężenie pyłków jest tam najmniejsze.
Czytaj też: Na co jeszcze może mieć alergię osoba uczulona na pyłki traw? Alergia krzyżowa