Reklama

Do badanie krwi i analizy wystarczy dosłownie kilka kropel (1-2 ml) krwi. W przypadku małego dziecka jednak nawet taka odrobina wydaje się nie do utoczenia.

Reklama

Czy dziecko musi być na czczo przed pobieraniem krwi?

U niemowlęcia jest to trudne do zrobienia, ale już w przypadku rocznego dziecka dobrze byłoby, gdyby badanie było przeprowadzone „na pusty brzuch”. Posiłek mógłby wpłynąć na. ilość leukocytów, glukozy, potasu czy białka i zafałszować wynik badania. Dziecko nie powinno jeść przynajmniej przez 8-9 godzin wcześniej (dlatego krew pobiera się rano, jeszcze przed śniadaniem). Weź ze sobą kanapkę albo drożdżówkę, aby malec tuż po pobraniu krwi mógł coś przegryźć.

Co z piciem przed badaniem?

To akurat jest nie tylko dopuszczalne, ale nawet zalecane. Dziecko powinno już poprzedniego dnia pić nieco więcej – ale nie soków, tylko czystej, źródlanej wody. Dzięki temu krew nie będzie zbyt gęsta i łatwo ją będzie można pobrać do próbówki.

W którym miejscu dziecko będzie kłute?

To zależy, m.in. od tego, ile ma lat. Noworodkom zwykle pobiera się krew z główki. Wizja igły w główce może trochę przerażać, ale wbrew pozorom taki sposób pobierania krwi nie jest ani bardziej inwazyjny, ani bardziej bolesny od zwykłego kłucia w zgięciu łokcia. U dwu-, trzylatków można pobrać krew z palca wskazującego (to najmniej bolesny sposób pobierania krwi - zdarza się, że maluchy nawet przy tym nie jękną).

Najczęstszym miejscem pobierania jest też nadgarstek albo wspomniane wcześniej zgięcie łokcia. Tutaj krew pobierana jest prosto z żyły, dzięki czemu badanie jest dokładniejsze.

Czy podczas pobierania krwi można przystawić niemowlę do piersi?

Karmienie w momencie kłucia nie jest najlepszym pomysłem, bo ssące niemowlę, kiedy poczuje ból, może np. zapłakać i się zakrztusić (już nie mówiąc o tym, że odruchowo może zacisnąć ząbki na twojej piersi). Lepiej będzie, jeśli odwrócisz jego uwagę w inny sposób. Możesz pokazać mu nową, kupioną specjalnie na tę okazję grzechotkę albo dać do polizania lizaka (według niektórych badań podanie dziecku czegoś słodkiego nieco zmniejsza ból).

Jak uniknąć krwiaków u dziecka po pobraniu krwi?

Przez kilka chwil po pobraniu krwi mocno uciskaj miejsce wkłucia. Nie pozwól też dziecku przez chwilę zginać rączki ani odklejać plasterka – mogłoby rozdrapać rankę.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama